17-11-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Listopad 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Żurawie Listopad 2018

Żurawie Listopad 2018

Żurawie Listopad 2018

Żurawie Listopad 2018

Żurawie Listopad 2018
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:487
Wczoraj:2,155
W tym tygodniu:13,337
W tym miesiącu:45,221
W tym roku:1,376,187
Wszystkich:12,967,692
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Zagadka nr 7 na lipiec 2009r.
Astrozagadki SaturnW ciągu ostatnich miesięcy w ramach zajęć obserwacyjnych zawsze kierowaliśmy nasz teleskop na Saturna. Ta planeta wszystkich urzekła swoim wyglądem i ... kapelusze. Pierścienie wokół tej planety stanowiły długo tajemnicę już od pierwszego ich obserwatora - Galileusza. My dysponując lepszym sprzętem obserwacyjnym możemy zobaczyć nieco więcej, ale dopiero sondy kosmiczne naprawdę rozwiały tajemnicę, ale również pojawiło się wiele nowych.

Dzisiejsza zagadka dotyczy właśnie pierścieni tego olbrzyma.
Transmisja zaćmienia Słońca online - 22 lipca 2009r.
Niebo za oknem zaćmienie 2009 rokWszystkim, którzy nie dotrą do Chin na tegoroczne zaćmienie słońca jest niezmiernie żal. Ale to nie znaczy, że nie można tego zaćmienia zobaczyć w całej okazałości w czasie kiedy ono nastąpi. Jak na dzisiejsze możliwości techniczne nic nie stoi na przeszkodzie by taka transmisję zorganizować. Dlatego Chińskie Towarzystwo Astronomiczne, które we współpracy z Chińską Akademią Nauk planuje przeprowadzić transmisje z co najmniej ośmiu stacji, które 22 lipca będą prowadziły obserwacje zaćmienia (miasta Kunming, Chongqing, Yichang, Wuhan, Suzhou, Szanghaj, Chiayi i Taipei).
Kalendarium zjawisk astronomicznych na lipiec 2009r.
Astrnomia zjawiska Poniżej przedstawiamy kolejne kalendarium tym razem na lipiec 2009r. W tym miesiącu nastąpi zaćmienie Słońca - 22 lipca. Niestety zjawisko nie będzie widoczne w Polsce. Ale wśród naszych artykułów znajdziecie państwo wiele propozycji wyjazdów na obserwacje tego zaćmienia więc jeszcze nie wszystko stracone.

W drugiej połowie miesiąca nastaną dobre warunki obserwacyjne jako, że Księżyc nie będzie już tak bardzo przeszkadzał swoim światłem w obserwacji meteorów i komety - ale o niej w późniejszym newsie.
Kepleriada 2009 – zostały już tylko dobre wspomnienia
Sekcja Astronomiczna Kepleriada 2009 Zielona Góra Międzynarodowy Rok Astronomii okazuje się z dnia na dzień coraz bardziej rokiem wydarzeń astronomicznych i wielu rocznic. Tak też było w tym przypadku. Zielonogórskie Centrum Astronomii obchodzi w tym roku swoje XX-lecie. Co w tym przypadku jest niebagatelną sprawą jako, że ma ono na swoim koncie bardzo duży wkład w rozwój astronomii pulsarów i wiele osiągnięć naukowych. Przez co jest bardzo cenionym ośrodkiem astronomicznym w Polsce i za granicą. Było to często podkreślane w czasie tegorocznej Kepleriady.

Cóż to za wydarzenie ta Kepleriada? Mieszkańcy Żagania są nieco obeznani z tym określeniem, aczkolwiek tak czy inaczej przywędrowało ono do nas właśnie z Zielonej Góry za sprawą profesora Janusza Gila – dyrektora Centrum Astronomii w Z.G.. Każdego roku, w rocznicę śmierci Johannesa Keplera, prof. Gil organizował naukowe sympozjum popularyzatorskie w Zielonej Górze. Kepleriada przeszła więc w tradycję, a tegoroczna zbiegła się z XX-leciem Centrum Astronomii. Stąd dodatek w nazwie tegorocznej Kepleriady – Jubileuszowa. Jak wspomniał Profesor Gil, Kepleriad było tyle, że trudno już zliczyć. Ważnie jest jednak to, że w tegorocznej mogła brać udział Sekcja Astronomiczna ze Szkoły Talentów przy Centrum Kultury w Żaganiu. Jedyny reprezentant naszego miasta na tym jubileuszu. Dla naszej Sekcji, dla jej członków, wydarzenie to ma szczególną wagę, gdyż było okazją do przeżycia wspaniałego kontaktu z nauka w najczystszej postaci. Miłośnicy astronomii pozostają zawsze głodni, spragnieni wiedzy z tych obszarów nauki. Dlatego niesamowitą niespodzianką okazało się, jak Dyrektor Centrum Kultury Pani Anna Mrowińska zobowiązała się do pokrycia kosztów wyjazdu całej grupy na Kepleriadę. Sprawa była niebagatelna, bo całość trwała trzy dni i każdego dnia trzeba było dojechać na Aulę Uniwersytecką. Wszystko jednak udało się zorganizować i pełni oczekiwań ruszyliśmy na spotkanie z Uranią.
Astro DISCOVERY CHANNEL
Telewizja naukowa Już w dniu dzisiejszym proponujemy zarezerwowanie sobie fotela przed szklanym ekranem na astronomiczne kino w DISCOVERY CHANNEL. Oczywiście jeśli pogoda nie pozwoli na prowadzenie obserwacji.

