22-06-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:2,660
Wczoraj:3,526
W tym tygodniu:17,651
W tym miesiącu:44,371
W tym roku:655,429
Wszystkich:12,246,934
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Międzynarodowy Dzień Asteroid
Asteroid Day
Międzynarodowy Dzień Asteroid
Astroid Day w Żaganiu

Wyruszamy na podbój młodego Kosmosu
Astrofotografia GLOBENa 14 maja ESA zaplanowała start dwóch satelitów: Planck i Herschel. Zostaną one wystrzelone z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Ariane 5. Planowana godzina startu to 15:12 naszego czasu.

Satelity rozdzielą się wkrótce po starcie i będą samodzielnie podążały w tym samym kierunku: do drugiego punktu Lagrange'a (L2) oddalonego od Ziemi o 1,5 mln km. Tam, odizolowane od silnych źródeł promieniowania takich jak Słońce, Ziemia i Księżyc, przez kilkanaście miesięcy będą badać kosmos.

Planck został przeznaczony do badania mikrofalowego promieniowania tła. Promieniowanie to pochodzi z czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie 380 tysięcy lat. Wtedy właśnie stał się przezroczysty dla fotonów i mogły one bez przeszkód przemierzać kosmos, aż dotarły do nas. Planck jest następcą dwóch satelitów wysłanych przez NASA: COBE i WMAP. Sporządzi dokładną mapę fluktuacji temperatury promieniowania tła, co rozjaśni nam obraz wczesnego Wszechświata i zweryfikuje obecne teorie, w szczególności model inflacyjny. Pozwoli także na wyznaczenie dokładnej wartości stałej Hubble'a oraz gęstości barionów.
Czy wiesz, że starożytni mieli już komputery?
IT sprzęt Mechanizm z AntikytheryDzisiaj w olsztyńskim planetarium zostanie otwarta wystawa, na której będzie okazja zobaczyć jak wyglądał i działał starożytny grecki mechanizm służący do obliczeń astronomicznych. W ramach otwarcia odbędzie się wykład na temat historii i działania mechanizmu.

Mechanizm z Antikythery został znaleziony we wraku rzymskiego statku handlowego w pobliżu jednej z greckich wysp, od której otrzymał nazwę. Znaleziono go razem z innymi starożytnymi przedmiotami. Wrak statku został odkryty w roku 1900, a rok później wydobyto przedmioty. Badania naukowców pozwoliły ustalić do czego służył tajemniczy mechanizm.
Są już wyniki GLOBE
Niebo za oknem GLOBEZaprezentowane zostały wyniki globalnego projektu edukacyjnego GLOBE at Night. W tym roku liczba wykonanych pomiarów wzrosła o 80 procent w stosunku do ubiegłego roku. W sumie było ich ponad 15 tysięcy.

W okresie od 16 do 28 marca każdy chętny mógł wziąć udział w ocenie jak ciemne jest niebo w jego okolicy. Wystarczyło policzyć ile gwiazd widać wieczorem w gwiazdozbiorze Oriona, zgodnie ze wskazówkami dostarczonymi przez organizatorów.
Kryzys nie kryzys? Zbliża się koniec promów kosmicznych...
Wydarzenia zwolnienia w NASA związane z wycofaniem promów kosmicznychAmerykańska NASA zamierza w najbliższym czasie zwolnić około 900 osób. To efekt planowanego zaprzestania lotów wahadłowców. Promy kosmiczne mają wystartować jeszcze tylko dziewięć razy.

Na początku maja pracę straciła pierwsza grupa 160 pracowników z projektu promów kosmicznych. Do września planowane są zwolnienia w sumie około 900 osób. W projekcie wahadłowców NASA zatrudnia około 1600 pracowników oraz 13800 osób w ramach kontraktów.
Majowa zagadka nr 5
Astrozagadki Zachód SłońcaWychodzimy wieczorem na spacer. Widok mamy aż po sam horyzont. Szczególnie pięknie widać to gdy jesteśmy nad morzem. Któż wtedy nie spaceruje wieczorami i nie podziwia tego pięknego widoku?

