21-05-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Maj 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Odwiedziny gości
Dziś:333
Wczoraj:1,867
W tym tygodniu:333
W tym miesiącu:61,054
W tym roku:590,814
Wszystkich:12,182,319
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Żagań z Kosmosu !!!
Astrofotografia żagańCiemne niebo. Marzenie każdego obserwatora Kosmosu. Wiele miast na świecie ma problem z zanieczyszczeniem światłem miejski nieba. Największym problemem takie zanieczyszczenie jest dla miast w okolicach, których powstały wiele lat temu obserwatoria astronomiczne. Pomimo wszelkich starań naukowców nie udało się uchronić tych ośrodków badawczych przed niewłaściwym rozwojem urbanistycznym miast. Zdjęcie obok pokazuje jak wielki to problem w skali nawet naszego regionu. Zdjęcie pokazuje Żagań i Żary sfotografowane w nocy przez satelity NASA. Obraz mówi sam za siebie. Ogromne ilości świtała widoczne nawet z kosmosu. Kiedy przyjrzymy się kolejnym miastom na tym zdjęciu problem ten nie jest aż tak duży. Czy to znaczy, że w tych miastach nie ma oświetlenia ulic i budynków? Nie. To tylko znaczy, że światło miejskie nie zanieczyszcza nieba w takim stopniu jak u nas czy w Żarach.

Jak temu zaradzić?
Największy teleskop ma największy spektrograf
Astronomia sprzęt vlt Najczęściej zachwycającym nas obrazem kosmosu są przepiękne zdjęcia astronomiczne. To one nas urzekają swoim pięknem jak płótna dawnych mistrzów. Ale to nie one są najważniejsze w badaniach astronomicznych. Dla astronoma najwspanialszym źródłem informacji jest widmo gwiazdy, galaktyki, czy ogólnie mówiąc źródła światła. Widmo niesie bowiem ze sobą dużo więcej informacji niż klasyczny obraz.

Czy jest widmo światła? Podstawą analizy widmowej jest mikroskopowa budowa materii. To dzięki temu, że zbudowani jesteśmy, jak wszystko wokoło i gwiazdy, też z atomów, a te z cząstek elementarnych i dzięki teorii kwantowej możliwa jest analiza zjawiska znanego już Newtonowi. Materia pochłania promieniowanie i może je emitować. Palący się papier wydziela promieniowanie świetlne i podczerwone -stąd czujemy ciepło. Podobnie paląca się świeca, czy też żarówka. Newton zrobił proste doświadczenie, które każdy z nas może wykonać sam. Przez szczelinę w oknie wpuścił światło do pokoju, ale najpierw przepuścił je przez pryzmat. Te uległo rozszczepieniu na tęczę barw. Ta tęcza jet właśnie widmem światła, w tym przypadku Słońca. Kiedy przyjrzymy się tak jak Newton temu widmu Słońca okaże się że nie jest ono ciągłe, tylko w niektórych miejscach znajdują się czarne linie. Jedne węższe a drugie szersze, w jednych miejscach jest ich więcej w innych mniej. Możemy uzyskać widmo emisyjne kiedy substancja świeci, lub widmo absorpcyjne gdy pochłania wybrane długości światła.
widmo
Urania Postępy Astronomii
Astronomia ksiązki Urania Książka i dobra fachowa gazeta astronomiczna to nieodłączny przyjaciel każdego miłośnika. Tym razem polecamy dwumiesięcznik astronomiczny URANIA-POSTĘPY ASTRONOMII. Historia tej gazety jest bardzo długa i sięga lat przedwojennych - artykuł o historii Uranii.

W początkowym okresie i przez wiele lat był to miesięcznik, wydawany w dożo skromniejszej formie niż obecna gazeta. Skromny papier, ale wyśmienity materiał. Zawsze słynęła z wysokiej jakości merytorycznej artykułów i zbiorów danych. Wysoko ceniona przez wszystkich czytelników.

