13-12-2018
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Grudzień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Dzisiaj: Więcej...:
Astrokalendarz
OstatnieFoto

ISS nad Żaganiem 5....

ISS nad Żaganiem

ISS nad Żaganiem 5....

ISS nad Żaganiem

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:3,105
Wczoraj:1,626
W tym tygodniu:8,785
W tym miesiącu:19,564
W tym roku:1,420,112
Wszystkich:13,011,617
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Astronoce
Astronomia sprzęt Astrofotografia wzbudza stale wiele emocji. Każdy marzy, że kiedyś zrobi takie zdjęcia jak Hubble i poświęca wszystkie swoje marzenia na ten cel. Ale historia astrofotografii jest długa i sięga już dalekich czasów. Co jednak było wcześniej? Jak sobie radzili Astronomowie z problemem dokumentacji obserwacji? Ale oprócz tych informacji znajdziemy na AstroNocach wiele innych, kto wie czy nie ciekawszych dla nas.

Na pewno zaciekawi nas ogromny i stale rozwijany zbiór testów sprzętu astronomicznego. Jeśli nie wiesz co kupić. Nie wiesz na podstawie czego się zdecydować, to właśnie tu znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania. Ponadto oczywiście astrofotografia i szkicownik. Szczególnie ten ostatni przypada mi bardzo do gustu, bo fotografować nie każdy może ale rysować na pewno każdy może spróbować.
Nadszedł koniec sporów o wyprawy Apollo
Astrofotografia Apollo 14Od czasów wypraw Apollo nie ustają spory o to czy amerykanie w ogóle wylądowali na Księżycu. Kolejne zdjęcia Lunar Reconnaissance Orbiter rozwiewają wątpliwości. Oto na zdjęciu mamy ślady wyprawy astronautów z lotu Apollo 14. Zdjęcie jest wykonane w tak dużej rozdzielczości, że można zobaczyć ślady wózka i astronautów. W czasie tej wyprawy mieli za zadanie dotrzeć za krawędź krateru. Wyprawa była piesza, a skala wysiłku tak duża, że z braku tlenu trzeba było zawrócić o krok od celu.

Wyprawa to jedynie 1,5km, ale wyniki jej przesądziły o potrzebie księżycowego łazika. Zdjęć śladów pobytu astronautów z innych misji jest więcej. Są nawet podwozia orła i inne sprzęty pozostawione na powierzchni satelity.
Filtr polaryzacyjny Celestron
Astronomia sprzęt CelestronZakupiliśmy teleskop. W zasadzie mamy tę przyjemność za sobą. Wybraliśmy maszynę o dużej aperturze, tak by starczyło możliwości na obserwacje słabych obiektów - komety, czy DS (obiekty dalekiego nieba). Ale właśnie na niebie zagościł Jowisz a nad ranem zapolować można na Wenus. Kiedy jednak skierujemy naszą maszynę na planetę okazuje się, że nie możemy dostrzec szczegółów, gdyż jej blask wzmocniony naszym np. 20 centymetrowym zwierciadłem, wręcz nas oślepia. Nie wspomnę już o Księżycu. Co więc zrobić?

Zakup teleskopu to dopiero początek wydatków. Naszemu teleskopowi przyda się choć część akcesoriów zwiększających jego możliwości. Do pierwszych zakupów powinniśmy zaliczyć filtr i powinien to być filtr polaryzacyjny. Gotowy do pracy w naszym teleskopie zestaw widzimy na zdjęciu obok.
Już za miesiąc Jarmark Michała
Wydarzenia W tym roku będzie to niezwykłe astronomiczne przeżycie. Tego w naszym mieście jeszcze nie było. Wspaniali goście, ciekawe imprezy plenerowe oczywiście związane z astronomią. Wieczorami oczywiście pokazy nieba przez teleskop, bo zagościły na nim wspaniałe i ciekawe obiekty. A wszystko będzie można zobaczyć jak na dłoni.