Filmy te pokazują jak zmieniła się nasza technika podróży w kosmos i jedyne co z zostało ze starych lat to ogromne niebezpieczeństwo przebywania w tej strefie oraz związane z dotarciem w przestrzeń kosmiczną. Co prawda dzisiaj obserwujemy pewien spadek zainteresowania lotami kosmicznymi a szczególnie lotami promów kosmicznych czy rozwojem stacji ISS. Podobny proces społeczny nastąpił w czasie lotów na Księżyc. I dopiero katastrofy zawracały naszą uwagę na zagadnienia podróży w kosmos.

Przyjrzyjmy się zatem tej ekstremalnej technologii. Zwróćmy uwagę na to, że nie są to zwykła podróże w nieznane. Kosmos jest dla nas szczególnie nieprzyjazny. Tam nie jesteśmy u siebie, a jednak stale ciągnie nas w to nieznane, bo jest to jedyny sposób na poznanie tych nowych obszarów.
Rozwiązanie zagadki nr 6 na czerwiec
Astrozagadki WenusGalileusz prowadząc obserwacje planety Wenus dostarczył niepodważalnego dowodu na poprawność założeń Teorii Kopernika. Tematem tej zagadki astronomicznej mieliśmy podążyć szlakiem odkrycia Galileusza i postarać się wykazać słuszność tych faktów obserwacyjnych.

Pierwszą rzeczą jak nasuwa się w obserwacji dołączonych obrazów Wenus to występowanie faz podobnych do faz Księżyca. Co świadczy, że planeta zmienia swój kąt pozycyjny względem Ziemi i Słońca. Innymi słowy, Wenus porusza się względem Ziemi w taki sposób jak Księżyc i dlatego obserwujemy, że nie zawsze cała powierzchnia planety jest zwrócona oświetloną częścią do Ziemi. Planeta jest zawsze obserwowana w pobliży Słońca. Nigdy nie osiąga miejsca opozycji, czyli takiego położenia, że Ziemia znajduję się między Słońcem a planetą Wenus.

Obserwując tranzyty i nów planety możemy stwierdzić, że w określonym czasie znajduję się ona między Ziemią a Słońcem. Ponieważ planeta na swojej orbicie znajduję się również za tarczą słoneczną świadczy to o tym, że okrąża nasza gwiazdę dzienną
ASTRO - NATIONAL GEOGRAPHIC
Telewizja naukowa Przedstawiamy wykaz programów popularnonaukowych nadawanych przez stację NATIONAL GEOGRAPHIC. Programy są oczywiście ściśle lub pośrednio związane z astronomią. A dopóki pogoda nie wyklaruje się na dobre mamy czas poznać punkty widzenia na interesujące nas tematy.
XX lecie Obserwatorium Instytutu Astronomii w Zielonej Górze
Rok Astronomii Wieża BraniborskaTegoroczna Kepleriada odbywa się w nadzwyczajnym roku, roku Astronomii. Z tego też powodu zorganizowana została w okresie letnim a nie jak do tej pory w rocznicę śmierci Johannesa Keplera, czyli pierwszej połowie listopada. Tegoroczna Kepleriada to uhonorowanie osiągnięć astronomów z przestrzeni wieków. Począwszy od starożytnego Erastostenesa po współczesne zespoły astronomów z największy obserwatoriów i ośrodków naukowych, ale też tych nie zaglądających w okular teleskopu jak Steven Hawking, Albert Einstein, czy też tych dopiero zaczynających swoją drogę w świecie nauki astronomii – młodych studentów, magistrów, doktorantów oraz niezliczonych pasjonatów i miłośników astronomii z całego świata.

