Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 18:04:59

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Rzecz o grawitacji

Sekcja Astronomiczna Cassini,Saturn Wykres prędkości sondy Cassini. Lewa część wykresu to kolejne asysty. Dwukrotnie Wenus, raz Ziemia i ostatecznie Jowisz. Prawa część to już manewry na orbicie planety docelowej - Saturna. Źródło: WikipediaPytanie jest proste: czym jest grawitacja? Ale odpowiedź nastręcza wielu problemów. Na poziomie szkoły średniej nadal króluje Newton. A jak się okazuje sprawa nie jest taka oczywista. Pan Albert wykazał, że grawitacja to nie siła, ale odkształcenie przestrzeni. Jednak do obliczenia orbity sondy kosmicznej lecącej do Saturna potrzebujemy wzorów typu Newtona a nie Einsteina. Jak to więc jest z tą grawitacją.


Taki problem zagościł na zajęciach sekcji w ostatnią sobotę. Wszystko z okazji zakończenia misji Cassini. Sonda weszła na koniec swojej 20 letniej misji w atmosferę giganta z pierścieniami i zakończyła swoją podróż. Nie jest to jednak koniec pracy naukowców związanych z misją. Dane z Sondy jeszcze przez dziesięciolecia będą służyły do dokonywania odkryć tajemnic tego zakątka układu słonecznego. Ale jak tam dotarła mogliśmy zobaczyć na niezwykłym dokumencie wyemitowanym w ostatnim czasie na kanałach popularyzujących wiedzę i naukę. Film pt.: "Podróż do Saturna" przygotowana przez National Geographic przybliża całość projektu w niezwykły sposób pokazując przeżycia naukowców, inżynierów i samej sondy. Jej wędrówkę przez grawitację wielu planet można było zrealizować dzięki tzw. asyście grawitacyjnej. Bez tego podróż do Saturna w ogóle nie byłaby możliwa. Tu znowu wróciliśmy do problemu grawitacji. Asysta pozwala zrozumieć, że grawitacja to jak zabawa na ślizgawce. Kiedy z niej zjeżdżamy to spadamy do studni grawitacyjnej ziemi. Spróbujmy jednak dostać się na jej górę wbiegając po zjeżdżalni zamiast po schodach. Potrzebna nam jest spora prędkość by tego dokonać. Tak samo jest z sondami. One muszą się rozpędzić by wydostać się z przyciągania ziemi, Słońca czy Jowisza. A następnie zwolnić, by wejść na orbitę Saturna czy innego ciała niebieskiego. Tu znowu przydaje się asysta grawitacyjna.


Here's how far humans have sent spacecraft into space


A jak sonda wykonuje swoje zadania tam daleko od ziemi i ludzi - Sama. Dzięki programom i urządzeniom jakie na niej umieszczono. Aby powstały owe programu muszę je napisać programiści i naukowcy. Jak tego się dokonuje? Zaczynamy więc od początku czyli od nauki programowania. Jaka jest logika programowania poznamy to dzięki algorytmom. Te najlepiej ogarnąć przez zabawę, a tą znajdziemy na stronie - Link. Algorytmy są bowiem bardzo powszechne w naszym codziennym życiu, choć nie zawsze je dostrzegamy. A warto je docenić. Wybrany przez nas serwis pozwala budować zestawy poleceń by wykonać zlecone zadanie: zbudowanie ptaka, wędrówkę w labiryncie czy rysowanie techniką żółwia różnych figur. Zabawa wciąga. Należy więc uważać na szybko znikający czas. A czym jest czas? No cóż. To już zupełnie inna historia. Na kolejne nasze spotkania.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,173 unikalne wizyty