Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 01-10-2020 15:41:09

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Teleskop - Ale jaki? cz.2

Astronomia sprzęt    W tej części u paralaktycznego. Istota tej konstrukcji polega na minimalnych kosztach połączonych z prostokątna spokojnie wykonać w domowym warsztacie. Jedynym wymaganiem jest elementarna umiejętność posługiwania się narzędziami, których im więcej w naszym warsztaciku, tym lepiej.


Szczegóły budowy montażu paralaktycznego mogą się różnić nawet znacznie od tego co zaproponuję. Najprościej jest wykonać projekt i zlecić wykonawstwo w zakładzie mechaniki precyzyjnej, ale skoro dla mnie byłby to spory wydatek, to i dla niejednego amatora też (tym bardziej młodego amatora). Można temu zaradzić przynajmniej na początku swojej kariery i to z dobrymi efektami.
teleskopteleskop

Powyższe zdjęcia pokazują istotę sprawy. Należy tak pochylić oś obrotu teleskopu w kierunku północnym, aby stała się ona równoległą do osi obrotu Ziemi. Tak to wygląda z grubsza. Szczegóły dlaczego i po co - znajdziesz w każdej literaturze, która traktuje o tym.teleskop
To rozwiązanie nie powstało z 'niczego'. Po prostu wpadła mi w ręce część od busoli artyleryjskiej. Dzięki temu rozwiązaniu mogę swobodnie operować montażem przy jego ustawianiu. Ponadto, to rozwiązanie, pozwala na szybki i łatwy montaż wszystkich elementów w jedną całość. Zamiast tego spotykałem wiele innych, też bardzo ciekawych rozwiązań, np.: na trzech śrubach regulacyjnych (może nawet i leprze od mojego), ale ważne jest by jakieś zastosować.
montaz aparatumontaz aparatu

Na koniec - prędzej czy później - trzeba będzie zamontować aparat. Zamontowanie filtru foliowego, jak na zdjęciach powyżej, pozwoli na wykonanie pierwszych zdjęć Słońca. Należą one do łatwiejszych ze względu na krótkie czasy naświetlania i możliwość skorzystania z filmów dostępnych w sklepach FOTO. Ale niech Cię nie zmyli oczekiwanie łatwego zadania ze Słońcem - nic bardziej mylnego. Jest ono tak samo wymagające jak inne ciała niebieskie.

Prezentowany sposób montażu aparatu wykorzystuje projekcję okularową. Obraz z okularu jest rzutowany na kliszę w aparacie. Tutaj wykorzystałem korpus lustrzanki aparatu Zenit i wykorzystując pierścień pośredni zamontowałem go w widocznej tulei. Jakość obrazu w dużej mierze zależy od jakości optyki obiektywu ale i okularu - tego drugiego szczególnie. Osobiście zawsze preferuję projekcję w ognisku obiektywu. Obraz jest znacznie wyższej jakości i daje lepszej jakości zdjęcia. Zastosowanie okularu pozwala na osiągnięcie większych powiększeń. Tak więc w przypadku Słońca, Księżyca czy planet może to się całkiem dobrze sprawdzić. Problemem jest jednak stworzenie konstrukcji pozwalającej na ustawienie ostrości w takim rozwiązaniu. Lepiej jest ustawić ostrość obrazu na jasnym obiekcie, np. Księżycu, a następnie bo zablokowaniu ustawień skierować lunetę na inną część nieba.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,535,494 unikalne wizyty