Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 10-4-2021 16:18:02

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Manewry sondy Trace Gas Orbiter i zdjęcia z CaSSIS

Sondy Trace Gas Orbiter,Phobos,Mars Zdjęcie satelity Fobos z kamery CaSSIS sondy Trace Gas Orbiter / Źródło: ESA/Roscosmos/CaSSIS ? CC BY-SA IGO 3.0Wysłany w celu badania Marsa nowy orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej przemieszczany jest w kierunku roboczej orbity.

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter przybyła do układu marsjańskiego w październiku zeszłego roku. Jej celem jest zebranie informacji dotyczących śladowych gazów w atmosferze, m.in. o metanie, które mogłyby stanowić wskazówkę odnośnie aktywności biologicznej lub geologicznej na Marsie. Misja potrwa przynajmniej kilka lat.


W celu osiągnięcia roboczej orbity sonda wykonała w styczniu tego roku pierwszą serię kluczowych manewrów. Odpalenia głównego silnika miały miejsce 19, 23 i 27 stycznia. W ich wyniku orbita sondy została zmieniona z równikowej na bardziej zorientowaną w osi północ-południe. Kąt nachylenia orbity Trace Gas Orbiter względem równika zmienił się z 7 na niemal 74 stopnie.

slowaKluczowe Ilustracja ukazująca zmianę orbity sondy Trace Gas Orbiter (październik 2016, a luty 2017). Zapis wideo zmiany (Link) / Źródło: ESA/C. CarreauManewry przeprowadzono z dużą dokładnością i w kilku krokach, aby zniwelować zagrożenie utraty misji w przypadku przedwczesnego lub zbyt późnego zakończenia działania napędu. 5 lutego wykonany został jeszcze manewr dodatkowy, w wyniku którego poprawiono charakterystykę orbity oraz obniżono wysokość (punkt najniższego przelotu nad powierzchnią) z 250 na 210 kilometrów.

Początkowo orbita sondy była dostosowana do sprawnego nadzoru nad lądownikiem Schiaparelli, który miał wylądować na równinie Meridiani Planum, położonej w pobliżu równika. Kiedy rozpocznie się kampania obserwacji naukowych w przyszłym roku, orbita o nachyleniu 74 stopni zapewni optymalną widoczność powierzchni, umożliwiając jednocześnie realizację przekazu z obecnych i przyszłych misji na Marsie (łazików i lądowników).

Zmiana orbity jest też wstępnym etapem do rozpoczynającej się w połowie marca operacji hamowania atmosferycznego, dzięki któremu sonda osiągnie docelowo stabilną, kołową orbitę przebiegającą na wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią Marsa. Operacja zajmie około 13 miesięcy.

slowaKluczowe Pierwsza rekonstrukcja 3D małego obszaru w regionie zwanym Noctis Labyrinthus (Nocny Labirynt). Obraz przedstawia mapę wysokościową regionu o rozdzielczości mniejszej niż 20 m na piksel. Obrazy wykorzystane do stworzenia rekonstrukcji zostały pozyskane przez kamerę CaSSIS 22 listopada 2016 roku. / Źródło: ESA/Roscosmos/CaSSIS ? CC BY-SA IGO 3.0Sonda Trace Gas Orbiter zapewni dokładną inwentaryzację rzadkich gazów w atmosferze, które składają się łącznie na 1% jej objętości. Do gazów tych obecnie zaliczamy metan, parę wodną, dwutlenek azotu i acetylen. Najbardziej ciekawym z naszego, ziemskiego punktu widzenia jest wyjaśnienie pochodzenia metanu w atmosferze. Na Ziemi ten gaz powstaje przede wszystkim w wyniku biologicznej aktywności. Mniejsza część powstaje w wyniku aktywności geologicznych (reakcje hydrotermalne).

Prócz detekcji gazów sonda będzie wykonywała zdjęcia utworów na powierzchni Marsa i jego dwóch satelitów. Fazę testów przeszła ostatnio kamera CaSSIS, której istotne elementy zostały zaprojektowane przez Centrum Badań Kosmicznych z Warszawy, a wyprodukowane przez firmę Creotech Instruments S.A. (pierwszy system firmy wyniesiony w kosmos). Kamera CaSSIS będzie wykonywała trójwymiarowe zdjęcia powierzchni planety.

(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,549,609 unikalne wizyty