Między innymi dlatego powstaje archiwum Uranii, w którym zostaje zawarte 100% wszystkich wydań od samego początku jej istnienia (od 1920 roku) w wersjach elektronicznych.
AstroJawil - program dla każdego astroamatora
Astronomia programy astrojawil Każdy astroamator korzysta dzisiaj z komputera. Nie tylko w celu poszukiwania informacji, ale by utrzymać kontakt z innymi amatorami tej pasji oraz wykorzystać go do przeróżnych obliczeń tak częstych w astronomii. Duża część astronomii to specjalna matematyka. Liczby liczby i jeszcze raz liczby. Czasami bardzo duże liczby. Obliczenia są często bardzo skomplikowane i trzeba dysponować dużą ilością danych. W takich przypadkach nieocenione staja się programy komputerowe. Dzisiaj technologie informatyczne są na tyle dostępne, że aż trudno byłoby ich nie wykorzystać w astronomii amatorskiej. Co za tym mamy? Na rynku jest wiele programów, ale ja chciałby zaproponować program Janusza Wilanda - wieloletniego miłośnika astronomii, który swój program rozwija już od wielu lat. Nie tylko ten program jest jego największym osiągnięciem, ale dzisiaj skupimy się właśnie na nim.
Słońce - są plamy!!!
Niebo za oknem plamy słoneczne Na słońcu można już zaobserwować plamy. Plamy są bardzo małe i nieliczne. Ale biorąc pod uwagę,że dotychczas nie było ich wcale - strona z obrazami z SOHO Słońce bez plam - to jest to wspaniała nowina dla wszystkich obserwatorów tej gwiazdy naszego nieba. Sekcja Astronomiczna prowadziła już obserwacje tarczy, a le jak wszystkim nic nam się nie udało zobaczyć. Zdjęcie słońca obok artykułu prowadzi linkiem do animacji pokazującej wędrówkę plam na tarczy słonecznej. W dolnej części każdego obrazu znajdziemy dane o czasie wykonania zdjęcia przez sondę SOHO.

Obecne plamy muszą zaczekać na swoje odkrycie do zakończenia się pochmurnego okresu nad naszymi terenami. Jak pokazują dane obserwacyjne z poprzednich miesięcy, plam jest wyjątkowo mało. Co świadczy o wyjątkowo małej aktywności Słońca. Choć plamy nie są jedynym symptomem aktywności - patrz nasze zajęcia z poprzednich tygodni - to jednak są ściśle skorelowane z innymi formami aktywności.
III Międzygalaktyczny Dzień Dziecka
Wydarzenia Czyli dzień dziecka organizowany przez Portal Astrohobby.

Specjalnie dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka Portal przygotował Kosmiczne atrakcje:

 • Kosmiczna krzyżówka
 • Kosmiczny czat
 • Galeria
 • Dyskusje na forum
 • Księgarnia
 • Kalendarium na czerwiec 2009r.
  Astrnomia zjawiska Prezentujemy kalendarium na miesiąc czerwiec. Momenty złączeń planet z Księżycem podane są dla współrzędnych Warszawy. Dla każdego złączenia podano momenty największego zbliżenia obiektów na niebie. Podane są wszystkie złączenia, nie tylko widoczne w Polsce.

  UWAGA:

  Momenty wszystkich zjawisk podane są w czasie uniwersalnym UT (Greenwich).

  Aby otrzymać datę w obowiązującym w czerwcu w Polsce „czasie letnim”, należy dodać 2 godziny.

  Współrzędne równikowe podane są dla Epoki 2000.0.

  Odpowiedź do astrozagadki nr 5
  Astrozagadki Zachód SłońcaMam nadzieję, że majowa zagadka nie była zbyt trudna.

  Zjawiskiem odpowiedzialnym za oba efekty obserwowalne na naszym niebie jest ekstynkcja atmosferyczna. Nazwa może trochę dziwna, ale samo zjawisko jest bardzo ważnym efektem który muszą uwzględniać astronomowie w swoich obserwacjach.