Już niedługo pojawi się plan imprez na te coroczne wspaniale święto Żagania. Imprezy odbywać się będą w różnych częściach miasta, tak że każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału zależnie od własnych preferencji. Oczywiście nie samą astronomią będziemy żyli, więc pojawią się też i inne stałe elementy tej imprezy. W śród koncertów pojawią się elementy kosmiczne, co na pewno zwiększy nasze doznania artystyczne.
Naj ... Naj ... Naj ...
Niebo za oknem Hiperolbrzymy – najjaśniejsze i największe gwiazdy mające klasę jasności O. Są niezwykle rzadkie, najbliższy nam hiperolbrzym to VV Cephei odległy od Ziemi o około 3000 lat świetlnych. Hiperolbrzymy są nawet 100 razy masywniejsze od Słońca i tysiące razy jaśniejsze od niego. Średnice niektórych hiperolbrzymów są porównywalne ze średnicą orbity Saturna. Gwiazdy te żyją względnie krótko, około miliona lat.

Przykładami hiperolbrzymów w Naszej Galaktyce są:
  • Eta Carinae, odległa o 8000 lat świetlnych, około 120 razy masywniejsza od Słońca, 5 000 000 razy jaśniejsza od niego, ma około miliard km średnicy.
  • Gwiazda Pistolet (Pistol Star) 1 700 000 jaśniejsza od Słońca.
  • LBV 1806-20, odległa o ok. 45000 lat świetlnych, około 150 razy masywniejsza od Słońca, 40 000 000 razy jaśniejszy od niego.
  • VY Canis Majoris odległa ok. 5000 lat świetlnych i ma ok. 3 miliardów km średnicy.
Jowisz, M31, Perseidy i Sekcja Astronomiczna
Sekcja Astronomiczna Czyli miłość od pierwszego wejrzenia
Decyzja zapadła szybko. Bo pogoda nie należy do stabilnych. Jak TVP mówią, że jest bezchmurnie, to w cale nie znaczy , że na niebie nie ma chmur. Takie czasy nastały. Ale w wczoraj – niedziela 16 sierpnia – im bliżej wieczora tym bardzie wyglądało to zachęcająco. Tka zachęcająco, że na stronie pokazał się komunikat dla członków sekcji, a pocztą ruszył mail z widomością – wieczorem od 22 niebo jest nasze.

I tak się zaczęło. Nasze oczy uzbroiliśmy w potężną armatę – 8 cali średnicy. W środku wspaniałe lustro z pyrexu i tylko nam do szczęścia brakowało ciemności. Wbrew pozorom noc w mieście wcale nie musi oznaczać nocy. Ale ponieważ obiekty na tę noc były dość jasne więc bez narzekań ustawiliśmy teleskop i zaczęliśmy łowy.
Olimpiada stara jak świat - już 53
Astrozagadki olimpiada astronomiczna Nadszedł okres wielkich zmagań astronomicznych siłaczy. Planetarium Śląskie w Chorzowie jak co roku rozpoczęło już 53 Olimpiadę Astronomiczną. Już pisaliśmy o niej, ale teraz czas na zadania. I tak pod adresem OLIMPIADA znajdziemy zestaw zadań pierwszego stopnia.

W dokumencie mamy przedstawioną cześć regulaminu i cztery zadania teoretyczne oraz jedno z dwóch zadań obserwacyjnych. Trzy zadania są obliczeniowe i związane z obecnymi wydarzeniami astronomicznymi. Jedno zadanie jest o charakterze opisowym i związane z Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Zadania obserwacyjne jak zwykle dobrane są w taki sposób by mógł je wykonać każdy, ale pamiętajmy, że tu zawsze rolę odgrywa pogoda. Ze swojej młodości pamiętam, że czasami trzeba było gonić za pogodą jak za zaćmieniem Słońca. Jeśli z jakichś powodów nie możemy postawionych zadań obserwacyjnych wykonać, możemy w to miejsce przedstawić inne własne.
ISS nad Żaganiem do końca sierpnia 2009r.
ISS Ostatnie dzni wakacji warto poświęcić na obserwację stacji ISS tym bardziej, że odkąd jest wyposażona nowe panele fotowoltaiczne widać ją znacznie wyraźniej niż do tej pory. W czasie wieczornego, a w tym okresie porannego polowania na satelity warto zwrócić uwagę na mnogość tego zjawiska na niebie. Warto wiedzieć o tym planując astrofotograficzne polowanie na obiekty dalekiego nieba. Często zdarza się, że przelatujący satelita potrafi zmarnować ujęcie.

