Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-10-2021 01:10:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Lato z kometą C2020 F3 NEOWISE

Niebo za oknem koometa,NEOWISE Kometa C/2020 F3 NEOWISE sfotografowana w Żaganiu w Żagańskim Obserwatorium Astronomicznym w dniu 14 lipca 2020 rokuCzekaliśmy, czekaliśmy i doczekaliśmy się. W tym roku mamy wysyp komet, ale jakimś trafem żadna nie chciała dotrwać do czasu jej najlepszej widoczności. Rozpadały się, gasły w oczach i rozwiewały nasze nadzieje na udane i ciekawe obserwacje. Aż nadleciała ta jedyna.


Została odkryta 27 marca 2020 roku dzięki pracującemu w kosmosie teleskopowi NEOWISE . Kometa ta należy do obiektów długookresowych (Link) . Jej orbita jest charakterystyczna dla takich ciał niebieskich. Świadczy o tym, że pochodzą z Obłoku Oorta . Jest ona mocno nachylona do ekliptyki. Pewną zaletą tego faktu jest to, że kometa taka ma w sobie wiele lodu. Lodu, który może sublimować i dać piękny widok na ziemskim nocnym niebie.
Kometa to niewielkie ciało niebieskie – od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. W dużej mierze lodowe, ale też ma w tym lodzie wiele pyłu i skał. Kolor takiego obiektu, wbrew pozorom nie jest biały jak to przy obecności zamarzniętej wody, ale czarny lub co najmniej ciemny. To skutek osiadania pyłu na powierzchni. Gdy zbliży się taki obiekt do Słońca, na odległość mniejszą od orbity Jowisza, która stanowi granicę śniegu w naszym systemie planetarnym, to lód ten zaczyna sublimować i tworzy się głowa komety – koma. Wyrzucany pył i gaz tworzy po drodze warkocz. Ten ciągnie się na wiele milionów kilometrów. Dzięki komie i warkoczom (może być ich więcej niż jeden) kometa staje się widoczna ze sporych odległości.
Gdy kometa wróci na swojej orbicie za orbitę Jowisza, a pył i gaz zostanie już w całości z niej zdmuchnięty przez wiatr słoneczny i ciśnienie światła, kometa znika w ciemnościach, czasem do kolejnego powrotu.
Długo czekaliśmy na taki widok jak tego lata. Dokładnie 23 lata temu okolice Ziemi odwiedziła kometa C/1995 O1 Hale-Bopp. Można było obserwować gołym okiem od maja 1996 do grudnia 1997 roku. W czasie największego zbliżenia do Słońca osiągnęła jasność -1 (minus jeden) magnitudo, czyli była jaśniejsza od najjaśniejszych gwiazd w tym Syriusza. Obecna kometa maksymalną jasność miała nieco poniżej 1 magnitudo. A i tak możemy ja swobodnie oglądać nawet okiem nieuzbrojonym w lornetkę czy teleskop.
kometa,NEOWISE Kometa C/2020 F3 NEOWISE sfotografowana w Żaganiu w Żagańskim Obserwatorium Astronomicznym w dniu 13 lipca 2020 rokuKometa NEOWISE ma piękny długi warkocz. Ale na zdjęciach możemy dostrzec drugi, jonowy warkocz. Ten skierowany jest zgodnie z kierunkiem linii sił pola magnetycznego w tym miejscu układu planetarnego, głównie słonecznego pola magnetycznego. Pyłowy warkocz jest ustawiony w kierunku odsłonecznym. Jego kierunek kształtuje wiatr słoneczny i ciśnienie światła naszej gwiazdy.
Piękny widok komety zawsze działa na ludzką wyobraźnię. Johannes Kepler oglądał Wielką Kometę z 1811 roku. Wielka Kometa z 1811 roku porusza się po orbicie w kształcie bardzo wydłużonej elipsy o mimośrodzie 0,995. Peryhelium znajduje się w odległości 1,035 j.a. od Słońca, aphelium zaś aż 423,75 j.a. od niego. Na jeden obieg wokół naszej Dziennej Gwiazdy potrzebuje ok. 3096 lat, nachylenie jej orbity do ekliptyki wynosi 106,93˚. Kometę tą pokazała Keplerowi jego mama w czasie spaceru za miasto. Zabrała go nań specjalnie po to. Kometa miała maksymalną jasność 0 magnitudo a dwa warkocze ciągnęły się przez cały nieboskłon. Pisał o niej Adam Mickiewicz i uwieczniona została na wielu obrazach i rycinach.
Komety długookresowe podróżują po swojej orbicie naprawdę długo. C/2020 F3 potrzebuje na to ponad 6700 lat. Mają one to samo oznaczenie „C” co komety jednopojawieniowe. By określić czy kometa, lub planetoida, kiedykolwiek wróci w okolice Słońca trzeba prowadzić wiele obserwacji by wyznaczenie orbity było jak najbardziej precyzyjne. Bywa jednak i tak, że wielkie planety, jak Jowisz czy Saturn zmienią ich orbity i wręcz wyrzucą je z naszego układu. Jowisz dostał nawet z tego powodu miano Wielkiego Odkurzacza Układu Słonecznego. Nie raz sprzątał takie ciała niebieskie tym samym chroniąc Ziemię od zderzenia z nimi. Słynna kometa, tak pozamiatana przez niego, to D/Shoemaker-Levy 9 (D od defunct - nieistniejący, zlikwidowany). Kometa ta została przechwycona przez olbrzyma i krążąc wokół niego co dwa lata, podróżowała z nim wokół Słońca by w 16 lipca 1994 roku spaść na Jowisza po wcześniejszym rozerwaniu jądra przez siły pływowe planety.
Komety wiązane są w naszej kulturze z nieszczęściami o wielkim zasięgu. Uważano, że niosą one zarazę, wojny i katastrofy - Link. Johannes Kepler uważał, że komety to wyziewy atmosferyczne. Nie pozostaje bez znaczenia, że komety istotnie kształtowały oblicze naszej planety. One i asteroidy posądzane są o przyniesienie wody na powierzchnię Ziemi. Było to tuż po jej uformowaniu. W czasach późniejszych też dochodziło, choć już nie tak często, do kolizji z nimi. Świadczą o tym ślady w osadach skalnych znajdowanych w różnych miejscach na naszym globie. W 1908 roku nad Syberią prawdopodobnie doszło do eksplozji takiej małej komety. Naukowcy nie są co do tego pewni, czym dokładnie było owe ciało, ale na pewno pochodziła ono z kosmosu. Czas zatarł ślady.
Nasza tegoroczna kometa też zniknie niebawem w czeluściach kosmosu. Jedynie w naszej pamięci zostaną piękne wspomnienia o tej wizycie. Zdjęcia przez wiele lat będą przypominać jaka ona była. Ale i one zginą w tłumie kolejnych i wcześniejszych obrazów tych niezwykłych i tajemniczych ciał kosmicznych. Cieszmy więc oko jej światłem.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,770,625 unikalne wizyty