Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Zaprezentowane zostały wyniki globalnego projektu edukacyjnego GLOBE at Night. W tym roku liczba wykonanych pomiarów wzrosła o 80 procent w stosunku do ubiegłego roku. W sumie było ich ponad 15 tysięcy.
W okresie od 16 do 28 marca każdy chętny mógł wziąć udział w ocenie jak ciemne jest niebo w jego okolicy. Wystarczyło policzyć ile gwiazd widać wieczorem w gwiazdozbiorze Oriona, zgodnie ze wskazówkami dostarczonymi przez organizatorów. Napłynęło 15300 pomiarów z 70 krajów świata (dla porównania rok wcześniej było ich około 8500). Z 17 krajów zgłoszono ponad 100 pomiarów. W tym gronie jest Polska, pomimo niezbyt sprzyjającym obserwacjom nieba warunków pogodowych panujących w naszym kraju w drugiej połowie marca. Najwięcej obserwacji zanotowano w Stanach Zjednoczonych (11720), Chile (około 900), Czechach i Wielkiej Brytanii (po około 200).
Pełny zestaw wyników wraz z ich rozmieszczeniem na mapie świata będzie można znaleźć na witrynie internetowej projektu pod adresem GLOBE-wyniki.