Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 19:40:12

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Z astronomią na ty

Żagań-M.R.A. Spotkanie w bibliotece Miejskiej w Żaganiu W dniu dzisiejszym (26 marca 2009r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu odbyło się spotkanie „Z astronomią na ty”. Spotkanie było inicjatywą Biblioteki z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii obchodzonego w Żaganiu pod hasłem Rok Keplerowski.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z pierwszej klasy gimnazjum z Tomaszowa – dokładnie 1a i 1d. Kilkanaście osób wraz opiekunami przyjechało do Żagania by wziąć udział w organizowanych zajęciach przez ww. bibliotekę. Takie spotkania młodzieży organizowane są częściej, tym razem jednak zamysł był taki, by spotkanie poświęcić astronomii.


Na spotkaniu Jacek Patka – pasjonata astronomii od wczesnej swojej młodości – zaprezentował szereg zagadnień astronomicznych, w tym strukturę różnych obiektów w kosmosie – od planet, przez mgławice i gromady w Naszej Galaktyce, po obiekty dalekiego kosmosu (galaktyki, kwazary, czarne dziury). Zostały zaprezentowane zdjęcia obiektów, a przy okazji można było wysłuchać opowiadań o stanie wiedzy na ich temat - jak powstały i jak ewoluują. Obraz najlepiej przemawia do człowieka i to jest to co najbardziej przeciętnych ludzi pasjonuje w dzisiejszej astronomii. Dzięki zdobyczom najnowszej techniki, można uzyskać cudownie kolorowe obrazy obiektów znajdujących się czasami na krańcach Wszechświata. Obiekty tak tajemnicze jak czarne dziury nie dają się fotografować i obserwować bezpośrednio, ale w dyskusji pokazaliśmy jak dzisiaj naukowcy starają się je dostrzec i badać.

Spotkanie w bibliotece Miejskiej w Żaganiu Nie można było pominąć przynajmniej niektórych zagadnień z historii astronomii. Droga do naukowego poznania otaczającego nasz wszechświata była długo i trudna, a i dzisiaj bywają z tym niekiedy problemy. Człowiek jest jednak w swoim dążeniu do poznania niestrudzony. Wkłada on w nie ogromny wysiłek, często narażając własne życie. Każdy lot w kosmos to podróż pełna niebezpieczeństw. Jak wielkie to ryzyko niech świadczy wspomniany przez nas ostatni lot dwóch promów kosmicznych, pobyt na stacji ISS i ryzyko kolizji czy nierzadko zdarzające się katastrofy i awarie sond kosmicznych. Wszystko to powoduje, że uczymy się pokory i nabieramy dystansu do problemów jakie przychodzi nam rozwiązywać.

W dyskusji nie zabrakło pytań o istnienie życia na innych planetach. Czy jesteśmy sami i kiedy dojdzie do odkrycia i kontaktu z obca cywilizacją? Dzisiaj jesteśmy już bogatsi o wiele doświadczeń. Nie musimy żyć mrzonkami i domysłami. Znamy skalę problemu bezpośredniego odkrycia życia na innej planecie. Jak więc odkryć życie na planetach znajdujących się wokół innych gwiazd? Dzisiaj na orbicie znajduję się teleskop Kepler, który poszuka planet podobnych do Ziemi i zbada wiele innych interesujących nas zagadnień związanych z plantami. Dopiero wtedy możemy sprecyzować sposoby poszukiwań cywilizacji na innych planetach. Przy okazji wspomnieliśmy o naszych wysłannikach w postaci sond Pionier 10 i Voyager 1 i 2. Sondy te znajdują się obecnie poza granicami Układu Słonecznego i na swoich pokładach niosą nasze posłanie.

Tym spotkaniem Rok Astronomii zapadnie w naszej pamięci na pewno na dłużej. Nie musimy stać się astronomami, ale tak jak inni naukowcy dokonują odkryć w naszym imieniu tak też czynią i astronomowie. Dzięki takim spotkaniom możemy poznać ich dokonania oraz swoim zainteresowaniem ich pracą okazać swój szacunek. Są oni nam potrzebni jak piekarz piekący chleb i murarz stawiający dom. Dzisiaj dzięki nam astronomowie dowiedzieli się, że warto poświęcać swoje życie na niestrudzone poszukiwania. Dzięki nim zmieniamy się również i my i nasza rzeczywistość.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,574,856 unikalne wizyty