Z Kepleriadą w Zielonej Górze związana jest historia zarówno astronomów zawodowych jak miłośników astronomii. Rozwijali się oni bowiem na wspólnej drodze. Uzupełniając się wzajemnie najlepiej jak tylko potrafili. Na stronie tegorocznej Kepleriady możemy zapoznać się w skrócie z historią obserwatorium astronomicznego Instytutu Astronomii U.W., która obrazowo pokazuje zachodzące zmiany w miejscu znanym wszystkim mieszkańcom swojego miasta.
Astronomia w Opolu - teleskop dla wszystkich
Astronomia sprzęt UniwersałTego jeszcze nie było. Teraz każdy może spróbować swoich sił w obserwacjach astronomicznych a to za sprawą nietypowej inwestycji. W Opolu uruchomiono nietypowe jak na nasze możliwości rozwiązanie astronomiczne. Otóż w galerii handlowej SOLARIS otwarto obserwatorium astronomiczne o niecodziennych możliwościach. Instalacją, wyposażeniem i uruchomieniem zajmowała się polska firma Uniwersał z Żywca Pana Jacka Uniewrsała

Jak informuje nas Pan Jacek: „Działa już obserwatorium astronomiczne w Galerii Handlowej 'SOLARIS' w centrum Opola. Głównym obiektem do oglądania jest Słońce ale jest też refraktor z nocą kamerą do obserwacji Księżyca, będzie zainstalowany jeszcze dodatkowy instrument do obserwacji planet. Obraz przekazywany jest na aktywny ekran dotykowy gdzie można podziwiać wykonane zdjęcia i prezentacje multimedialne. Wszystko sterowane jest przez sieć internetową.”
OZMA 2009
Wydarzenia Jeżeli lubisz spotkania towarzyskie w miłym gronie a do tego interesuje Cię Wszechświat to jest dla ciebie impreza o jakiej marzysz – OZMA 2009. Te tajemniczy skrót to Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii, w tym roku już 13 i liczba ta będzie szczególnie szczęśliwa dla uczestników.

OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników jak i również zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane są całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.

W programie tegorocznego zlotu przewidziano między innymi prelekcje, wykłady, wizytę we fromborskim planetarium, wystawy, konkursy, zwiedzanie zabytków Fromborka, otwarty piknik meteorytowy oraz obserwacje. Tradycyjnie przyznane będą również nagrody „Grand OZ”, w tym w kategorii „Astrofotografia - NAJLEPSZE ZDJĘCIE NIEBA 2008/2009”.
Astronomia na szklanym ekranie
Telewizja naukowa księżyc Poniżej prezentujemy propozycję programów o tematyce astronomicznej na nadchodzący tydzień w dwóch kanałach telewizji Discovery Science, Discovery Channel i NATIONAL GEOGRAPHIC. Cześć programów jest powtarzana w innych dniach lub godzinach. Dzięki temu każdy może znaleźć czas do oglądania dla siebie.


A gdy na dworze niepogoda sięgaj po książkę i pilota, bo czasu szkoda. Na naukę nigdy nie jest za późno, a zdobywanie wiedzy i poznawanie świat w ten sposób jest zawsze przyjemniejsze od nierobienia niczego. do końca miesiąca pogoda nie będzie nas rozpieszczała. W lipcu tez na cudownie czyste niebo nie możemy liczyć, choć przewidywania pogody nie są obecnie najmocniejszą stroną meteorologów, więc może nie wszystko się sprawdzi co mówią i choć kilka dni spędzimy pod gwiazdami. Abyśmy nie zapomnieli jak one wyglądają zajrzyjmy na szklany ekran i do strony naszych nieodpartych przyjaciół książek.
Spotkanie Sekcji Astronomicznej 20 czerwca 2009r.
Sekcja Astronomiczna Kometa Sobota choć pochmurna upłynęła nam w astronomicznym nastroju w ramach kolejnego spotkania Sekcji. Jako, że przed nami stale stoi ogromna praca poznawcza do wykonania, nasze spotkania upływają na niekończących się dyskusjach nad wieloma problemami naukowymi.

Ostatnie spotkanie poświęciliśmy jednym z najmniejszych ciał naszego Układu Słonecznego, a mianowicie kometom i meteoroidom. Obiekty te przez wielu laty traktowane były przez ludzi bardzo nieprzyjaźnie, by nie powiedzieć wrogo. Wynikało to z naszej niewiedzy. Pomimo sugestii już w czasach starożytnych, że meteory pochodzą z kosmosu, komety to zjawiska kosmiczne, przez wiele setek lat obecność komety na niebie zwiastowała nadchodzenie nieszczęścia.
Rok szkolny zakończony
Astronomia sprzęt Rok AstronomiiI tak nadszedł czas na astronomiczne wakacje. Wszystkie szkoły kończą swoją pracę pedagogiczną i dydaktyczną. Również na Szkołę Talentów przyszedł czas i w dniu 15 czerwca 2009r. nastąpiło podsumowanie pierwszego etapu naszej pracy.

