19-08-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Sierpień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:660
Wczoraj:1,777
W tym tygodniu:16,300
W tym miesiącu:60,273
W tym roku:915,876
Wszystkich:12,507,381
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Ogólnopolski konkurs fotograficzny
Rok Astronomii zaginione niebo'Zaginione Niebo'

W tym roku mija także 170 lat od momentu, w którym Louis Jacques Daguerre zaprezentował członkom Francuskiej Akademii Nauk nowy wynalazek, pozwalający zarejestrować obraz na miedzianej, pokrytej srebrem płycie. Tak narodziła się fotografia, której zastosowanie w astronomii było przełomem porównywalnym z wykorzystaniem lunety.

Widok rozgwieżdżonego nieba od zawsze fascynuje ludzi, pobudza ich wyobraźnię, jest estetycznym przeżyciem inspirującym artystów. Astronomowie i amatorzy astronomii widzą to samo niebo, które współcześnie staje się coraz jaśniejsze i uboższe w gwiazdy. Jaśniejące niebo jest wynikiem ogromnej ilości światła jaką wysyłamy w Kosmos. Źle zaprojektowane i nieprawidłowo ustawione lampy, podświetlane tablice reklamowe, które zamiast służyć nam i ułatwiać codzienne życie często oślepiają i próbują rozświetlić bezmiar Wszechświata. W efekcie - zamiast jasnych ulic i ciemnego, rozgwieżdżonego nieba - mamy źle oświetlone ulice i rozświetlone niebo. Gwiazdy giną w światłach miast. Na tym 'zaginionym niebie' coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym można zobaczyć gwiazdy, planety i Drogę Mleczną. Próba uchwycenia piękna nieba i obiektów astronomicznych to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej zachęcamy do spróbowania swoich sił przy realizacji tego ambitnego zadania.
Wielki sukces - pokaz nieba w PSP3
Żagań-M.R.A. sekcja W sobotę 23 maja 2009r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr w Żaganiu odbył się coroczny festyn. Tegoroczny odbył się z astronomicznym akcentem. W trakcie festynu można było zwiedzać Układ Słoneczny. Oprowadzał po nim Bartłomiej Patka. Można było nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów o planetach, ale również zobaczyć Słońce i planety wykonane w skali – dokładnie pomniejszone prawie 2 miliardy razy. Całe przedsięwzięcie było wspierane przez Nasza sekcję astronomiczną działającą przy S.T. w C.T. w Żaganiu. Szkoła ta ma już wieloletnie tradycje w budowaniu przez uczniów różnych wariantów modeli Układu Słonecznego o czym już pisaliśmy. Ten przedstawiany na festynie został wykonany jako pomoc dydaktyczna na kolejne lata nauczania przedmiotu przyroda w tej szkole, dlatego starano się tak dokładnie zachować wszystkie szczegóły. Planety są wykonane z wielką starannością o szczegóły związane z rozmiarami i barwami. Model docelowo rozstawiany jest na trasie o długości 2,5 km.
Teleskop czas zacząć
Astronomia sprzęt Made Czyli wracamy do tematu kupowania teleskopu

Pogoda robi się piękna. Sprzyja wychodzeniu z zaciszy domowego ciepła pod rozgwieżdżone niebo. Międzynarodowy Rok Astronomii również sprzyja popularyzacji obserwacji astronomicznych. Pamiętajmy że to właśnie obserwacje Galileusza stały się przyczynkiem do uchwalenia 2009 roku Rokiem Astronomii. Nie ma na ziemi człowieka któremu nie podobałoby się niebo pełne gwiazd. Cóż więc się dziwić, że ciekawość goni nas dalej i pragniemy sami zbadać głębiny kosmosu.

Badając dochodzimy do momentu, kiedy nasze oczy nie są w stanie nam więcej pokazać, więc tak jak Galileusz i wszyscy astronomowie po nim, sięgamy po technologię. I tu niespodzianka. W przeciwieństwie do Galileusza mamy problem z wyborem. No cóż nie jesteśmy prekursorami w tej dziedzinie, a jedynie ofiarami podaży i popytu.

Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie miedzy innymi pytania wielu osób, które często już dokonały zakupu i proszą o ocenę czy dokonały dobrego wyboru. Nie tędy droga. Wyboru dokonujemy w odwrotnej kolejności. Najpierw sprawdzamy co i jak a potem wybieramy. Jakich kryteriów używać? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.
Namaluj nam Wszechświat
Rok Astronomii Odkrywamy Wszechświat Czyli ogólnopolski konkurs plastyczny Odkrywamy Wszechświat

Patrzymy w niebo urzeczeni jego pięknem. Czujemy się mali pod jego ogromem. A jednak wszyscy czerpiemy z niego inspiracje do wielkich działań. Ludzie poświęcają życie dla podróży kosmicznych. Tworzymy nowe technologie by lepiej poznać Wszechświat, a nadal jesteśmy zauroczeni niespotykanymi widokami każdego zakątka Kosmosu. Wszyscy znają widok Księżyca. Często nie daje nam spać w nocy gdy swoją pełnią wdziera się do zakątków naszego domu. A jednak każdy kto spojrzy na niego przez nawet niewielki teleskop czuje zrazu zaparty dech w piersiach - z wrażenia. Cóż muszą czuć śmiałkowie spoglądający daleko, daleko w Kosmos?

Możemy wyrazić swoje wrażenia udziałem w niecodziennym konkursie. Rok Astronomii jest okazją do wypowiedzi ludzi w różnych dziedzinach życia. Dzisiaj mamy okazję wziąć udział w plastycznym wyrazie emocji.

Centrum Kultury AGORA i Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Celem konkursu jest popularyzacja astronomii wśród dzieci i młodzieży, oraz pobudzanie i rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz umiejętności twórczych.
Spotkanie Sekcji Astronomicznej
Sekcja Astronomiczna Sekcja astronomiczna Sobotnie spotkanie nie pozwoliło przeprowadzić obserwacji - pogoda sprawia często astronomom takie psikusy, że nie da się nic zobaczyć. Wszędzie chmury, chmury i chmury.

Dlatego zajęliśmy się dalej aktywnością Słońca. Po sprawach organizacyjnych, rozpoczęliśmy projekcję filmu 'Tajemnice Słońca'. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak wygląda protuberancja, co to jest rozbłysk słoneczny, jak wygląda wiatr słoneczny, jak wygląda z bliska plama słoneczna, co wyłączyło prąd w Kanadzie w 1989r. (?). Takich pytań mieliśmy masę, a czasu jest na zajęciach zawsze zbyt mało.
Zaćmienie coraz bliżej - 22 lipca 2009r.
Astronomia Pojawiają się kolejne propozycje wypraw na zaćmienie Słońca. Ze względu na odległość od Polski i rejon najdłuższego zaćmienia nie są to najtańsze wyprawy, ale w zamian dostajemy pełne zabezpieczenie logistyczne i wiele dodatkowych atrakcji. Przyjrzyjmy się kolejnej propozycji ARSOBA TRAVEL. Oto ich oferta:22 lipca 2009 roku nastąpi najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w XXI wieku! - już teraz zapraszamy na niesamowitą wyprawę 'CHINY + ZAĆMIENIE SŁOŃCA' trwającą 24 dni, która pozwoli zobaczyć: Beijing, Taishan, Shanghai, Huangshan, Hangzhou, Putuoshan, Xingpiang, Yangshuo, Hongkong, Makau oraz przeżyć jeden z najbardziej niezwykłych momentów w życiu człowieka - piękne całkowite zaćmienie Słońca.
Niebo w Bibliotece Pedagogicznej w Żaganiu
Astronomia ksiązki Niebo przewodnik po wszechświecie Nasz Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła swój zbiór książek astronomicznych o najnowszy nabytek - 'Niebo Przewodnik po Wszechświecie'. O samej książce pisaliśmy już wcześniej - artykuł. Jeśli ktoś nadal nie jest zdecydowany na zakup tej pozycji, może skorzystać i ją wypożyczyć lub czytać na miejscu. Książka jest warta zainteresowania. Szczególnie dlatego, że jest reprezentantka nielicznej grupy książek. Zawiera jednak najnowsze informacje na temat otaczającego nas Kosmosu, technologii stosowanych w astronomii i wielu bardzo ciekawych informacji dla miłośnika astronomii i człowieka ciekawego wiedzy. Adresowana jest do całkowitego laika. Nie wymaga żadnej wiedzy fachowej. Ma charakter popularyzatorski. A co najważniejsze jest napisana przez miłośnika astronomii.
Poranne spotkania
Niebo za oknem Czyli koniunkcja Jowisza z Księżycem - tylko dla rannych ptaszków

Koniunkcja Księżyca i Jowisza 17 maja około 8:00 nastąpi koniunkcja Jowisza i Księżyca. Ciała niebieskie znajdą się na niebie zaledwie 2 stopnie od siebie. W związku z tym, że złączenie wypada w dzień, zachęcamy do prowadzenia obserwacji kilka godzin wcześniej, w czasie niedzielnego świtu.

