Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 23:57:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Roboty to nasza specjalność

Sekcja Astronomiczna roboty,AlphaBoot2 Pi,python Montaż robota Alphaboot2 PiPodróże do innych planet wymagają od nas niezwykłych umiejętności i wiedzy. Jedno i drugie można rozwinąć i zdobyć na zajęciach w Szkole Talentów w każdą sobotę na zajęciach Sekcji Astronomicznej.

Jak na razie odkrywanie tajemnic Marsa, Księżyca czy innych planet odbywa się za pomocą sond kosmicznych i robotów. Kto nie zna tak wspaniałych osiągnięć myśli ludzkiej jak Curiosity (który już dwa tysiące dni bada powierzchnię Marsa), Teleskop Keplera (odkrywcę egzoplanet) czy Opportunity (najdłużej działającego łazika marsjańskiego).



Ale jak to się dzieje, że naukowcy i inżynierowie dokonują takich osiągnięć? Czy jest to takie łatwe, a może wręcz przeciwnie, jest niezwykle trudne? Zacznijmy od odpowiedzi na zasadnicze pytanie. Jak sterować takim robotem, gdy my jesteśmy na Ziemi a robot na Marsie – nawet ponad 300 milionów kilometrów od nas? Pisząc tego newsa pracuję zdalnie. I tak samo robią to naukowcy, tylko odległości są większe, dużo większe. Po naciśnięciu klawisza na klawiaturze, litera na Marsie pojawi się po 20 minutach a po kolejnych 20 my o tym się dowiemy. Tyle nieraz czasu potrzebuje sygnał radiowy by dotrzeć do Czerwonej Planety i wrócić do nas. Każde polecenie musi być wydawane przez sterującego robotem marsjańskim dokładnie w taki sam sposób. Aby się przekonać jak to działa rozpoczęliśmy nasz kolejny projekt zdalnego sterownia robotem. Nasz robot to AlphaBot2 Pi z komputerem pokładowym w postaci popularnego RaspberryPi 3. Uruchomione na nim oprogramowanie pozwala na sterownie kamerą pokładową, serworamieniem czy napędem układu jezdnego. Dla uproszczenia operacji sterowania wykorzystywana jest strona WWW ze specjalnym interfejsem użytkownika – okienkiem pokazującym obraz z kamery i przyciskami do wydawania poleceń związanych z kierunkiem jazdy czy położeniem ramienia kamery. Operator znajduje się w sąsiednim pomieszczeniu a robot musi pokonać wyznaczoną trasę i ominąć znajdujące się na niej przeszkody w innym pokoju. W naszym przypadku zabawa jest wspaniała, doświadczenie niezwykłe ale inżynierowie z NASA już nie mają takiej frajdy. Gdy nasz robot wypadł z trasy to Mateusz postawił go z powrotem na miejsce własną ręką. W NASA tak zrobić nie mogą. Taki wypadek na Marsie to koniec misji.

Opanowanie sztuki operowania zdalnego robotem to część większego projektu mającego nauczyć uczestników operowania narzędziami informatycznymi w zakresie obsługi różnych urządzeń. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i wiedza, którą stale staramy się uzupełniać i rozwijać. W przygotowaniu jest projekt zdalnej obserwacji miejsc wylęgu ptaków oraz zdalnego sterowania naszym teleskopem w badaniach astronomicznych. Ten ostatni jest już w fazie uruchamiania, a budki lęgowe czekają już na swoich nowych, wiosennych mieszkańców. W tym celu musieliśmy skonstruować i wykonać różnego rodzaju roboty w zależności od przydzielonych im funkcji. Raz jest to kamera na podczerwień z odpowiednim oprogramowaniem w języku python innym razem trzeba wykonać też konstrukcje mechaniczne i napędy oraz stworzyć oprogramowanie do ich działania. Wszystko to, to nowe doświadczenia, które dają nam wiedzę i umiejętności jakich potrzeba we współczesnej nauce, badaniach i inżynierii. W typowej szkole nie ma możliwości spotkać się z takimi rozwiązaniami, ale u nas jak najbardziej TAK.

Aby brać udział w tych niezwykłych projektach wystarczy przyjść na zajęcia naszej Sekcji Astronomicznej w każdą sobotę od 17:00 do 20:00. Może i Ty masz jakiś ciekawy pomysł na projekt, który będzie można zrealizować właśnie na naszych spotkaniach?









Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,243,865 unikalne wizyty