  Na spotkaniach przy teleskopie często przypominamy, że obserwacja obiektów w pobliży zenitu jest najłatwiejsza, bo można zobaczyć nawet najsłabsze galaktyki. Winne jest pochłanianie i rozpraszanie światła przez atmosferę. I to jest meritum działania ekstynkcji. W ciągu dnia dochodzi do rozpraszania światła w atmosferze, a najsilniej rozprasza się światło o dużej częstotliwości (krótkiej fali). Czyli niebieskie, dlatego niebo jest tego koloru - pod warunkiem braku chmur - natomiast wieczorem Słoce zbliżając się do horyzontu widoczne jest przez bardzo grubą warstwę atmosfery. Wielokrotnie grubszą niż patrząc w zenicie. Dla ciała na wysokości 5 stopni nad horyzontem mamy aż 10,4 raza a w horyzoncie 38 razy grubszą warstwę do pokonania niż w zenicie. Inaczej mówiąc światło w linii horyzontu ma do pokonania 38 razy dłuższą drogę.
  Zajęcia Sekcji Astronomicznej 30 czrwca 2009r.
  Sekcja Astronomiczna Sekcja astronomicznaJak w każdą sobotę spotkanie Sekcji odbyło się o 17.00. Z astronomiczną punktualnością rozpoczęliśmy zajęcia od wymiany informacji na bieżące tematy oraz sprawy organizacyjne. Każde zajęcia staramy się zaczynać od prezentacji książek i czasopism astronomicznych, bo dzięki nim możemy bez ograniczeń rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę na temat Wszechświata.

  Na tych zajęciach poznaliśmy wydanie 'Efemeryd' na 2009 rok przez PWN Vega oraz dwumiesięcznik 'Urania-Postępy Astronomii'. Efemerydy są o tyle interesujące, że jest to wyciąg z Rocznika Astronomicznego. Jak pamiętamy podobne przedsięwzięcie było celem prac Johannesa Keplera przez wiele lat jego życia, a z drugiej strony doprowadziło go do odkrycia praw rządzących ruchem ciał niebieskich po orbitach.

  Interesującym jest przedstawiony dwumiesięcznik Urania. Wydawnictwo w niegdysiejszych czasach było miesięcznikiem w zupełnie innej szacie graficznej. Obecnie, już od wielu lat, jest połączeniem z 'Postępami Astronomii'. Tak że w miejsce dwóch wydawnictw mamy dzisiaj jedno. Jest to wynik przemian i kryzysów, ale ogólnie wyszło na dobre i nam - wydanie Uranii zostało utrzymane przy życiu - i wydawnictwom.
  ISS jasna jak nigdy dotąd
  ISS Dodatkowe panele słoneczne niedawno zainstalowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dostarczają obserwatorom nocnego nieba wizualnych wrażeń...

  Odkąd zainstalowano panele mające dostarczać energii powiększanej stacji, wzrosła liczba raportów od miłośników obserwacji odnośnie nieprzewidywalnego, nagłego pojaśnienia stacji, o kilka wielkości gwiazdowych. Ponad 740 metrów kwadratowych odblaskowego materiału sprawia, że cały proces przypomina wyglądem błysk Iridium, czyli odbicie światła słonecznego od paneli satelity telekomunikacyjnego.
  Portal Mikołaja Kopernika
  Astronomowie Powstaje nowy portal astronomiczny tym razem poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Portal będzie wielojęzykowy, ale będzie dotyczył nie tylko samego Kopernika. będzie w nim dostępne wiele materiałów multimedialnych, co na pewno będzie pomocne wielu miłośnikom astronomii.

  Portal będzie nosić nazwę 'Nicolaus Copernicus Thorunensis', czyli 'Toruńczyk Mikołaj Kopernik'. Przygotowuje go Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z miastem Toruń oraz Muzeum Dom Kopernika.

  Pomysł pojawił się kilka lat temu, natomiast wstępne prace koncepcyjne rozpoczęto w ubiegłym roku. Koordynatorem projektu stworzenia portalu jest prof. Krzysztof Mikulski (UMK), a redaktorem naczelnym zostanie dr Michał Targowski (UMK).
  Ogólnopolski konkurs fotograficzny
  Rok Astronomii zaginione niebo'Zaginione Niebo'

  W tym roku mija także 170 lat od momentu, w którym Louis Jacques Daguerre zaprezentował członkom Francuskiej Akademii Nauk nowy wynalazek, pozwalający zarejestrować obraz na miedzianej, pokrytej srebrem płycie. Tak narodziła się fotografia, której zastosowanie w astronomii było przełomem porównywalnym z wykorzystaniem lunety.