Nie był to łatwy okres bo proces narodzin Szkoły zbiegł się z utworzeniem naszej Sekcji. Przed wszystkimi stała ogromna praca do wykonania i wszyscy spisali się na medal. Dzisiaj wiemy co chcemy zmienić by nasza praca w Szkole była ciekawsza, efektywniejsza i dająca więcej satysfakcji naszym „uczniom” i instruktorom.

Doświadczenie tego okresu pokazało, że słuchacze naszej sekcji nie muszą dysponować, żadną wiedzą astronomiczną. Wszystko zdołają poznać w ramach naszych zajęć. Jedyne czego potrzebują to własną ciekawość świata. A tego naszym słuchaczom nie brakuje.
Astronomia i ziemski klimat
Astronomia

Astronomiczne czynniki mogące wpływać na ziemski klimat

Od wielu lat jest wałkowany temat stanu klimatu naszej ziemi. Może się nawet zdawać, że niektórych mógł on już znudzić na tyle by stracić zainteresowanie tym zjawiskiem. Czy jednak możemy sobie na ten brak zainteresowania pozwolić? Okazuje się, że znane są nam coraz to nowe czynniki mogące wpływać znacząco na zmiany klimatu. Pewne teorie nie są nowe, ale całość pokazuje jak bardzo złożony jest to proces. Na ile my wpływamy na klimat, a na ile on sam ulega wpływom kosmicznych zmian zachodzących zupełnie bez naszej woli niech pokaże ten artykuł.
Astronomiczna telewizja
Telewizja naukowa Stonhage Poniżej prezentujemy propozycję programów o tematyce astronomicznej na nadchodzący tydzień w dwóch kanałach telewizji Discovery Science, Discovery Channel i NATIONAL GEOGRAPHIC. Cześć programów jest powtarzana w innych dniach lub godzinach. Dzięki temu każdy może znaleźć czas do oglądania dla siebie.

W tym tygodniu mamy trochę więcej programów astronomicznych w naszej telewizji. Część z nich jest ściśle związana z ekologią poprzez zjawisko globalnego ocieplenia. Naukowcy nie są do końca zgodni jaki jest wkład człowieka, a na ile mają na nie wpływ zmiany w otaczającym nas kosmosie, w tym aktywność słoneczna i zmiana orbity ziemskiej. Przyjrzyjmy się jednak tym zjawiskom, ponieważ to my jesteśmy poddawani temu wielkiemu eksperymentowi. Przyświeca jeden ogólny cel tym programom - zmiana sposobu naszego myślenia.
Zajęcia Sekcji Astronomicznej - 13 czerwca 2009r.
Sekcja Astronomiczna Niebo Jak co tydzień spotkaliśmy się w naszym gronie by zgłębić kolejne tajniki wiedzy astronomicznej. Zajęcia zaczęliśmy od wykorzystania pogody – bo była wyjątkowo piękna – na przeprowadzenie obserwacji Słońca. Teleskop jest wyposażony w filtry wykonane z mylaru. Powodują one ponad 90% zmniejszenie ilości światła wpadającego do teleskopu, co pozwala na wizualne obserwowanie tarczy Słońca.

Obserwacje przeprowadziliśmy z podzamcza Pałacu Żagańskiego, dzięki temu z naszych działań mogli skorzystać również chętni mieszkańcy. Można było zobaczyć przez teleskop tarczę naszej gwiazdy pozbawioną całkowicie plam. Osobiście nie miałem jeszcze okazji nigdy obserwować tarczy Słońca pozbawionej przez tak długi czas plam na swojej powierzchni, a zajmuję się astronomią i obserwacjami naszej gwiazdy od ponad 30 lat.
Czerwcowa zagadka nr 6
Astrozagadki WenusWenus znana była już od starożytności. Jej blask potrafił tak rozświetlić niebo, że można było czytać książkę przy jej świetle. Szczególni obserwatorzy byli w stanie dojrzeć gołym okiem fazy tej planety. Ale są to bardzo wyjątkowi ludzie.