W centralnej Polsce Słońce wzejdzie tego dnia około 4:45. Obserwacje należy więc zaplanować w taki sposób, aby zakończyć je mniej więcej godzinę wcześniej.

O 3:45 Jowisza i Księżyc odnajdziemy około 14 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Lwa. Blask planety to -2,3 magnitudo, a kwadra Księżyca 52 procent (zmniejszająca się).
Kosmiczne dni Łodzi
Rok AstronomiiCzyli 'Niech moc będzie z wami!' Takie powitanie z filmu „Gwiezdne wojny” będzie najbardziej odpowiednie podczas tegorocznego Święta Łodzi. W najbliższy weekend miasto opanują kosmiczne emocje. Już w piątek 15 maja o godz. 20.01 będziemy świadkami pierwszego na świecie pokazu plenerowego filmu Stanley'a Kubricka „Odyseja kosmiczna 2001” z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru Filharmonii Łódzkiej. Pokaz będzie można obejrzeć na rynku Manufaktury. Kolejne atrakcje czekają na łodzian w sobotę 16 maja między godz. 11 a 19 na ulicy Piotrkowskiej (pasaże Schillera i Rubinsteina). Będzie można wziąć udział w akademii Jedi, w kosmicznych konkursach, laboratoriach eksperymentów międzygalaktycznych, zabawach z grawitacją czy zobaczyć postaci z Gwiezdnych Wojen.
Od gwiazdnego pyłu do planet
Żagań-M.R.A. Czyli jak powstał nasz Układ Słoneczny

Biblioteka Miejska W dniu 12 maja 2009r. odbyło się już drugie spotkanie W roku Keplerowskim z młodzieżą organizowane przez Bibliotekę Miejską w Żaganiu. Jak poprzednim razem, tak i teraz dopisała obecność młodych ludzi z Gimnazjum nr 1 w Żaganiu. Poznali oni w ramach spotkania obecny stan wiedzy i przyjęte modele powstania naszego Układu Słonecznego, poszczególnych planet i niektórych księżyców planet. Spotkanie zostało wzbogacone o filmy i prezentację multimedialną a prelekcję przygotował wieloletni pasjonata astronomii Jacek Patka.

Droga nie była łatwa, bo początek naszego układu miał miejsce gdzieś w dalekiej przeszłości - około 4,5 mld lat - i w obłoku wodoru i helu. Jego powstanie zapoczątkowała gwiazda supernowa, dzięki której my mogliśmy powstać ze związków węgla, a damy naszych serc mogą zdobić się złotem pochodzącym z agonalnego aktu tej gwiazdy.
Słońce nie ma dla nas żadnych tajemnic
Sekcja Astronomiczna Zajęcia Sekcji Czyli wyniki spotkania Sekcji Astronomicznej

W sobotę spotkaliśmy się jak prawie co tydzień. Wszyscy byli nieco rozczarowani, że pogoda nie dopisała nam i nie możemy prowadzić obserwacji. Spotkania pod niebem i przy teleskopie są dla nas najcenniejszymi doświadczeniami astronomicznymi. Naszą wiedzę wcielamy od razu w życie i sprawdzamy czy teoria jest zgodna z praktyką, z tym co można zobaczyć na własne oczy. Tym razem było inaczej. Ale i tak napięcie podniosło się na koniec zajęć ... ale po kolei.
XX Obóz Astronomiczny PKiM
Sekcja Astronomiczna wakacje Dzięki PKiM otrzymaliśmy kolejną ofertę wakacyjną - tym razem bezpłatną. Cytujemy ją w całości za stroną PKiM, a formularz rejestracyjny znajduje się na stronie organizatorów.

Zapraszamy wszystkich chętnych na wakacyjny obóz astronomiczny organizowany przez PKiM w dniach 20-30 lipca 2009.

