Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 21:17:11

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Leonidy 2008r.

Niebo za oknem Zaczynają swoją aktywność meteory z roju Leonidów. W tym roku modele przewidują aż trzy maksima aktywności, w tym najwyższe, które ma pojawić się w czasie korzystnym dla obserwatorów w Polsce.



Gwiazdozbiór Lwa
Gwiazdozbiór Lwa



Utworzony przez kometę 55P/Tempel-Tuttle rój Leonidów ma swój okres świetności za sobą. Kometa ta powróciła w najbliższe okolice Słońca w roku 1998 i przez to w latach 1998-2002 mogliśmy obserwować deszcze meteorów, które sięgały aktywnością nawet 3000 zjawisk na godzinę. Modele teoretyczne opisujące ewolucję roju cząstek wyrzuconych z komety 55P/Tempel-Tuttle na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, pokazują wyraźnie, że rok 2002 był ostatnim, w którym mieliśmy szansę obserwować deszcz meteorów z prawdziwego zdarzenia. Z drugiej strony wzmożona aktywność roju może trwać nawet do 10 lat po przejściu komety przez peryhelium więc Leonidy są rojem na pewno wartym obserwacji.

Leonidy możemy obserwować każdego roku w dniach 14-21 listopada. W tym roku główne maksimum związane ze starym materiałem naniesionym przez kometę macierzystą wiele powrotów temu jest spodziewane 17 listopada w okolicach godziny 10 naszego czasu, a więc w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce, bo wypadającym w dzień.

Na szczęście znani 'modelarze' strumieni meteorowych twierdzą w swoich przewidywaniach, że to nie jedyne maksimum, z którym będziemy mieli do czynienia. Jeremie Vaubaillon przewiduje aż dwa dodatkowe momenty wzmożonej aktywności. Pierwszy ma wypaść już w nocy z 16 na 17 listopada o godzinie 2:32, kiedy to Ziemia spotka się z materiałem wyrzuconym z komety w roku 1466. Tutaj są aż dwie dobre wiadomości. Po pierwsze, moment ten jest korzystny dla obserwatorów w naszym kraju. Po drugie, przewidywane liczby godzinne mają zawierać się w zakresie 25-100.

Drugie maksimum, przewidywane przez Vaubaillona, jest związane z materiałem pyłowym z roku 1932 i ma pojawić się 18 listopada o godzinie 22:38. Tutaj dla odmiany nie mamy, aż tak dobrych wieści. Choć o tej porze panuje już w Polsce noc, radiant roju Leonidów, czyli miejsce na sferze niebieskiej, z którego zdają się one wylatywać, znajduje się w zasadzie na horyzoncie, a przez co na aktywność roju nie ma co liczyć. Gdyby nawet radiant znajdował wysoko nad naszymi głowami, aktywność w tym maksimum nie ma przekroczyć 20 meteorów na godzinę.

Jeśli chodzi o pierwsze maksimum, podobne przewidywania przedstawił Mikhail Maslov. Według niego pojawi się ono w nocy z 16 na 17 listopada o godzinie 1:22, a aktywność ma sięgnąć nawet 130 meteorów na godzinę.

Leonidy w Polsce najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. O północy radiant roju znajduje się bowiem 20 stopni nad horyzontem i dopiero wtedy można myśleć o rozpoczęciu obserwacji. Niestety w tym roku w podziwianiu roju będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się 3-4 dni po pełni. Warto pamiętać jeszcze o tym, że Leonidy należą do najszybszych znanych meteorów. Drobiny komety 55P/Tempel- Tuttle zderzają się z Ziemią prawie czołowo, przez co ich prędkość w Ziemskiej atmosferze wynosi aż 72 km/sek
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,246,209 unikalne wizyty