19-09-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Wrzesień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:944
Wczoraj:1,643
W tym tygodniu:4,524
W tym miesiącu:28,458
W tym roku:974,004
Wszystkich:12,565,509
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Astronomiczny tydzień w NATIONAL GEOGRAPHIC
Telewizja naukowa Nadchodzący tydzień na kanale NATIONAL GEOGRAPHIC zostaje poświęcony astronomii i kosmonautyce. Jest to oczywiście związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w lotach kosmicznych a mianowicie lądowaniu na Księżycu.

Wydarzenie to jest tym bardziej ważne, że tak jak wiele takich przedsięwzięć ludzkości, zostało ono okupione ludzkim życiem. To właśnie z tego względu należy o tym pamiętać, nic nie ma za darmo, a czasami cena jest najwyższa.

Odbędziemy tez podróż na koniec Wszechświata poznając największe jego tajemnice. Nie zabraknie też informacji o zmianach klimatycznych na ziemi i potencjalnych możliwościach ochrony klimatu. A na koniec dyskusja o spotkaniu z obcymi.
SOFIA - czyli bardzo poręczny teleskop na 747
Astronomia sprzęt SOFIASOFIA (SOFIA (ang. Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy), Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej) to samoloty Boeing 747 wyposażony w 23-t, 2,5-metrowy teleskop podczerwieni. Samolot został zaprojektowany do lotu na wysokości 13 kilometrów - powyżej 99% pary wodnej w atmosferze Ziemi, która pochłania promieniowanie podczerwone.

Projekt miał być zrealizowany do 2002 roku i kosztować 185mln. dolarów. Obecnie wydano na niego już 330 mln. dolarów, a wzrost wydatków związany był przede wszystkim ze zmianami w zakresie bezpieczeństwa lotów, atakami terrorystycznymi i katastrofami promów kosmicznych. Obecnie NASA - główny realizator projektu - poddał projekt rewizji. Teleskop dostarczyli Niemcy. A o zaletach tego rozwiązania przekonani są wszyscy. Teleskop ten bowiem ma prowadzić obserwacje w zakresie podczerwonym, a ten zakres wymaga bardzo silnego wychłodzenia elementów teleskopu. Inaczej zakłócenia z komponentów konstrukcji będą zakłócać znacznie odbierane sygnały. Wysyłane teleskopy na statkach kosmicznych mają w związku z tym zbiorniki z helem do chłodzenia urządzeń (SPITZER, HERSCHEL) o zasobach nawet ponad 2tony. Ale ten hel kiedyś się wyczerpie i to jest kres ich pracy.
Panorama Drogi Mlecznej
Astrofotografia Droga MlecznaZ naszej półkuli w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych możemy zobaczyć wspaniały obraz naszej galaktyki - Drogi Mlecznej. Jest to jednak obraz niekompletny, bo ograniczony do światła widzialnego dla naszych oczu.

Astronomowie od wielu już lat stosują różne rozwiązania techniczne pozwalające obserwować Wszechświat na różnych innych długościach fal elektromagnetycznych. Część z nich, i to znaczna część, nie dociera do powierzchni Ziemi, bo przeszkadza w tym jej atmosfera.

Rozwiązaniem są satelity wysyłane na orbitę a niekiedy i dalej, by uzyskać jak najpełniejszy obraz Kosmosu. Takim tez rozwiązaniem okazał się Teleskop Spitzera przeznaczony do obserwacji kosmosu w podczerwieni.
Stellarium i nowe obiekty
Astronomia programy stellariumW śród miłośników astronomii ogromną popularnością cieszy się program Stellarium, obecnie w wersji 10.02. Jest to program tupu planetarium, czyli wyświetlający obraz nieba na styl pokazu w planetariach, stąd tez i nazwa kategorii.

Skąd taka popularność programu? Zapewne powodem jest estetyczne wykonanie interfejsu i bardzo duża ilość informacji jaką się prezentuje na ekranie. Program ten stanowi wspaniała pomoc w nauce nieba, co jest podstawową umiejętnością każdego astronoma w tym i miłośnika tej nauki. Ale nie należy oczekiwać cudów po tym programie. Do programów posiadających wszystko należy KStars, często wykorzystywany do sterowania teleskopami astronomicznymi, nawet tymi profesjonalnymi - ale to już zupełnie inna historia.

