Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 10-4-2021 16:54:38

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Teleskop Keplera sprawdził ostatnią planetę w systemie TRAPPIST-1

Egzoplanety trapist 1,kepler Artystyczna wizualizacja wyglądu planet w systemie TRAPPIST-1. Źródło: NASA. ciaNajdalsza z siedmiu planet w układzie TRAPPIST-1 krąży przypuszczalnie poza zewnętrzną krawędzią ekosfery, a jej średnia temperatura wynosi ok. minus 100 st. C - informuje NASA. Do dokładnego zbadania parametrów tej planety wykorzystano Kosmiczny Teleskop Keplera.


Gwiazda TRAPPIST-1 ma zaledwie osiem procent masy Słońca, jest znacznie chłodniejsza i świeci dużo słabiej. Okrąża ją siedem planet o wielkościach i masach typu ziemskiego, z których aż trzy mają orbity wypadające w ekosferze, czyli obszarze, w którym na ich powierzchniach może występować woda w stanie ciekłym ? zatem potencjalnie nadające się do życia. Od systemu TRAPPIST-1 dzieli nas około 40 lat świetlnych.

Odkrycie systemu ogłoszono w lutym b.r., ale wtedy nie były znane dokładne parametry orbitalne najdalszej z planet: TRAPPIST-1 h. Badacze z międzynarodowej grupy, którą kierowali naukowcy z University of Washington, wykorzystali dane z teleskopu Keplera do dokładnego przeanalizowania własności tej planety. Potwierdzono, iż okrąża swoją gwiazdę co 19 dni (a dokładniej 18,77 dnia).

Przypuszczalnie planeta krąży poza zewnętrzną krawędzią ekosfery i jest na niej zbyt zimno dla życia w formie takiej, jakie znamy. Ilość docierającej do planety energii jest porównywalna z tym, co od Słońca otrzymuje planeta karłowata Ceres, krążąca w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa, a Jowisza. Średnia temperatura na planecie TRAPPIST-1 h wynosi 173 kelwiny, czyli około minus 100 stopni Celsjusza.

Korzystając dodatkowo z wcześniejszych danych z Kosmicznego Teleskopu Spitzera naukowcy sprawdzili też rezonanse, jakie występują pomiędzy planetami w systemie TRAPPIST-1. Rezonansami orbitalnymi astronomowie nazywają zależności pomiędzy okresami obiegu planet - sytuację, w której na określoną liczbę obiegów jednej planety przypada wielokrotność obiegów drugiej planety. Zjawisko to jest dobrze znane z Układu Słonecznego, np. dla niektórych z księżyców Jowisza, gdzie na jeden obieg Ganimedesa wokół Jowisza przypadają dwa obiegi Europy wokół Jowisza i cztery obiegi Io wokół Jowisza.

Rezonanse pomagają w utrzymaniu stabilności układu planetarnego TRAPPIST-1. Przy tak zwartym układzie, gdyby nie odpowiednie rezonanse, zapewne byłby on mocno chaotyczny; niektóre planety mogłyby zostać wyrzucone z systemu albo spaść na gwiazdę. Badacze z grupy, którą kierował Rodrigo Luger z University of Washington w Seattle, obliczyli sześć możliwych okresów rezonansowych dla planety TRAPPIST-1 h, które nie zaburzają stabilności systemu. Inne dostępne dane wykluczyły pięć z nich, pozostawiając tylko jeden.

Oprócz badań najdalszej planety naukowcy zmierzyli okres rotacji gwiazdy, który wynosi 3,3 dnia. Wykryli też aktywność zgodną z taką, jaką mają czerwone karły będące w średnim wieku, cechujące się niską aktywnością.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,549,786 unikalne wizyty