Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 06:27:10

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

400 lat Harmonii Świata Johannesa Keplera

Sekcja Astronomiczna Kepler,konferencja,Harmonia Świata Plakat konferencji "400 lat Harmonii Świata Johannesa Keplera 1619-2019"W dniu dzisiejszym, 7 listopada 20119 roku, w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona 400 rocznicy wydania "Harmonii Świata" przez Johannesa Keplera. W pięcioksięgu tym opublikował on między innymi III Prawo Keplera - prawo ruchu ciał niebieskich. W konferencji uczestniczyli zaproszone grupy uczniów i nauczycieli szkół z Żagania, Iłowej, Gozdnicy i Małomic i Szprotawy. W trakcie spotkania odbyły się trzy prelekcje wygłoszone przez Wiesława Urbana - autora książki o Johannesie Keplerze, prof. Wojciecha Lewandowskiego z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego o odkrywaniu egzoplanet oraz prze Jacka Patkę instruktora Żagańskiej Sekcji Astronomii. Konferencję sfinansował Urząd Miasta Żagania a logistycznie zorganizował Żagański Pałac Kultury


Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00 w Sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego w Żaganiu. Spotkanie otworzyła Pani Dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury Anna Mrowińska. W ramach struktur ŻPK działa Sekcja Astronomiczna kultywująca wieloletnie tradycje naukowe w mieście.

Około 120 osób uczestniczących w konferencji miło sposobność wysłuchać świetnych prelekcji na tematy związane z najwybitniejszym jak się obecnie uważa astronomem wszech-czasów – Johannesem Keplerem. Spotkanie otworzył wykład Wiesława Urbana o Harmonii Świata. Ten Pięcioksiąg odbił się szerokim echem w świecie a jego konsekwencje objawiały się kolejnymi odkryciami astronomicznymi przez wiele, wiele lat. Bohater opowieści stał bowiem na wielkim rozstaju świata średniowiecznego i nowożytnego czasu w którym królować zaczęły nauki i wiedza ludzka a z drugiej strony czekało okrucieństwo Wojny Trzydziestoletniej. To w tej pozycji opublikowane zostało III Prawo Keplera ujmujące matematycznie relacje poruszających się kosmosie ciał niebieskich od planet, przez gwiazdy po całe galaktyki i ich zbiorowiska.

Jak o Keplerze mowa to oczywiście i o egzoplanetach, za które w tym roku (2019) przyznana został Nagroda Nobla. Za sprawą Kosmicznego Teleskopu Keplera i odkryć Johannesa Keplera mamy obecnie okazję odkrywać prawdziwe nowe światy krążące wokół innych gwiazd. O tym opowiedział zebranym prof. Wojciech Lewandowski. Ta niezwykła menażeria innych światów mieści w sobie wiele nadziei dla przyszłości ludzkości ale znajdujemy tam też światy mroczne i niezwykłe. Rozwój narzędzi i technik astronomicznych w niedługim czasie pozwoli znaleźć drugą Ziemię.

A jak o poszukiwaniach w astronomii to oczywiście przez obserwację, bo astronom to taki wyjątkowy naukowiec, który nie ma możliwości dotknąć swojego obiektu badań. Z tego też powodu od tysięcy lat rozwijana jest technologia tworzenia najprzeróżniejszych teleskopów, które nie omieszkał poprawić sam Kepler. Jego Teleskop Keplera zmienił mizerną lunetę we wspaniałe narzędzie badawcze nowożytnej astronomii. Ta zrobiła z niego tak niezwykły użytek, że zmiana jaka się dokonała w naszym świecie wywróciła kilka razy systemy naszego pojmowania świata. Droga do stworzenia prawdziwie genialnego narzędzia była długa i niezwykła. Szlak powiązań inżynieryjnych znajdujących rozwiązania wszystkich problemów związanych z obserwacją kosmosu oraz naukowego zrozumienia tego co zobaczyliśmy dzięki tym konstrukcjom sięga aż do początków ludzkości. O tej długiej drodze człowieka do poznania wszystkiego opowiadał Jacek Patka, wieloletni instruktor sekcji astronomicznej i wielki pasjonat astronomii i Keplera.

Konferencja miała w zasadniczym celu nieść wiedzę uczestnikom, uczniom i dorosłym, o astronomii, nauce i historii, które powiązane ze sobą licznymi zależnościami zmieniają nasza wiedzę i nasze życie w sposób jaki nie byliśmy w stanie sobie nawet wyobrazić. Dzięki nim tworzy się nie tylko nowa niezwykła technologia ale przede wszystkim my ludzie inaczej spoglądamy na siebie i nasza planetę. Znajdując ja w bezkresnym kosmosie zaczynamy cenić to miejsce znacznie bardziej niż kiedyś. Choć z drugiej strony w tej harmonii wprowadzamy największy nieład.

Po tym spotkaniu mamy nadzieję, że w naszym głowach i zakamarkach umysłów z chaosu myśli wyłoni się harmonia zrozumienia świata i zależności nim rządzących. My mieszkańcy tego Wszechświata chcemy bowiem nie tylko przetrwać jak wszystko co żyje ale chcemy zrozumieć dlaczego istniejemy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

Galeria konferencji
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,932 unikalne wizyty