Kiedy Galileusz 400 lat temu skierował na nią swoją lunetę dojrzał że ma ona fazy tak jak nasz Księżyc, z tą jedną różnicą, że zachodzą one dużo wolniej. Fazy Wenus zostały uznane za potwierdzenie teorii Kopernika, orza że teoria heliocentryczna jest poprawna. Choć dzisiaj wiemy, że nie jest tak do końca, to jednak ...
Astronomia w telewizji
Telewizja naukowa Słońce Poniżej prezentujemy propozycję programów o tematyce astronomicznej na nadchodzący tydzień w dwóch kanałach telewizji Discovery Science i NATIONAL GEOGRAPHIC. Cześć programów jest powtarzana w innych dniach lub godzinach. Dzięki temu każdy może znaleźć czas do oglądania dla siebie.

Niestety pomimo Roku Astronomii nie jesteśmy rozpieszczani programami telewizyjnymi o tematyce naukowej i astronomicznej. A że wiele można na ten temat pokazać to widać po stacjach zachodnich. Robienie programów popularnonaukowych nie należy do łatwego zajęcia i może właśnie dla tego mamy taką posuchę. Dla tego oprócz TV zapraszamy do czytania Uranii i książek. Już nie długo przedstawimy kolejną książkę z naszej biblioteki.
ISS nad Żaganiem w czerwcu i lipcu 2009
ISS Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne przelotów stacji ISS nad Żaganiem. Godziny przelotów podane w czasie UTC+2 czyli wystarczy wyjść na dwór i podnieść w określonym kierunku głowę by ujrzeć przelot ISS.

Żagań nie leży na poziomie morza, dlatego dostępne są też obserwacje przelotów w pobliży horyzontu. Dlatego w niektóre dni można stację zobaczyć dwa razy. Godziny zjawiska wymagają cierpliwego czekania, bądź wstawania w środku nocy. Może bardziej będą pasować tym razem nocnym markom. Ponieważ Słońce idzie spać coraz później, więc może uda się doczekać godziny przelotu.

Niestety w tym miesiącu mamy trochę mniej szczęścia i dopiero od 23 czerwca rozpoczynają się przeloty nad Żaganiem.
Zajęcia Sekcji Astronomicznej - 6 czerwca 2009r.
Sekcja Astronomiczna Europa W sobotę odbyły się zajęcia Sekcji Astronomicznej. Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 17.00 jako że pogoda nie pozwalała na prowadzenie obserwacji tego dnia zasłaniając niego dywanem chmur. Nie jest to jednak przeszkoda w naszej działalności, gdyż czas ten poświęcamy na poszerzanie naszej wiedzy z astronomii i wielu innych dziedzin nauk. Skład naszego zespołu umożliwia wymianę informacji, współpracę w odkrywaniu nowych obszarów i poszerzaniu naszych zainteresowań. Okazuje się bo wiem, że z astronomią powiązanych jest bardzo wiele różnych nauk. Specjalność każdego członka naszej załogi pozwala uzupełniać się na wzajem. Jest wspaniała sprawa, gdyż każdy z nas przygotowuje na zajęcia różne informacje i przekazuje je pozostałym. Nikt nie pozostaje na uboczu, bo do powiedzenia wszystkiego co chcemy powiedzieć zawsze brakuje nam czasu.
''Jestem Astronomem'' umiejętność peirwszego stopnia
Sekcja Astronomiczna Żagań Zgodnie z planami swojej działalności Sekcja Astronomiczna wzięła udział w Festynie Rodzinnym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Żaganiu. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest członek naszej sekcji Jakub. W ramach festynu planowaliśmy zorganizowanie pokazów Słońca. Niestety pogoda nam nie dopisała, od wielu dni nie dopisuje obserwacjom astronomicznym, i zachmurzone niebo nie pozwoliło na zrealizowanie całego planu.

Ale w pobliżu szkoły znajduje się kilka daleki i wysokich obiektów, jak szczyty kominów, czy też Żagańska Wieża Widokowa. To właśnie ta ostatnią wykorzystaliśmy do przeprowadzenie pokazu możliwości naszego sprzętu oraz przeprowadzenia konkursu „Jestem Astronomem”. W ramach pokazu możliwości sprzętu można było obserwować na samym szczycie Wieży Widokowej zagnieżdżonego ptaka a na tarasie zwiedzających Wieżę turystów. Był to wstęp do przeprowadzenia konkursu. Można było samodzielnie sterować teleskopem i poznać zasady precyzyjnego manewrowania nim, co wcale nie jest takie proste jak by się wydawało.
Dzień dobry, nazywam się Galileusz
Sekcja Astronomiczna EUHOUW dniu 05 czerwca 2009r. Sekcja Astronomiczna przystąpiła do projektu EU-HOU do którego mogą przystępować wszystkie szkoły i organizacje edukacyjne takie jak nasza Sekcja. W ramach projektu będziemy realizować wiele przedsięwzięć naukowo badawczych mających na celu ukształtowanie umiejętności potrzebnych we współczesnej edukacji młodzieży.