Jest na to jednak sposób a mianowicie wykonywanie wielu klatek naświetlenia danego wycinka nieba a następnie stackowanie - połączenie - w specjalnym programie graficznym. Więcej będziemy o tym rozprawiać na zajęciach Sekcji Astronomicznej w nowym roku szkolnym, który to rok przeznaczamy na poznanie i opanowanie tej podstawowej technologii w dzisiejszej astronomii.
Nasze kochane Perseidy ciągle spadają
Niebo za oknem perseidyKażdemu marzy się obserwacja deszczu meteorytów jak na rysunku obok. Żyją jeszcze tacy, którzy taki deszcz przeżyli i jest to dla nich przeżycie nie do zapomnienia. Ale pomimo zapowiedzi nawet w telewizyjnej pogodzie niewiele daje się zrobić jeśli niebo jest takie jakie jest.

A jest niewesołe, bo wbrew przepowiedniom telewizyjnym nie nadaje się do obserwacji meteorów. Kiedy przyjrzymy się niebu o zachodzie słońca zauważymy, że jest ono lekko zamglone. to zamglenie utrzymuje się przez prawie całą noc a nad ranem przechodzi w mgłę. Takie warunki uniemożliwiają prowadzenie nawet zwykłych obserwacji teleskopowych planet takich jak Jowisz, który nas wita każdego wieczora swoim wspaniałym blaskiem. Kiedy spojrzymy na niego przez teleskop zobaczymy rozmytą plamę, a nie o to nam chodzi przy powiększeniach 100 i więcej razy.
Gdy pogoda nie dopisze i nie tylko wtedy ...
Telewizja naukowa Czasami jest tak jak ostatnimi dniami, że kiedy czekamy na maksimum Perseidów to pogoda płata nam niesamowitego figla. Nawet miłośnik astronomii musi jakoś obetrzeć swoje łzy z takiego powodu. Niech ta skromna propozycja telewizji naukowej na kanałach Discovery pozwoli zaspokoić w części nasz głód wiedzy.

Przed nami wyścig na Marsa i piętrzące się problemy, które oczywiści musimy rozwiązać aby zrealizować marzenie ludzkości. Ponadto stale aktualny temat zagrożeń kosmicznych ze strony słabo widocznych ciał kosmicznych jakimi są asteroidy.
Spotkanie Miłośników Astronomii 2009r.
Wydarzenia OZMA jest corocznym świętem obchodzonym przez miłośników astronomii w Polsce. Kto żyw i mający wystarczająco sił by pokonać wszelkie przeciwności winien skorzystać z tej wspaniałej atrakcji wakacyjnej. Każdy może wziąć udział w Zlocie. Wcale nie trzeba być specjalistą w dziedzinie astronomii. OZMA to też wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Więc nie ma na co czekać.

Co nas czeka na tegorocznym zlocie:Galaktyczny Ogród Zoologiczny
Astrofotografia Galaxy ZOO 2Czyli Galaktyczne ZOO w wersji PL

Teraz wszyscy miłośnicy astronomii władający językiem polskim mogą bez przeszkód wziąć udział w projekcie jak w tytule. Szczegóły znajdziemy na stronie projektu, więc nie ma sensu się powtarzać, ale jedno jest ważne, że jak nigdy dotąd możemy przysłużyć się w pracy astronomicznej. Przy okazji sami będziemy mieli ogromna satysfakcję z udziału w nim. Poznamy nieznane dotąd światy i rozszerzymy wiedzę na temat ewolucji tych wysp we Wszechświecie.

