Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 19:02:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Słońce u Michała

Sekcja Astronomiczna Jarmark Michała,obserwacje,Słońce,Księżyc Obserwacje Księżyca jeszcze na dziennym niebie. Mały astronom pokazuje mamie i prowadzącemu obserwacje Stefanowi gdzie na niebie teraz widać Księżyc. za Chwilę spojrzy przez teleskop by podziwiać kratery na jego powierzchni.W grodzie Żagańskim każdego roku jesienią obchodzone jest święto miasta. Ale nie każdego roku pogoda sprzyja pokazom astronomicznym. Tym razem było inaczej. Sobota dopisała Słońcem i błękitnym niebem, a wieczorem nad miasto przywędrował Księżyc w 8 dniu lunacji. Dzięki uprzejmości naszego przyjaciela Karola Szuszkiewicza mieszkańcy Żagania zobaczyli Słońce w niezwykłym widmie Halfa. Wieczorny Księżyc zachwycił mnóstwem detali swojej powierzchni. Największa radość mieli najmniejsi, nie kryjąc swoich ochów i achów. Dorośli chcieli ukryć swoje zachwyty, ale najczęściej im się to po prostu nie udawało.


Jarmark Michała to coroczne święto Żagania, miasta Johannesa Keplera. Jest ono co prawda jednym z wielu miast w jakich gościł ten wybitny astronom i matematyk, ale co się dziwić, wszak był to pierwszy prawdziwy Europejczyk. W czasie święta czeka na mieszkańców wiele atrakcji i zabaw. Czeka tez i sekcja astronomiczna, która korzystając z pogody, Słońca i Księżyca, każdego roku przybliża mieszkańcom astronomią w tych niezwykłych dniach.

Jarmark Michała,obserwacje,Słońce,Księżyc Sfotografowana dwa dni później protuberancja z rejonu aktywnego na Słońcu. W sobotę jej spora część tworzyła ciemne włókno na tarczy słonecznej.Na Słońce skierowaliśmy nasz magiczny teleskop Coronado PST z filtrem Halfa, dzięki któremu można było obserwować potężne włókno przechodzące w protuberancje widoczną na brzegu tarczy słonecznej. Ostatni raz w Żaganiu mieszkańcy mieli okazję widzieć coś takiego w czasie Jarmarku Michała w 2009 roku. Nasza gwiazda choć w niewielkiej aktywności słonecznej zaskakuje każdego dnia takimi i podobnymi zjawiskami na swojej powierzchni (fotosferze). Widać jak dynamiczne są to ciała niebieskie. Dzieci porównywały protuberancje do rozciągniętej waty cukrowej.

Księżyc widoczny już za dnia dawał słabe kontrasty obrazu, ale z biegiem czasu im bliżej było do zachodu, a szczególnie już po zachodzie Słońca, widoki zapierały dech w piersiach. Przeciętny mieszkaniec nie ma okazji do takich obserwacji z użyciem teleskopu. No chyba, że wybierze się na nasze zajęcia. To dla tego wychodzimy w czasie Jarmarku Michała z naszym sprzętem do mieszkańców. Takie widoki zostaną im w pamięci do następnego roku. Za rok o tej porze, czyli około 20:00 będziemy poszukiwać Saturna, a ten zapewne tak jak teraz skryje się za domami naszego miasta. Okazja do obserwacji Srebrnego Globu nie trafia się więc zbyt często przy takich imprezach.

Przy okazji takich pokazów spotykamy się z ludźmi i wymieniamy się naszą wiedzą z nimi. Przy takich okazjach spotyka się potencjalnych uczestników przyszłych zajęć w sekcji. Często bowiem nadal się zdarza, że wielu Żaganian nie wie, że coś takiego jak sekcja astronomiczna w ogóle w Żaganiu istnieje. A istniejemy już od 2009 roku. Mimo to zapraszamy wszystkich na nasze cotygodniowe, sobotnie, spotkania.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,574,709 unikalne wizyty