  Widok rozgwieżdżonego nieba od zawsze fascynuje ludzi, pobudza ich wyobraźnię, jest estetycznym przeżyciem inspirującym artystów. Astronomowie i amatorzy astronomii widzą to samo niebo, które współcześnie staje się coraz jaśniejsze i uboższe w gwiazdy. Jaśniejące niebo jest wynikiem ogromnej ilości światła jaką wysyłamy w Kosmos. Źle zaprojektowane i nieprawidłowo ustawione lampy, podświetlane tablice reklamowe, które zamiast służyć nam i ułatwiać codzienne życie często oślepiają i próbują rozświetlić bezmiar Wszechświata. W efekcie - zamiast jasnych ulic i ciemnego, rozgwieżdżonego nieba - mamy źle oświetlone ulice i rozświetlone niebo. Gwiazdy giną w światłach miast. Na tym 'zaginionym niebie' coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym można zobaczyć gwiazdy, planety i Drogę Mleczną. Próba uchwycenia piękna nieba i obiektów astronomicznych to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej zachęcamy do spróbowania swoich sił przy realizacji tego ambitnego zadania.
  Wielki sukces - pokaz nieba w PSP3
  Żagań-M.R.A. sekcja W sobotę 23 maja 2009r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr w Żaganiu odbył się coroczny festyn. Tegoroczny odbył się z astronomicznym akcentem. W trakcie festynu można było zwiedzać Układ Słoneczny. Oprowadzał po nim Bartłomiej Patka. Można było nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów o planetach, ale również zobaczyć Słońce i planety wykonane w skali – dokładnie pomniejszone prawie 2 miliardy razy. Całe przedsięwzięcie było wspierane przez Nasza sekcję astronomiczną działającą przy S.T. w C.T. w Żaganiu. Szkoła ta ma już wieloletnie tradycje w budowaniu przez uczniów różnych wariantów modeli Układu Słonecznego o czym już pisaliśmy. Ten przedstawiany na festynie został wykonany jako pomoc dydaktyczna na kolejne lata nauczania przedmiotu przyroda w tej szkole, dlatego starano się tak dokładnie zachować wszystkie szczegóły. Planety są wykonane z wielką starannością o szczegóły związane z rozmiarami i barwami. Model docelowo rozstawiany jest na trasie o długości 2,5 km.
  Teleskop czas zacząć
  Astronomia sprzęt Made Czyli wracamy do tematu kupowania teleskopu

  Pogoda robi się piękna. Sprzyja wychodzeniu z zaciszy domowego ciepła pod rozgwieżdżone niebo. Międzynarodowy Rok Astronomii również sprzyja popularyzacji obserwacji astronomicznych. Pamiętajmy że to właśnie obserwacje Galileusza stały się przyczynkiem do uchwalenia 2009 roku Rokiem Astronomii. Nie ma na ziemi człowieka któremu nie podobałoby się niebo pełne gwiazd. Cóż więc się dziwić, że ciekawość goni nas dalej i pragniemy sami zbadać głębiny kosmosu.

  Badając dochodzimy do momentu, kiedy nasze oczy nie są w stanie nam więcej pokazać, więc tak jak Galileusz i wszyscy astronomowie po nim, sięgamy po technologię. I tu niespodzianka. W przeciwieństwie do Galileusza mamy problem z wyborem. No cóż nie jesteśmy prekursorami w tej dziedzinie, a jedynie ofiarami podaży i popytu.

  Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie miedzy innymi pytania wielu osób, które często już dokonały zakupu i proszą o ocenę czy dokonały dobrego wyboru. Nie tędy droga. Wyboru dokonujemy w odwrotnej kolejności. Najpierw sprawdzamy co i jak a potem wybieramy. Jakich kryteriów używać? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.
  Namaluj nam Wszechświat
  Rok Astronomii Odkrywamy Wszechświat Czyli ogólnopolski konkurs plastyczny Odkrywamy Wszechświat

  Patrzymy w niebo urzeczeni jego pięknem. Czujemy się mali pod jego ogromem. A jednak wszyscy czerpiemy z niego inspiracje do wielkich działań. Ludzie poświęcają życie dla podróży kosmicznych. Tworzymy nowe technologie by lepiej poznać Wszechświat, a nadal jesteśmy zauroczeni niespotykanymi widokami każdego zakątka Kosmosu. Wszyscy znają widok Księżyca. Często nie daje nam spać w nocy gdy swoją pełnią wdziera się do zakątków naszego domu. A jednak każdy kto spojrzy na niego przez nawet niewielki teleskop czuje zrazu zaparty dech w piersiach - z wrażenia. Cóż muszą czuć śmiałkowie spoglądający daleko, daleko w Kosmos?

