Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:44:37

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zajęcia Sekcji Astronomicznej - 6 czerwca 2009r.

Sekcja Astronomiczna Europa W sobotę odbyły się zajęcia Sekcji Astronomicznej. Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 17.00 jako że pogoda nie pozwalała na prowadzenie obserwacji tego dnia zasłaniając niego dywanem chmur. Nie jest to jednak przeszkoda w naszej działalności, gdyż czas ten poświęcamy na poszerzanie naszej wiedzy z astronomii i wielu innych dziedzin nauk. Skład naszego zespołu umożliwia wymianę informacji, współpracę w odkrywaniu nowych obszarów i poszerzaniu naszych zainteresowań. Okazuje się bo wiem, że z astronomią powiązanych jest bardzo wiele różnych nauk. Specjalność każdego członka naszej załogi pozwala uzupełniać się na wzajem. Jest wspaniała sprawa, gdyż każdy z nas przygotowuje na zajęcia różne informacje i przekazuje je pozostałym. Nikt nie pozostaje na uboczu, bo do powiedzenia wszystkiego co chcemy powiedzieć zawsze brakuje nam czasu.


Po zebraniu składek, został cały zespól zapoznany z wdrożeniem grupy do programu Eu-HOU. Mamy już pierwsze instrukcje i przygotowujemy się do zorganizowania i przeprowadzenia obserwacji Saturna i Księżyca. W ramach tych zadań bierzemy udział w projekcie „Dzień dobry nazywam się Galileusz”. Odtwarzamy procedurę prowadzonych przez tego słynnego astronoma odkryć związanych z obserwacją tych ciał niebieskich. W przyszłości zrealizujemy jeszcze „odkrycia Księżyców Galileuszowych i faz planety Wenus. Możliwie są one do przeprowadzenia dopiero w połowie lata, kiedy planety będą widoczne na wieczornym niebie i umożliwią nam przeprowadzeni zajęć z najmłodszymi członkami grupy.

Ustaliliśmy również, że chętni będą mogli uczestniczyć w obserwacjach nieba w czasie wakacji. Szkoda bowiem zmarnować tak dobrego i wygodnego czasu obserwacyjnego na gry komputerowe i nic nie robienie. Odwiedzimy również Izbę Keplera i Bibliotekę Augustiańską. Wycieczkę do biblioteki organizuje Jakub.

biblioteka Naszym celem edukacyjnym tych zajęć było poznanie Księżyców krążących wokół planet Układu Słonecznego. Ostatnio poznaliśmy teorie powstania układu i wśród obiektów krążących wokół naszego Słońca bardzo liczną jest rodzina satelitów planet. Najbogatszą jest planeta Jowisz. Z racji swojej wielkości wyposażona w najliczniejszą rodzinę. Ubogie planet znajdujące się najbliżej Słońca nie mają wcale satelitów, co jest spowodowane procesem tworzenia się planet w tym obszarze. Jedna z najdalszych planet karłowatych – Pluton posiada satelity, które pochodzą z Pasa Kipera i zostały przez niego przechwycone w jego pole grawitacyjne. Są one bardzo słabo znane dlatego sonda New Horyzont udaje się w jej kierunku by zbadać dokładnie ten układ i rozwiać ostatecznie wszelkie wątpliwości.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 15 czerwca i wtedy zostanie podsumowana działalność wszystkich sekcji Centrum Kultury w kończącym się roku szkolnym. Będzie to spotkanie o charakterze otwartym i rekreacyjnym dla nas. Na spotkanie przychodzimy z rodzinami.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,097 unikalne wizyty