Jak przystąpić do projektu? Po pierwsze należy wejść na stronę i zapoznać się z jego szczegółami. Dokumentacja na stronie jest bardzo rozbudowana, a do tego specjaliści stale służą pomocą. Od połowy 2007roku zaangażowało się w niego już 10000 polaków.
Super teleskopy i super gwiazdy
Niebo za oknem Czyli kolejny pokaz mocy VLT.

Po raz kolejny astronomowie pokazują nam jak można pokonać granice dotąd niemożliwe do pokonania. Jestem amatorem, wychowanym na aksjomacie, że gwiazdy choć są ogromne, to jednak znajdują się trak daleko od nas, że nigdy nie uda nam się dostrzec ich tarcz tak jak w przypadku planet.

Astronomowie z VLT po raz kolejny udowodnili, że niemożliwe jest możliwe. Połączono trzy teleskopy pomocnicze VLT o średnicy 1,8m w interferometr uzyskując wynikową aperturę 48m. tak duża średnica powaliła na zastosowanie powiększeń dzięki którym można było zobaczyć nie tylko tarczę ale i szczegóły najjaśniejszej gwiazdy Oriona. Gwiazdozbiór bardzo ciekawy szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Pogoda na M-31
Niebo za oknem M31 Każdy wpatrujący się w niebo amator jego piękna marzy o zaobserwowaniu galaktyki. Jedną z większych i znajdujących się stosunkowo blisko naszej Drogi Mlecznej jest M-31 czyli Andromeda. Jesienią namawiałem do jej obserwacji, ale pogoda wyjątkowo nam nie dopisała.

Teraz jest inaczej. Pogoda się poprawia, ale za to mamy białe noce, czyli brak zmierzchu astronomicznego. Jasność tej galaktyki jest jednak na tyle duża, że można się pokusić o jej obserwacje nawet z terenu naszego miasta. Ale najlepiej wyjechać poza jego teren, by opuścić światła miasta, i dopiero wtedy napawac się jaj obrazem.
Odpowiedź do zagadki nr 7 z lipieca 2009r.
Astrozagadki SaturnStruktura pierścieni Saturna jest bardziej skomplikowana niż przypuszczali na początku astronomowie. Należy wspomnieć, że nie od razu uważano pierścienie za zbiorowiska odłamków, pyłu i lodu. Z początku sądzono, że jest od litą strukturą. Dopiero obliczenia wykazały, że byłoby to bardzo niestabilne rozwiązanie. Obliczenia wykazały, że tylko konstrukcja znana nam obecni również z badań naszych sond kosmicznych rozwiązuje wszystkie problemy związane z istnieniem tego ciekawego obiektu.

Skąd przerwy w pierścieniach?
Zagadka nr 8 na sierpień 2009r.
Astrozagadki zagadka nr 8 Zagadka na ten miesiąc - sierpień 2009r. - jest fotograficzna. Zdjęcie będące tematem tej zagadki należny do kategorii niespodzianek.

Pytanie za tym brzmi:

Co przedstawia powyższe zdjęcie?

Wydawało by się, że banalne, ale jak się temu przyjrzymy z innej strony, to wcale nie musi tak być. Aby określić co przedstawia zdjęcie należy należy najpierw ustalić pochodzenia zdjęcia. Dla ułatwienia dodam, że zagadka ma oczywiście charakter astronomiczny, pod zdjęciem jest link do większego rozmiaru zdjęcia aby można było zobaczyć więcej szczegółów, a odpowiedź oczywiście za miesiąc, czyli 1 sierpnia 2009r.
Kalendarium na sierpień 2009r.
Astrnomia zjawiska Poniżej przedstawiamy kalendarz zjawisk astronomicznych na miesiąc sierpień. Na naszym niebie od zeszłego miesiąca gości kometa 22P/Kopff. Szczególnie w pierwszej dekadzie miesiąca znajdą się dogodne warunki obserwacyjne gdyż nie będzie przeszkadzał na Księżyc swoim intensywnym światłem.