  Możemy wyrazić swoje wrażenia udziałem w niecodziennym konkursie. Rok Astronomii jest okazją do wypowiedzi ludzi w różnych dziedzinach życia. Dzisiaj mamy okazję wziąć udział w plastycznym wyrazie emocji.

  Centrum Kultury AGORA i Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Celem konkursu jest popularyzacja astronomii wśród dzieci i młodzieży, oraz pobudzanie i rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz umiejętności twórczych.
  Spotkanie Sekcji Astronomicznej
  Sekcja Astronomiczna Sekcja astronomiczna Sobotnie spotkanie nie pozwoliło przeprowadzić obserwacji - pogoda sprawia często astronomom takie psikusy, że nie da się nic zobaczyć. Wszędzie chmury, chmury i chmury.

  Dlatego zajęliśmy się dalej aktywnością Słońca. Po sprawach organizacyjnych, rozpoczęliśmy projekcję filmu 'Tajemnice Słońca'. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak wygląda protuberancja, co to jest rozbłysk słoneczny, jak wygląda wiatr słoneczny, jak wygląda z bliska plama słoneczna, co wyłączyło prąd w Kanadzie w 1989r. (?). Takich pytań mieliśmy masę, a czasu jest na zajęciach zawsze zbyt mało.
  Zaćmienie coraz bliżej - 22 lipca 2009r.
  Astronomia Pojawiają się kolejne propozycje wypraw na zaćmienie Słońca. Ze względu na odległość od Polski i rejon najdłuższego zaćmienia nie są to najtańsze wyprawy, ale w zamian dostajemy pełne zabezpieczenie logistyczne i wiele dodatkowych atrakcji. Przyjrzyjmy się kolejnej propozycji ARSOBA TRAVEL. Oto ich oferta:  22 lipca 2009 roku nastąpi najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w XXI wieku! - już teraz zapraszamy na niesamowitą wyprawę 'CHINY + ZAĆMIENIE SŁOŃCA' trwającą 24 dni, która pozwoli zobaczyć: Beijing, Taishan, Shanghai, Huangshan, Hangzhou, Putuoshan, Xingpiang, Yangshuo, Hongkong, Makau oraz przeżyć jeden z najbardziej niezwykłych momentów w życiu człowieka - piękne całkowite zaćmienie Słońca.
  Niebo w Bibliotece Pedagogicznej w Żaganiu
  Astronomia ksiązki Niebo przewodnik po wszechświecie Nasz Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła swój zbiór książek astronomicznych o najnowszy nabytek - 'Niebo Przewodnik po Wszechświecie'. O samej książce pisaliśmy już wcześniej - artykuł. Jeśli ktoś nadal nie jest zdecydowany na zakup tej pozycji, może skorzystać i ją wypożyczyć lub czytać na miejscu. Książka jest warta zainteresowania. Szczególnie dlatego, że jest reprezentantka nielicznej grupy książek. Zawiera jednak najnowsze informacje na temat otaczającego nas Kosmosu, technologii stosowanych w astronomii i wielu bardzo ciekawych informacji dla miłośnika astronomii i człowieka ciekawego wiedzy. Adresowana jest do całkowitego laika. Nie wymaga żadnej wiedzy fachowej. Ma charakter popularyzatorski. A co najważniejsze jest napisana przez miłośnika astronomii.
  Poranne spotkania
  Niebo za oknem Czyli koniunkcja Jowisza z Księżycem - tylko dla rannych ptaszków

  Koniunkcja Księżyca i Jowisza 17 maja około 8:00 nastąpi koniunkcja Jowisza i Księżyca. Ciała niebieskie znajdą się na niebie zaledwie 2 stopnie od siebie. W związku z tym, że złączenie wypada w dzień, zachęcamy do prowadzenia obserwacji kilka godzin wcześniej, w czasie niedzielnego świtu.

  W centralnej Polsce Słońce wzejdzie tego dnia około 4:45. Obserwacje należy więc zaplanować w taki sposób, aby zakończyć je mniej więcej godzinę wcześniej.

