Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 08:52:31

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Dlaczego w próżni cząstki powstają i znikają?

Nauka cząstki elementarne,próżnia Cząstki wirtualne to matematyczna koncepcja w kwantowych teoriach pola - cząstki fizyczne manifestujące swoją obecność poprzez oddziaływania, jednak łamiące zasadę powłoki masy. Wbrew powszechnym przekonaniom, cząstki wirtualne nie naruszają żadnych zasad zachowania.W próżni wcale nie musi być tak całkiem pusto. Okazuje się, że powstają tam i znikają cząstki. A dzieje się tak dlatego, że cząstki na bardzo, bardzo krótką chwilę mogą łamać zasadę zachowania energii - odpowiada fizyk prof. Grzegorz Wrochna.


Podczas Pikniku Naukowego przez cały dzień zbieraliśmy od zwiedzających pytania do naukowców. Część z tych pytań zadajemy teraz badaczom.

Z pytaniem "dlaczego cząstki powstają i znikają w próżni?" zwróciliśmy się do fizyka cząstek elementarnych prof. Grzegorza Wrochny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Wydawałoby się, że próżnia to pustka, a więc przestrzeń, w której cząstek zupełnie nie ma. Okazuje się jednak, że nawet jeśli cząstek materii się pozbędziemy, nie będzie tam tak całkiem pusto. Prof. Wrochna opowiada: "Rzeczywiście w próżni cząstki powstają i znikają. Ale dzieje się to tylko na bardzo, bardzo, bardzo krótki czas. Dlatego te cząstki nazywamy cząstkami wirtualnymi. W odróżnieniu od cząstek rzeczywistych".

"Fizycy próżnią nazywają najniższy stan energetyczny" - wyjaśnia fizyk. Taka definicja nie jest do końca jasna, jeśli nie zrozumiemy, czym są dla fizyków cząstki. "Najważniejszą cechą cząstki jest to, że jest to porcja energii, nazywana kwantem".

"A ponieważ energia w przyrodzie musi być zachowana, to cząstki - porcje energii - nie mogą powstawać z niczego. Nie mogą też znikać tak, że nic po nich nie zostaje" - opowiada badacz.

I dodaje, że na straży tej reguły stoi zasada zachowania energii. Ta zasada to jednak - trzeba przyznać - strażnik dosyć pobłażliwy, który jest w stanie przymknąć oko na drobne nieprawidłowości, o ile trwają one bardzo, bardzo krótko. "Reguła Pauliego mówi, że im bardziej chcemy złamać zasadę energii - im większą energię chcemy `pożyczyć` - tym krótszy jest czas, na jaki możemy to zrobić. Dlatego właśnie pary cząstka-anytcząstka mogą powstać, ale na bardzo, bardzo krótki czas" - mówi.

Porównuje, że cząstki te "pożyczają" energię, czy też łamią zasadę zachowania energii, ale za chwilę - anihilując - tę "pożyczoną" energię oddają. W ten sposób w ogólnym rozrachunku przyroda wychodzi na zero.

"Ciekawie jest pójść o krok dalej i zastanowić się, jak mógł powstać Wszechświat. Bo być może cały Wszechświat jest taką kwantową fluktuacją? Być może suma energii wszystkich cząstek Wszechświata jest zerowa? Być może wszystko, co jest wokół nas powstało dzięki takiej `pożyczce`" - zastanawia się prof. Wrochna. I dodaje, że zanim jednak Wszechświat zniknął, zdążył już bardzo się rozwinąć i wzbogacić. "Ale to są dziś bardziej spekulacje niż teorie" - uśmiecha się fizyk.

I dodaje: "Żeby stworzyć teorię, która by wyjaśniała, czy wszechświat jest kwantową fluktuacją, musielibyśmy połączyć w całość teorię grawitacji z mechaniką kwantową. A takiej teorii nie dość, że nie mamy, to nie widać jej na horyzoncie". Dlatego prof. Wrochna namawia młodych ludzi, by próbowali rozwikłać tę zagwozdkę. "Do zrobienia jest naprawdę sporo" - kończy.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl Ludwika TomalaPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,573,252 unikalne wizyty