Celem tego artykułu jest pokazanie jak dodawać do listy nowe obiekty np.: kometę 22P/Kopff. Zadanie jest w zasadzie dość proste, ale trzeba poznać mechanizm.
Kometa 22Kopff na naszym niebie przez całe wakacje
Niebo za oknem Na naszym niebie pojawił się wspaniały obiekt do obserwacji - kometa 22 Kopff. Jeszcze niejeden wspomina pamiętne obserwacje komety Lulin, a tu mamy piękną kolejną białogłowę do badania. Kometa okresowa, więc wraca co jakiś czas do nas, a dokładnie co 6,457 lat. Obecnie będzie to najjaśniejsza kometa na niebie. Nawiasem mówiąc można ich obserwować jednocześnie kilka, ale reszta komet jest zbyt słaba dla naszych przyrządów. Przyjrzymy się więc parametrom komety, by stosownie przygotować się do obserwacji.
Studia Copernicana - Johannes Kepler
Astronomia ksiązki URANIANakładem Instytutu Historii Nauki PAN ukazał się właśnie 42 tom serii 'Studia Copernicana'. Wydawnictwo zawiera artykuły znanych historyków nauki z całego świata poświęcone Janowi Keplerowi.

Artykuły składające się na najnowszy tom są pokłosiem międzynarodowej konferencji 'Kepler 2008: From Tuebingen to Żagań', która latem 2008 roku została zorganizowana na Uniwersytecie Zielonogórskim. Było to pierwsze tak intensywne spotkanie keplerologów od 1971 roku, kiedy to świat obchodził czterechsetlecie urodzin wielkiego astronoma. Konferencja zielonogórska upamiętniała 380 rocznicę przybycia Keplera do Żagania, gdzie uczony spędził dwa ostatnie lata swojego życia.
Zostań czytelnikiem URANII
Astronomia ksiązki URANIAPo raz kolejny zachęcam do czytania tego wspaniałego dwumiesięcznika. Na swoich łamach już go przedstawialiśmy więc przejdę do zaprezentowania nowego, bo czwartego numeru w 2009 roku.

Na okładce wspaniały kompleks galaktyk Arp 194. w Gwiazdozbiorze Cefeusza. Należny bowiem pamiętać, że dwumiesięcznik ten dostarcza też niesamowitych widoków z kosmicznego okna, a to nie to samo co widoki na ekranie komputerowego monitora.

Co natomiast znajdujemy w środku? Na początek kilka newsów dotyczących Międzynarodowego Roku Astronomii w Poznaniu, Opolu, Częstochowie i Niepołomicach oraz wywiad z profesorem Bowellem na temat zagrożeń kosmicznymi katastrofami - czyli co tygrysy lubią najbardziej.
Perseidy 2009
Niebo za oknem Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obserwacjami 'spadających gwiazd' na spotkanie w Urzędowie. Obóz Astronomiczny PKiM pod hasłem Projekt Perseidy 2009 odbędzie się w dniach 10 – 16 sierpnia w Urzędowie niedaleko Lublina. Uczestnicy tegorocznego spotkania będą świadkami maksimum jednego z najbardziej spektakularnych rojów meteorowych – Perseidów i aktywnie przyczynią się do lepszego poznania jego natury.

Obserwacje tego roju każdego roku dają niezapomniane wrażenia. termin zgłoszeń do 1 sierpnia 2009r.
Astro Telewizja
Telewizja naukowa W obecnym tygodniu już odo dzisiaj mamy kilka ciekawych programów do zaproponowania do obejrzenia.

Jest w śród nich kontrowersyjny stale temat czy Amerykanie faktycznie byli na Księżycu? Skoro jeszcze ktoś ma wątpliwości może je w ramach tego programu przedyskutować. Zwolennicy teorii spisku mają pole do popisu.

Mamy tez kolejną powtórkę historii zdobywanie Kosmosu przez człowieka. Jest to kolejny pokaz jak niesamowita jest to podróż i jak wiele wysiłku trzeba w nią włożyć by w ogóle doszła do skutku. Przy okazji dowiemy się że niejedno istnienie człowieka zostaje przy tym poświęcone - w imię ludzkości.

