Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 06:42:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Przedświąteczne warsztaty elektroniczne

Sekcja Astronomiczna Animowany bałwanek,sekcja astronomiczna,centrum kultury,żagań Konstrukcja animowanego bałwanka - wykonana na zajęciach sekcji astronomicznej Centrum Kultury w ŻaganiuTo już tradycja, że przed świętami uczestnicy zajęć w sekcji astronomicznej przygotowują w ramach warsztatów elektroniczne atrakcje świąteczne. Nie inaczej było w tym roku. Wykonane własnymi rękoma prace nie tylko uatrakcyjnią ozdoby świąteczne w naszych domach, ale również przyniosą wiele satysfakcji wykonawcom.


Już przyzwyczajamy się, że w naszym otoczeniu na czas świąt jest nie tylko więcej stroików, światełek i ozdób, ale i coraz więcej elektronicznych akcesoriów zwiększających możliwości lampek, bombek, bałwanków i choinek. Koszt części elektronicznych obniżył się tak znacznie, że nie odczuwamy go przy rozbudowywaniu takich atrakcji. Lampki choinkowe już nie mogą tylko świecić, tak po prostu, ale często migają na wiele sposobów i towarzysząca temu muzyka świąteczna z niewielkiego pudełka nikogo nie zaskakuje. Takie są osiągnięcie dzisiejszej technologii, że zminiaturyzowane do granic możliwości komponenty skrywają skomplikowana konstrukcję układów elektronicznych, które niejednokrotnie mogą dorównywać swoimi możliwościami pierwszym komputerom. Poznanie jak to działa daje młodemu człowiekowi szerokie możliwości rozwijania swoich nowych umiejętności. A te w przyszłości dadzą się zastosować choćby w konstruowaniu statków kosmicznych, które bez zaawansowanej elektroniki nie mogą dzisiaj istnieć.

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom rozwijania takich pasji, a my skrzętnie z nich skorzystaliśmy. Przygotowane zestawy do zmontowania i uruchomienia na naszych zajęciach przedstawiały różne skale trudności i złożoności konstrukcji. Od prostej choinki, której diody zapalają się i gasną, po animowanego bałwanka, który w kontrolerze sterującym diodami Led zawiera kilka programów napisanych w języku programowania znanym z komputerów PC. Taki jest dzisiejszy świat. To nie tylko elektronika, ale głównie oprogramowanie, daje nieograniczone możliwości inżynierom w tworzeniu zupełnie nowych zastosowań dla znanych nam od lat konstrukcji takich jak choćby lampki choinkowe.

Świat konstruktorów statków kosmicznych i urządzeń naukowych nie raz pokazał, że dzięki oprogramowaniu można było dać drugie życie urządzeniom znajdującym się często na drugim końcu Układu Słonecznego. Takim przykładem są sondy Voyager, dla których napisano nowe programy dające możliwość dalszego nimi sterowania. Również znany nam Teleskop Kepler dzięki takim rozwiązaniom nadal odkrywa planety pozasłoneczne, mimo że jego fizyczna konstrukcja uległa już niejednemu uszkodzeniu.

Z naszego życia codziennego znamy niejeden przypadek, że wgranie nowego oprogramowania przywróciło do działania niejedno urządzenie takie jak komputer, telefon czy aparat fotograficzny i wiele innych. W naszej pracowni jest wiele takich. Szczególnie komputery znajdują nowe życie w ścianach naszego laboratorium. Dzięki temu dobrze służą w nauce programowania, obliczeniach astronomicznych czy badaniach naukowych. Mimo ich leciwości pracowicie służą swoją mocą obliczeniową naukowcom z całego świata w ramach platformy obliczeń rozproszonych BOINC.

Znajdowanie rozwiązań i zastosowań dla istniejącej techniki zależy tylko od naszej wyobraźni. Ale nie da się ukryć, że mu być ona, ta wyobraźnia, poparta solidną wiedzą i dobrymi umiejętnościami. Po to między innymi spotykamy się w każda sobotę w podziemiach Pałacu Książęcego w Żaganiu. Tu odkrywamy tajemnice nie tylko Wszechświata ale i tego świata znacznie bliższego nam, za to równie ekscytującego.











Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,033 unikalne wizyty