Tradycyjnie obóz będzie się odbywał w Stacji Obserwacyjnej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku. Główny cel to nauczenie nowych obserwatorów różnych technik obserwacji i analizy danych. Zapraszamy także bardziej doświadczonych badaczy meteorów, którzy chcą pomóc w szkoleniu i podzielić się swoją wiedzą.
Wyruszamy na podbój młodego Kosmosu
Astrofotografia GLOBENa 14 maja ESA zaplanowała start dwóch satelitów: Planck i Herschel. Zostaną one wystrzelone z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Ariane 5. Planowana godzina startu to 15:12 naszego czasu.

Satelity rozdzielą się wkrótce po starcie i będą samodzielnie podążały w tym samym kierunku: do drugiego punktu Lagrange'a (L2) oddalonego od Ziemi o 1,5 mln km. Tam, odizolowane od silnych źródeł promieniowania takich jak Słońce, Ziemia i Księżyc, przez kilkanaście miesięcy będą badać kosmos.

Planck został przeznaczony do badania mikrofalowego promieniowania tła. Promieniowanie to pochodzi z czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie 380 tysięcy lat. Wtedy właśnie stał się przezroczysty dla fotonów i mogły one bez przeszkód przemierzać kosmos, aż dotarły do nas. Planck jest następcą dwóch satelitów wysłanych przez NASA: COBE i WMAP. Sporządzi dokładną mapę fluktuacji temperatury promieniowania tła, co rozjaśni nam obraz wczesnego Wszechświata i zweryfikuje obecne teorie, w szczególności model inflacyjny. Pozwoli także na wyznaczenie dokładnej wartości stałej Hubble'a oraz gęstości barionów.
Czy wiesz, że starożytni mieli już komputery?
IT sprzęt Mechanizm z AntikytheryDzisiaj w olsztyńskim planetarium zostanie otwarta wystawa, na której będzie okazja zobaczyć jak wyglądał i działał starożytny grecki mechanizm służący do obliczeń astronomicznych. W ramach otwarcia odbędzie się wykład na temat historii i działania mechanizmu.

Mechanizm z Antikythery został znaleziony we wraku rzymskiego statku handlowego w pobliżu jednej z greckich wysp, od której otrzymał nazwę. Znaleziono go razem z innymi starożytnymi przedmiotami. Wrak statku został odkryty w roku 1900, a rok później wydobyto przedmioty. Badania naukowców pozwoliły ustalić do czego służył tajemniczy mechanizm.
Są już wyniki GLOBE
Niebo za oknem GLOBEZaprezentowane zostały wyniki globalnego projektu edukacyjnego GLOBE at Night. W tym roku liczba wykonanych pomiarów wzrosła o 80 procent w stosunku do ubiegłego roku. W sumie było ich ponad 15 tysięcy.

W okresie od 16 do 28 marca każdy chętny mógł wziąć udział w ocenie jak ciemne jest niebo w jego okolicy. Wystarczyło policzyć ile gwiazd widać wieczorem w gwiazdozbiorze Oriona, zgodnie ze wskazówkami dostarczonymi przez organizatorów.
Kryzys nie kryzys? Zbliża się koniec promów kosmicznych...
Wydarzenia zwolnienia w NASA związane z wycofaniem promów kosmicznychAmerykańska NASA zamierza w najbliższym czasie zwolnić około 900 osób. To efekt planowanego zaprzestania lotów wahadłowców. Promy kosmiczne mają wystartować jeszcze tylko dziewięć razy.

Na początku maja pracę straciła pierwsza grupa 160 pracowników z projektu promów kosmicznych. Do września planowane są zwolnienia w sumie około 900 osób. W projekcie wahadłowców NASA zatrudnia około 1600 pracowników oraz 13800 osób w ramach kontraktów.
Majowa zagadka nr 5
Astrozagadki Zachód SłońcaWychodzimy wieczorem na spacer. Widok mamy aż po sam horyzont. Szczególnie pięknie widać to gdy jesteśmy nad morzem. Któż wtedy nie spaceruje wieczorami i nie podziwia tego pięknego widoku?

Kiedy nadchodzi ranek, to po takim wieczornym spacerze nie za bardzo chce nam się wstawać, tym bardziej, że nie musimy się nigdzie śpieszyć. Mamy wolny dzień, może nawet wakacje. Wstajemy gdy Słonko jest już całkiem wysoko na niebie. I okazuje się, że niebo jest niebieskie, bo mamy piękny Słoneczny dzień.