Wirtualna podróż na planetę Darwin 4 to tylko projekt jak taka misja mogłaby wyglądać. Chcąc dokonać badań w tak nieznanym świecie jakim może okazać się inna zamieszkała przez żywe organizmy planeta, musimy się nad sposobem wykonania tej misji zastanowić już dzisiaj, może kiedyś przyjdzie na to czas. Wszak najnowsze teleskopy przeszukują Kosmos w poszukiwaniu planet wartych takiego zainteresowania.
Zagadka nr 7 na lipiec 2009r.
Astrozagadki SaturnW ciągu ostatnich miesięcy w ramach zajęć obserwacyjnych zawsze kierowaliśmy nasz teleskop na Saturna. Ta planeta wszystkich urzekła swoim wyglądem i ... kapelusze. Pierścienie wokół tej planety stanowiły długo tajemnicę już od pierwszego ich obserwatora - Galileusza. My dysponując lepszym sprzętem obserwacyjnym możemy zobaczyć nieco więcej, ale dopiero sondy kosmiczne naprawdę rozwiały tajemnicę, ale również pojawiło się wiele nowych.

Dzisiejsza zagadka dotyczy właśnie pierścieni tego olbrzyma.
Transmisja zaćmienia Słońca online - 22 lipca 2009r.
Niebo za oknem zaćmienie 2009 rokWszystkim, którzy nie dotrą do Chin na tegoroczne zaćmienie słońca jest niezmiernie żal. Ale to nie znaczy, że nie można tego zaćmienia zobaczyć w całej okazałości w czasie kiedy ono nastąpi. Jak na dzisiejsze możliwości techniczne nic nie stoi na przeszkodzie by taka transmisję zorganizować. Dlatego Chińskie Towarzystwo Astronomiczne, które we współpracy z Chińską Akademią Nauk planuje przeprowadzić transmisje z co najmniej ośmiu stacji, które 22 lipca będą prowadziły obserwacje zaćmienia (miasta Kunming, Chongqing, Yichang, Wuhan, Suzhou, Szanghaj, Chiayi i Taipei).
Kalendarium zjawisk astronomicznych na lipiec 2009r.
Astrnomia zjawiska Poniżej przedstawiamy kolejne kalendarium tym razem na lipiec 2009r. W tym miesiącu nastąpi zaćmienie Słońca - 22 lipca. Niestety zjawisko nie będzie widoczne w Polsce. Ale wśród naszych artykułów znajdziecie państwo wiele propozycji wyjazdów na obserwacje tego zaćmienia więc jeszcze nie wszystko stracone.

W drugiej połowie miesiąca nastaną dobre warunki obserwacyjne jako, że Księżyc nie będzie już tak bardzo przeszkadzał swoim światłem w obserwacji meteorów i komety - ale o niej w późniejszym newsie.
Kepleriada 2009 – zostały już tylko dobre wspomnienia
Sekcja Astronomiczna Kepleriada 2009 Zielona Góra Międzynarodowy Rok Astronomii okazuje się z dnia na dzień coraz bardziej rokiem wydarzeń astronomicznych i wielu rocznic. Tak też było w tym przypadku. Zielonogórskie Centrum Astronomii obchodzi w tym roku swoje XX-lecie. Co w tym przypadku jest niebagatelną sprawą jako, że ma ono na swoim koncie bardzo duży wkład w rozwój astronomii pulsarów i wiele osiągnięć naukowych. Przez co jest bardzo cenionym ośrodkiem astronomicznym w Polsce i za granicą. Było to często podkreślane w czasie tegorocznej Kepleriady.

