Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 12:17:45

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Curiosity obserwuje zmianę składu skał

Sondy MSL,Mars,Curiosity,MSL Zdjęcie skał badanych przez MSL w trakcie Sol 1555 / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSSBadając coraz wyższe partie Mt Sharp, łazik Curiosity obserwuje zmieniający się skład okolicznych skał. Daje to pewne wskazówki co do dawnego marsjańskiego klimatu.

Łazik Mars Science Laboratory (MSL) ?Curiosity? przebywa na powierzchni Marsa od 6 sierpnia 2012 roku. Eksploruje on wnętrze krateru Gale, w którym niegdyś przynajmniej okresowo znajdowała się woda w stanie ciekłym. Po 4,5 roku badań, aktualnie MSL wspina się po wzgórzach centralnego wzniesienia tego krateru ? góry o oficjalnej nazwie Aeolis Mons, nieoficjalnie nazywanej także Mt Sharp.


W grudniu NASA poinformowała o wykryciu boru w składzie okolicznych skał za pomocą instrumentu ChemCam. Jest to pierwsze takie odkrycie na Marsie. Ilość boru w niektórych miejscach sięga 0,1% całkowitego składu skał (ściślej ? ?żyłek? pomiędzy fragmentami skał). Na Ziemi bor, który jest rozpuszczalny w wodzie, znajduje się w miejscach, w których niegdyś przebywała woda. Po odparowaniu wody doszło do osadzenia się pierwiastka.

slowaKluczowe Prawdopodobny aktualne podłoże skalne wewnątrz krateru Gale oraz obecna pozycja MSL / Credits ? NASA/JPL-CaltechNaukowcy uważają, że na wyższych partiach Mt Sharp mogą się znaleźć większe ilości boru. Ta możliwość zostanie zweryfikowana w ciągu najbliższych miesięcy misji łazika. Jednocześnie zaobserwowana została większa ilość hematytu (Fe2O3) względem magnetytu (Fe3O4). Hematyt może sugerować wyraźniejszą interakcję podłoża skalnego z atmosferą, co mogłoby nastąpić w środowisku z mniejszą ilością wody. Takim przykładem mogą być pokłady błotne zamiast zbiornika wody.

slowaKluczowe Zbliżenie na ?popękaną? strukturę skał badanych przez MSL w trakcie Sol 1555 / Credits ? NASA/JPL-Caltech/LANLAktualnie wydaje się, że niebawem łazik może opuścić region, w którym znajduje się dużo skał osadowych, powstałych wskutek powstania błota i następnie parowania wody. Na najnowszych zdjęciach przesłanych przez łazik widać charakterystyczną ?popękaną? strukturę wielu okolicznych skał. Taka struktura na Ziemi powstanie podczas parowania wody.

Takie warunki wydają się być sprzyjające dla utrzymania prostego życia bakteryjnego. Jak na razie we wnętrzu krateru Gale nie znaleziono wyraźnych śladów życia bakteryjnego, jednak jest coraz bardziej pewne, że przynajmniej na poziomie lokalnym na Marsie mogły istnieć warunki sprzyjające do utrzymania prostego życia.

slowaKluczowe Trasa MSL do Sol 1555 (21.12.2016) / Credits ? NASA/JPL-Caltech/Univ. of ArizonaDo 21 grudnia 2016 (Sol 1555 misji MSL) łazik łącznie przejechał 15,03 km. Curiosity jest w dobrym stanie technicznym, aczkolwiek wystąpiły pewne problemy z mechanizmem wiertła. Te problemy nie zostały jeszcze w pełni rozwiązane i są analizowane przez inżynierów misji.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,132,515 unikalne wizyty