
Kolejna kometa odwiedziła nas u progu samych świąt. los jej odkrycia jest dość ciekawy. Została odkryta przez Koreańczyka amatora, Dae-am Yi, 26 marca. Ale z jakiegoś powodu została pominięta informacja o odkryciu i astronomowie dowiedzieli się o jej istnieniu dzięki SWAM. Po weryfikacji danych o odkryciu Koreańczyka Kometa dostała nazwę Yi-Swan, czyli jak swego czasu pisałem i opowiadałem na spotkaniu w Bibliotece Miejskiej, kometa dostała w nazwie nazwisko odkrywcy.
Obecnie znajduje się w Kasjopei i przemieszcza się w kierunku Perseusza. Jej jasność wynosi 8,5 magnitudo, czyli jest jeszcze bardzo ciemna. Ale obok swojej towarzyszki C 2009 G1 jest najjaśniejszą kometą na niebie.
Obecnie Księżyc przeszkadza obserwować ten obiekt. Jednak warto poczekać do soboty wieczorem (11 kwietnia), kiedy to Yi-SWAN znajdzie się pół stopnia na południe od alfy Kasjopei. Następnie można spróbować znaleźć kometę 23 i 24 kwietnia kiedy będzie przechodziła przez h Persei, NGC 869 i chi Persei, NGC 884.
W Żaganiu do obserwacji komety trzeba wybrać północno wschodnią część nieba - tam widać wieczorem Kasjopeę. Ponieważ gwiazdozbiór ten nie zachodzi u nas można prowadzić obserwacje całą noc i wyczekać właściwą chwilę na obserwację. Księżyc szybko będzie malał więc można wykazać się cierpliwością. Do obserwacji potrzebna jest przynajmniej dobra lornetka. Ponieważ komety to obiekty rozciągłe i przy tej jasności trudniej ją zobaczyć niż gwiazdę o tej samej jasności.