Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 15-4-2021 04:21:44

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wystartowaliśmy w nowy rok szkolny

Sekcja Astronomiczna wakacje,Adnromeda,astrofotografia,M31 Fotografia galaktyki Andromeda, M31, w konstelacji Andromedy. Wykonano aparatem Nikon D40 przez jedno-klatkową długo-czasową ekspozycję na montażu HEQ5 Pro w czasie wakacji 2016. Autor: Jacek Patka3 września odbyły się inauguracyjne zajęcia Sekcji Astronomicznej w nowym roku szkolnym 2016/2017. Przed nami masa wspaniałych rzeczy do zrobienia, liczne obserwacje i udziały w niezliczonych imprezach. A co najważniejsze chcemy poznać Wszechświat najlepiej jak tylko to jest możliwe i to nie tylko dla siebie. Choć astronomia staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna, to nie umniejsza to ilości pracy jaką przychodzi wkładać w zdobywanie wiedzy na tak szerokim polu nauk ścisłych.


Najbliższe wydarzenia w mieście i regionie już nieźle nam wypełniają czas. Przed nami Jarmark Michała, Winobranie i 1 Urodziny Centrum Nauki Keplera. Biorąc pod uwagę rozpoczęty rok szkolny, i poprawiające się warunki dla obserwacji astronomicznych, nie będzie czasu na nudę. Dobrze jak będzie kiedy odespać zaległości.

W tym roku tradycyjnie zmienimy nieco formułę spotkań. Pierwsza sobota miesiąca poświęcona jest wykładowi otwartemu z popularnym ujęciem różnych zagadnień astronomicznych. W ostatnia sobotę było to „Nowe Oblicze Starego Księżyca”. Na prelekcję te zapraszamy wszystkich zainteresowanych w tym niezrzeszonych w szeregi Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu. Wykład to tylko 1 godzinna prezentacja, ale być może zmieni ona wasze spojrzenie na świat i cała otaczająca nas przestrzeń.W tym roku czeka nas sporo systematycznej pracy nad gromadzonym materiałem z naszej kamery AllSky. Ma ona za zadanie rejestrować wszystko co dzieje się na niebie od zmierzchu do świtu, ale głównie zależy nam na bolidach i mniejszych meteorach. Doświadczenie jednak pokazuje, że nie tylko w nocy dzieją się niesłychane zjawiska astronomiczne. Niedawny bolid nad Rosją przybył na pobudkę z samego rana, gdy Słońce witało idących do pracy i szkoły. Z każdej nocy jest do analizy kilka godzin materiału. Każde bystre oczy są na wagę złota.

Do naszej dyspozycji trafił niezwykły teleskop. Planeta Oczy Pana Karola Szuszkiewicza użyczyła nam teleskop Coronado PST do obserwacji Słońca. Ma on wbudowany system filtrów H-alfa dając możliwość obserwacji wyrzutów materii słonecznej oraz zjawisk na jego tarczy. Teraz nic nam nie umknie.

Z wakacji dotarły już nasze zdjęcia galaktyki Andromeda. To końcowy etap testowania naszego montażu HEQ5 Pro. Czeka nas jednak prawie każdej nocy jego przygotowywanie do pracy i justowanie. Chyba, że powstanie nasza wymarzona astrobudka. Niestety czeka nas w tym względzie sporo pracy i niemałe nakłady. Ale jak widać warto. W ślad za M31 idą odkrycia planetoid a to już wyższa półka – czyli coś dla nas.

Jest jeszcze wiele ciekawych tematów zajęć do realizacji od budowy robotów, przez programowanie po zdalne obserwacji czy prace w naszym planetarium. Będzie też czas na kino astronomiczne, bo te jest coraz bogatsze z każdym dniem o nowe wspaniałe pozycje.

Były tez wspomnienia z wakacji, a szczególnie niecodzienne obserwacje Roju Perseidy i udział w Pikniku Naukowym Centrum Nauki Keplera. Jak widać nawet w wakacje nie zasypujemy gruszek w popiele.

Nadchodzące zajęcia to pokazy Słońca na Jarmarku Michała. Szukajcie nas na naszym miejskim tradycyjnym Festynie. Pogoda szykuje się wyśmienita.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,575,952 unikalne wizyty