Kiedy nadchodzi ranek, to po takim wieczornym spacerze nie za bardzo chce nam się wstawać, tym bardziej, że nie musimy się nigdzie śpieszyć. Mamy wolny dzień, może nawet wakacje. Wstajemy gdy Słonko jest już całkiem wysoko na niebie. I okazuje się, że niebo jest niebieskie, bo mamy piękny Słoneczny dzień.

Za oba te efekty odpowiedzialne jest jedno zjawisko fizyczne.
Odpowiedź do astrozagadki nr 4
Astrozagadki Deszcz Pod linkiem Zagadka nr 4 znajdziemy pytanie sprzed miesiąca. A dzisiaj udzielę odpowiedzi na to pytanie. Bo jak się okazuje już przed Kopernikiem Arystarch z Samos wykazywał, że planety krążą wokół Słońca, a nie odwrotnie.

Obserwując meteoryty, a dokładnie ich częstotliwość w ciągu nocy, można zauważyć, że wieczorem meteorytów widać stosunkowo mniej niż nad ranem. Poniższy rysunek pokazuje czym to jest uwarunkowane.
Od gwiezdnego pyłu do planet
Żagań-M.R.A. planetyWe wtorek 12 maja 2009 roku o godzinie 10.00 odbędzie się kolejne spotkanie pod hasłem 'Z astronomią na ty' pod tytułem 'Od gwiezdnego pyłu do planet'. Myślą przewodnią tego spotkania jest książka pod tym samym tytułem lecz zakres dyskusji będzie znacznie większy. Sięgnie bowiem zarania dziejów Kosmosu. Spróbujemy dotrzeć do czasów gdy powstawała materia w znanej nam postaci, przyjrzymy się kolebkom Nowych Światów czyli miejscom gdzie powstają nowe gwiazdy i układy planetarne. Wyjaśnimy jak to się stało, że planety układu słonecznego zbudowane są z tak różnorodnej materii i tak bardzo różnią się między sobą.
Naukowa telewizja
Filmy Na panującą niepogodę i przygnębiające samopoczucie polecamy wszystkim programy popularnonaukowe o tematyce astronomicznej. Poniżej kilka propozycji na nadchodzący tydzień.


Discovery Science

9 maja 2009r. - sobota


6.00 i 21.00 ZROZUMIEĆ ASTEROIDY I KOMETY (Understanding: Asteroids and Comets) - film dokumentalny. Wszystko o krążących w kosmosie planetoidach. Analiza katastroficznych teorii o zderzeniach komet z Ziemią. Pierwsze w historii lądowanie statku kosmicznego na asteroidzie Eros.
Gimnazjalista też astronom
Wydarzenia Organizatorzy akcji 'International Astronomical Search Collaboration' potwierdzili właśnie odkrycie astronomiczne, którego autorami są wychowankowie jednego z toruńskich gimnazjów. Nowy obiekt znaleźli uczniowie Marcin Bartczak i Filip Szlaszyński.
ISS w maju
ISS Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne przelotów stacji ISS nad Żaganiem. Godziny przelotów podane w czasie UTC+2 czyli wystarczy wyjść na dwór i podnieść w określonym kierunku głowę by ujrzeć przelot ISS.

