17-06-2019
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Czerwiec 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Brak wydarzeń.

OstatnieFoto

M92

M92

M92

M57 Mgławica Pierś...

M57 Mgławica Pierś...
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu


IA ZG

Astro-Miejsca

URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:2,097
Wczoraj:1,887
W tym tygodniu:2,097
W tym miesiącu:36,574
W tym roku:326,593
Wszystkich:13,358,380
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wystartował OSIRIS-REx, czyli do asteroidy i z powrotem
Sondy OSIRIS-REx Odłączenie kapsuły SRC od sondy OSIRIS-REx – wizualizacja / Credit: NASANASA wystrzeliła w nocy z 8 na 9 września sondę OSIRIS-REx, która ma sprowadzić na Ziemię próbki asteroidy Bennu.

Wczoraj wieczorem, 8 września 2016 o godzinie 23:05 GMT (9 września o 01:05 czasu CEST), z Przylądka Canaveral rozpoczęła podróż sonda OSIRIS-REx. Wyniesiona rakietą Atlas V/411 trafiła już na trajektorię międzyplanetarną, której celem jest asteroida 101955 Bennu. Start przebiegł bez przeszkód, co było ważne z uwagi na 1-minutowe okno startowe. Podróż zajmie 7 lat (ponad 7 mld kilometrów) w obie strony. Komentator startu, Mike Curie, pozwolił sobie nawiązać do uniwersum Star Treka, które obchodzi właśnie pięćdziesięciolecie, mówiąc „…to boldly go to the Asteroid Bennu and back”.
OSIRIS-REx to akronim od Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer. Sonda jest trzecią misją NASA w ramach programu New Frontiers (pierwszą jest sonda New Horizons, drugą – Juno). Sonda została zbudowana pod nadzorem koncernu Lockheed Martin. Inicjatorami misji jest Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda i University of Arizona. Swój wkład kadrowy, naukowy lub techniczny mają również: Francja, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, i Włochy. Misja kosztowała 983 mln. USD, włączając jej wyniesienie. OSIRIS ma 3 metry wysokości, 6,2 metra szerokości i masę startową 2106 kilogramów, z czego 1223 kg to paliwo – hydrazyna, dla systemu 23 silniczków manewrowych (sprawdzonego w misjach MRO i MAVEN). Posiada dwa panele ogniw słonecznych o powierzchni 8,5m² i wydajności do 3 kW.

Ośmiocalowy teleskop PolyCam będzie wykonywał zdjęcia powierzchni i sąsiedztwa Bennu. Sąsiedztwo asteroidy będzie obserwowała kamera MapCam. Kamera SamCam będzie rejestrowała przebieg pobierania próbek. Wysokościomierz laserowy OLA (opracowany przez kanadyjską agencję kosmiczną CSA) pozwoli na stworzenie przestrzennego modelu asteroidy, o dokładności rzędu pojedynczych centymetrów. Na pokładzie sondy znajduje się też spektrometr do pomiaru emisji cieplnej (OTES), a także spektrometr światła widzialnego i podczerwieni (OVIRS), oraz spektrometr obrazujący w paśmie rentgenowskim (REXIS).

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej misji o podobnym charakterze, japońskiej Hayabusa, także i w tym przypadku naukowcom przyświeca cel w postaci pozyskania do badań bezpośrednich pierwotnej materii z której powstał Układ Słoneczny, a z której składają się asteroidy i jądra komet.

Bennu została odkryta 17 lat temu. Szacuje się, że ma około 500 metrów średnicy i masę 86 milionów ton. Jej okres obrotu własnego wynosi 4,3 godziny. Jest ona klasyfikowana jako typu B (podtyp typu C), czyli bogata w węgiel. Słońce obiega co 437 dni, zbliżając się do Ziemi co 6 lat.

„Bardzo liczę, że pozyskamy unikalny materiał badawczy, nie możliwy do uzyskania z meteorytów z uwagi na jego delikatność i niemożność przetrwania w czasie przechodzenia przez atmosferę”, mówi Dante Lauretta,, główny naukowiec misji.

Aby dotrzeć do Bennu sonda wykorzysta zjawisko katapulty grawitacyjnej. Za rok i dwa tygodnie, 22 września 2017 roku, minie Ziemię, aby nabrać prędkości i skierować się w stronę asteroidy. Dotrzeć do niej powinna w sierpniu 2018 roku.

W trakcie trwania zasadniczej misji naukowej, naukowcy będą mogli dość swobodnie poruszać się w sąsiedztwie Bennu. Planowane są przeloty hiperboliczne (pozwalające wyznaczyć masę asteroidy), orbity normalne i kwazistacjonarne, i oczywiście zbliżenie się w celu pobrania próbek. Z uwagi na mała masę Bennu, manewry te nie będą wymagały zużycia dużych ilości paliwa.

