Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-10-2021 00:20:08

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na spacer z Merkurym

Niebo za oknem Merkury,Słońce OpisZdjeciaObecne wieczory nastrajają do dobycia wieczornego spaceru. Przyczyni się on również do zdrowego i spokojnego snu przez cała noc. Dodatkowo w tym czasie czeka nas atrakcja na nieboskłonie. To widoczny Merkury przyciągnie naszą uwagę gdy spojrzymy na niebo w kierunku zachodzącego Słońca. Widoczna na niebie planeta doje się zaobserwować tuż po zachodzie naszej gwiazdy.


Zobaczymy ja 8 stopni nad horyzontem. Wystarczy wyciągną zaciśniętą pięść przed siebie. Dolna jej krawędź powinna się znaleźć na linii horyzontu a nad tak wyciągniętą dłonią zobaczymy planetę. Łatwo ją dostrzec, bo w tym kierunku nie ma innych tak jasnych obiektów. Merkury ma obecnie około -0.5 magnitudo. Tak świecą najjaśniejsze gwiazdy na naszym niebie. Ale ta planeta jest trudna do obserwacji. Będąc blisko Słońca, mimo swej jasności ginie w jego blasku. Wieczorem lub rano, gdy jest możliwa jej obserwacja, ginie szybko w blasku gwiazdy. Mamy więc niewiele czasu na jaj oglądanie.

Nie jest łatwo obserwować też jej powierzchnię przez teleskopy amatorskie a nawet profesjonalne. Planeta jest mniejsza od Księżyca. Ma szary kolor i pokryta jest licznymi kraterami. Ale jej ciągła bliskość Słońca powoduje, że zobaczymy ja tylko nad horyzontem. Gruba warstwa atmosfery ziemskiej ograniczy widoczność szczegółów powierzchni.

Merkury,Słońce Merkury na wieczornym niebie - screen ze StellariumWarto jednak ją obserwować. W tym roku, 2019, zobaczymy również tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. To ten wyjątkowy przypadek, gdy planeta będąc między Ziemią a Słońcem znajdzie się na tle rozpalonej do białości tarczy gwiazdy. Ale aby zobaczyć na jej tle Merkurego trzeba zaopatrzyć teleskop astronomiczny w specjalny filtr Myllar lub użyć zaawansowanego teleskopu do obserwacji Słońca. Tranzyt będzie miał miejsce 11 listopada i z terenu Polski zobaczymy jego pierwszą część w godzinach popołudniowych.

Obecnie Merkury wita nas na wieczornym niebie zbliżając się do tzw. elongacji wschodniej (27 lutego). Widoczny jako jasna gwiazda nad zachodnim horyzontem przypomina nam, że jeszcze nie tak dawno Grecy nie widzieli różnicy między nim a gwiazdami stałymi, poza tym tylko, że planety szybko przemieszczały się wśród gwiazd stałych. Z greckiego planeta znaczy gwiazda błądząca. Dzisiaj wiemy, że jego blask zawdzięczamy naszemu Słońcu. Planety bowiem nie świecą a jedynie odbijają światło. Podobnie komety i planetoidy – jeszcze mniejsze ciała niebieskie.

Gwiazdy wytwarzają same swój blask dzięki zachodzącym w ich wnętrzu reakcją jądrowym. Kto pokusi się na bardziej dociekliwe obserwacje za pomocą teleskopu, może jeszcze dostrzec w pobliżu Merkurego inną planetę układu słonecznego, a mianowicie Neptuna. To najdalsza planeta krążąca wokół Słońca, lecz jej zobaczenie w tych warunkach jest już bardzo trudne i wymaga uwagi, gdyż światło słońca wpadając do teleskopu jest bardzo niebezpieczne dla człowieka. Astronomowie mawiają, że można tak zobaczyć tylko dwa razy w życiu, raz jednym okiem a raz drugim. Teleskop bowiem wzmacnia widoczność obiektów kosmicznych przez skupianie światła od nich. Wzmocnienie jest tak duże, nawet przez niewielkie przyrządy, że może dojść do trwałego uszkodzenia oczu. A tego nie życzę żadnemu obserwatorowi.

Na koniec jeszcze dygresja na temat koloru Merkurego. Choć ten jest szary na swojej powierzchni to w łunie zachodu Słońca zmieni swój kolor na różowy. Czy to nie piękna przemiana?Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,770,238 unikalne wizyty