Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 07:00:52

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Gliese 710 leci w kierunku Układu Słonecznego

Astronomia Gliese 710,Oort,obłok,asteroidy,komety Naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obliczyli, że za niecałe 1,36 miliona lat w pobliżu Układu Słonecznego przeleci gwiazda Gliese 710. O zbliżeniu naukowcy wiedzieli już od jakiegoś czasu, jednak nowe obliczenia wskazują, że gwiazda przeleci znacznie bliżej niż nam się wydawało.Naukowcy obliczyli, że za niecałe 1,36 miliona lat w pobliżu Układu Słonecznego przeleci gwiazda Gliese 710.

Naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obliczyli, że za niecałe 1,36 miliona lat w pobliżu Układu Słonecznego przeleci gwiazda Gliese 710. O zbliżeniu naukowcy wiedzieli już od jakiegoś czasu, jednak nowe obliczenia wskazują, że gwiazda przeleci znacznie bliżej niż nam się wydawało.


Gliese 710 to czerwony karzeł o masie ok. 0,6 masy Słońca aktualnie znajdujący się jakieś 64 lata świetlne od Słońca. Jednak według najnowszych obliczeń za niecałe 1,5 miliona lat gwiazda ta zbliży się do nas na odległość zaledwie 77 dni świetlnych. Choć w skali kosmicznej to naprawdę niewielka odległość trzeba pamiętać, że to wciąż przekłada się na odległość ponad 13 000 razy większą od odległości Ziemia ? Słońce, która wynosi prawie 150 000 000 kilometrów (zwaną jednostką astronomiczną ? AU). W momencie maksymalnego zbliżenia do Słońca Gliese 710 będzie miała jasność -2,7 magnitudo i będzie najszybciej przemieszczającą się gwiazdą na naszym niebie.

Filip Berski ? doktorant w Obserwatorium Astronomicznym UAM wraz z prof. Piotrem Dybczyńskim obliczyli, że podczas tego przejścia w pobliżu Słońca, Gliese 710 znajdzie się głęboko w Obłoku Oorta rozciągającym się w odległości 50 000 ? 150 000 AU. Według naszej aktualnej wiedzy Obłok Oorta to otaczający Układ Słoneczny sferyczny obłok komet i kometazymali ? lodowych obiektów odwiedzających czasami wewnętrzne obszary naszego układu planetarnego, pojawiających się bez ostrzeżenia i tak samo znikających.

obłok oorta Według naszej aktualnej wiedzy Obłok Oorta to otaczający Układ Słoneczny sferyczny obłok komet i kometazymali ? lodowych obiektów odwiedzających czasami wewnętrzne obszary naszego układu planetarnego, pojawiających się bez ostrzeżenia i tak samo znikających.Przechodząc przez Obłok Oorta Gliese 710 zaburzy ruch wielu komet, z których część skieruje się do środka Układu Słonecznego. Według naukowców powstały w ten sposób deszcz komet może mieć gęstość nawet dziesięciu komet rocznie i może trwać przez 3-4 miliony lat.

Takie zbliżenie innej gwiazdy do Słońca w ich drodze wokół środka Drogi Mlecznej nie jest częstym zjawiskiem. Z tego co wiemy, w ciągu ostatnich kilku milionów lat nie mieliśmy z niczym takim do czynienia, a Gliese 710 będzie jedyną tego typu gwiazdą w nadchodzących dziesięciu milionach lat.

? Absolutnie nie wykluczamy, że znajdziemy obiekt przechodzący jeszcze bliżej Słońca, ale jak na razie analiza danych z sondy Gaia trwa ? powiedział Filip Berski w rozmowie z portalem Puls Kosmosu zaznaczając, że w naszym otoczeniu może znajdować się znacznie więcej czerwonych karłów, które wciąż pozostają nieodkryte, a które mogą bardziej zbliżyć się do Słońca. Z czasem Gaia będzie odkrywała i mierzyła odległości i ruch większej liczby takich gwiazd.

Nowe obliczenia były możliwe dzięki rewelacyjnym danym obserwacyjnym zebranym przez europejską sondę Gaia, która wykonuje pomiary astrometryczne (odległość, ruch w przestrzeni, itp.) dla miliarda gwiazd w Drodze Mlecznej.

Źródło: Kosmonauta.net



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,155 unikalne wizyty