Żagań nie leży na poziomie morza, dlatego dostępne są też obserwacje przelotów w pobliży horyzontu. Dlatego w niektóre dni można stację zobaczyć dwa razy. Godziny zjawiska wymagają cierpliwego czekania, bądź wstawania w środku nocy. Może bardziej będą pasować tym razem nocnym markom. Ponieważ Słońce idzie spać coraz później, więc może udać się doczekać godziny przelotu.
Kalendarium na maj 2009r.
Astrnomia zjawiska Maj to miesiąc eta Akwarydów czyli meteorów których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Jest to jeden z dwóch rojów w tym gwiazdozbiorze. Ten znajduje się przy gwieździe η Wodnika i jest związany z kometą Halleya. Znana kometa ze swojej historii o okresie ok. 76 lat. Niestety w tym miesiącu księżyc będzie przeszkadzał w obserwacjach bo maximum przypada na 6 maja. Meteory są jednak szybkie i zostawiają długie ślady więc do wytrwałych świat należy.
Majówka na naukową nutę
Filmy Proponujemy wszystkim naszym czytelnikom pakiet programów astronomicznych oferowanych w czasie tegorocznej majówki na kanałach Cyfry+ . Podajemy godziny w poszczególnych dniach oraz krótkie opisy programów, do których oglądnięcia zachęcamy wszystkich. Informacje pochodzą ze strony operatora Cyfra+. Mamy okazję poznać historie robotów marsjańskich oraz zagrożenia z kosmosu. Poznamy życie galaktyk oraz technologię napraw naprawdę największych teleskopów świata - one tez czasami tego potrzebują.
Johannes Kepler powrócił
Żagań-M.R.A. Kepler Nadszedł szczególny dzień dla Żagania. 29 kwietnia 2009r. został w całości poświęcony Astronomii a w szczególności wielkiemu astronomowi Johannesowi Keplerowi. W ciągu całego dnia odbyło się szereg imprez.

Już od godzin rannych bo od 9.45 przywitanie w Pałacu Książęcym rozpoczęła się Kepleriada. Jest to od kilku już lat organizowany konkurs dla młodzieży szkolnej o tematyce astronomiczno-matematyczno-fizycznej. Ten długi zlepek pokazuje jak obszerny zakres wiedzy on obejmuje, choć z drugiej strony wystarczy określenie „astronomiczny”, gdyż zawiera on wszystkie dziedziny nauki, o których wspomnieliśmy. Młodzież rozwiązuje test z zadaniami, ale nie jest to jej jedyny element.
Wieczorne spotkania na niebie
Niebo za oknem złączenie Dzisiaj na niebie możemy odnaleźć młody Księżyc. Wąski sierp naszego satelity daje możliwość zaobserwowania kraterów na jego powierzchni w pobliżu brzegu tarczy.

Dodatkowo nieco nad nim można obserwować gromadę gwiazd Plejady. Całość skąpana w blasku wieczornego Słońca zostaje wzbogacona trudna do obserwacji planetą naszego układu - Merkurym. Ten najbliższy satelita naszej gwiazdy jest jednocześnie najtrudniejszym do obserwacji, bo zawsze znajduje się w pobliżu tarczy słonecznej, której blask uniemożliwia nawet jego dostrzeżenie a co dopiero obserwację powierzchni planety. Całość utrudniają jeszcze niewielkie rozmiary tego ciała niebieskiego. Jest to jeden z powodów dla których wygląd planety był nieznany do momentu odwiedzenia go przez sztuczne sondy wysłane przez człowieka - Mariner 10. Wcześniej, bo w roku 1962 Rosjanie badali go przy pomocy radaru, później wykorzystano również do tego celu największa czaszę radioteleskopu w Arecibo na Portoryko. Obserwacje teleskopowe dostarczały wybiórczego materiału. Galileusz przez swój teleskop nie był w stanie zobaczyć faz planety, które są podobne do faz Wenus, bo jego teleskop był za słaby.
Sekcja Astronomiczna na szlaku Drogi Mlecznej
Sekcja Astronomiczna sekcja astronomiczna Pogoda nam dopisała i w sobotę 25 kwietnia 2009r. rozpoczęliśmy kolejny etap zajęć naszych żagańskich miłośników astronomii. Cóż tak niezwykłego było w tych zajęciach? Po pierwsze zajęcia zaczęły się niespotykanie późno jak na działalność którejkolwiek z sekcji zainteresowań w Centrum Kultury, bo o 20.00. Kiedy inni kończyli swoje spotkania, my dopiero zaczynaliśmy się do nich szykować.

