Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 18:01:54

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zajęcia Sekcji Astronomicznej 30 czrwca 2009r.

Sekcja Astronomiczna Sekcja astronomicznaJak w każdą sobotę spotkanie Sekcji odbyło się o 17.00. Z astronomiczną punktualnością rozpoczęliśmy zajęcia od wymiany informacji na bieżące tematy oraz sprawy organizacyjne. Każde zajęcia staramy się zaczynać od prezentacji książek i czasopism astronomicznych, bo dzięki nim możemy bez ograniczeń rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę na temat Wszechświata.

Na tych zajęciach poznaliśmy wydanie 'Efemeryd' na 2009 rok przez PWN Vega oraz dwumiesięcznik 'Urania-Postępy Astronomii'. Efemerydy są o tyle interesujące, że jest to wyciąg z Rocznika Astronomicznego. Jak pamiętamy podobne przedsięwzięcie było celem prac Johannesa Keplera przez wiele lat jego życia, a z drugiej strony doprowadziło go do odkrycia praw rządzących ruchem ciał niebieskich po orbitach.

Interesującym jest przedstawiony dwumiesięcznik Urania. Wydawnictwo w niegdysiejszych czasach było miesięcznikiem w zupełnie innej szacie graficznej. Obecnie, już od wielu lat, jest połączeniem z 'Postępami Astronomii'. Tak że w miejsce dwóch wydawnictw mamy dzisiaj jedno. Jest to wynik przemian i kryzysów, ale ogólnie wyszło na dobre i nam - wydanie Uranii zostało utrzymane przy życiu - i wydawnictwom.


Sekcja astronomiczna Temat zajęć zgodnie z planem to historia powstania Układu Słonecznego, a dokładnie wiele historii. Trudno bowiem mówić o naszej 100% wiedzy na ten temat. Historia powstania układu planetarnego to hipoteza, która starają się potwierdzić lub obalić na drodze badań i obliczeń naukowcy z różnych dziedzin w tym również astronomowie. My zajęliśmy się po trochę wszystkimi, a dokładnie jedną na dziś najbardziej wiarygodną. Przeszliśmy drogę od obłoku gazowego i wybuchu supernowej przez długą drogę zmian w układzie do stanu dzisiejszego. Jak się okazało nasz układ nie jest w cale taki mały. Rozmiarami sięga roku świetlnego, a najdalsze obiekty to nie tylko planety, ale również obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta.

Na podstawie symulacji komputerowych sprawdziliśmy również jak zachowują się księżyce plant - Saturna i Jowisza. Przeprowadzone przez nas symulacje pokazały nam jak przebiegają tranzyty księżyców na tarczach planet olbrzymów. Na tej podstawie zaplanowaliśmy wstępnie obserwacje na okres wakacji czyli na lipiec i sierpień. Obecnie Jowisz znajduje się jeszcze w takim miejscu na niebie że można go obserwować tylko nad ranem lub w bardzo późnych godzinach nocnych. Jak się okazało, komputer to nie tylko zjadacz czasu. Sekcja astronomiczna

Postanowiliśmy również zaplanować dla nas jakąś wycieczkę. Oczywiście astronomiczną. Jak pokazuje program Festiwalu nauki w Zielonej Górze, elementów astronomicznych nie będzie tam zbyt wiele, a szkoda. Bywały lepsze czasy gdy wykładów astronomicznych starczało na jeden lub nawet dwa dni. Może więc za rok ...? Dlatego wybierzemy się ... ale cel podróży jeszcze nie został sprecyzowany. Czas na wybór jeszcze mamy. Członkowie sekcji podjęli rękawice i chcą wystartować w konkursach plastyczny i fotograficznych Domu Kultury AGORA o których pisaliśmy. Fotografią na pewno zajmie się Bartłomiej. Pozostali wykażą się w plastyce. Każdy spróbuje swoich sił i to jest najważniejsze. Nie wygrana, tylko udział w astronomicznym przedsięwzięciu MRA2009 jest najważniejszy. A jak przy okazji coś ustrzelimy to też będzie fajnie.

Za tydzień kolejne zajęcia. Pogoda się zapowiada lepsza, to być może popatrzymy na niebo z większym powerem. Szkoda by teleskop obrastał kurzem.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,163 unikalne wizyty