Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 11-4-2021 23:13:12

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zbliża się koniec 2-go cyklu europejskiego konkursu kosmicznego ODYSSEUS II

Astronomia konkursy slowaKluczowe Zbliża się koniec 2-go cyklu europejskiego konkursu kosmicznego ODYSSEUS II31 marca br. kończy się możliwość rejestracji i składania projektów w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II. W związku z tym jeszcze raz zachęcamy wszystkich młodych miłośników astronomii i badań kosmicznych do wzięcia w nim udziału.


Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi, realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum 14 europejskich instytucji, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konkurs skierowany do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat został podzielony na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers (patrz opis poniżej). Na etapie szkoły podstawowej to konkurs nastawiony na naukę i zabawę ? wystarczy stworzyć dzieło związane ze skojarzeniami o tematyce konkursowej. Na poziomie gimnazjalnym i studenckim można przygotować już własny kosmiczny projekt naukowy na temat związany z jednym z zagadnień podanych w bogatym zestawie propozycji konkursowych.
Jedną z podstawowych idei konkursu jest równość szans wszystkich uczestników, niezależnie od ich płci czy statusu społecznego lub ekonomicznego, m.in. dlatego udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Natomiast w kategoriach Pioneers i Explorers, wprowadzono limit wydatków, które można ponieść na realizację swojego projektu konkursowego, np. przy tworzeniu modelu.

Skywalkers: uczniowie 7 ? 13 lat
Skywalkers pozwala najmłodszym uczestnikom w wieku od 7 do 13 lat wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi, a dzięki temu lepiej poznać otaczający nas Wszechświat. W tej kategorii można na przykład zbudować model Układu Słonecznego, zawierający, oprócz ośmiu planet i Słońca, któreś z mniejszych ciał niebieskich, czy model bazy na Marsie wraz ze wszystkimi modułami niezbędnymi do podtrzymania życia. Można również narysować owady, jakie mogłyby rozwinąć się na planetach poza-słonecznych.

Pioneers: uczniowie 14 ? 19 lat
W tej kategorii wiekowej zadaniem uczniów jest przygotowanie własnego projektu naukowego, związanego z szeroko rozumianą tematyką badań kosmicznych. Ze względu na ich interdyscyplinarność, projektem może być oryginalny referat, dotyczący wpływu długotrwałych lotów międzyplanetarnych na psychikę człowieka, własna koncepcja samowystarczalnej bazy na Marsie, czy też przeanalizowanie stopnia zalesienia wybranego obszaru na powierzchni Ziemi na podstawie dostępnych w Internecie zdjęć satelitarnych i lotniczych.

Explorers: studenci 17 ? 22 LAT
Podobnie jak w przypadku Pioneers, studenci też przygotowują projekty związane z badaniami kosmicznymi. Tym razem jednak prace powinny być realizowane samodzielnie lub w parach i bardziej skupiać się na rzeczywistych potrzebach i praktycznym wykorzystaniu technologii kosmicznych. Tematy prac mogą dotyczyć na przykład:
  • obserwacji obiektów z listy alertów z misji Gaia ? zbieranie danych o obiekcie (fotometria, spektroskopia, astrometria), analiza danych oraz porównanie z innymi obserwacjami danego obiektu,
  • zmiany zasięgu wybranych lodowców na podstawie analizy archiwalnych zdjęć satelitarnych.

Szeroka tematyka konkursowa umożliwia studentom złożenie dowolnego projektu w jakikolwiek sposób związanego z badaniami kosmicznymi. W praktyce oznacza to, że praca konkursowa może w dużej mierze opierać się na wcześniejszych pracach czy publikacjach, na przykład w ramach pracy licencjackiej czy działalności koła naukowego.
Głównymi nagrodami w konkursie Odysseus II są:
  • wyjazd do Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej
  • staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej,
  • wizyta w Cite de?l Espace w Tuluzie,
  • skomputeryzowany teleskop
  • iPad 2 Air z zestawem cyfrowych książek.

Etap krajowy został objęty patronatem: Wiceministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Wydawnictwa Dobra Szkoła. Wsparcia projektowi udzielili również Centrum Edukacyjne Planeta Anuka, które zorganizuje pokazy i warsztaty astronomiczne w szkole wybranej przez nauczyciela, który złoży prace największej liczby uczniów z Warszawy lub Poznania; Wójt Gminy Pniewy, który ufundował model promu kosmicznego dla najlepszej pracy artystycznej z terenu Gminy Pniewy.

Kontakt w sprawie konkursu:
Marcin Nasilowski, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk
Email: m.nasilowski@cbk.waw.pl;

Więcej informacji na stronie: https://www.odysseus-contest.eu/pl/

Marcin Nasiłowski

Redakcja i edycja: Joanna Pietrzak
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,557,767 unikalne wizyty