Cóż to za wydarzenie ta Kepleriada? Mieszkańcy Żagania są nieco obeznani z tym określeniem, aczkolwiek tak czy inaczej przywędrowało ono do nas właśnie z Zielonej Góry za sprawą profesora Janusza Gila – dyrektora Centrum Astronomii w Z.G.. Każdego roku, w rocznicę śmierci Johannesa Keplera, prof. Gil organizował naukowe sympozjum popularyzatorskie w Zielonej Górze. Kepleriada przeszła więc w tradycję, a tegoroczna zbiegła się z XX-leciem Centrum Astronomii. Stąd dodatek w nazwie tegorocznej Kepleriady – Jubileuszowa. Jak wspomniał Profesor Gil, Kepleriad było tyle, że trudno już zliczyć. Ważnie jest jednak to, że w tegorocznej mogła brać udział Sekcja Astronomiczna ze Szkoły Talentów przy Centrum Kultury w Żaganiu. Jedyny reprezentant naszego miasta na tym jubileuszu. Dla naszej Sekcji, dla jej członków, wydarzenie to ma szczególną wagę, gdyż było okazją do przeżycia wspaniałego kontaktu z nauka w najczystszej postaci. Miłośnicy astronomii pozostają zawsze głodni, spragnieni wiedzy z tych obszarów nauki. Dlatego niesamowitą niespodzianką okazało się, jak Dyrektor Centrum Kultury Pani Anna Mrowińska zobowiązała się do pokrycia kosztów wyjazdu całej grupy na Kepleriadę. Sprawa była niebagatelna, bo całość trwała trzy dni i każdego dnia trzeba było dojechać na Aulę Uniwersytecką. Wszystko jednak udało się zorganizować i pełni oczekiwań ruszyliśmy na spotkanie z Uranią.
Astro DISCOVERY CHANNEL
Telewizja naukowa Już w dniu dzisiejszym proponujemy zarezerwowanie sobie fotela przed szklanym ekranem na astronomiczne kino w DISCOVERY CHANNEL. Oczywiście jeśli pogoda nie pozwoli na prowadzenie obserwacji.

Filmy te pokazują jak zmieniła się nasza technika podróży w kosmos i jedyne co z zostało ze starych lat to ogromne niebezpieczeństwo przebywania w tej strefie oraz związane z dotarciem w przestrzeń kosmiczną. Co prawda dzisiaj obserwujemy pewien spadek zainteresowania lotami kosmicznymi a szczególnie lotami promów kosmicznych czy rozwojem stacji ISS. Podobny proces społeczny nastąpił w czasie lotów na Księżyc. I dopiero katastrofy zawracały naszą uwagę na zagadnienia podróży w kosmos.

Przyjrzyjmy się zatem tej ekstremalnej technologii. Zwróćmy uwagę na to, że nie są to zwykła podróże w nieznane. Kosmos jest dla nas szczególnie nieprzyjazny. Tam nie jesteśmy u siebie, a jednak stale ciągnie nas w to nieznane, bo jest to jedyny sposób na poznanie tych nowych obszarów.
Rozwiązanie zagadki nr 6 na czerwiec
Astrozagadki WenusGalileusz prowadząc obserwacje planety Wenus dostarczył niepodważalnego dowodu na poprawność założeń Teorii Kopernika. Tematem tej zagadki astronomicznej mieliśmy podążyć szlakiem odkrycia Galileusza i postarać się wykazać słuszność tych faktów obserwacyjnych.

Pierwszą rzeczą jak nasuwa się w obserwacji dołączonych obrazów Wenus to występowanie faz podobnych do faz Księżyca. Co świadczy, że planeta zmienia swój kąt pozycyjny względem Ziemi i Słońca. Innymi słowy, Wenus porusza się względem Ziemi w taki sposób jak Księżyc i dlatego obserwujemy, że nie zawsze cała powierzchnia planety jest zwrócona oświetloną częścią do Ziemi. Planeta jest zawsze obserwowana w pobliży Słońca. Nigdy nie osiąga miejsca opozycji, czyli takiego położenia, że Ziemia znajduję się między Słońcem a planetą Wenus.