Zapraszamy wszystkich do obserwacji Perseidów, najsłynniejszego roju meteorów. Czy w tym roku sprawi nam niespodziankę i jak wielką, zobaczymy. Co prawda maksimum wypada w środku dnia wg. naszego czasu, ale zarówno noc przed maksimum i noc po nim powinna być szczególnie obfita w meteory.
SOLARIS w Opolu
Astronomia sprzęt Dzięki uprzejomości Pana Jacka Uniwersała z Żywca, właściciela firmy, która w Opolskim centrum Handlowym zamontowała teleskop słoneczny, otrzymaliśmy wiadomość, że działa już strona Internetowa poprzez którą wszyscy z całego świata mogą teraz obserwować obraz w czasie rzeczywistym z tego teleskopu. Strona bardzo dobrze działa pod IE i FF, ale wymaga Flasha w wersji nr 10 - do pobrania tu.

Strona nie tylko zawiera możliwości prowadzenia obserwacji, ale ma wbudowanych również wiele innych funkcji. W serwisie można śledzić Aktywność Słoneczną poprzez porównanie obrazów z teleskopu z obrazami z SOHO. Jest dostępna Historia Obserwacji. Moje Solaris to miejsce, gdzie każdy będzie mógł gromadzić dane o swoich obserwacjach. Jest też Opis projektu i Pomoc. Słowem wszystko co do pracy potrzebne.
Bańki mydlane ... w Kosmosie?
Niebo za oknem Czasami w astronomii zdarza się tak, że astronomowie wielokrotnie przeglądają dany obszar nieba i dopiero po wielu latach odkrywają w nim coś niezwykłego.

Na pierwszy rzut oka, bańka na zdjęciu, podobna jest do tych baniek z reklamy aparatów Sony. Pytanie nasuwa się dlaczego dopiero dzisiaj odkryto ją i jeśli nawet to co w tym takiego niezwykłego? Odpowiedź jest równie zaskakująca jak samo pytanie. Bo jest tak słabo widoczna, że na wcześniejszych zdjęciach nie zwrócono na nią uwagi. Już w jednym z wcześniejszych artykułów wspominałem, dobra dokumentacja pozwala często dokonać większych odkryć niżby to się na początku wydawało. tak jest i w tym przykładzie.
Kosmiczny odkurzacz znów uratował Ziemię !?
Wydarzenia Nasz wielki odkurzacz - Jowisz - znowu dał o sobie znać. Jeszcze nie tak dawno jak kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę zderzenia komety Shoemaker-Levy 9 z olbrzymem (16 lipca), a 24 l lipca doszło do ... zaobserwowania na Jowiszu plamy znanego nam pochodzenia. Plamy te znamy oczywiście ze spektakularnego zderzenia z Jowiszem jakiego byliśmy świadkami w 1994 roku dzięki dwóm astronomom, którzy dokonali obliczenia i przewidzenia tego zderzenia.

Przy okazji tej kolizji wrócił temat katastrof na jakie jesteśmy narażeni i jaką rolę w tym wszystkim odgrywają planety olbrzymy. Obserwowana plama może być pozostałością po zderzeniu z planetoidą, choć samego zderzenia nie obserwowano. Zjawisko zaobserwował miłośnik astronomii z Australii Anthony Wesley w dniu 19 lipca br.
Wieczorny przyjaciel - Jowisz
Niebo za oknem Nadchodzi piękny letni wieczór. Niebo jest jak wymarzone - czyste jak kryształ choć nie tak czarne jak te zimowe. Przez środek nieba, tuż nad naszymi głowami, rozciąga sie szeroką wstęgą Droga Mleczna. Morze gwiazd przyciąga wzrok wszystkich, kto tylko znajdzie się nieco poza miastem i skieruje choćby tylko nieznacznie wzrok w kierunku nieba.

