Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 06:19:46

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Rozbłysk klasy X9.3 z 2673 (06.09.2017)

Słońce 2673 Grupa plam nr 2673 - Credit HelioviewerSzóstego września grupa o numerze 2673 wyemitowała kilka bardzo silnych rozbłysków. Najsilniejszych z nich był klasy X9.3. Jest to najsilniejszy rozbłysk w tym cyklu słonecznym i najsilniejszy od ... 2005 roku.


Od kilku dni obserwujemy na Słońcu rosnącą aktywność grupy 2673. W dniach 4 i 5 września ten obszar aktywny wyemitował łącznie 12 rozbłysków klasy M, z których najsilniejszy był klasy M5.5. Było pewne, że w kolejnych dniach grupa 2673 wyemituje kolejne silniejsze rozbłyski, jednak ich wielkość zaskoczyła wszystkich.
Szóstego września grupa 2673 wyemitowała przynajmniej dwa rozbłyski klasy X i dwa rozbłyski klasy M. Jest możliwe, że tych rozbłysków było więcej, jednak wymaga to głębszej analizy danych.

Pierwszy z rozbłysków tego dnia był klasy X2.2. Maksimum tego rozbłysku nastąpiło o godzinie 11:10 CEST. Był to pierwszy rozbłysk klasy X od 6 maja 2015 roku, od czasów rozbłysku klasy X2.7 z grupy 2339. Ten rozbłysk sam w sobie był pewnym zaskoczeniem, gdyż na przestrzeni dwóch ostatnich lat aktywność słoneczna wyraźnie spadła. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.



Najsilniejszy rozbłysk 24 cyklu aktywności słonecznej

Następny rozbłysk okazał się wielkim zaskoczeniem. O godzinie 14:04 CEST nastąpiło maksimum znacznie silniejszego rozbłysku. Początkowo były pewne trudności z oszacowaniem wielkości tego rozbłysku. Ostatecznie wartość rozbłysku ustalono na X9.3. Jest to nie tylko najsilniejszy rozbłysk w tym całym cyklu aktywności słonecznej, ale także najsilniejszy od czasów końca 23. cyklu aktywności słonecznej - od 7 września 2005 roku. Poniższe nagrania prezentują rozbłysk klasy X9.3 z 6 września 2017.


Rozbłysk klasy X9.3 z 6 września 2017 / Credits - NASA, SDO, helioviewer, Limax7



Rozbłysk klasy X9.3 z 6 września 2017 / Credits - NASA, SDO, helioviewer, Limax7


Po tym rozbłysku nastąpiły przynajmniej dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M z grupy 2673. Warto tu jednak zauważyć, że wykres spadku aktywności po rozbłyskach miał pewne "podskoki", które mogły być kolejnymi rozbłyskami. Do tego potrzebna jest jednak bardziej szczegółowa analiza danych.

Najsilniejszy rozbłysk od 2005 roku!

W obecnym cyklu aktywności słonecznej dotychczas najsilniejszy rozbłysk został wyemitowany 9 sierpnia 2011 roku. Był to rozbłysk klasy X6.9. Od tego czasu aż do 6 września łącznie nastąpiły 43 rozbłyski tej klasy - w większości dolnych wartości klasy X. Natomiast wcześniej, w bardziej aktywnym 23. cyklu słonecznym nastąpiło łącznie tylko siedem bardziej energetycznych rozbłysków. Ostatni silniejszy rozbłysk nastąpił prawie dokładnie 12 lat wcześniej - był to rozbłysk klasy aż X17 z grupy 808. Natomiast ostatni bardzo silny rozbłysk, nieco słabszy od rozbłysku X9.3, nastąpił 5 grudnia 2006 roku. Był to rozbłysk klasy X9.0 z grupy 930.

CME pędzi (częściowo) ku Ziemi

Rozbłysk X9.3 wyemitował dość rozległy koronalny wyrzut masy (CME). Analiza zdjęć uzyskanych z sond SOHO i STEREO-A sugeruje, że częściowo wybita plazma zmierza ku Ziemi. W większości jednak materia została skierowana "na południe" względem pozycji planet w Układzie Słonecznym.


CME po rozbłysku klasy X9.3 - 06 września 2017 / Credits ? NASA, ESA, SDO, SOHO, Solar Ham


Warto tu dodać, że ku Ziemi pędzi już jedno CME (z wcześniejszego rozbłysku klasy M), które w nocy z 6 na 7 września powinno dotrzeć w okolice naszej planety. Oznacza to, że CME z tego rozbłysku klasy X może dotrzeć do Ziemi szybciej, wywołując silniejsze efekty geomagnetyczne. Materia dotrze do Ziemi prawdopodobnie nad ranem czasu polskiego 8 września.

Spojrzenie w przyszłość

Z dużą dozą pewności można założyć, że rozbłysk klasy X9.3 był najsilniejszym dla obecnego cyklu aktywności słonecznej. Można także założyć, że minie przynajmniej kilka lat, zanim Słońce wyemituje podobny rozbłysk. Warto tu zauważyć, że obecny cykl słoneczny jest dość mało aktywny, co przełożyło się na mniejszą ilość rozbłysków. Aktualnie nie ma żadnych dobrych prognoz co do kolejnego cyklu aktywności słonecznej, którego początek powinien nastąpić około 2020 roku, a maksimum około 2023 roku lub później.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA, SDO)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,889 unikalne wizyty