Zajęcia zaplanowaliśmy przeprowadzić pod niebem pełnym gwiazd, a jako że pogoda ten tydzień wybrała sobie na podlewanie roślinek, mogło dojść do niespodziewanej zmiany planów. Napływający wyż spowodował, że wieczorne spotkanie należało do jednych z najbardziej udanych.
Powstał pierwszy tunel czasoprzestrzenny
Żagań-M.R.A. wystawa Dzięki pracy i staraniom astronomów z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie oraz miłośnikom astronomii Sekcji Astronomicznej z Żagania został utworzony pierwszy Tunel Czasoprzestrzenny między naszymi miastami – Olsztynem i Żaganiem.

W ramach Międzynarodowego Roku Astronomii została na początku tego roku nawiązana współpraca pomiędzy wieloletnim popularyzatorem astronomii w postaci Planetarium i naszymi miłośnikami astronomii. Na początku tego roku w Olsztynie odbywała się inauguracja MRA2009 n której prezentowane były filmy o historii odkryć astronomii, prelekcje i spotkania. Odległość uniemożliwiała nam spotkanie bezpośrednie, ale otwartość Pana Bogusława Kuleszy i chęć działania w celu popularyzacji astronomii zaowocowała w pierwszej kolejności przekazaniem nam spolszczonych wersji filmów (były one prezentowane w czasie otwarcia Roku Keplerowskiego –ferie zimowe w Centrum Kultury).
Kepler filatelista
Astronomowie Karta pocztowa Johannes Kepler interesował się wieloma dziedzinami wiedzy. Jego osiągnięcia znane są nie tylko w astronomii, choć z tych słynie najbardziej. W czasach Keplera ludzie o tak wielkiej wiedzy, byli aktywni zarówno w filozofii ale również w rozwiązywaniu codziennych problemów całego społeczeństwa. Choć Mieszkał on w naszym mieście zaledwie 2 lata dał z z siebie temu miastu wszystko czym tylko dysponował jego umysł. Rozwiązywał różne problemy techniczne, doskonalił urządzenia i szukał nowych rozwiązań codzienny problemów mieszkańców Żagania.
Astro-Upominek dla Sekcji Astronomicznej
Sekcja Astronomiczna teleskop W dniu wczorajszym – 22 kwietnia 2009r., czwartek – został udostępniony przez Izbę Keplera Sekcji Astronomicznej refraktor apochromatyczny. Ponieważ pomału młodzi adepci sztuki astronomicznej w naszej sekcji doskonalą swoje umiejętności, chcemy w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii i Obchodzonego w jej ramach w Żaganiu Roku Keplerowskiego zorganizować pokazy nieba. Oczywiście niebo każdy jest w stanie obserwować sam, ale jak się okazuje, patrzeć i patrzeć to nie to samo. Patrzeć i zobaczyć to wielka sztuka, czego dowiedli wszyscy astronomowie w naszych dziejach.

