Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-3-2024 09:26:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Sonda Dawn przekazuje nowe obrazy powierzchni Ceres

Sondy Ceres,Dawn Zdjęcie przedstawiające obszar leżący w pobliżu Krateru Occator wykonane przez sondę Dawn w październiku (NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)Należąca do NASA sonda kosmiczna Dawn, orbitująca wokół planety karłowatej Ceres, przesłała zdjęcie wykonane 16 października, przedstawiające intrygujący obszar Krateru Occatora.

Sonda kosmiczna Dawn znajdowała się wówczas na swojej piątej orbicie naukowej, umożliwiającej wykonanie zdjęcia wspomnianego krateru z wysokości około 1480 kilometrów, przy nieco innym oświetleniu niż miało to miejsce w przypadku poprzednich orbit. Dzięki temu instrumenty pojazdu mogły zarejestrować w szczegółach dużą liczbę niezwykle wyrazistych kraterów uderzeniowych na powierzchni Ceres, a także niezwykle ciekawego obszaru, znajdującego się wewnątrz szerokiego na 92 kilometry i głębokiego na 4 kilometry Krateru Occator. Co interesujące – krater ten nosi znamiona aktywności geologicznej, która musiała mieć miejsce stosunkowo niedawno.


Najciekawszym elementem krateru jest z pewnością obecność niezwykle jasnego materiału, który najprawdopodobniej jest odłożonym pokładem soli, pozostałego na powierzchni w wyniku zamarzania ciekłego materiału (prawdopodobnie wody o charakterystyce przypominającej solankę), który wydostając się na powierzchnię zamarza, a następnie sublimuje, pozostawiając na powierzchni odłożone minerały. Przypuszcza się, że wypływy mogą być wtórnym efektem samego impaktu, który ukształtował krater miliony lat temu.

Opublikowane zostało również zdjęcie, które skalibrowano kolorystycznie by jak najbardziej przypominać obraz jaki zarejestrowałoby ludzkie oczy, gdyby jakaś misja załogowa odwiedziła Ceres, wchodząc na jej niską orbitę – zdjęcie jest bowiem złożeniem trzech odrębnych kanałów, rejestrujących obraz na kanale odpowiadającym barwie niebieskiej, zielonej i czerwonej. Dane uzupełniono o wyliczenia określające sposób w jaki powierzchnia Ceres odbija światło o różnej długości fali.

Misja Dawn na orbicie Ceres trwa od 6 marca 2015 roku i w tym czasie sonda wykonała tysiące wysokiej jakości zdjęć, z czego większość z orbity naukowej o wysokości 385 kilometrów. Począwszy od sierpnia bieżącego roku, wysokość zaczęła się zmieniać, ponieważ zmieniła się również skala obserwowanych procesów na powierzchni tej planety karłowatej – Dawn przyjrzał się jej szczegółom, a teraz obserwuje je w skali całej planety. Kolejny etap misji rozpoczął się 4 listopada, gdy sonda rozpoczęła proces wejścia na szóstą orbitę operacyjną o wysokości 7200 kilometrów, którą powinna osiągnąć na początku grudnia. Tak stosunkowo długi etap manewrowania jest konsekwencją wykorzystania niezwykle wydajnego, lecz osiągającego niewielki ciąg silnika jonowego, wykorzystującego ksenon w roli paliwa.

Celem naukowym nowej orbity będzie dalsze zbieranie danych na temat powierzchni Ceres, a także zebranie informacji na temat charakterystyki promieniowania kosmicznego, występującego w pobliżu tego ciała kosmicznego. W tym celu zostanie wykorzystany spektrometr neutronów i gamma, który badał wcześniej skład powierzchni Ceres. Pozyskanie informacji na temat występującego “szumu” promieniowania, pozwoli na lepszą obróbkę danych, dotyczących powierzchni tej planety karłowatej i zmniejszy występujący w tym przypadku błąd pomiaru.

Prowadzone obecnie obserwacje prowadzone są w ramach misji rozszerzonej, która rozpoczęła się w lipcu. Ceres jest drugim obiektem Pasa Planetoid, badanym przez Dawn. Pierwszym z nich była planetoida Westa, którą pojazd odwiedził w połowie 2011 roku i prowadził badania przez około 14 miesięcy.

(NASA)


Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,127,442 unikalne wizyty