Obserwując tranzyty i nów planety możemy stwierdzić, że w określonym czasie znajduję się ona między Ziemią a Słońcem. Ponieważ planeta na swojej orbicie znajduję się również za tarczą słoneczną świadczy to o tym, że okrąża nasza gwiazdę dzienną
ASTRO - NATIONAL GEOGRAPHIC
Telewizja naukowa Przedstawiamy wykaz programów popularnonaukowych nadawanych przez stację NATIONAL GEOGRAPHIC. Programy są oczywiście ściśle lub pośrednio związane z astronomią. A dopóki pogoda nie wyklaruje się na dobre mamy czas poznać punkty widzenia na interesujące nas tematy.
XX lecie Obserwatorium Instytutu Astronomii w Zielonej Górze
Rok Astronomii Wieża BraniborskaTegoroczna Kepleriada odbywa się w nadzwyczajnym roku, roku Astronomii. Z tego też powodu zorganizowana została w okresie letnim a nie jak do tej pory w rocznicę śmierci Johannesa Keplera, czyli pierwszej połowie listopada. Tegoroczna Kepleriada to uhonorowanie osiągnięć astronomów z przestrzeni wieków. Począwszy od starożytnego Erastostenesa po współczesne zespoły astronomów z największy obserwatoriów i ośrodków naukowych, ale też tych nie zaglądających w okular teleskopu jak Steven Hawking, Albert Einstein, czy też tych dopiero zaczynających swoją drogę w świecie nauki astronomii – młodych studentów, magistrów, doktorantów oraz niezliczonych pasjonatów i miłośników astronomii z całego świata.

Z Kepleriadą w Zielonej Górze związana jest historia zarówno astronomów zawodowych jak miłośników astronomii. Rozwijali się oni bowiem na wspólnej drodze. Uzupełniając się wzajemnie najlepiej jak tylko potrafili. Na stronie tegorocznej Kepleriady możemy zapoznać się w skrócie z historią obserwatorium astronomicznego Instytutu Astronomii U.W., która obrazowo pokazuje zachodzące zmiany w miejscu znanym wszystkim mieszkańcom swojego miasta.
Astronomia w Opolu - teleskop dla wszystkich
Astronomia sprzęt UniwersałTego jeszcze nie było. Teraz każdy może spróbować swoich sił w obserwacjach astronomicznych a to za sprawą nietypowej inwestycji. W Opolu uruchomiono nietypowe jak na nasze możliwości rozwiązanie astronomiczne. Otóż w galerii handlowej SOLARIS otwarto obserwatorium astronomiczne o niecodziennych możliwościach. Instalacją, wyposażeniem i uruchomieniem zajmowała się polska firma Uniwersał z Żywca Pana Jacka Uniewrsała

Jak informuje nas Pan Jacek: „Działa już obserwatorium astronomiczne w Galerii Handlowej 'SOLARIS' w centrum Opola. Głównym obiektem do oglądania jest Słońce ale jest też refraktor z nocą kamerą do obserwacji Księżyca, będzie zainstalowany jeszcze dodatkowy instrument do obserwacji planet. Obraz przekazywany jest na aktywny ekran dotykowy gdzie można podziwiać wykonane zdjęcia i prezentacje multimedialne. Wszystko sterowane jest przez sieć internetową.”
OZMA 2009
Wydarzenia Jeżeli lubisz spotkania towarzyskie w miłym gronie a do tego interesuje Cię Wszechświat to jest dla ciebie impreza o jakiej marzysz – OZMA 2009. Te tajemniczy skrót to Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii, w tym roku już 13 i liczba ta będzie szczególnie szczęśliwa dla uczestników.

OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników jak i również zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane są całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.

W programie tegorocznego zlotu przewidziano między innymi prelekcje, wykłady, wizytę we fromborskim planetarium, wystawy, konkursy, zwiedzanie zabytków Fromborka, otwarty piknik meteorytowy oraz obserwacje. Tradycyjnie przyznane będą również nagrody „Grand OZ”, w tym w kategorii „Astrofotografia - NAJLEPSZE ZDJĘCIE NIEBA 2008/2009”.
Astronomia na szklanym ekranie
Telewizja naukowa księżyc Poniżej prezentujemy propozycję programów o tematyce astronomicznej na nadchodzący tydzień w dwóch kanałach telewizji Discovery Science, Discovery Channel i NATIONAL GEOGRAPHIC. Cześć programów jest powtarzana w innych dniach lub godzinach. Dzięki temu każdy może znaleźć czas do oglądania dla siebie.