  O 3:45 Jowisza i Księżyc odnajdziemy około 14 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Lwa. Blask planety to -2,3 magnitudo, a kwadra Księżyca 52 procent (zmniejszająca się).
  Kosmiczne dni Łodzi
  Rok AstronomiiCzyli 'Niech moc będzie z wami!' Takie powitanie z filmu „Gwiezdne wojny” będzie najbardziej odpowiednie podczas tegorocznego Święta Łodzi. W najbliższy weekend miasto opanują kosmiczne emocje. Już w piątek 15 maja o godz. 20.01 będziemy świadkami pierwszego na świecie pokazu plenerowego filmu Stanley'a Kubricka „Odyseja kosmiczna 2001” z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru Filharmonii Łódzkiej. Pokaz będzie można obejrzeć na rynku Manufaktury. Kolejne atrakcje czekają na łodzian w sobotę 16 maja między godz. 11 a 19 na ulicy Piotrkowskiej (pasaże Schillera i Rubinsteina). Będzie można wziąć udział w akademii Jedi, w kosmicznych konkursach, laboratoriach eksperymentów międzygalaktycznych, zabawach z grawitacją czy zobaczyć postaci z Gwiezdnych Wojen.
  Od gwiazdnego pyłu do planet
  Żagań-M.R.A. Czyli jak powstał nasz Układ Słoneczny

  Biblioteka Miejska W dniu 12 maja 2009r. odbyło się już drugie spotkanie W roku Keplerowskim z młodzieżą organizowane przez Bibliotekę Miejską w Żaganiu. Jak poprzednim razem, tak i teraz dopisała obecność młodych ludzi z Gimnazjum nr 1 w Żaganiu. Poznali oni w ramach spotkania obecny stan wiedzy i przyjęte modele powstania naszego Układu Słonecznego, poszczególnych planet i niektórych księżyców planet. Spotkanie zostało wzbogacone o filmy i prezentację multimedialną a prelekcję przygotował wieloletni pasjonata astronomii Jacek Patka.

  Droga nie była łatwa, bo początek naszego układu miał miejsce gdzieś w dalekiej przeszłości - około 4,5 mld lat - i w obłoku wodoru i helu. Jego powstanie zapoczątkowała gwiazda supernowa, dzięki której my mogliśmy powstać ze związków węgla, a damy naszych serc mogą zdobić się złotem pochodzącym z agonalnego aktu tej gwiazdy.
  Słońce nie ma dla nas żadnych tajemnic
  Sekcja Astronomiczna Zajęcia Sekcji Czyli wyniki spotkania Sekcji Astronomicznej

  W sobotę spotkaliśmy się jak prawie co tydzień. Wszyscy byli nieco rozczarowani, że pogoda nie dopisała nam i nie możemy prowadzić obserwacji. Spotkania pod niebem i przy teleskopie są dla nas najcenniejszymi doświadczeniami astronomicznymi. Naszą wiedzę wcielamy od razu w życie i sprawdzamy czy teoria jest zgodna z praktyką, z tym co można zobaczyć na własne oczy. Tym razem było inaczej. Ale i tak napięcie podniosło się na koniec zajęć ... ale po kolei.
  XX Obóz Astronomiczny PKiM
  Sekcja Astronomiczna wakacje Dzięki PKiM otrzymaliśmy kolejną ofertę wakacyjną - tym razem bezpłatną. Cytujemy ją w całości za stroną PKiM, a formularz rejestracyjny znajduje się na stronie organizatorów.

  Zapraszamy wszystkich chętnych na wakacyjny obóz astronomiczny organizowany przez PKiM w dniach 20-30 lipca 2009.

  Tradycyjnie obóz będzie się odbywał w Stacji Obserwacyjnej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku. Główny cel to nauczenie nowych obserwatorów różnych technik obserwacji i analizy danych. Zapraszamy także bardziej doświadczonych badaczy meteorów, którzy chcą pomóc w szkoleniu i podzielić się swoją wiedzą.
  Wyruszamy na podbój młodego Kosmosu
  Astrofotografia GLOBENa 14 maja ESA zaplanowała start dwóch satelitów: Planck i Herschel. Zostaną one wystrzelone z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Ariane 5. Planowana godzina startu to 15:12 naszego czasu.

