Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 15-4-2021 04:46:52

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Para wodna na Europie

USHubble identyfikuje prawdopodobne wyrzuty pary wodnej z jowiszowego księżyca Europa

Europa,Hubble,HST,woda Powierzchnia Europy w naturalnych barwach - zdjęcie z sondy Galileo / Credit: NASAObserwacje przeprowadzone za pomocą teleskopu kosmicznego Hubble’a pozwoliły prawdopodobnie na pierwsze zobrazowanie wyrzutów pary wodnej, pochodzących z powierzchni Europy, jednego z księżyców Jowisza. Uzyskane obrazy uzupełniają wcześniejsze dane, które sugerowały, że na powierzchni tego ciała kosmicznego może dochodzić do silnych erupcji pary wodnej.


Celem zespołu naukowców, pod kierownictwem Williama Sparka z ośrodka STScI (Space Telescope Science Institute) w Baltimore, była próba zidentyfikowania oraz scharakteryzowania ewentualnej, cienkiej atmosfery, która może otaczać Europę. Jednakże, ten sam sposób obserwacji mógł zdaniem naukowców dostarczyć również niezbędnych informacji, pozwalających na wykrycie wyrzutów materii, pochodzącej z powierzchni tego księżyca.

Cykl obserwacji polegał na rejestracji spodziewanych zmian jasności w pobliżu krawędzi Europy – w przypadku wykrycia atmosfery, jasność ta nieznacznie by spadła, ponieważ część światła pochodzącego z Jowisza (odbitego) zostałaby pochłonięta przez gaz związany grawitacyjnie z tym księżycem. Dodatkowo, naukowcy poszukiwali charakterystycznych zmian w widmie świetlnym, wskazujących na obecność w pobliżu księżyca pary wodnej lub innych gazów, odróżniających się od składników występujących w jowiszowej atmosferze.

Europa,Hubble,HST,woda Obserwacje przeprowadzone za pomocą Teleskopu Hubble’a pozwoliły na odkrycie prawdopodobnych obłoków pary wodnej, wyrzuconej z południowego bieguna Europy, jednego z księżyców Jowisza (NASA/ESA/W. Sparks (STScI)/USGS Astrogeology Science Center)W trakcie trwania 15-miesięcznych badań przeprowadzono dziesięć obserwacji Europy, a wszystkie w trakcie przejścia tego księżyca przed tarczą Jowisza. W trzech przypadkach zarejestrowano dane mogące świadczyć o erupcji materii z powierzchni tego ciała kosmicznego. Z dużym prawdopodobieństwem udało się również zaobserwować charakterystyczne pióropusze gazu wydobywające się z południowego bieguna Europy.

Wyniki przeprowadzonych obserwacji bardzo dobrze wpisują się w odkrycie przez inny zespół w 2012 roku dowodów na istnienie pary wodnej, uwolnionej z południowego bieguna tego księżyca jowiszowego i wyrzuconej na wysokość ponad 160 kilometrów nad powierzchnię. Jednak zaobserwowane obecnie pióropusze mogły wznosić się nawet na wysokość przekraczającą 200 kilometrów.

Przeprowadzone do tej pory badania sugerują, że na Europie pod powierzchnią skorupy lodu może istnieć globalny ocean, zawierający mniej więcej dwukrotnie więcej wody, niż znajduje się we wszystkich oceanach występujących na Ziemi. Z tego względu jest to także bardzo obiecujący cel dla ewentualnej misji międzyplanetarnej, ponieważ teoretycznie poza Ziemią jest to ciało kosmiczne o najwyższej szansie występowania warunków sprzyjających życiu. Odkrycie, że naturalne procesy występujące na Europie powodują wyrzucanie materii na dużą wysokość oznacza, że możliwe będzie w przyszłości pobranie próbek bez konieczności planowania skomplikowanej misji, włączając w to lądowanie na powierzchni oraz drążenie grubej pokrywy lodu, pozwalających na dostęp do skrytego tam oceanu.Zarejestrowane dane wskazują jednak, że wyrzuty materii charakteryzują się bardzo szybką zmiennością, ponieważ obserwacje prowadzone tydzień po pierwszej detekcji nie wskazywały już obecności obłoku pary wodnej, który prawdopodobnie uległ już rozproszeniu. Oznaczałoby to, że prawdopodobnie erupcje nie mają charakteru ciągłego – wyrzut materii jest gwałtowny, ale nie trwa długo i po zaniku aktywności miejsce zamyka się. Jest również możliwe, że wyrzucona woda opada następnie na powierzchnię Europy.

Jeśli odkrycia znajdą potwierdzenie, będzie to oznaczało, że Europa jest drugim księżycem w Układzie Słonecznym, na którym występują procesy prowadzące do wyrzucania dużych ilości wody w przestrzeń kosmiczną. W 2005 roku sensacją stało się odkrycie w ramach misji Cassini wielkich obłoków pary wodnej, wyrzucanych z powierzchni Enceladusa, jednego z księżyców Saturna.

Jest możliwe, że dokładniejsze obserwacje przeprowadzone za pomocą Kosmicznego Teleskopu Webba, który ma stać się następcą starzejącego się Hubble’a, pozwolą na potwierdzenie zidentyfikowanych zjawisk na podstawie bezpośredniej obserwacji w podczerwieni. Obecnie plany NASA zakładają umieszczenie Teleskopu Webba w przestrzeni kosmicznej w 2018 roku.

Być może odkrycie nie pozostanie również bez wpływu na kształt planowanej, przyszłej misji kosmicznej do Europy – wystrzelony orbiter mógłby zawierać instrumenty badawcze przeznaczone do identyfikacji wyrzutów gazu oraz badania tego zjawiska z niewielkiej odległości. Być może pojazd mógłby podobnie jak sonda Cassini przelecieć przez jedną z takich chmur, o ile manewr taki byłby wykonalny.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,576,030 unikalne wizyty