Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:15:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Spotkanie Sekcji Astronomicznej 20 czerwca 2009r.

Sekcja Astronomiczna Kometa Sobota choć pochmurna upłynęła nam w astronomicznym nastroju w ramach kolejnego spotkania Sekcji. Jako, że przed nami stale stoi ogromna praca poznawcza do wykonania, nasze spotkania upływają na niekończących się dyskusjach nad wieloma problemami naukowymi.

Ostatnie spotkanie poświęciliśmy jednym z najmniejszych ciał naszego Układu Słonecznego, a mianowicie kometom i meteoroidom. Obiekty te przez wielu laty traktowane były przez ludzi bardzo nieprzyjaźnie, by nie powiedzieć wrogo. Wynikało to z naszej niewiedzy. Pomimo sugestii już w czasach starożytnych, że meteory pochodzą z kosmosu, komety to zjawiska kosmiczne, przez wiele setek lat obecność komety na niebie zwiastowała nadchodzenie nieszczęścia.


My jednak wyszliśmy z założenia, że skoro mamy taką możliwość to dokonamy kompletnego poznania całości zjawisk. I tak w trakcie spotkania odarliśmy z tajemniczości te ciekawe obiekty kosmiczne. Dzięki temu znamy już różnice jakie dzielą Meteoroidy, meteory i meteoryty. Poznaliśmy największe wydarzenia związane z tymi obiektami oraz pozostawione przez nie ślady na ziemi. Niektóre z nich odpowiedzialne są na zmiany na Ziemi w skali całego globu. I choć zaskoczeniem dla niektórych była obecność kraterów meteorytowych na terenie Polski, to jeszcze większym okazało się źródło z którego one pochodzą.

meteoryt Po tych zajęciach każdy z nas jest w stanie rozpoznać wszystkie elementy komety, w tym różnice między poszczególnymi ogonami, których czasami potrafiło być kilkanaście. Każdy zamarzył by stać się takim odkrywcą komety. I przed każdym stoi taka możliwość. Nawet jeśli nie dysponujesz teleskopem możesz wziąć udział w projektach odkrywania komet na obrazach sondy SOHO i innych.

Od tego spotkania na naszej stronie znajduje się link do serwisu meteorytowego dr. Szymona Kozłowskiego – znanego pasjonaty meteorytami, byłego studenta Instytutu Astronomii. Obecnie znajduje się on na stażu doktoranckim w USA. W Jego serwisie można znaleźć nie tylko tematy meteorytowe, ale również wiele zdjęć z jego naukowych wypraw po świecie. I niech jeszcze ktoś powie że nie warto zostać astronomem - strona Szymona Kozłowskiego.

krater meteorytowy Na zakończenie podjęliśmy decyzję o wyjeździe na Jubileuszowa Kepleriadę do Zielonej Góry w dniach 29, 30 czerwca i 1 lipca. Jeśli chętnych będzie więcej niż tylko członkowie naszej sekcji, to może zorganizujemy wyjazd zbiorowy dla mieszkańców miasta. Ale to już temat na inna okazję.

Festiwal Nauki nie rozpieszczał nas pod względem wykładów, ale jak nam wyjaśnił prof Janusz Gil - wieloletni i wytrwały przyjaciel Żagania oraz niestrudzony wielbiciel naszego wielkiego astronoma Johannesa Keplera - już wtedy trwały przygotowania do Jubileuszowej Kepleriady. Czas więc nadgonić zaległości ... i jazda do Zielonej Góry.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,971 unikalne wizyty