Za oba te efekty odpowiedzialne jest jedno zjawisko fizyczne.
Odpowiedź do astrozagadki nr 4
Astrozagadki Deszcz Pod linkiem Zagadka nr 4 znajdziemy pytanie sprzed miesiąca. A dzisiaj udzielę odpowiedzi na to pytanie. Bo jak się okazuje już przed Kopernikiem Arystarch z Samos wykazywał, że planety krążą wokół Słońca, a nie odwrotnie.

Obserwując meteoryty, a dokładnie ich częstotliwość w ciągu nocy, można zauważyć, że wieczorem meteorytów widać stosunkowo mniej niż nad ranem. Poniższy rysunek pokazuje czym to jest uwarunkowane.
Od gwiezdnego pyłu do planet
Żagań-M.R.A. planetyWe wtorek 12 maja 2009 roku o godzinie 10.00 odbędzie się kolejne spotkanie pod hasłem 'Z astronomią na ty' pod tytułem 'Od gwiezdnego pyłu do planet'. Myślą przewodnią tego spotkania jest książka pod tym samym tytułem lecz zakres dyskusji będzie znacznie większy. Sięgnie bowiem zarania dziejów Kosmosu. Spróbujemy dotrzeć do czasów gdy powstawała materia w znanej nam postaci, przyjrzymy się kolebkom Nowych Światów czyli miejscom gdzie powstają nowe gwiazdy i układy planetarne. Wyjaśnimy jak to się stało, że planety układu słonecznego zbudowane są z tak różnorodnej materii i tak bardzo różnią się między sobą.
Naukowa telewizja
Filmy Na panującą niepogodę i przygnębiające samopoczucie polecamy wszystkim programy popularnonaukowe o tematyce astronomicznej. Poniżej kilka propozycji na nadchodzący tydzień.


Discovery Science

9 maja 2009r. - sobota


6.00 i 21.00 ZROZUMIEĆ ASTEROIDY I KOMETY (Understanding: Asteroids and Comets) - film dokumentalny. Wszystko o krążących w kosmosie planetoidach. Analiza katastroficznych teorii o zderzeniach komet z Ziemią. Pierwsze w historii lądowanie statku kosmicznego na asteroidzie Eros.
Gimnazjalista też astronom
Wydarzenia Organizatorzy akcji 'International Astronomical Search Collaboration' potwierdzili właśnie odkrycie astronomiczne, którego autorami są wychowankowie jednego z toruńskich gimnazjów. Nowy obiekt znaleźli uczniowie Marcin Bartczak i Filip Szlaszyński.
ISS w maju
ISS Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne przelotów stacji ISS nad Żaganiem. Godziny przelotów podane w czasie UTC+2 czyli wystarczy wyjść na dwór i podnieść w określonym kierunku głowę by ujrzeć przelot ISS.

Żagań nie leży na poziomie morza, dlatego dostępne są też obserwacje przelotów w pobliży horyzontu. Dlatego w niektóre dni można stację zobaczyć dwa razy. Godziny zjawiska wymagają cierpliwego czekania, bądź wstawania w środku nocy. Może bardziej będą pasować tym razem nocnym markom. Ponieważ Słońce idzie spać coraz później, więc może udać się doczekać godziny przelotu.
Kalendarium na maj 2009r.
Astrnomia zjawiska Maj to miesiąc eta Akwarydów czyli meteorów których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Jest to jeden z dwóch rojów w tym gwiazdozbiorze. Ten znajduje się przy gwieździe η Wodnika i jest związany z kometą Halleya. Znana kometa ze swojej historii o okresie ok. 76 lat. Niestety w tym miesiącu księżyc będzie przeszkadzał w obserwacjach bo maximum przypada na 6 maja. Meteory są jednak szybkie i zostawiają długie ślady więc do wytrwałych świat należy.
Majówka na naukową nutę
Filmy Proponujemy wszystkim naszym czytelnikom pakiet programów astronomicznych oferowanych w czasie tegorocznej majówki na kanałach Cyfry+ . Podajemy godziny w poszczególnych dniach oraz krótkie opisy programów, do których oglądnięcia zachęcamy wszystkich. Informacje pochodzą ze strony operatora Cyfra+. Mamy okazję poznać historie robotów marsjańskich oraz zagrożenia z kosmosu. Poznamy życie galaktyk oraz technologię napraw naprawdę największych teleskopów świata - one tez czasami tego potrzebują.
Johannes Kepler powrócił
Żagań-M.R.A. Kepler Nadszedł szczególny dzień dla Żagania. 29 kwietnia 2009r. został w całości poświęcony Astronomii a w szczególności wielkiemu astronomowi Johannesowi Keplerowi. W ciągu całego dnia odbyło się szereg imprez.

