Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-10-2021 00:07:18

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Cyfrowe oczy już patrzą w niebo w Żaganiu

Sekcja Astronomiczna M101,Galaktyka Wiatraczek M 101 sfotografowana teleskopem sekcji astrochemicznej w czasie kalibracji sprzętu. To nadal jest zdjęcie testowe, ale efekty już widać. Zdjęcie w formacie FITS daje możliwości pomiarów fotometrycznych oraz wielu innych ciekawych doświadczeń astronomicznych.Ciepłe miesiące tego roku sprzyjają wieczornym przesiadywaniom pod rozgwieżdżonym niebem. Niestety oko ludzkie jest bardzo niedoskonałe i w najlepszych warunkach (zimą) jest w stanie zaobserwować zaledwie 3000 gwiazd. Podczas gdy tylko nasza Galaktyka liczy ich sobie 200 miliardów. Rożnica jest kolosalna.


Miłośnicy astronomii skupieni w Sekcji Astronomicznej Centrum Kultury w Żaganiu postanowili pokonać ową przeszkodę wykorzystując do obserwacji oko cyfrowe. Od samego początku powstania fotografii analogowej astronomowie skrzętnie wykorzystują jej potencjał. Pewien amator astronomii, z zawodu magik, w 1900 roku utrwalił na kliszy jako pierwszy całkowite zaćmienie Słońca. Nagranie dość niedawno zostało odkryte przez historyków. Dzisiaj mamy jednak znacznie większe możliwości. Szczególnie gdy na realizację takiego celu wykorzysta się 10 lat działalności Sekcji. Przez te szereg lat miłośnicy systematycznie gromadzili odpowiedni sprzęt i wiedzę. Nie ma co ukrywać, że nie jest to tanie przedsięwzięcie. Warte jest jednak takiego zachodu.

Używany w czasie obserwacji teleskop został wyposażony w szereg urządzeń elektronicznych a przede wszystkim w dwie kamery cyfrowe CCD. Te dwa ostatnie urządzenia zrobiły w astronomii niesamowitą karierę. Rejestrowany przez nie obraz można bowiem przetwarzać na zwykłym komputerze PC. Dopiero niedawno udało się żagańskim miłośnikom skompletować w całość ich astrofotograficzny system i obecnie całość przechodzi kalibrację. Jest to zgrywanie poszczególnych jego komponentów by wspólnie mogły sprawnie działać, czyli fotografować obiekty kosmiczne i umożliwić ich badanie dokładnie tak samo jak robią to profesjonalni astronomowie.

Ostatecznym celem żagańskich miłośników astronomii są planetoidy. Ale kosmos jest pełen wspaniałych miejsc wartych poznania. Zaledwie kilka dni temu polski miłośnik astronomii odkrył zupełnie przypadkiem supernową czyli gwiazdę, która w wybuchowy sposób zakończyła swoje istnienie. Dokonał tego wykonując fotografię odległej galaktyki za pomocą kamer CCD na swoim teleskopie. Osiągniecie takich sukcesów to skutek systematycznych obserwacji. Tworzony system ma umożliwić również prowadzenie obserwacji astrofotograficznych całkowicie zdalnie. To jest szczególnie ważne zimą, gdy na dworze chłód nie pozwala na długie obserwacje, niebo jest pięknie ciemne. Współczesne technologia daje możliwość zdalnego sterowania teleskopem tak jak robotem, który może znajdować się nawet na odległej planecie Mars.

M57,Mgławica Pierścień M57 to znana wielu miłośnikom astronomii mgławica planetarna będąca pozostałością po gwiździe typu Słońce. Tu w ramach kalibracji sprzętu załapała się na zdjęcie z racji wysolkiego położenia na niebie w czasie testów.Cyfrowe oczy ich teleskopu potrafią już teraz pokazać galaktyki, których próżno szukać okiem uzbrojonym nawet w spory teleskop. Na załączonym obrazie możemy zobaczyć galaktykę M101 znajdującą się w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Na kolejnym zdjęciu zarejestrowana została mgławica planetarna M57 w gwiazdozbiorze Lutnia. Jest to niezwykle słabo świecący obiekt i do tego małych rozmiarów. Kamery CCD dają niezwykłe narzędzia badawcze w ręce astronomów amatorów. Za ich pomocą mogą oni nie tylko te obiekty zobaczyć, ale również mierzyć ich rozmiary, badać zmienność ich blasku i skład chemiczny. Na pewno magiczny świat kosmicznych obrazów przyciągnie ich uwagę na długie dni i noce. Dzięki zaawansowanej elektronice komputery i zrobotyzowany teleskop może każdej nocy rejestrować obrazy nieba. A na spotkaniach sekcji w Centrum Kultury każdy uczestnik zajęć będzie mógł osobiście sprawdzić jak to robią zawodowcy i przekonać się, że nie jest to aż takie trudne. Całą potrzebną wiedzę zdobędzie się na spotkaniach Sekcji Astronomicznej.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,770,156 unikalne wizyty