Aby jednak zadowolić wszystkich niebo daje nam wiernego towarzysza do obserwacji - Jowisza. Wszyscy miłośnicy marzyli o nim od wielu miesięcy, szczególnie ci nocne marki, a nie ranne ptaszki. Wieczorne obserwacje mają swoje zalety w postaci braku silnej mgły, co może wręcz uniemożliwić prowadzenie jakichkolwiek obserwacji. Jeśli tylko mamy pogodne dni, to na pewno będziemy mieli ranną mgłę - wyjątkiem są alta bardzo gorące, gdy dochodzi do znacznego wysuszenia powietrza.
Najdłuższe zaćmienie stulecia - 22 lipca 2009r.
Niebo za oknem Zaćmienie Słońca zawsze budziło w ludziach i przyrodzie niesamowite wrażenia. tak tez było i tym razem. O zaćmieniu można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy już od samego początku roku w różnych mediach. Co najważniejsze można było zaćmienie śledzić przez Internet dzięki ośrodkom naukowym w Chinach i portalowi Astronomia.PL o czym pisaliśmy wcześniej.

Pozostały już tylko wspaniałe wspomnienia. Cześć osób na pewno skorzystała z możliwości wyjazdu na wycieczkę życia. Propozycji trochę było, ale oczywiście za odpowiednie pieniądze. Wycieczki w tą część świata zawsze należały do tych droższych. Miejmy nadzieję że niedługo będziemy świadkami plonów tych wyjazdów. Na początek proponujemy zapoznanie się materiałem filmowym prezentującym przebieg zaćmienia 22 lipca 2009r.
Google Moon - nowy dodatek do Google Earth
Astronomia programy Portal Google z okazji rocznicy lądowania na Księżycu przekazał użytkownikom Google Earth kolejny modułu programu w postaci Google Moon. Po instalacji dodatku w menu dostajemy o prócz Marsa pozycję Księżyca i od tej pory możemy cieszyć się dostępem do zasobów serwisu w postaci wielu map, opisów, animacji i dźwięków.

W poznaniu wszystkich ciekawych miejsc pomagają dwie wycieczki: pierwsza z Apollo 11, przedstawiająca cały lot, orbitę, lądowanie astronautów a następnie eksplorację okolicy Mare Tranqulitatis, druga z Apollo 17, w której narratorem jest sam Harrison Schmitt, geolog i astronauta który stąpał po Księżycu i badał go łazikiem.
Astronomiczne skrypty i strony interaktywne
Astronomia programy Kiedy w wędrujemy po stronach Internetu możemy zauważyć, że coraz częściej strona WWW działa jak oprogramowanie użytkownika na lokalnym komputerze. A dlaczego by nie? Dlatego poniżej trochę linków do tego typu stron oczywiście związanych z astronomią.
Astronomiczne oprogramowanie dla Mac'a
Astronomia programy Poniezej przedstawiam kolejną garść programów, tym razem dla dość wąskiej grupy użytkowników Macintosh'a. Użytkownicy komputerów z tym systemem są trochę poszkodowani, bo będąc nieliczną grupą użytkowników bardzo dobrych skądinąd komputerów, mają dostęp do znacznie mniejszej bazy oprogramowania szczególnie tego specjalistycznego.

Może ta lista pomoże niektórym wzbogacić swoje zasoby oprogramowania.
Transmisja zaćmienia Słońca
Niebo za oknem

TRANSMISJA ZAĆMIENIA 22 LIPCA 2009r. od godziny 0200To już dzisiaj w nocy nie prześpij tego wydarzenia.

Apollo 11 - 40 lat temu i teraz
Rok Astronomii apollo W ramach MRA2009 prezentowaliśmy już nie jedne wspaniałe osiągnięcie ludzkości. To jest przyczyną do uchwalenia 2009 roku Rokiem Astronomii, choć bardziej należy do astronautyki. Oto człowiek podjął się najniebezpieczniejszego przedsięwzięcia w swojej historii - podróży na inne ciało niebieskie.

Misja kosmiczna, której głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Lądowanie to nastąpiło 20 lipca 1969 roku o godzinie 16:50:35 UTC w miejscu 13°19′N, 169°9′W. Lot Apollo 11 był elementem szerszego programu Apollo.

