Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 23:00:13

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Sonda Juno kontynuuje obserwacje Jowisza

Sondy JUNO,Jupiter,Jowisz,ESO,NASA Południowy obszar polarny Jowisza (przetworzony obraz z danych z Juno) / Credits - NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Roman TkachenkoWystrzelona w 2011 roku sonda Juno, która od roku znajduje się na orbicie Jowisza, wykonała w dniu 11 lipca bliski przelot w pobliżu planety, mijając jej najbardziej charakterystyczny twór - Wielką Czerwoną Plamę.

Juno jest stosunkowo niedużą sondą o masie startowej około 3,5 tony, która od roku dostarcza niezwykle szczegółowych zdjęć systemu Jowisza, w szczególności samej planety i jej niezwykle dynamicznego i złożonego układu atmosferycznego.


Dzisiaj rano o godzinie 3:55 CEST sonda ponownie przeleciała przez peryjowium swojej orbity, tym razem znajdując się zaledwie około 3500 kilometrów od planety. Następnie po upływie około 11,5 minuty i pokonaniu około 40 tysięcy kilometrów, Juno znalazła się w dogodnej pozycji do obserwacji Wielkiej Czerwonej Plamy, potężnej burzy, antycyklonu, szalejącego na Jowiszu od co najmniej 187 lat (kiedy prowadzono stałą obserwację), a przypuszczalnie znacznie dłużej - od co najmniej 350 lat (liczba wynikająca z pierwszych obserwacji) lub więcej, przy czym dokładnego wieku nie sposób oszacować, ze względu na brak danych obserwacyjnych. Sonda przeleciała ponad centralną częścią tej formacji na wysokości około 9000 kilometrów. Co więcej, w trakcie przelotu również pozostałe instrumenty badawcze sondy będą prowadzić własne obserwacje, poszerzając naszą wiedzę o największej planecie Układu Słonecznego.

Pierwsze zdjęcia "jeszcze surowe" pochodzące z kamery JCM (JunoCam) powinny pojawić się na stronach misji Juno za około 3 dni tj. 14 lipca, ale już wtedy można oczekiwać bezprecedensowej ilości szczegółów w porównaniu do materiału uzyskanego do tej pory. Jest to o tyle ciekawe, że w 2014 roku zaobserwowano pewne zmiany w obrębie Wielkiej Czerwonej Plamy, której wielkość sukcesywnie malała. Być może nowe obserwacje pozwolą na lepsze poznanie zjawisk przebiegających w małych skalach w obrębie tego antycyklonu.

Obecnie Juno porusza się po silnie eliptycznej orbicie polarnej, zbliżając się do Jowisza na odległość około 3500 do około 9000 kilometrów (przy czym wartość ta może się różnić w zależności od orbity) i realizując kolejne orbity operacyjne, przy czym aktualnie jest to już szósta orbita naukowa. Pokonanie jednej orbity pierwotnie miało zająć sondzie około 14 dni i była to wartość charakterystyczna dla fazy badawczej misji. Jednakże z powodu usterki orbity tej nie udało się osiągnąć i obecnie sonda przemieszcza się po orbicie takiej samej jak po wejściu w system Jowisza, a więc z okresem obiegu około 54 dni. W trakcie misji sonda oddala się zatem od planety na odległość ponad 8 milionów kilometrów.



Planowo Juno miała realizować zadania w ciągu dwuletniego okresu operacyjnego tj. po wprowadzeniu na orbitę Jowisza, realizując łącznie 37 przelotów w pobliżu tej planety, przy czym zakładano możliwość przedłużenia misji, o ile stan sondy nie ulegnie znacznemu pogorszeniu w wyniku przechodzenia przez jowiszowe pasy radiacyjne. Juno do pewnego stopnia została przystosowana do pracy w tak trudnym środowisku - w tym celu została bowiem wyposażona w jednocentymetrowej grubości tytanową osłonę, chroniącą większość elementów elektronicznych i mającą osłonić komponenty przed wpływem wysokoenergetycznych elektronów, uwięzionych w magnetosferze Jowisza. Obecnie jednak sonda znajduje się w dobrym stanie i wszystkie jej urządzenia pracują prawidłowo, choć zakładanej orbity operacyjnej nie udało się uzyskać.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,243,650 unikalne wizyty