A gdy na dworze niepogoda sięgaj po książkę i pilota, bo czasu szkoda. Na naukę nigdy nie jest za późno, a zdobywanie wiedzy i poznawanie świat w ten sposób jest zawsze przyjemniejsze od nierobienia niczego. do końca miesiąca pogoda nie będzie nas rozpieszczała. W lipcu tez na cudownie czyste niebo nie możemy liczyć, choć przewidywania pogody nie są obecnie najmocniejszą stroną meteorologów, więc może nie wszystko się sprawdzi co mówią i choć kilka dni spędzimy pod gwiazdami. Abyśmy nie zapomnieli jak one wyglądają zajrzyjmy na szklany ekran i do strony naszych nieodpartych przyjaciół książek.
Spotkanie Sekcji Astronomicznej 20 czerwca 2009r.
Sekcja Astronomiczna Kometa Sobota choć pochmurna upłynęła nam w astronomicznym nastroju w ramach kolejnego spotkania Sekcji. Jako, że przed nami stale stoi ogromna praca poznawcza do wykonania, nasze spotkania upływają na niekończących się dyskusjach nad wieloma problemami naukowymi.

Ostatnie spotkanie poświęciliśmy jednym z najmniejszych ciał naszego Układu Słonecznego, a mianowicie kometom i meteoroidom. Obiekty te przez wielu laty traktowane były przez ludzi bardzo nieprzyjaźnie, by nie powiedzieć wrogo. Wynikało to z naszej niewiedzy. Pomimo sugestii już w czasach starożytnych, że meteory pochodzą z kosmosu, komety to zjawiska kosmiczne, przez wiele setek lat obecność komety na niebie zwiastowała nadchodzenie nieszczęścia.
Rok szkolny zakończony
Astronomia sprzęt Rok AstronomiiI tak nadszedł czas na astronomiczne wakacje. Wszystkie szkoły kończą swoją pracę pedagogiczną i dydaktyczną. Również na Szkołę Talentów przyszedł czas i w dniu 15 czerwca 2009r. nastąpiło podsumowanie pierwszego etapu naszej pracy.

Nie był to łatwy okres bo proces narodzin Szkoły zbiegł się z utworzeniem naszej Sekcji. Przed wszystkimi stała ogromna praca do wykonania i wszyscy spisali się na medal. Dzisiaj wiemy co chcemy zmienić by nasza praca w Szkole była ciekawsza, efektywniejsza i dająca więcej satysfakcji naszym „uczniom” i instruktorom.

Doświadczenie tego okresu pokazało, że słuchacze naszej sekcji nie muszą dysponować, żadną wiedzą astronomiczną. Wszystko zdołają poznać w ramach naszych zajęć. Jedyne czego potrzebują to własną ciekawość świata. A tego naszym słuchaczom nie brakuje.
Astronomia i ziemski klimat
Astronomia

Astronomiczne czynniki mogące wpływać na ziemski klimat

Od wielu lat jest wałkowany temat stanu klimatu naszej ziemi. Może się nawet zdawać, że niektórych mógł on już znudzić na tyle by stracić zainteresowanie tym zjawiskiem. Czy jednak możemy sobie na ten brak zainteresowania pozwolić? Okazuje się, że znane są nam coraz to nowe czynniki mogące wpływać znacząco na zmiany klimatu. Pewne teorie nie są nowe, ale całość pokazuje jak bardzo złożony jest to proces. Na ile my wpływamy na klimat, a na ile on sam ulega wpływom kosmicznych zmian zachodzących zupełnie bez naszej woli niech pokaże ten artykuł.
Astronomiczna telewizja
Telewizja naukowa Stonhage Poniżej prezentujemy propozycję programów o tematyce astronomicznej na nadchodzący tydzień w dwóch kanałach telewizji Discovery Science, Discovery Channel i NATIONAL GEOGRAPHIC. Cześć programów jest powtarzana w innych dniach lub godzinach. Dzięki temu każdy może znaleźć czas do oglądania dla siebie.

W tym tygodniu mamy trochę więcej programów astronomicznych w naszej telewizji. Część z nich jest ściśle związana z ekologią poprzez zjawisko globalnego ocieplenia. Naukowcy nie są do końca zgodni jaki jest wkład człowieka, a na ile mają na nie wpływ zmiany w otaczającym nas kosmosie, w tym aktywność słoneczna i zmiana orbity ziemskiej. Przyjrzyjmy się jednak tym zjawiskom, ponieważ to my jesteśmy poddawani temu wielkiemu eksperymentowi. Przyświeca jeden ogólny cel tym programom - zmiana sposobu naszego myślenia.
Zajęcia Sekcji Astronomicznej - 13 czerwca 2009r.
Sekcja Astronomiczna Niebo Jak co tydzień spotkaliśmy się w naszym gronie by zgłębić kolejne tajniki wiedzy astronomicznej. Zajęcia zaczęliśmy od wykorzystania pogody – bo była wyjątkowo piękna – na przeprowadzenie obserwacji Słońca. Teleskop jest wyposażony w filtry wykonane z mylaru. Powodują one ponad 90% zmniejszenie ilości światła wpadającego do teleskopu, co pozwala na wizualne obserwowanie tarczy Słońca.