Czasami nikt dzisiaj nie chce nawet wspominać jak niebezpieczne to było przedsięwzięcie. Z drugiej strony historia dojrzałą dzisiaj na tyle, by o wielu rzeczach w ogóle powiedzieć. Czy najsłynniejsi kosmonauci świata zdawali sobie sprawę z tego czym grozi ten lot? Osobiście mówią, że nawet o tym nie mówili, choć serca waliły im jak oszalałe.
Astronomiczne oprogramowanie dla każdego
Astronomia programy Dzisiejsze czasy astronomii nieodłącznie związane są z komputerami. Ich zastosowanie ułatwia bardzo wiele etapów pracy astronoma, a miłośnikowi astronomii daje niejednokrotnie dostęp do ogromnej bazy danych pomagając jednocześnie w wybraniu tych najbardziej nam potrzebnych.

Ale gdzie szukać takich programów? Które do czego są przeznaczone? Możliwości jest oczywiście bardzo dużo i każdy z biegiem czasu decyduje się na jakieś konkretne rozwiązania. Są i kompleksowe rozwiązania - jak AstroKnoppix; można korzy też stać z portalu AstroCD. Nie można jednak stać w miejscu, bo zaczniemy się cofać. Czasami musimy sami opracować rozwiązanie niektórych problemów, czyli opanować sztukę programowania. To dlatego w Instytucie Astronomii U.Z. studiują astronomowie astronomię powiązaną z komputerami i nowoczesnymi metodami numerycznego rozwiązywania problemów astrofizycznych.

Chciałbym przedstawić listę oprogramowania z dziedziny astronomii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a i z nowym oprogramowaniem można się też zapoznać. Może znajdziesz tu coś, czego od dawna szukałeś? Zapraszam do korzystania z tego wykazu i życzę miłego klikania.
Rocznica Lotu na Księżyc w TVP-2
Telewizja naukowa Dla amatorów rodzimej telewizji mamy program w rocznicę lotu na Księżyc. Lot na Księżyc to nie tylko osiągnięcia technologii, ale również wiele spraw związanych z naszym społeczeństwem na Ziemi. Nie zawsze bowiem chodzi tylko o nowe odkrycia i poznanie niepoznanego. Polityka jest nieodłącznym tego elementem i często wpływa aż nadto na to co robimy. W śród nas żyją jeszcze ludzie pamiętający ten niesamowity lot i transmisje w telewizji z lądowania człowieka na Księżycu. Zapytajmy ich jak to przeżyli i co dzisiaj z tego pamiętają.
DISCOVERY CHANNEL - podróże w Kosmos
Telewizja naukowa Razem z DISCOVERY CHANNEL odbędziemy podróż na orbitę i dalej na Księżyc. Jak wiele trzeba dokonać aby osiągnąć cel naszych marzeń dowiemy się w nadchodzącym tygodniu. Od marzeń o podróżach kosmicznych po marzenia o domu na orbicie. Któż nie marzył o swobodnym lataniu w stanie nieważkości? Z drugiej strony wiemy, że nie każdemu jest dane latanie w Kosmos. Pomimo technologii promu kosmicznego nadal zostaje to marzenie wybrańców i tak już chyba zostanie.
Komputerem w Księżyc !!!
Wydarzenia NASA przygotowała nową, interaktywną stronę internetową umożliwiającą podążenie śladami astronautów...

Pod adresem NASA można posłuchać komentarzy audio, zbadać dokładnie miejsce lądowania 'Orła', a nawet wejść (wirtualnie) do środka lądownika. Taka paleta atrakcji z pewnością jest dobrym sposobem na upamiętnienie rocznicy podboju Księżyca.

Ale to nie wszystko. Na 20 lipca przygotowywana jest kolejna niespodzianka.
ISS nad Żaganiem w lipcu 2009
ISS Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne przelotów stacji ISS nad Żaganiem. Godziny przelotów podane w czasie UTC+2 czyli wystarczy wyjść na dwór i podnieść w określonym kierunku głowę by ujrzeć przelot ISS.
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Grupa Gwiezdne Wrota G+

Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:56
Zachód słońca: 15:50
Dzień trwa:
7 Godzin 54 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 10:42
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Bernarda, Otylia, Edburga, Jodok, Róża, Włodzisława, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Aubert
Faza Księżyca

Data: 13-12-2018 19:52:22

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3869planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.13 20,925,695 unikalne wizyty
strzaka do gry