Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Na słońcu można już zaobserwować plamy. Plamy są bardzo małe i nieliczne. Ale biorąc pod uwagę,że dotychczas nie było ich wcale - strona z obrazami z SOHO Słońce bez plam - to jest to wspaniała nowina dla wszystkich obserwatorów tej gwiazdy naszego nieba. Sekcja Astronomiczna prowadziła już obserwacje tarczy, a le jak wszystkim nic nam się nie udało zobaczyć. Zdjęcie słońca obok artykułu prowadzi linkiem do animacji pokazującej wędrówkę plam na tarczy słonecznej. W dolnej części każdego obrazu znajdziemy dane o czasie wykonania zdjęcia przez sondę SOHO.
Obecne plamy muszą zaczekać na swoje odkrycie do zakończenia się pochmurnego okresu nad naszymi terenami. Jak pokazują dane obserwacyjne z poprzednich miesięcy, plam jest wyjątkowo mało. Co świadczy o wyjątkowo małej aktywności Słońca. Choć plamy nie są jedynym symptomem aktywności - patrz nasze zajęcia z poprzednich tygodni - to jednak są ściśle skorelowane z innymi formami aktywności. W najbliższą sobotę - 6 czerwca 2009r. - na zajęciach sekcji od 17.00 będziemy prowadzili obserwacje plam na Słońcu. Nasz teleskop został wyposażony w specjalne filtry mylarowe, co pozwala na bezpieczne i skuteczne prowadzenie obserwacji plam słonecznych. Duże powiększenie na poziomie 180 razy pozwoli na obserwacje szczegółów plam. Mamy nadzieję, że jeśli pogoda dopisze to zabawa będzie wspaniała.