Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:33:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Pierwsze spotkanie pasji z nauką w nowym roku szkolnym 2017/18

Sekcja Astronomiczna Robofocus,Jolo Robofocus - moduł elektroniczny oparty na mikro-kontrolerze Atmega 328. Moduł będzie sterował napędem - silnikiem krokowym - by wysterować wyciąg teleskopu do uzyskania ostrego obrazu w czasie wykonywania zdjęć astronomicznych za pomocą kamery CCDZ dniem 2 września br. Sekcja Astronomiczna wznowiła zajęcia w ramach Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu. Pierwsze zajęcia odbyły się tradycyjnie w sobotę wraz z nowym rokiem szkolnym. W ten sposób po raz kolejny rozpoczęto realizację szeregu projektów z dziedziny astronomii, nauk ścisłych oraz robotyki czy elektroniki. I choć nauki ścisłe to brzmi dla wielu strasznie, celem naszych spotkań jest by ten odszedł w niebyt a kontakt z nauką stał czystą przyjemnością. Czy to możliwe? Kolejne lata naszej działalności pokazują, że tak i obecny rok nie będzie inny.

Sekcja Astronomiczna to nie tylko astronomia. Sama astronomia nie istnieje w oderwaniu od reszty nauk i technologii. Staramy się to wspólnie zrozumieć i nauczyć się łączyć wiedzę z wielu różnych dziedzin. Uczestnicy zajęć sami wychodzą z inicjatywą zajmowania się różnymi aspektami współczesnego świata. Nasi słuchacze rozwijając swoje pasje i umiejętności wykorzystali zdobyte tu doświadczenie by pokierować swoim dalszym życiem i wyższa edukacją zgodnie z potrzebami swoimi oraz kierunkiem rozwoju współczesnego świata. Na sobotnie spotkanie przybyli już studenci a wcześniej nasi koledzy i koleżanki by pochwalić się tym co teraz robią i jak idzie im zdobywanie nowej, często bardzo zaawansowanej wiedzy na studiach.

Robofocus,Jolo Robofocus - moduł mechaniczny - silnik krokowy bipolarny - napędzający wyciąg teleskopu astronomicznego. W połączeniu z oprogramowanie do wykonywania zdjęć pozwala zdalnie korygować ostrość obrazu z dokładnością jaka daje współczesne oprogramowanie astronomiczne.Wśród zagadnień astronomicznych znalazły się nowości ze świata Plutona. Zajęliśmy się niezwykłym sercem tej planety, czyli zagadkową strukturą jaką zarejestrowały kamery sondy New Horizons. Na jej temat powstały już liczne prace naukowe wyjaśniające jak taka struktura geologiczna mogła powstać. To niezwykłe jak wiele się zmieniło od czasu odwiedzenia tej planety karłowatej w zakresie wiedzy o niej samej i jej otoczeniu.

Wspomnieliśmy też nie mniej spektakularne obserwacje roju Perseid. Zarejestrowane kamerą przeloty najjaśniejszych zjawisk pozwoliły jeszcze raz, znacznie dokładniej prześledzić każde zjawisko. Po szczegóły odsyłamy do wcześniejszego artykułu na temat samych obserwacji.

W ramach wakacji rozpoczęliśmy już kolejny projekt z robotyki. Projekt ten ma stworzyć robota sterującego wyciągiem naszego teleskopu z zamontowana kamerą CCD. Będzie on regulował ostrość obrazu w czasie rzeczywistym i współpracował z naszym programem do wykonywania zdjęć astronomicznych. Szczegóły konstrukcji znajdziecie na zdjęciach obok. Dzięki temu powstanie urządzenie, które w wersji komercyjnej kosztuje grube tysiące złotych. Dzięki naszej pracy i pomocy wielu miłośników astronomii powstanie dziełem naszych rąk konstrukcja realizujące wszystkie te funkcje jakie maja wersje fabryczne. Nie będzie ono tak miniaturowe, ale pozwoli wszystkim poznać i zrozumieć konstrukcję i działanie takiego urządzenia. A niejako przy okazji rozbudujemy nasze zaplecze techniczne do astrofotografii. Konstrukcja ta to wykonanie projektu polskiego konstruktora i elektronika Łukasza Sochy pod nazwą "ASCOM Jolo Focuser wersja 2.2". Z jego strony otrzymujemy stale wsparcie i pomoc, pomimo, że projekt zakończył kilka lat temu. To typowe postępowanie pasjonatów astronomii. Pozwala realizować i rozwijać pomysły nawet te wcale już nie najnowsze ale nadal bardzo funkcjonalne.

Przed nami rozwija się wizja bardzo ciekawego roku pracy. Znowu czekaj nas konkursy, a najbliższy już w końcu września. Jeśli pogoda nam tylko dopisze spędzimy wiele nocy pod gwiazdami. I za to trzymamy kciuki.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,054 unikalne wizyty