Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-9-2020 05:34:09

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Dokąd dotrze Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11?

Sondy voyeger 1, voyager 2, Pionier 10 i 11 Trajektoria Voyagera 1 widziana z Ziemi, odbiegająca od ekliptyki w 1981 roku na Saturnie i zmierzająca teraz do konstelacji Ophiuchus - Wężownik. Źródło WikipediaDzięki danym z sondy Gaia udało się bardziej precyzyjnie wyznaczyć możliwe zbliżenia sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 do gwiazd w Drodze Mlecznej.

Dwie sondy – Voyager 1 i Voyager 2 – są już poza heliopauzą. Dwie kolejne – Pioneer 10 i Pionner 11 – także opuszczą Układ Słoneczny i będą przemierzać Drogę Mleczną. Oczywiście, żadna z tych sond nie została wysłana ku jakiejkolwiek gwieździe w naszej Galaktyce – jest jednak możliwe, że wcześniej czy później nastąpi zbliżenie.


Dzięki danym z sondy Gaia jest możliwe bardziej precyzyjne wyznaczenie zbliżeń sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 do gwiazd w Drodze Mlecznej. Głównym celem misji Gaia jest precyzyjny pomiar pozycji gwiazd. We wrześniu 2016 roku opublikowano pierwszy katalog danych astrometrycznych z ponad miliarda gwiazd. Drugi katalog danych został opublikowany 25 kwietnia 2018. W dniach przed publikacją drugiego katalogu ESA zaprezentowała kilka odkryć, które wykonano dzięki danym z pierwszego katalogu sondy Gaia. Dotyczą one m.in. precyzyjnej pozycji ponad miliarda gwiazd w Drodze Mlecznej, katalogu gwiazd, które w przyszłości zbliżą się do Słońca czy też identyfikacji gwiazd, które się poruszają bardzo szybko w naszej Galaktyce.

Dwóch naukowców – Coryn Bailer-Jones (Instytut Maxa Plancka w Niemczech) i Davide Farnocchia (amerykański Jet Propulsion Laboratory) postanowiło wykorzystać dane z sondy Gaia w celu wyliczenia zbliżeń sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 do pobliskich gwiazd. Wyliczenia obejmowały trajektorie 7,4 miliona gwiazd. Metoda wyliczeń bazowała na zaprezentowanych wcześniej wyliczeniach dla danych i przyszłych przelotów “międzygwiezdnego gościa” – 1I/2017 U1 Oumuamua – obiektu, który pod koniec 2017 roku odwiedził Układ Słoneczny.

Wyliczenia sugerują, że każda z sond “zaliczy” kilka stosunkowo bliskich przelotów w najbliższych kilkuset tysiącach lat. Najbliższym przelot wykona sonda Pioneer 10, która za około 90 tysięcy lat znajdzie się w odległości mniej więcej 0,75 roku świetlnego od gwiazdy HIP 117795. Jest to gwiazda typu spektralnego K8 w gwiazdozbiorze Kasjopei, aktualnie 83 lata świetlne od Układu Słonecznego.

Dalsze wyliczenia sugerują, że sonda Pioneer 11 wykona za około 930 tysięcy lat przelot obok czerwonego karła TYC 992-192-1 (aktualnie odległej o około 87 lat świetlnych od Układu Słonecznego) . Minimalny dystans powinien wynieść około 0,8 roku świetlnego. Z kolei sonda Voyager 1 zbliży się do gwiazdy TYC 3135-52-1 na odległość około roku świetlnego za mniej więcej 306 tysięcy lat. Aktualnie gwiazda TYC 3135-52-1 znajduje się około 47 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Wreszcie, najbliższy aktualnie prognozowany przelot sondy Voyager 2 nastąpi za około 42 tysiące lat w pobliżu czerwonego karła Ross 248. Minimalny dystans wyniesie mniej więcej 1,72 roku świetlnego. Ross 248 aktualnie znajduje się 10,3 roku świetlnego od Układu Słonecznego, zaś za około 40 lat ta gwiazda zbliży się do nas na odległość około 3 lat świetlnych.

Oczywiście, powyższe wyliczenia są obarczone dużą niepewnością. Jeśli jakikolwiek mały odłamek uderzy w którąś z tych sond, wówczas ich trajektorie z czasem będą znacznie odbiegać od aktualnie wyliczonych. Inne efekty, w tym przeloty w pobliżu nieznanych (lub nieprecyzyjnie zlokalizowanych obecnie) gwiazd także mogą wpłynąć na dalszą odyseję tych czterech sond w otchłani Drogi Mlecznej.

(arxiv)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,528,954 unikalne wizyty