Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 20:09:33

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wielki sukces - pokaz nieba w PSP3

Żagań-M.R.A. sekcja W sobotę 23 maja 2009r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr w Żaganiu odbył się coroczny festyn. Tegoroczny odbył się z astronomicznym akcentem. W trakcie festynu można było zwiedzać Układ Słoneczny. Oprowadzał po nim Bartłomiej Patka. Można było nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów o planetach, ale również zobaczyć Słońce i planety wykonane w skali – dokładnie pomniejszone prawie 2 miliardy razy. Całe przedsięwzięcie było wspierane przez Nasza sekcję astronomiczną działającą przy S.T. w C.T. w Żaganiu. Szkoła ta ma już wieloletnie tradycje w budowaniu przez uczniów różnych wariantów modeli Układu Słonecznego o czym już pisaliśmy. Ten przedstawiany na festynie został wykonany jako pomoc dydaktyczna na kolejne lata nauczania przedmiotu przyroda w tej szkole, dlatego starano się tak dokładnie zachować wszystkie szczegóły. Planety są wykonane z wielką starannością o szczegóły związane z rozmiarami i barwami. Model docelowo rozstawiany jest na trasie o długości 2,5 km.


Kolejną atrakcją dnia i wieczoru była możliwość prowadzenia obserwacji Słońca przez teleskop astronomiczny. Teleskop został wyposażony przez Jacka Patkę – opiekuna sekcji – w specjalne filtry słoneczne wykonane z folii mylarowej. Dzięki temu można było bezpiecznie obserwować tarczę Słońca. Przy okazji można się było dowiedzieć wielu szczegółów o budowie naszej gwiazdy, o jej aktywności, która obecnie jest szczególnie niska – wręcz jej brak – choć powinna być już na średnim poziomie. Na tarczy powinno się znajdować około 50 plam. Przedstawione było wiele ciekawostek z życia gwiazdy. Jak wpływ na naszą Ziemię promieniowania słonecznego, wybuchów na Słońcu, rozbłysków, szczegółów dotyczących czarnych plam i ich natury, znikania milionów ton masy każdej sekundzie świecenia Słońca. Możliwość obserwacji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co przekonuje nas o potrzebie organizowania tego typu imprez.

sekcja Wieczorem, po zachodzie Słońca, można było obserwować planetę Saturn wraz z jego pierścieniami i drugim co do wielkości w Układzie Słonecznym księżycem Tytanem, na którym jako jedynym znajdują się zbiorniki ciekłego metanu, a on sam posiada dość gęstą atmosferę. Planeta jest ustawiona do Ziemi krawędzią swoich pierścieni, przez co wygląda jakby przecięta na pół. Obraz planety wprawiał wszystkich w niesamowity zachwyt. Każdy mógł samodzielnie sterować teleskopem, ponieważ duże powiększenie powodowało, że planeta szybko „uciekała” z pola widzenia przyrządu.

Dzień wcześniej organizowany był podobny pokaz przy okazji „Nocy muzeów”. Niestety silna burza i jeszcze mocniejszy deszcz przekreślił możliwości prowadzenia obserwacji. Nic jednak nie jest stracone. Takie pokazy będziemy nadal organizować, po to by naszym mieszkańcom przybliżyć niebo i cały Wszechświat jak najbliżej.

Więcej zdjęć w naszej galerii – pokazy nieba 23 maja 2009r.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,574,974 unikalne wizyty