W najbliższą sobotę zna spotkaniu zapoznamy się z pierwszymi zadaniami i w ramach projektu rozpoczniemy pierwszy projekt badawczy 'Dzień dobry nazywam się Galileusz ...' . Celem tego projektu jest zapoznanie się z historią odkryć Galileusza, których dokonał 400 lat temu. W drugim etapie przeprowadzimy obserwacje naszego satelity oraz Saturna. Uczestnicy opracują wyniki obserwacji w postaci pisemnej, wykonają szkice i analizy wyników. Obserwacje trzeba wykonać przez kilka dni z rzędu, więc część prac będą musieli wykonać całkowicie samodzielnie.
Żagań z Kosmosu !!!
Astrofotografia żagańCiemne niebo. Marzenie każdego obserwatora Kosmosu. Wiele miast na świecie ma problem z zanieczyszczeniem światłem miejski nieba. Największym problemem takie zanieczyszczenie jest dla miast w okolicach, których powstały wiele lat temu obserwatoria astronomiczne. Pomimo wszelkich starań naukowców nie udało się uchronić tych ośrodków badawczych przed niewłaściwym rozwojem urbanistycznym miast. Zdjęcie obok pokazuje jak wielki to problem w skali nawet naszego regionu. Zdjęcie pokazuje Żagań i Żary sfotografowane w nocy przez satelity NASA. Obraz mówi sam za siebie. Ogromne ilości świtała widoczne nawet z kosmosu. Kiedy przyjrzymy się kolejnym miastom na tym zdjęciu problem ten nie jest aż tak duży. Czy to znaczy, że w tych miastach nie ma oświetlenia ulic i budynków? Nie. To tylko znaczy, że światło miejskie nie zanieczyszcza nieba w takim stopniu jak u nas czy w Żarach.

Jak temu zaradzić?
Największy teleskop ma największy spektrograf
Astronomia sprzęt vlt Najczęściej zachwycającym nas obrazem kosmosu są przepiękne zdjęcia astronomiczne. To one nas urzekają swoim pięknem jak płótna dawnych mistrzów. Ale to nie one są najważniejsze w badaniach astronomicznych. Dla astronoma najwspanialszym źródłem informacji jest widmo gwiazdy, galaktyki, czy ogólnie mówiąc źródła światła. Widmo niesie bowiem ze sobą dużo więcej informacji niż klasyczny obraz.

Czy jest widmo światła? Podstawą analizy widmowej jest mikroskopowa budowa materii. To dzięki temu, że zbudowani jesteśmy, jak wszystko wokoło i gwiazdy, też z atomów, a te z cząstek elementarnych i dzięki teorii kwantowej możliwa jest analiza zjawiska znanego już Newtonowi. Materia pochłania promieniowanie i może je emitować. Palący się papier wydziela promieniowanie świetlne i podczerwone -stąd czujemy ciepło. Podobnie paląca się świeca, czy też żarówka. Newton zrobił proste doświadczenie, które każdy z nas może wykonać sam. Przez szczelinę w oknie wpuścił światło do pokoju, ale najpierw przepuścił je przez pryzmat. Te uległo rozszczepieniu na tęczę barw. Ta tęcza jet właśnie widmem światła, w tym przypadku Słońca. Kiedy przyjrzymy się tak jak Newton temu widmu Słońca okaże się że nie jest ono ciągłe, tylko w niektórych miejscach znajdują się czarne linie. Jedne węższe a drugie szersze, w jednych miejscach jest ich więcej w innych mniej. Możemy uzyskać widmo emisyjne kiedy substancja świeci, lub widmo absorpcyjne gdy pochłania wybrane długości światła.
widmo
Urania Postępy Astronomii
Astronomia ksiązki Urania Książka i dobra fachowa gazeta astronomiczna to nieodłączny przyjaciel każdego miłośnika. Tym razem polecamy dwumiesięcznik astronomiczny URANIA-POSTĘPY ASTRONOMII. Historia tej gazety jest bardzo długa i sięga lat przedwojennych - artykuł o historii Uranii.

W początkowym okresie i przez wiele lat był to miesięcznik, wydawany w dożo skromniejszej formie niż obecna gazeta. Skromny papier, ale wyśmienity materiał. Zawsze słynęła z wysokiej jakości merytorycznej artykułów i zbiorów danych. Wysoko ceniona przez wszystkich czytelników.

