Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 05:54:14

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Poszukiwanie pierścieni w danych Keplera

Egzoplanety KIC 10403228 Możliwy wygląd pierścieni w układzie KIC 10403228 / Credits - Aizawa et al.Analiza danych zebranych z teleskopu Kepler pozwala na wyznaczenie egzoplanet, wokół których mogą krążyć pierścienie. Jednym z kandydatów jest KIC 10403228.

Kosmiczny teleskop Kepler zmienił nasze postrzeganie planet pozasłonecznych. Dziś już jest pewne, że we Wszechświecie znajduje się dużo obiektów planetarnych, w tym również tych małych, bez wątpienia skalistych. Co więcej, wiadomo także, że układy planetarne przybierają różne kształty: stosunkowo mało z nich ma parametry, takie jak odległości czy wielkości planet, zbliżone do naszego Układu Słonecznego.


Wciąż jednak dość mało wiadomo o odkrywanych obcych światach. Jednym z mało poznanych szczegółów dotyczących dużych planet pozasłonecznych jest obecność i rozmiary pierścieni. W naszym Układzie Słonecznym wszystkie gazowe giganty mają pierścienie, z czego wokół Saturna znajdują się wyjątkowo rozległe pierścienie. Sugeruje to, że wokół gazowych gigantów ? przynajmniej tych krążących dalej od swoich gwiazd (co oznacza mniejsze pływy od gwiazdy) ? krążą pierścienie.

Aktualnie znamy jeden bardzo duży układ pierścieni otaczających egzoplanetę J1407b. Są to naprawdę gigantyczne pierścienie, około 200 razy większe od tych krążących wokół Saturna. To odkrycie sugeruje, że we Wszechświecie u wielu gazowych gigantów mogą znaleźć się rozbudowane pierścienie.

Kepler poszukuje egzoplanet metodą tranzytów, czyli pomiaru spadku jasności gdy planeta przechodzi przed gwiazdą z perspektywy obserwatora z Układu Słonecznego. Ta metoda pozwala na detekcję pierścieni, gdyż w trakcie tranzytu pierścień także przesłania gwiazdę. Oznacza to spadek jasności ale o innej charakterystyce, niż tranzyt planety bez pierścieni.
Poszukiwanie pierścieni w danych Keplera

Zespół naukowców pod przewodnictwem Masatake Aizawy z Uniwersytetu w Tokio postanowił przeanalizować część dostępnych danych z teleskopu Kepler pod kątem możliwości występowania pierścieni. Zespół opracował metodologię analizy danych i zastosował ją do 89 wybranych kandydatów z danych Keplera. Wybrane obiekty do dalszej analizy miały podobne parametry, m.in. większa odległość od swoich gwiazd.

Większość z wyselekcjonowanych kandydatów zdaje się nie posiadać bardziej rozbudowanych pierścieni .U pięciu kandydatów zmiany jasności sugerują istnienie pierścieni, jednak dalsza analiza wykazała, że sygnał nie pochodził od pierścieni, ale ?zanieczyszczenia światłem? od pobliskich gwiazd. U ostatniego kandydata, obiektu o oznaczeniu KIC 10403228*, dane sugerują istnienie pierścieni.

KIC 10403228 to czerwony karzeł. Jak na razie nie wykryto żadnej egzoplanety wokół tej gwiazdy, ale prawdopodobnie już niebawem kwestia obiektów planetarnych w tym układzie zostanie wyjaśniona. Analiza zespołu Aizawy sugeruje, że znajduje się tam egzoplaneta krążąca wokół swej gwiazdy z okresem obiegu około 746 dni. Pierścień lub pierścienie w tym przypadku byłyby dość podobne do układu pierścieni Saturna, o dość podobnych rozmiarach. Jest też możliwe, że pierścienie byłyby bardziej rozległe. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje dwie możliwe opcje pierścieni w układzie KIC 10403228.

Oczywiście, możliwe jest także, że dane z KIC 10403228 nie pochodzą od pierścieni planetarnych. Inną możliwością jest występowanie dysku planetarnego krążącego wokół gwiazdy w tym układzie. Jest także możliwe, że ten układ składa się nie z jednej, ale trzech gwiazd. Dalsze badania pozwolą na określenie natury zmian jasności w KIC 10403228.

(Arxiv)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,723 unikalne wizyty