Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 15-4-2021 04:14:29

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Tajemnice Słońca

Słońce Słońce, plamy, Astronarium Rejon aktywnej grupy plam w którym w dniu 2.10.2015r. tuż po północy nastąpił rozbłysk kategorii M5.5. Autor: Jacek PatkaWłaśnie rozpoczęła się wiosna, a tym samym nasza dzienna gwiazda zacznie gościć dłużej na niebie niż jej koleżanki z nocnego nieba. Do tego ekliptyka będzie się za dnia coraz bardziej wznosić nad horyzont. To będzie skutkowało coraz lepszymi warunkami do obserwacji powierzchni Słońca. Ale co można obserwować na powierzchni tarczy gwiazdy skoro plam na niej jak na lekarstwo?


Astronarium przygotowało odcinek o tym jak współcześnie prowadzi się obserwacje naszej gwiazdy. Obserwacje w świetle widzialnym to tylko jedna z możliwości jakie stoją przed astronomami i to nie tylko zawodowcami. W świetle widzialnym obserwuje się głównie plamy i prowadzi się ich analizę statystyczną. Do takiego badania wykorzystywane są dane z całego czasu tzw. zliczania plam i grup plam. Wyznaczanie Liczby Wolfa to główne przedsięwzięcie tego typu badań. Ale nie tylko.

Współczesna technologia daje możliwość badania światła słonecznego w poszczególnych liniach widmowych. Już obserwacja w linii wodoru (H-alfa) pozwala dostrzec wiele szczegółów na tarczy gwiazdy, których w świetle widzialnym nie zobaczymy. Będą to protuberancje i interakcje fotosfery, plazmy z polem magnetycznym Słońca.

Szczególnie ciekawa jest obserwacja granulacji fotosfery. Głownie dlatego, że praca największego teleskopu słonczego daje spektakularne efekty. Możemy na Słońcu obserwować struktury porównywalne z rozmiarami obiektów na Ziemi. Przypomnijmy, że Ziemia znajduje się 150 mln km od niego. Kiedy dodamy do tego potężną ilość transmitowanej z niego energii zrozumiemy jakim wyzwaniem jest dostrzeżenie detali w tych strukturach. Aby uzyskać jak największą rozdzielczość potrzebujemy teleskopu o dużej średnicy. Ten skupia tak wile energii, że już tylko od niej rozgrzewanie instrumentów, kamer i konstrukcji stawia potężne wyzwanie przed inżynierami by ochronić urządzenia przed przegrzewaniem się.

A jednak w planie jest budowa kolejnych konstrukcji. Jeszcze większych. By móc obserwować Słońce z jeszcze większą szczegółowością. Do tego ku naszej gwieździe wysyłamy kolejne satelity mające obserwować je z bliska. Rejestrowanie danych z niewielkich odległości to wyjątkowe wyzwanie. Ale dane tak pozyskane są bezcenne.

Badanie Słońca to sposób na zdobywanie wiedzy o innych gwiazdach zamieszkujących Drogę Mleczną i inne galaktyki. To jedyna taka gwiazda w naszej okolicy, którą możemy badać z taką precyzją. Z roku na rok nasza wiedza o świecie gwiazd rośnie w coraz większym tempie. Tym samym dowiadujemy się jak badać te odległe obiekty by zrozumieć ten niezwykły, gwiezdny świat.


Powierzchnia Słońca - Astronarium #96

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,575,930 unikalne wizyty