Między innymi dlatego powstaje archiwum Uranii, w którym zostaje zawarte 100% wszystkich wydań od samego początku jej istnienia (od 1920 roku) w wersjach elektronicznych.
AstroJawil - program dla każdego astroamatora
Astronomia programy astrojawil Każdy astroamator korzysta dzisiaj z komputera. Nie tylko w celu poszukiwania informacji, ale by utrzymać kontakt z innymi amatorami tej pasji oraz wykorzystać go do przeróżnych obliczeń tak częstych w astronomii. Duża część astronomii to specjalna matematyka. Liczby liczby i jeszcze raz liczby. Czasami bardzo duże liczby. Obliczenia są często bardzo skomplikowane i trzeba dysponować dużą ilością danych. W takich przypadkach nieocenione staja się programy komputerowe. Dzisiaj technologie informatyczne są na tyle dostępne, że aż trudno byłoby ich nie wykorzystać w astronomii amatorskiej. Co za tym mamy? Na rynku jest wiele programów, ale ja chciałby zaproponować program Janusza Wilanda - wieloletniego miłośnika astronomii, który swój program rozwija już od wielu lat. Nie tylko ten program jest jego największym osiągnięciem, ale dzisiaj skupimy się właśnie na nim.
Słońce - są plamy!!!
Niebo za oknem plamy słoneczne Na słońcu można już zaobserwować plamy. Plamy są bardzo małe i nieliczne. Ale biorąc pod uwagę,że dotychczas nie było ich wcale - strona z obrazami z SOHO Słońce bez plam - to jest to wspaniała nowina dla wszystkich obserwatorów tej gwiazdy naszego nieba. Sekcja Astronomiczna prowadziła już obserwacje tarczy, a le jak wszystkim nic nam się nie udało zobaczyć. Zdjęcie słońca obok artykułu prowadzi linkiem do animacji pokazującej wędrówkę plam na tarczy słonecznej. W dolnej części każdego obrazu znajdziemy dane o czasie wykonania zdjęcia przez sondę SOHO.

Obecne plamy muszą zaczekać na swoje odkrycie do zakończenia się pochmurnego okresu nad naszymi terenami. Jak pokazują dane obserwacyjne z poprzednich miesięcy, plam jest wyjątkowo mało. Co świadczy o wyjątkowo małej aktywności Słońca. Choć plamy nie są jedynym symptomem aktywności - patrz nasze zajęcia z poprzednich tygodni - to jednak są ściśle skorelowane z innymi formami aktywności.
III Międzygalaktyczny Dzień Dziecka
Wydarzenia Czyli dzień dziecka organizowany przez Portal Astrohobby.

Specjalnie dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka Portal przygotował Kosmiczne atrakcje:

 • Kosmiczna krzyżówka
 • Kosmiczny czat
 • Galeria
 • Dyskusje na forum
 • Księgarnia
 • Kalendarium na czerwiec 2009r.
  Astrnomia zjawiska Prezentujemy kalendarium na miesiąc czerwiec. Momenty złączeń planet z Księżycem podane są dla współrzędnych Warszawy. Dla każdego złączenia podano momenty największego zbliżenia obiektów na niebie. Podane są wszystkie złączenia, nie tylko widoczne w Polsce.

  UWAGA:

  Momenty wszystkich zjawisk podane są w czasie uniwersalnym UT (Greenwich).

  Aby otrzymać datę w obowiązującym w czerwcu w Polsce „czasie letnim”, należy dodać 2 godziny.

  Współrzędne równikowe podane są dla Epoki 2000.0.

  Odpowiedź do astrozagadki nr 5
  Astrozagadki Zachód SłońcaMam nadzieję, że majowa zagadka nie była zbyt trudna.

  Zjawiskiem odpowiedzialnym za oba efekty obserwowalne na naszym niebie jest ekstynkcja atmosferyczna. Nazwa może trochę dziwna, ale samo zjawisko jest bardzo ważnym efektem który muszą uwzględniać astronomowie w swoich obserwacjach.

  Na spotkaniach przy teleskopie często przypominamy, że obserwacja obiektów w pobliży zenitu jest najłatwiejsza, bo można zobaczyć nawet najsłabsze galaktyki. Winne jest pochłanianie i rozpraszanie światła przez atmosferę. I to jest meritum działania ekstynkcji. W ciągu dnia dochodzi do rozpraszania światła w atmosferze, a najsilniej rozprasza się światło o dużej częstotliwości (krótkiej fali). Czyli niebieskie, dlatego niebo jest tego koloru - pod warunkiem braku chmur - natomiast wieczorem Słoce zbliżając się do horyzontu widoczne jest przez bardzo grubą warstwę atmosfery. Wielokrotnie grubszą niż patrząc w zenicie. Dla ciała na wysokości 5 stopni nad horyzontem mamy aż 10,4 raza a w horyzoncie 38 razy grubszą warstwę do pokonania niż w zenicie. Inaczej mówiąc światło w linii horyzontu ma do pokonania 38 razy dłuższą drogę.
  Zajęcia Sekcji Astronomicznej 30 czrwca 2009r.
  Sekcja Astronomiczna Sekcja astronomicznaJak w każdą sobotę spotkanie Sekcji odbyło się o 17.00. Z astronomiczną punktualnością rozpoczęliśmy zajęcia od wymiany informacji na bieżące tematy oraz sprawy organizacyjne. Każde zajęcia staramy się zaczynać od prezentacji książek i czasopism astronomicznych, bo dzięki nim możemy bez ograniczeń rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę na temat Wszechświata.

