Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
AstroSklepy
Aktualnie online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
Łącznie użytkowników: 1 Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:
1,263
Wczoraj:
2,635
W tym tygodniu:
6,311
W tym miesiącu:
66,987
W tym roku:
131,420
Wszystkich:
13,163,207
Ankieta
Transmisja zaćmienia Słońca online - 22 lipca 2009r.
Wszystkim, którzy nie dotrą do Chin na tegoroczne zaćmienie słońca jest niezmiernie żal. Ale to nie znaczy, że nie można tego zaćmienia zobaczyć w całej okazałości w czasie kiedy ono nastąpi. Jak na dzisiejsze możliwości techniczne nic nie stoi na przeszkodzie by taka transmisję zorganizować. Dlatego Chińskie Towarzystwo Astronomiczne, które we współpracy z Chińską Akademią Nauk planuje przeprowadzić transmisje z co najmniej ośmiu stacji, które 22 lipca będą prowadziły obserwacje zaćmienia (miasta Kunming, Chongqing, Yichang, Wuhan, Suzhou, Szanghaj, Chiayi i Taipei). Co trzeba zrobić by wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu? Po pierwsze nie spać w nocy. bo według naszego czasu zaćmienie będzie miało miejsce o 2 w nocy i tak tez zacznie się transmisja.
Przekaz będzie można obejrzeć na żywo również bezpośrednio w serwisie internetowym obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Chinach, pod adresem ZAĆMIENIE. Transmisja rozpocznie się 22 lipca o godzinie 2:00 w nocy i potrwa trzy godziny.
Już dzisiaj zaplanuj swoje wakacje z zaćmieniem. Co prawda to nie to samo co wziąć udział osobiście w obserwacjach. W naturze jest to zarówno dla ludzi jak i całej przyrody niesamowite przeżycie. Wrażenia z tego zjawiska zapadają głęboko w pamięci. Każdy kto przeżył takie wydarzenie ma nieodpartą chęć brania udziału w kolejnych. Nie da się nimi nasycić. I choć dzisiaj astronomowie potrafią stale obserwować Słońce w fazie zaćmienia dzięki koronografom, to jednak amatorów tego zjawiska przybywa z każdym zaćmieniem coraz więcej.
Pamiętaj 22 lipca 2009r. o godzinie 2 w nocy!!! - to jest w nocy z 21/22 lipca (przypomnienie by nie przespać sprawy) - największa atrakcja tego roku Zaćmienie Słońca dostępne przez INTERNET.
jacek dnia 05/07/2009 ·
0 komentarzy · 5297 czytań
·