Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 04-3-2021 07:45:36

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Ostatnie spojrzenia na Lulin

Niebo za oknem Zima nie rozpieszcza nas swoja pogodą, przez co obserwacje są wręcz niemożliwe do prowadzenia. Najbardziej rozczarowani są Ci, którzy planowali obserwacje komety Lulin. Jest to tym bardziej rozczarowujące, że kometa ta więcej nie pokaże się na naszym niebie. Pozostałe komety pojawiające się w tym roku nie będą na tyle atrakcyjne jak Lulin, a przynajmniej tak wynika z Kalendarzy Astronomicznych. Nic tu jednak nie jest pewne, a tym bardziej zjawiska nieokresowe, czyli komety jedno-pojawieniowe. Wiele komet jest odkrywanych przez praypadek, bo są to Ciała trudne do obserwacji a szczególnie, gdy znajdują się daleko od Słońca i ich koma jest bardzo małą, albo wcale jej nie ma.

Jak pokazują doświadczenia, w tym również amatorów, najwięcej komet wykrywa się w pobliżu Słońca. Stąd projekt SOHO, w którym oprócz obserwacji naszej gwiazdy odkrywa się komety, bo są w tedy największe. Zostało tak odkrytych wiele komet, co świadczy, że jest ich w naszej okolicy sporo. Wiele z nich spada na Słońce. Aby kometę można było obserwować już w fazie zbliżania się do Słońca, musi być wcześniej odkryta i dzieje się to najczęściej dzięki fotografii. Nie jest to już klasyczna fotografia na kliszy ale najczęściej fotografia cyfrowa, choć i to nie jest regułą.


Komety są dość szybko poruszającymi się ciałami co na poniższym filmie widać i na mapkach załączonych do wcześniejszych artykułów można zobaczyć. Jeśli więc tylko zostanie ona sfotografowana na w ciągu kilku dni to można ją w miarę szybko wykryć. Są nawet do tego specjalne programy komputerowe. które robią to za człowieka. Dzięki temu wykrywanie można prowadzić w zasadzie 24 godziny na dobę. Obiekt wykryty jest porównywany z bazą danych i obliczana jest jego orbita. Ale to nie znaczy, że pogoda będzie na m sprzyjać przy obserwacjach w najdogodniejszym momencie przelotu. Dlatego czasami można skorzystać z teleskopów które są lepszych miejscach niż nasze 'obserwatorium'.

Poniżej film z obserwacji Komety LulinCiekawostka: W Japonii panuje taki obyczaj, że w każdej rodzinie - klanie rodzinnym - jeden z jej członków powinien być odkrywcą komety, co uświetnia ród. Takich członów rodzinny ceni się specjalnymi zaszczytami. Ale wśród tych zaszczytów jest jedna ciekawa reguła. Zdarza się, że niektórzy członkowie rodziny okryją się hańbą. Powodów może być wiele i nie chcę tu wnikać w szczegóły społecznych zasad panujących w Japonii. Ciekawym jest jednak, że taki Japończyk może tę hańbę zmazać nie tylko własną śmiercią, ale właśnie odkryciem komety. Gdzie jest haczyk? Otóż w nazewnictwie ciał niebieskich używa się nazwisk odkrywców, jeśli tylko sobie tego życzą (z niewielkimi odstępstwami od tej reguły). W nazwie obiektu nazwisko rodu pozostanie już na zawsze, stąd i możliwość zmazania hańby.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,363,270 unikalne wizyty