  Na tych zajęciach poznaliśmy wydanie 'Efemeryd' na 2009 rok przez PWN Vega oraz dwumiesięcznik 'Urania-Postępy Astronomii'. Efemerydy są o tyle interesujące, że jest to wyciąg z Rocznika Astronomicznego. Jak pamiętamy podobne przedsięwzięcie było celem prac Johannesa Keplera przez wiele lat jego życia, a z drugiej strony doprowadziło go do odkrycia praw rządzących ruchem ciał niebieskich po orbitach.

  Interesującym jest przedstawiony dwumiesięcznik Urania. Wydawnictwo w niegdysiejszych czasach było miesięcznikiem w zupełnie innej szacie graficznej. Obecnie, już od wielu lat, jest połączeniem z 'Postępami Astronomii'. Tak że w miejsce dwóch wydawnictw mamy dzisiaj jedno. Jest to wynik przemian i kryzysów, ale ogólnie wyszło na dobre i nam - wydanie Uranii zostało utrzymane przy życiu - i wydawnictwom.
  ISS jasna jak nigdy dotąd
  ISS Dodatkowe panele słoneczne niedawno zainstalowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dostarczają obserwatorom nocnego nieba wizualnych wrażeń...

  Odkąd zainstalowano panele mające dostarczać energii powiększanej stacji, wzrosła liczba raportów od miłośników obserwacji odnośnie nieprzewidywalnego, nagłego pojaśnienia stacji, o kilka wielkości gwiazdowych. Ponad 740 metrów kwadratowych odblaskowego materiału sprawia, że cały proces przypomina wyglądem błysk Iridium, czyli odbicie światła słonecznego od paneli satelity telekomunikacyjnego.
  stat4u
  Wszystko o Nas
  Logo SA GW, autor Jacek Patka

  Forum Astronomiczne PL


  BOINC

  Grupa Gwiezdne Wrota G+

  Opiekun Naukowy
  Słoneczny panel
  Dziś jest:

  Wschód słońca: 7:20
  Zachód słońca: 16:07
  Dzień trwa:
  8 Godzin 46 minut
  Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 9:50
  Dane dla:
  Żagań
  Szerokość: 51°37 N
  Długość: 15°19 E
  Imieniny obchodzą:
  Jozafat, Hugo, Karolina, Palmira, Zbysław, Floryn, Zacheusz, Grzegorz, Sulibor, Dionizy
  Faza Księżyca

  Data: 17-11-2018 05:53:26

  faza
  Słońce
  Słońce na żywo Słońce na żywo
  Wszystkie aktualne
  obrazy Słońca

  Na niebie

  Mapa Nieba


  Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

  Faza Księżyca

  CALSKY

  Położenie ISS
  The current position of the ISS
  tranzyty ISS

  Misja KEPLER

  ZOONIVERSE odkrywanie planet

  EPUP
  3869planet
  Astropogoda
  seeing

  sat24, chmury, pogoda

  Pogoda
  sat24, chmury, pogoda

  Czytelnia

  vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

  Urania, numery archiwalne,przedwojenne

  gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

  vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

  astronomia amatorska

  KTW'

  Astronautilius

  KTW'

  kreiner, ziemia i wszechświat

  kreiner, ziemia i wszechświat

  poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

  poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

  atlas, nieba, książka, astronomia

  atlas, księżyca, książka, astronomia

  Poradnik Miłośnika Astronomii

  Mądre Książki
  Losowa Fotka
  Video kategoria
  Apollo (1)
  Astronautyka (13)
  Astronomia (33)
  Curiosity (2)
  Fizyka (9)
  Kosmologia (4)
  Nauka (3)
  Rosetta (4)
  Sekcja (29)
  Sonda (3)
  Tutoriale (3)
  Archiwa

  2018

  2017

  2016

  2015

  Wygenerowano w sekund: 0.12 20,860,817 unikalne wizyty
  strzaka do gry