  Satelity rozdzielą się wkrótce po starcie i będą samodzielnie podążały w tym samym kierunku: do drugiego punktu Lagrange'a (L2) oddalonego od Ziemi o 1,5 mln km. Tam, odizolowane od silnych źródeł promieniowania takich jak Słońce, Ziemia i Księżyc, przez kilkanaście miesięcy będą badać kosmos.

  Planck został przeznaczony do badania mikrofalowego promieniowania tła. Promieniowanie to pochodzi z czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie 380 tysięcy lat. Wtedy właśnie stał się przezroczysty dla fotonów i mogły one bez przeszkód przemierzać kosmos, aż dotarły do nas. Planck jest następcą dwóch satelitów wysłanych przez NASA: COBE i WMAP. Sporządzi dokładną mapę fluktuacji temperatury promieniowania tła, co rozjaśni nam obraz wczesnego Wszechświata i zweryfikuje obecne teorie, w szczególności model inflacyjny. Pozwoli także na wyznaczenie dokładnej wartości stałej Hubble'a oraz gęstości barionów.
  Czy wiesz, że starożytni mieli już komputery?
  IT sprzęt Mechanizm z AntikytheryDzisiaj w olsztyńskim planetarium zostanie otwarta wystawa, na której będzie okazja zobaczyć jak wyglądał i działał starożytny grecki mechanizm służący do obliczeń astronomicznych. W ramach otwarcia odbędzie się wykład na temat historii i działania mechanizmu.

  Mechanizm z Antikythery został znaleziony we wraku rzymskiego statku handlowego w pobliżu jednej z greckich wysp, od której otrzymał nazwę. Znaleziono go razem z innymi starożytnymi przedmiotami. Wrak statku został odkryty w roku 1900, a rok później wydobyto przedmioty. Badania naukowców pozwoliły ustalić do czego służył tajemniczy mechanizm.
  Są już wyniki GLOBE
  Niebo za oknem GLOBEZaprezentowane zostały wyniki globalnego projektu edukacyjnego GLOBE at Night. W tym roku liczba wykonanych pomiarów wzrosła o 80 procent w stosunku do ubiegłego roku. W sumie było ich ponad 15 tysięcy.

  W okresie od 16 do 28 marca każdy chętny mógł wziąć udział w ocenie jak ciemne jest niebo w jego okolicy. Wystarczyło policzyć ile gwiazd widać wieczorem w gwiazdozbiorze Oriona, zgodnie ze wskazówkami dostarczonymi przez organizatorów.
  Kryzys nie kryzys? Zbliża się koniec promów kosmicznych...
  Wydarzenia zwolnienia w NASA związane z wycofaniem promów kosmicznychAmerykańska NASA zamierza w najbliższym czasie zwolnić około 900 osób. To efekt planowanego zaprzestania lotów wahadłowców. Promy kosmiczne mają wystartować jeszcze tylko dziewięć razy.

  Na początku maja pracę straciła pierwsza grupa 160 pracowników z projektu promów kosmicznych. Do września planowane są zwolnienia w sumie około 900 osób. W projekcie wahadłowców NASA zatrudnia około 1600 pracowników oraz 13800 osób w ramach kontraktów.
  Majowa zagadka nr 5
  Astrozagadki Zachód SłońcaWychodzimy wieczorem na spacer. Widok mamy aż po sam horyzont. Szczególnie pięknie widać to gdy jesteśmy nad morzem. Któż wtedy nie spaceruje wieczorami i nie podziwia tego pięknego widoku?

  Kiedy nadchodzi ranek, to po takim wieczornym spacerze nie za bardzo chce nam się wstawać, tym bardziej, że nie musimy się nigdzie śpieszyć. Mamy wolny dzień, może nawet wakacje. Wstajemy gdy Słonko jest już całkiem wysoko na niebie. I okazuje się, że niebo jest niebieskie, bo mamy piękny Słoneczny dzień.

  Za oba te efekty odpowiedzialne jest jedno zjawisko fizyczne.
  Odpowiedź do astrozagadki nr 4
  Astrozagadki Deszcz Pod linkiem Zagadka nr 4 znajdziemy pytanie sprzed miesiąca. A dzisiaj udzielę odpowiedzi na to pytanie. Bo jak się okazuje już przed Kopernikiem Arystarch z Samos wykazywał, że planety krążą wokół Słońca, a nie odwrotnie.