Już od godzin rannych bo od 9.45 przywitanie w Pałacu Książęcym rozpoczęła się Kepleriada. Jest to od kilku już lat organizowany konkurs dla młodzieży szkolnej o tematyce astronomiczno-matematyczno-fizycznej. Ten długi zlepek pokazuje jak obszerny zakres wiedzy on obejmuje, choć z drugiej strony wystarczy określenie „astronomiczny”, gdyż zawiera on wszystkie dziedziny nauki, o których wspomnieliśmy. Młodzież rozwiązuje test z zadaniami, ale nie jest to jej jedyny element.
Wieczorne spotkania na niebie
Niebo za oknem złączenie Dzisiaj na niebie możemy odnaleźć młody Księżyc. Wąski sierp naszego satelity daje możliwość zaobserwowania kraterów na jego powierzchni w pobliżu brzegu tarczy.

Dodatkowo nieco nad nim można obserwować gromadę gwiazd Plejady. Całość skąpana w blasku wieczornego Słońca zostaje wzbogacona trudna do obserwacji planetą naszego układu - Merkurym. Ten najbliższy satelita naszej gwiazdy jest jednocześnie najtrudniejszym do obserwacji, bo zawsze znajduje się w pobliżu tarczy słonecznej, której blask uniemożliwia nawet jego dostrzeżenie a co dopiero obserwację powierzchni planety. Całość utrudniają jeszcze niewielkie rozmiary tego ciała niebieskiego. Jest to jeden z powodów dla których wygląd planety był nieznany do momentu odwiedzenia go przez sztuczne sondy wysłane przez człowieka - Mariner 10. Wcześniej, bo w roku 1962 Rosjanie badali go przy pomocy radaru, później wykorzystano również do tego celu największa czaszę radioteleskopu w Arecibo na Portoryko. Obserwacje teleskopowe dostarczały wybiórczego materiału. Galileusz przez swój teleskop nie był w stanie zobaczyć faz planety, które są podobne do faz Wenus, bo jego teleskop był za słaby.
Sekcja Astronomiczna na szlaku Drogi Mlecznej
Sekcja Astronomiczna sekcja astronomiczna Pogoda nam dopisała i w sobotę 25 kwietnia 2009r. rozpoczęliśmy kolejny etap zajęć naszych żagańskich miłośników astronomii. Cóż tak niezwykłego było w tych zajęciach? Po pierwsze zajęcia zaczęły się niespotykanie późno jak na działalność którejkolwiek z sekcji zainteresowań w Centrum Kultury, bo o 20.00. Kiedy inni kończyli swoje spotkania, my dopiero zaczynaliśmy się do nich szykować.

Zajęcia zaplanowaliśmy przeprowadzić pod niebem pełnym gwiazd, a jako że pogoda ten tydzień wybrała sobie na podlewanie roślinek, mogło dojść do niespodziewanej zmiany planów. Napływający wyż spowodował, że wieczorne spotkanie należało do jednych z najbardziej udanych.
Powstał pierwszy tunel czasoprzestrzenny
Żagań-M.R.A. wystawa Dzięki pracy i staraniom astronomów z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie oraz miłośnikom astronomii Sekcji Astronomicznej z Żagania został utworzony pierwszy Tunel Czasoprzestrzenny między naszymi miastami – Olsztynem i Żaganiem.