Obserwacje przeprowadziliśmy z podzamcza Pałacu Żagańskiego, dzięki temu z naszych działań mogli skorzystać również chętni mieszkańcy. Można było zobaczyć przez teleskop tarczę naszej gwiazdy pozbawioną całkowicie plam. Osobiście nie miałem jeszcze okazji nigdy obserwować tarczy Słońca pozbawionej przez tak długi czas plam na swojej powierzchni, a zajmuję się astronomią i obserwacjami naszej gwiazdy od ponad 30 lat.
Czerwcowa zagadka nr 6
Astrozagadki WenusWenus znana była już od starożytności. Jej blask potrafił tak rozświetlić niebo, że można było czytać książkę przy jej świetle. Szczególni obserwatorzy byli w stanie dojrzeć gołym okiem fazy tej planety. Ale są to bardzo wyjątkowi ludzie.

Kiedy Galileusz 400 lat temu skierował na nią swoją lunetę dojrzał że ma ona fazy tak jak nasz Księżyc, z tą jedną różnicą, że zachodzą one dużo wolniej. Fazy Wenus zostały uznane za potwierdzenie teorii Kopernika, orza że teoria heliocentryczna jest poprawna. Choć dzisiaj wiemy, że nie jest tak do końca, to jednak ...
Astronomia w telewizji
Telewizja naukowa Słońce Poniżej prezentujemy propozycję programów o tematyce astronomicznej na nadchodzący tydzień w dwóch kanałach telewizji Discovery Science i NATIONAL GEOGRAPHIC. Cześć programów jest powtarzana w innych dniach lub godzinach. Dzięki temu każdy może znaleźć czas do oglądania dla siebie.

Niestety pomimo Roku Astronomii nie jesteśmy rozpieszczani programami telewizyjnymi o tematyce naukowej i astronomicznej. A że wiele można na ten temat pokazać to widać po stacjach zachodnich. Robienie programów popularnonaukowych nie należy do łatwego zajęcia i może właśnie dla tego mamy taką posuchę. Dla tego oprócz TV zapraszamy do czytania Uranii i książek. Już nie długo przedstawimy kolejną książkę z naszej biblioteki.
ISS nad Żaganiem w czerwcu i lipcu 2009
ISS Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne przelotów stacji ISS nad Żaganiem. Godziny przelotów podane w czasie UTC+2 czyli wystarczy wyjść na dwór i podnieść w określonym kierunku głowę by ujrzeć przelot ISS.

Żagań nie leży na poziomie morza, dlatego dostępne są też obserwacje przelotów w pobliży horyzontu. Dlatego w niektóre dni można stację zobaczyć dwa razy. Godziny zjawiska wymagają cierpliwego czekania, bądź wstawania w środku nocy. Może bardziej będą pasować tym razem nocnym markom. Ponieważ Słońce idzie spać coraz później, więc może uda się doczekać godziny przelotu.