  Obserwując meteoryty, a dokładnie ich częstotliwość w ciągu nocy, można zauważyć, że wieczorem meteorytów widać stosunkowo mniej niż nad ranem. Poniższy rysunek pokazuje czym to jest uwarunkowane.
  Od gwiezdnego pyłu do planet
  Żagań-M.R.A. planetyWe wtorek 12 maja 2009 roku o godzinie 10.00 odbędzie się kolejne spotkanie pod hasłem 'Z astronomią na ty' pod tytułem 'Od gwiezdnego pyłu do planet'. Myślą przewodnią tego spotkania jest książka pod tym samym tytułem lecz zakres dyskusji będzie znacznie większy. Sięgnie bowiem zarania dziejów Kosmosu. Spróbujemy dotrzeć do czasów gdy powstawała materia w znanej nam postaci, przyjrzymy się kolebkom Nowych Światów czyli miejscom gdzie powstają nowe gwiazdy i układy planetarne. Wyjaśnimy jak to się stało, że planety układu słonecznego zbudowane są z tak różnorodnej materii i tak bardzo różnią się między sobą.
  Naukowa telewizja
  Filmy Na panującą niepogodę i przygnębiające samopoczucie polecamy wszystkim programy popularnonaukowe o tematyce astronomicznej. Poniżej kilka propozycji na nadchodzący tydzień.


  Discovery Science

  9 maja 2009r. - sobota


  6.00 i 21.00 ZROZUMIEĆ ASTEROIDY I KOMETY (Understanding: Asteroids and Comets) - film dokumentalny. Wszystko o krążących w kosmosie planetoidach. Analiza katastroficznych teorii o zderzeniach komet z Ziemią. Pierwsze w historii lądowanie statku kosmicznego na asteroidzie Eros.
  Gimnazjalista też astronom
  Wydarzenia Organizatorzy akcji 'International Astronomical Search Collaboration' potwierdzili właśnie odkrycie astronomiczne, którego autorami są wychowankowie jednego z toruńskich gimnazjów. Nowy obiekt znaleźli uczniowie Marcin Bartczak i Filip Szlaszyński.
  stat4u
  Wszystko o ...
  Logo SA GW, autor Jacek Patka

  Forum Astronomiczne PL


  BOINC
  Opiekun Naukowy
  Słoneczny panel
  Dziś jest:

  Wschód słońca: 4:58
  Zachód słońca: 20:52
  Dzień trwa:
  15 Godzin 53 minut
  Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:43
  Dane dla:
  Żagań
  Szerokość: 51°37 N
  Długość: 15°19 E
  Imieniny obchodzą:
  Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof
  Faza Księżyca

  Data: 21-5-2018 06:05:30

  faza
  Słońce
  Słońce na żywo Słońce na żywo
  Wszystkie aktualne
  obrazy Słońca

  Na niebie

  Mapa Nieba


  Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

  Faza Księżyca

  CALSKY

  Położenie ISS
  The current position of the ISS
  tranzyty ISS

  Misja KEPLER

  ZOONIVERSE odkrywanie planet

  EPUP
  3757 planety
  Astropogoda
  seeing

  sat24, chmury, pogoda

  Pogoda
  sat24, chmury, pogoda

  astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
  Czytelnia

  vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

  Urania, numery archiwalne,przedwojenne

  gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

  vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

  astronomia amatorska

  KTW'

  Astronautilius

  KTW'

  kreiner, ziemia i wszechświat

  kreiner, ziemia i wszechświat

  poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

  poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

  atlas, nieba, książka, astronomia

  atlas, księżyca, książka, astronomia

  Poradnik Miłośnika Astronomii

  Mądre Książki
  Losowa Fotka
  Video kategoria
  Apollo (1)
  Astronautyka (13)
  Astronomia (33)
  Curiosity (2)
  Fizyka (9)
  Kosmologia (4)
  Nauka (3)
  Rosetta (4)
  Sekcja (29)
  Sonda (3)
  Tutoriale (3)
  Archiwa

  2018

  2017

  2016

  2015

  2014

  Wygenerowano w sekund: 0.15 19,952,760 unikalne wizyty
  strzaka do gry