Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 05:42:14

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Nauka w domu, czyli niebo na zła pogodę

Sekcja Astronomiczna Planetarium,Kepler,Stellarium Planetarium Niebo Keplera zbudowane przez Sekcję Astronomiczną w ŻaganiuW dobie zmian klimatycznych, gdy wieczorem widzimy pierwsze gwiazdy nie mamy żadnej gwarancji na nie po zachodzie słońca a tym bardziej w pełni nocy. Jak więc sobie radzić, gdy za oknem pogoda nas nie rozpieszcza,a my pasjonaci kosmosu tęsknimy za widokiem gwiazd? Pozostaje użyć najnowszej technologii, komputerów, do skompensowania naszych niedostatków. Jednym z najpopularniejszych programów na PC symulujących nocne niebo jest Stellarium. Obecna wersja to już 16.1.0 a z nią coraz więcej funkcjonalności. W ramach zajęć sekcji astronomicznej wykorzystujemy ów program do prezentacji nieba w naszym Planetarium Niebo Keplera, które własnoręcznie wykonaliśmy.


W czasie ostatnich sobotnich zajęć postanowiliśmy sprawdzić działanie dość specyficznego dodatku do tego programu pod nazwą Stellarium Console. Jego funkcjonalność powinna umożliwić obsługę wyświetlania nieba na zdublowanym ekranie laptopa lub komputera PC z dwoma ekranami. Niestety wersja w tej funkcjonalności jest dość droga, ale jej wypróbowanie nic nie kosztuje. Nie ma jednak co ukrywać, że program, a w zasadzie dodatek, nie sprawdził się, gdyż nie obsługuje zwierciadła ¼ a tylko projekcję przez obiektyw rybie oko.

Pozostała więc tradycyjna wersja wyświetlania nieba. W ramach zajęć musieliśmy skorygować skrypt konfiguracji by prawidłowo odzwierciedlić wszystkie linie i odległości. Przy tej okazji zaprezentowane zostały nowe funkcje najświeższej wersji. A dodany jest cały moduł obliczeń astronomicznych. Strasznie to brzmi, ale nie ma się czego bać. Obliczenia robią się same, trzeba tylko wiedzieć czego się chce.

Stellarium Zakładka nr 1 – pozycjeZ prawej strony wybieramy z listy rozwijanej jaka klasa obiektów nas interesuje i dla danej lokalizacji obserwatora wyświetlane są widoczne do obserwacji obiekty. W tym przypadku to planety układu słonecznego. Przy czym możemy określić jeszcze jaki typ współrzędnych nas interesuje oraz jaka graniczna jasność obiektów ma być wzięta pod uwagę.

Stellarium Zakładka nr 2 – efemerydaNa niej jest możliwość wyświetlenia informacji o wybranym obiekcie w wybranym zakresie czasu. Wybieramy z listy ciało niebieskie, oraz jaki interwał czasu ma być wzięty do obliczeń oraz wskazujemy zakres dat w jakich obliczenia mają być wykonane. Po chwili otrzymujemy listę z datami wg kalendarza bieżącego, rachuby ciągłej dni a zawierającą współrzędne obiektu, jasności oraz odległości i elongacji w przypadku np. planet. Zaznaczenie opcji Pokaz daty czy wielkości gwiazdowe pozwala na wyświetlenie na mapie nieba owych danych astronomicznych o wybranym obiekcie.

Stellarium Zakładka nr 3 – zjawiskaW tej części nowego narzędzia możemy ustalić jakie koniunkcje zajdą miedzy obiektami, np. Księżycem i planetami w określonym zakresie czasu od-do. Wskazujemy jeszcze tylko jakie odległości kątowe maja być brane pod uwagę np. 1º odległości kątowej między Księżycem a planetami. Możemy tez obliczyć opozycji zaznaczając pole wyboru.

Stellarium Zakładka nr 4 – wysokość w czasieGdy na mapie nieba zaznaczymy obiekt, np. Księżyc to na tej zakładce wyświetli się wykres wysokości ciała niebieskiego w czasie doby. Tu wybrany został Księżyc. Widzimy, że wzniesie się na wysokość ponad 50º a schowa się pod horyzont na głębokość poniżej -20º. Przy czym linia seledynowa wskazuje moment górowania. Żółta zaś to chwila obecna.

Stellarium Zakładka nr 5 – wykresyDo wyboru mamy rysowanie dwóch wykresów jednocześnie na jednym układzie współrzędnych. Jakie to mają być wykresy wybieramy z listy. Wykresy dla odróżnienia są różnokolorowe. Wybieramy dla jakiego obiektu maja być narysowane, tutaj jest to Księżyc. Klikamy rysuj wykres i po chwili mamy widoczne linie na wykresie. Widzimy jak zmienia się wielkość gwiazdowa i faza Księżyca z biegiem czasu w ciągu roku.

Stellarium Zakładka nr 6 – Co na niebie?No jedna z najciekawszych zakładek. Gdy chcemy się dowiedzieć, co ciekawego właśnie nam umknęło przez pochmurne niebo to dowiemy się tego z ostatniej zakładki opisywanego narzędzia. Wskazujemy jaki zakres widoczności nas interesuje – dla oka nieuzbrojonego jest to około 6 magnitudo. Z listy wybieramy na jaka chwilę mają być wybrane zjawiska np. około północy lub wieczorem itd. W lewej kolumnie otrzymujemy listę typów obiektów, np. Galaktyki. Z prawej strony pokazują się pasujące obiekty. Listę możemy sobie zapisać do pliku.

Program Stellarium od lat cieszy się niesłabnącym powodzenie. Jest co najmniej kilka programów podobnego typu. Ale dzięki odmiennej funkcjonalności nie wchodzą sobie w drogę. Rozwijane przez liczną grupę pasjonatów programistów otrzymują nowe szaty w regularnych niemal odstępach czasu. Opisywany program jest intuicyjny w obsłudze. Jest tez dostępny za darmo, co jest ważne dla amatorów nieba. Znajdziemy jednak też płatne aplikacje, które współpracują z tym programem jak np. wspominane Stellarium Console, które wcale nie musi spełniać naszych oczekiwań tak jak to czyni Stellarium. Ładna grafika, nowoczesny interfejs oraz dostępne wersja nawet na najstarsze maszyny czynią z tego programu niesłabnącego lidera. Obserwatorzy przez teleskop sięgną jednak po bardziej wyrafinowane narzędzia takie jak choćby Cartes du Ciel, który w zasadzie może wszystko, a nawet jeszcze więcej. Ale o nim opowiemy przy kolejnej okazji.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,643 unikalne wizyty