Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-10-2021 00:52:37

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Lecimy na Księżyc

Sekcja Astronomiczna Saturn V Nauka przez zabawę towarzyszy każdym zajęciom Sekcji Astronomicznej. To przyjemny sposób zdobywania wiedzy i umiejętności.Nauka przez zabawę towarzyszy każdym zajęciom Sekcji Astronomicznej. To przyjemny sposób zdobywania wiedzy i umiejętności. Czasem jednak przed uczestnikami zajęć stawiane są poważne wyzwania, nawet jeśli mają oni zaledwie 10 lat. Tym razem wielkiemu zadaniu towarzyszył równie wielki zapał wszystkich uczestników.


A wszystko zaczęło się 50 lat temu. Trzech najdzielniejszych ludzi na ziemi udało się w najdalszą podróż jakiej kiedykolwiek dokonał człowiek. Ich statek był największym osiągnięciem ludzkiej techniki i umysłu. Było to też spełnienie największego marzenia każdego człowieka o dalekich, kosmicznych podróżach. Tak właśnie rozpoczęła się misja Apollo.

W rocznicę pierwszego kroku człowieka na powierzchni srebrnego globu postanowiliśmy spełnić marzenia wszystkich małych chłopców. Tych małych ciałem, ale i tych, którzy tkwią wewnątrz każdego dorosłego człowieka. Dzisiaj każdy zapalony konstruktor przynajmniej część swoich pomysłów realizuje w postaci konstrukcji z klocków LEGO. Na zajęciach sekcji od lat wykorzystujemy ten niezwykły materiał do realizacji nawet najdziwniejszych pomysłów uczestników naszych sobotnich spotkań. Tym razem w ręce konstruktorów z Centrum Kultury złożony został wielki karton zawierający 1969 egzemplarzy wymarzonych kawałków z tworzywa. Po połączeniu ich wszystkich ze sobą zgodnie z bardzo grubą instrukcją powstanie największa rakieta kosmiczna jaką zbudowali ludzie – Saturn V.

W rzeczywistości rakieta ta miała niebotyczną wysokość 110 metrów. Dzięki potędze swoich silników trzech astronautów dotarło na powierzchnię Księżyca i wróciło bezpiecznie na Ziemię. Model z klocków LEGO jest równie ogromny – ma 1 metr wysokości. Składa się ze wszystkich tych części, z których zbudowany był oryginał. A całość pozwala odtworzyć ze szczegółami całą misję Apollo 11 – w tej misji człowiek postawił po raz pierwszy stopę na powierzchni Srebrnego Globu. Do połączenia ze sobą było 1969 egzemplarzy większych i mniejszych części z trzema astronautami włącznie. W zestawie jest moduł serwisowy i lądownik Orzeł.

Na ostatnich zajęciach w dniu 9 marca 2019 roku wprawne ręce naszych młodych inżynierów spięło zawartość 12 paczek LEGO w ciągu dwóch godzin w potężny model rakiety. Na kolejnych zajęciach poznamy szczegóły wszystkich misji Apollo z najdrobniejszymi szczegółami. Trójczłonowa rakieta nie tylko oczami wyobraźni zabierze nas tam, gdzie jest miejsce każdego odważnego ziemianina … czyli w daleką podróż do gwiazd, a dokładniej do największego księżyca w układzie słonecznym (w stosunku do planety macierzystej). Znamy go wszyscy z nocnego nieba. Szczególnie z tych nocy gdy swoim blaskiem nie daje nam spać w czasie jego pełni.

Księżyc staje się teraz bardzo ważnym celem dla przemysłu górnictwa kosmicznego i ziemskiej energetyki. Coraz więcej krajów planuje wysłać tam swoich żywych emisariuszy w ślad za coraz liczniej lądującymi tam sondami kosmicznymi. Czyżbyśmy mieli na poważnie rozpocząć eksplorację kosmosu? Pewnie tak. Choć zapewne nie jutro czy pojutrze. Pierwsze rakiety są już gotowe na wyrzutniach startowych. Warto więc poznać wszystkie ich tajemnice. Nasz Saturn V jest już gotowy na kolejne spotkania z nasza kosmiczną przygodą.

Zajęcia sekcji astronomicznej odbywają się w każdą sobotę od 17:00 do 20:00 w sali 061 Żagańskiego Pałacu Książęcego w ramach działającej w Centrum Kultury Szkoły Talentów.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,770,496 unikalne wizyty