W ramach Międzynarodowego Roku Astronomii została na początku tego roku nawiązana współpraca pomiędzy wieloletnim popularyzatorem astronomii w postaci Planetarium i naszymi miłośnikami astronomii. Na początku tego roku w Olsztynie odbywała się inauguracja MRA2009 n której prezentowane były filmy o historii odkryć astronomii, prelekcje i spotkania. Odległość uniemożliwiała nam spotkanie bezpośrednie, ale otwartość Pana Bogusława Kuleszy i chęć działania w celu popularyzacji astronomii zaowocowała w pierwszej kolejności przekazaniem nam spolszczonych wersji filmów (były one prezentowane w czasie otwarcia Roku Keplerowskiego –ferie zimowe w Centrum Kultury).
Kepler filatelista
Astronomowie Karta pocztowa Johannes Kepler interesował się wieloma dziedzinami wiedzy. Jego osiągnięcia znane są nie tylko w astronomii, choć z tych słynie najbardziej. W czasach Keplera ludzie o tak wielkiej wiedzy, byli aktywni zarówno w filozofii ale również w rozwiązywaniu codziennych problemów całego społeczeństwa. Choć Mieszkał on w naszym mieście zaledwie 2 lata dał z z siebie temu miastu wszystko czym tylko dysponował jego umysł. Rozwiązywał różne problemy techniczne, doskonalił urządzenia i szukał nowych rozwiązań codzienny problemów mieszkańców Żagania.
Astro-Upominek dla Sekcji Astronomicznej
Sekcja Astronomiczna teleskop W dniu wczorajszym – 22 kwietnia 2009r., czwartek – został udostępniony przez Izbę Keplera Sekcji Astronomicznej refraktor apochromatyczny. Ponieważ pomału młodzi adepci sztuki astronomicznej w naszej sekcji doskonalą swoje umiejętności, chcemy w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii i Obchodzonego w jej ramach w Żaganiu Roku Keplerowskiego zorganizować pokazy nieba. Oczywiście niebo każdy jest w stanie obserwować sam, ale jak się okazuje, patrzeć i patrzeć to nie to samo. Patrzeć i zobaczyć to wielka sztuka, czego dowiedli wszyscy astronomowie w naszych dziejach.

Chcemy swoimi działaniami zachęcić wszystkich, by patrząc w niebo za dnia czy też w nocy potrafili dostrzec to co tam można zobaczyć. Będziemy podążać szlakiem wielkich astronomów – Galileusza, Kopernika, Keplera i wielu innych – by zrozumieć złożoność Wszechświata i jego piękno. Sięgamy gwiazd, wypełniamy nasze umysły wiedzą i będziemy tym dzielić się z innymi.
Sobotnie spotkanie Sekcji Astronomicznej
Sekcja Astronomiczna Rafał Miłodrowski W dniu 18 kwietnia br. odbyły się kolejne zajęcia sekcji astronomicznej. Zajęcia te z powodów technicznych nie mogły odbyć się w kinie tak planowaliśmy, ale dla tak otwartych ludzi nie stanowi problemu taka zmiana. Jak zwykle na początku zajęć kilka spraw organizacyjnych, w tym rozliczenie składek za kwiecień. Stały punktem zajęć stała się prezentacja książek przez opiekuna sekcji - została zaprezentowana książka 'Obserwujemy nasze niebo' S.R. Brzostkiewicza. Książka nie nowa, ale ze względu na niewielkie nasycenie rynku książkami o tej tematyce, głód czytania trzeba czymś zaspokajać. Książka jest stale na czasie, bo kierowana jest do takich miłośników jak my. Dzięki niej można zdobyć wiedzę jak prowadzić obserwacje nieba oraz jak wyciągać wnioski ze swoich obserwacji. Przy okazji wszyscy dowiedzieli się dlaczego potrzebna jest znajomość nieba (najważniejsze obiekty, gwiazdozbiory, orientacja między nimi) oraz jak prowadzić podstawowe notatki z każdego wyjścia w teren.
Nadchodzi czas rannych ptaszków
Niebo za oknem złączenia księżyca Oczywiście nie o słowikach i innym ptactwie będziemy tu pisać. Nadszedł czas obserwacji Jowisza i po dłuższej nieobecności Wenus. Pamiętamy ja z czasów zimy, w tym sylwestra, gdzie Wenus rantkowała na niebie z Księżycem. Niebo było wtedy głęboko czarne dzięki zmierzchowi astronomicznemu. Już niedługo bo za dzień rozpocznie się mały trójkącik. Oto na niebie spotkają się najjaśniejsze obiekty po naszej gwieździe dziennej - Jowisz, Księżyc i Wenus. Dokładniej do nasz satelita spotka się najpierw z Jowiszem, omówią sprawy wagi państwowej a następnie po kilku dniach uda się na spotkanie romantyczne z królową piękności Wenus, bo podyskutować o przyjemniejszych sprawach.
stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 5:52
Zachód słońca: 20:13
Dzień trwa:
14 Godzin 21 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 4:15
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Bolesław, Ludwik, Emilia, Piotr, Sykstus, Juliusz, Jan, Sebald, Julian
Faza Księżyca

Data: 19-8-2018 12:03:10

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
38250planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.14 20,333,868 unikalne wizyty
strzaka do gry