Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 24-10-2021 23:36:37

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Program ''Ciemne niebo'' w Sylwestra

Niebo za oknem Sopotnia Wielka w Beskidzie Żywieckim jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce gdzie prowadzi się świadomą ochronę ciemnego nieba (lokalizacja: mapa). Nocą gasną tutaj oświetlenia uliczne dzięki czemu można podziwiać nie tylko wspaniałą Drogę Mleczną - nasza Galaktykę, ale nawet najsłabsze meteory. W związku z obchodzonym Międzynarodowym Rokiem Astronomii w 2009r. miłośnicy astronomii i działacze postanowili zorganizować nietypowego Sylwestra.Jest to na razie jedyne miejsce w Polsce gdzie można również znaleźć się w środku stacji ISS, zbudowano tam bowiem odpowiednią makietę. Jak wiele można zrobi i zyska dzięki takim działaniom astronomiczno-naukowym możemy przekona się na stronie WWW Sopotni. Na stronie znajduje się program imprez na owego Sylwestra jak również program edukacyjno naukowy na MRA 2009.

Warto jeszcze nadmienić, że jak przystało na prawdziwych obserwatorów nieba zimową porą tak i tutaj chętni powinni przygotować się na ekstremalne warunki towarzyszące niektórym punktom programu sylwestrowej imprezy. Tym, którzy pragną uczestniczyć we wszystkich propozycjach na ten astronomiczny wieczór, w szczególności poleca się zabrać ze sobą ciepłą odzież wyjściową, wysokie buty oraz rękawice. Natomiast dla najbardziej wytrwałych gości organizatorzy przewidzieli za niewielką dopłatą niebywałą przejażdżkę Mobilnym Obserwatorium na lokalne Miejsce Obserwacyjne nr 20 i podziwianie widoków nocnej panoramy Beskidów.

Jakie są skutki stosowania niewłaściwego oświetlenia niech świadczy opis i zdjęcia w artykule. Ponadto można zauważyć że skoro tyle światła trafia nie tam gdzie trzeba, czyli nie pod nogi i na fasady, ale w niebo, to czy nie są to zmarnowane pieniądze? Czy dzięki takim działaniom nie przyczyniamy się do powiększenia efektu cieplarnianego przez co na święta coraz częściej nie mamy śniegu tylko deszcz? Jeśli nie my to kto ma temu zaradzić? Kto korzysta z tego oświetlonego nieba po 22 czy tym bardziej po 24 wieczorem? Ładnie wygląda - ale dla kogo to jest? Dla ludzi śpiących w domach, a może dzięki temu więcej spacerujemy i przyglądamy się jak nasza kasa wypływa bezpowrotnie przez tysiące wat w oświetleniu. Oto pięć powodów dlaczego warto dbać o ciemne niebo w Polsce. I cho może trudno jest zmieni to co już zbudowano (źle zbudowano), to nowe inwestycje można realizować już poprawnie i bez tych błędów.

Dzięki programowi Ciemne Niebo każdy mógłby podziwiać takie widoki:

Program Ciemne niebo zwraca uwagę na te i wiele innych aspektów tego problemu. W zamian oferuje przepiękny widok gwiaździstego nieba nad naszymi głowami. Wszyscy którzy odwiedzili Sopotnię Wielką wyrażają swoje przeżycia w kontakcie z tak piękny niebem niedostępnym w większości miejsc w Polsce i zagranicą.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,769,399 unikalne wizyty