Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,546
Wczoraj:2,301
W tym tygodniu:12,440
W tym miesiącu:19,059
W tym roku:380,038
Wszystkich:14,143,409

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:55
Zachód słońca: 21:13
>Dzień trwa:
16 Godzin 17 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:19
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Filip, Aniela, Samson, Zacheusz, Witołd, Amalberga, Sylwan, Witalis, January, Aleksander, Rufina, Rzędziwoj, Engelbert, Askaniusz

Księżyc


Data: 10-7-2020 12:12:48

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kalendarz astronomiczny na Listopad 2008r.

Astrnomia zjawiska Niewątpliwą atrakcją listopadowych nocy jest aktywność aż trzech ciekawych rojów meteorów, dobre warunki do obserwacji Saturna i kilku jasnych planetoid. Dni skracają się coraz bardziej. W Warszawie w dniu Wszystkich Świętych Słońce wschodzi o godzinie 6:32, a zachodzi o 16:06. Kolejność faz Księżyca jest w listopadzie następująca: pierwsza kwadra - 6 XI o godz. 5:03, pełnia - 13 XI o godz. 7:17, ostatnia kwadra - 19 XI o godz. 22:31 i nów - 27 XI o godz. 17:55. Najbliżej naszej planety Srebrny Glob znajdzie się 14 listopada o 11:04, a najdalej 2 listopada o 5:56 i ponownie 29 listopada o 17:54.


Wieczorem 13 listopada, będący praktycznie w pełni Księżyc, odkryje gromadę otwartą Plejady. Do zjawiska dojdzie w okolicy godziny 21:10 i będzie ono widoczne w całym kraju. Pierwszy tydzień listopada to czas, kiedy wciąż jeszcze możemy obserwować Merkurego. Warunki są trudne i pogarszają się z czasem. Pierwszego dnia miesiąca, godzinę przed wschodem Słońca, planeta świeci tylko 7 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Dla odmiany wieczorem, nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, znajdziemy Wenus. Z nią będzie mniej problemów niż z Merkurym, bo jest dużo jaśniejsza i świeci na początku miesiąca 5 stopni nad horyzontem, lecz pod koniec wznosi się do 11 stopni.

Mars znajduje się na niebie blisko Słońca i w listopadzie go nie zobaczymy.

W tym samym obszarze nieba co Wenus świeci jasny, choć słabszy od niej, Jowisz. Przez cały miesiąc, około godziny po zachodzie Słońca, dojrzymy go niespełna 15 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Rankiem popatrzymy za to Saturna, który świeci w konstelacji Lwa. Wznosi się on wysoko nad horyzontem, dzięki czemu zakłócenia najniższych warstw atmosfery nie powinny przeszkadzać w podziwianiu jego pierścieni, szczegółów powierzchni i księżyców. Oczywiście, aby tego dokonać, musimy dysponować odpowiednim teleskopem.

Uran i Neptun niezmiennie świecą, odpowiednio, w gwiazdozbiorach Wodnika oraz Koziorożca i są widoczne wieczorem.

Pluton, podobnie jak Mars, znajduje się na niebie blisko Słońca i jest niewidoczny.

Dysponując niewielką lornetką możemy pokusić się o obserwację planety karłowatej (1) Ceres, która jest największym obiektem głównego pasa planetoid rozciągającego się między orbitami Marsa i Jowisza. Ceres widać w drugiej połowie nocy w konstelacji Lwa. Jej jasność wynosi około 8.5 wielkości gwiazdowych, jest więc kilka razy słabsza od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem. Oprócz Ceres, na naszym niebie goszczą jeszcze inne jasne obiekty z pasa planetoid. S? to (2) Pallas, (4) Vesta i (9) Metis. Najjaśniejsza jest Vesta z blaskiem na poziomie 6.5 wielkości gwiazdowych, co powoduje, że osoby obdarzone dobrym wzrokiem, w dobrych warunkach, mogą ją dojrzeć 'gołym okiem'.

Listopad to ciekawy miesiąc także ze względu na roje meteorów. Najbardziej znanym i aktywnym listopadowym rojem są na pewno Leonidy, które mają już za sobą okres świetności związany z powrotem ich komety macierzystej 55P/Tempel-Tuttle w 1998 roku. Na szczęście w roku 2008 wciąż możemy spodziewać wzmożonej aktywności sięgającej kilkudziesięciu meteorów na godzinę. Moment spodziewanej maksymalnej aktywności jest oczekiwany około godziny 10 dnia 17 listopada, a więc w czasie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce.

Niewykluczone są niespodzianki w postaci dodatkowych pików o innych porach. Naukowcy mówią o jednym z nich, którego spodziewają się 17 listopada o godzinie 1:22, a więc w czasie dla nas znacznie korzystniejszym. Niestety w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się kilka dni po pełni.

Warto też rzucić okiem na Alfa Monocerotydy. Jest to rój aktywny od 15 do 25 listopada z maksimum w okolicach nocy 21 listopada, w którym typowo obserwuje się 2-3 meteory na godzinę. Rój ten lubi jednak popisywać się wybuchami aktywności, w których widać nawet kilkaset meteorów na godzinę.

Przez cały listopad możemy obserwować meteory z rozległego kompleksu Taurydów Północnych i Południowych związanych z kometą 2P/Encke. Część południowa roju osiąga maksimum 5 listopada, a część północna 12-go. W obu maksimach możemy oczekiwać około pięciu meteorów na godzinę. Warto jeszcze nadmienić, że Taurydy to wolne i często bardzo jasne meteory, które, na przykład, dwa lata temu dawały nawet kilka bardzo jasnych bolidów na noc!

Życze mile spędzonych chwil w czasie swoich obserwacji
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,319,422 unikalne wizyty