Naukowcy chcą badać asteroidę z bardzo małych wysokości. Planują przeloty w odległości niespełna 11 kilometrów od jej powierzchni.

Jednym z celów misji jest też wyznaczenie dokładnej orbity Bennu, gdyż obecne pomiary wskazują, że z prawdopodobieństwem 1 do 2700 może ona zderzyć się z Ziemią w drugiej połowie XXII wieku (2175-2199). Związek z tym będzie miała także próba pomiaru efektu Jarkowskiego – asymetrii wypromieniowywanego przez ciało niebieskie ciepła powodującej subtelną zmianę orbity, postulowanego w 1900 roku przez polskiego inżyniera Jana Jarkowskiego, a pierwszy raz zmierzonego w 2003 roku.

OSIRIS-REx Operacja pobrania próbek przez misję OSIRIS-REx / Credit: NASAPo wielu próbach i przygotowaniach, przy końcu misji, w lipcu 2020 roku, obsługa misji spróbuje pobrać próbki powierzchni Bennu. W tym celu sonda na chwilę zbliży się do niej na odległość mniejszą niż 330 cm. Tyle wynosi bowiem długość wysięgnika z urządzeniem do pobierania próbek. Sonda wykona ten manewr z prędkością 0,1 metra na sekundę (0,36 km/h), względem asteroidy.

Jak opisuje to Christina Richey, zastępczyni głównego naukowca misji, pobranie próbek będzie przypominało „przybicie wolnej, delikatnej, piątki z asteroidą“. Obsługa sondy zgra jej ruch z ruchem obrotowym asteroidy. Panele ogniw słonecznych zostaną odchylone, aby zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia. W odpowiedniej odległości przyłoży próbnik do powierzchni i strzeli w nią strumieniem azotu. Uderzenie gazu spowoduje oderwanie się materiału skalnego (zakłada się, że takie o wielkości poniżej 2 cm) i pyłu od powierzchni, a jego część przez pięć sekund będzie mogła trafić do pojemnika. Naukowcy chcą w ten sposób pozyskać od 60 gramów do 2 kilogramów próbek. Będzie to największa ilość pozyskanej materii pozaziemskiej od czasu programu Apollo. Inżynierowie z NASA zdają sobie z ryzykowności i niepewności tej operacji. Jak zaskakująco różnorodne mogą być powierzchnie asteroidy i komety pokazały misje Hayabusa i Rosetta.

Po wykonaniu operacji, sonda oddali się od Bennu i będzie czekała na okno do lotu powrotnego, które wystąpi w marcu 2021 roku. Droga powrotna zajmie 2 lata. Na cztery godziny przed lądowaniem, statek wystrzeli 43-kilogramowy pojemnik w kierunku ziemskiej atmosfery. Planowo ma on opaść na teren poligonu Utah Test And Training Range koło Salt Lake City o godzinie 9 rano czasu miejscowego w dniu 24 września 2023 roku.

Opiekę nad próbkami sprawować będzie Johnson Space Center. Około 20% próbek trafi do badań prowadzonych przez zespół sondy OSIRIS-REx. Cztery procent trafi do Kanady (w zamian za dostarczenie wysokościomierza laserowego). Pół procenta trafi do Japonii (w zamian za dostęp do próbek z misji Hayabusa). Aż 3/4 pozyskanego materiału zostanie zachowane do badań w przyszłości, za pomocą instrumentów i metod, które dopiero powstaną.

Sama sonda wejdzie na parkingową orbitę okołosłoneczną. Jeśli będzie sprawna, będzie można ją wykorzystać do dalszych badań naukowych. Misja rozszerzona sondy nie jest jednak na razie zaplanowana.


Dla Atlasa V był to 65. udany start z rzędu. Start w dość rzadko stosowanej konfiguracji 411, czyli z jedną, asymetrycznie montowaną rakietą dodatkową. Konfiguracja została dobrana tak, aby jak najlepiej dostosować ciąg rakiety do potrzeb misji. Sonda odłączyła się od rakiety w 55 minucie lotu, przy prędkości 5,4 km/s. W trakcie lotu, sonda za pomocą własnego napędu zwiększy prędkość jeszcze o 0,52 km/s.

Misja OSIRIS-REx jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:42
Zachód słońca: 21:18
Dzień trwa:
16 Godzin 36 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:00
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Izaura, Drogomysł, Radomił, Hipacy, Franciszek, Adrianna, Gundolf, Marcjan, Rajner, Adolf, Waleriana, Awit, Awita
Faza Księżyca

Data: 17-6-2019 23:02:37

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy SłońcaNa niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3997 planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (28)
Curiosity (2)
Fizyka (10)
Kosmologia (3)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2019

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.04 21,375,037 unikalne wizyty
strzaka do gry