Niestety w tym miesiącu mamy trochę mniej szczęścia i dopiero od 23 czerwca rozpoczynają się przeloty nad Żaganiem.
Zajęcia Sekcji Astronomicznej - 6 czerwca 2009r.
Sekcja Astronomiczna Europa W sobotę odbyły się zajęcia Sekcji Astronomicznej. Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 17.00 jako że pogoda nie pozwalała na prowadzenie obserwacji tego dnia zasłaniając niego dywanem chmur. Nie jest to jednak przeszkoda w naszej działalności, gdyż czas ten poświęcamy na poszerzanie naszej wiedzy z astronomii i wielu innych dziedzin nauk. Skład naszego zespołu umożliwia wymianę informacji, współpracę w odkrywaniu nowych obszarów i poszerzaniu naszych zainteresowań. Okazuje się bo wiem, że z astronomią powiązanych jest bardzo wiele różnych nauk. Specjalność każdego członka naszej załogi pozwala uzupełniać się na wzajem. Jest wspaniała sprawa, gdyż każdy z nas przygotowuje na zajęcia różne informacje i przekazuje je pozostałym. Nikt nie pozostaje na uboczu, bo do powiedzenia wszystkiego co chcemy powiedzieć zawsze brakuje nam czasu.
''Jestem Astronomem'' umiejętność peirwszego stopnia
Sekcja Astronomiczna Żagań Zgodnie z planami swojej działalności Sekcja Astronomiczna wzięła udział w Festynie Rodzinnym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Żaganiu. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest członek naszej sekcji Jakub. W ramach festynu planowaliśmy zorganizowanie pokazów Słońca. Niestety pogoda nam nie dopisała, od wielu dni nie dopisuje obserwacjom astronomicznym, i zachmurzone niebo nie pozwoliło na zrealizowanie całego planu.

Ale w pobliżu szkoły znajduje się kilka daleki i wysokich obiektów, jak szczyty kominów, czy też Żagańska Wieża Widokowa. To właśnie ta ostatnią wykorzystaliśmy do przeprowadzenie pokazu możliwości naszego sprzętu oraz przeprowadzenia konkursu „Jestem Astronomem”. W ramach pokazu możliwości sprzętu można było obserwować na samym szczycie Wieży Widokowej zagnieżdżonego ptaka a na tarasie zwiedzających Wieżę turystów. Był to wstęp do przeprowadzenia konkursu. Można było samodzielnie sterować teleskopem i poznać zasady precyzyjnego manewrowania nim, co wcale nie jest takie proste jak by się wydawało.
Dzień dobry, nazywam się Galileusz
Sekcja Astronomiczna EUHOUW dniu 05 czerwca 2009r. Sekcja Astronomiczna przystąpiła do projektu EU-HOU do którego mogą przystępować wszystkie szkoły i organizacje edukacyjne takie jak nasza Sekcja. W ramach projektu będziemy realizować wiele przedsięwzięć naukowo badawczych mających na celu ukształtowanie umiejętności potrzebnych we współczesnej edukacji młodzieży.

W najbliższą sobotę zna spotkaniu zapoznamy się z pierwszymi zadaniami i w ramach projektu rozpoczniemy pierwszy projekt badawczy 'Dzień dobry nazywam się Galileusz ...' . Celem tego projektu jest zapoznanie się z historią odkryć Galileusza, których dokonał 400 lat temu. W drugim etapie przeprowadzimy obserwacje naszego satelity oraz Saturna. Uczestnicy opracują wyniki obserwacji w postaci pisemnej, wykonają szkice i analizy wyników. Obserwacje trzeba wykonać przez kilka dni z rzędu, więc część prac będą musieli wykonać całkowicie samodzielnie.
Żagań z Kosmosu !!!
Astrofotografia żagańCiemne niebo. Marzenie każdego obserwatora Kosmosu. Wiele miast na świecie ma problem z zanieczyszczeniem światłem miejski nieba. Największym problemem takie zanieczyszczenie jest dla miast w okolicach, których powstały wiele lat temu obserwatoria astronomiczne. Pomimo wszelkich starań naukowców nie udało się uchronić tych ośrodków badawczych przed niewłaściwym rozwojem urbanistycznym miast. Zdjęcie obok pokazuje jak wielki to problem w skali nawet naszego regionu. Zdjęcie pokazuje Żagań i Żary sfotografowane w nocy przez satelity NASA. Obraz mówi sam za siebie. Ogromne ilości świtała widoczne nawet z kosmosu. Kiedy przyjrzymy się kolejnym miastom na tym zdjęciu problem ten nie jest aż tak duży. Czy to znaczy, że w tych miastach nie ma oświetlenia ulic i budynków? Nie. To tylko znaczy, że światło miejskie nie zanieczyszcza nieba w takim stopniu jak u nas czy w Żarach.

Jak temu zaradzić?
stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:41
Zachód słońca: 19:04
Dzień trwa:
12 Godzin 23 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:13
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
Faza Księżyca

Data: 19-9-2018 13:42:36

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
38250planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.20 20,401,953 unikalne wizyty
strzaka do gry