Chcemy swoimi działaniami zachęcić wszystkich, by patrząc w niebo za dnia czy też w nocy potrafili dostrzec to co tam można zobaczyć. Będziemy podążać szlakiem wielkich astronomów – Galileusza, Kopernika, Keplera i wielu innych – by zrozumieć złożoność Wszechświata i jego piękno. Sięgamy gwiazd, wypełniamy nasze umysły wiedzą i będziemy tym dzielić się z innymi.
Sobotnie spotkanie Sekcji Astronomicznej
Sekcja Astronomiczna Rafał Miłodrowski W dniu 18 kwietnia br. odbyły się kolejne zajęcia sekcji astronomicznej. Zajęcia te z powodów technicznych nie mogły odbyć się w kinie tak planowaliśmy, ale dla tak otwartych ludzi nie stanowi problemu taka zmiana. Jak zwykle na początku zajęć kilka spraw organizacyjnych, w tym rozliczenie składek za kwiecień. Stały punktem zajęć stała się prezentacja książek przez opiekuna sekcji - została zaprezentowana książka 'Obserwujemy nasze niebo' S.R. Brzostkiewicza. Książka nie nowa, ale ze względu na niewielkie nasycenie rynku książkami o tej tematyce, głód czytania trzeba czymś zaspokajać. Książka jest stale na czasie, bo kierowana jest do takich miłośników jak my. Dzięki niej można zdobyć wiedzę jak prowadzić obserwacje nieba oraz jak wyciągać wnioski ze swoich obserwacji. Przy okazji wszyscy dowiedzieli się dlaczego potrzebna jest znajomość nieba (najważniejsze obiekty, gwiazdozbiory, orientacja między nimi) oraz jak prowadzić podstawowe notatki z każdego wyjścia w teren.
Nadchodzi czas rannych ptaszków
Niebo za oknem złączenia księżyca Oczywiście nie o słowikach i innym ptactwie będziemy tu pisać. Nadszedł czas obserwacji Jowisza i po dłuższej nieobecności Wenus. Pamiętamy ja z czasów zimy, w tym sylwestra, gdzie Wenus rantkowała na niebie z Księżycem. Niebo było wtedy głęboko czarne dzięki zmierzchowi astronomicznemu. Już niedługo bo za dzień rozpocznie się mały trójkącik. Oto na niebie spotkają się najjaśniejsze obiekty po naszej gwieździe dziennej - Jowisz, Księżyc i Wenus. Dokładniej do nasz satelita spotka się najpierw z Jowiszem, omówią sprawy wagi państwowej a następnie po kilku dniach uda się na spotkanie romantyczne z królową piękności Wenus, bo podyskutować o przyjemniejszych sprawach.
Nadchodzą wakacje - oferty obozów i kolonii
Sekcja Astronomiczna wakacjeZbliżają się wakacje i w związku z tym rozpoczynamy gromadzenie informacji o możliwości udziału w obozach i koloniach dla miłośników i pasjonatów astronomii. Informacje napływające z całej Polski zostaną ostatecznie zgromadzone w jednym newsie, a ponadto będą dostępne na życzenie wszystkich zainteresowanych.
Oto pierwsza oferta wieloletniego organizatora tego typu przedsięwzięć: Klubu Almukantarat

Naukowy Obóz Astronomiczny 2009 dla gimnazjalistów

Informacje ogólne

Obóz jest planowany na 5 — 18 lipca 2009 jak zwykle Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Załeczu Wielkim. Informacje o obozie zostaną wysłane do zainteresowanych wraz z zaproszeniami. Wszelkie doprecyzowania i aktualizacje będą się pojawiać na tej stronie po oficjalnym ogłoszeniu obozu.
Widoczność stacji ISS
ISS Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne przelotów stacji ISS nad Żaganiem. Godziny przelotów podane w czasie UT+2 czyli wystarczy wyjść na dwór i podnieść w określonym kierunku głowę by ujrzeć przelot ISS.

Żagań nie leży na poziomie morza, dlatego dostępne są też obserwowacje przelotów w pobliży horyzontu. Dlatego w niektóre dni można stację zobaczyć dwa razy. Godziny zjawiska wymagają cierpliwego czekania, bądź wstawania w środku nocy. Może bardziej będą pasować tym razem nocnym markom. Ponieważ Słońce idzie spać coraz później, więc może udać się doczekać godziny przelotu.
Muzyka z nieba
Niebo za oknem LiraNadchodzący 22 kwietnia niesie ciekawą muzykę z nieba. Muzykę graną przez ciekawy gwiazdozbiór - Lirę. W nocy z 22/23 kwietnia będzie można obserwować maksimum roju Lirydów. Nazwa jak zwykle pochodzi od gwiazdozbioru, w którym leży radiant roju. Tej nocy nie będzie to jednak typowe maksimum, bo oczekiwane maksimum wystąpi w ciągu dnia mniej więcej około godziny 13 , czyli w ciągu dnia, z natężeniem około 20 meteorów na godzinę. Obserwacje nocne są jednak o tyle ciekawe, że nie będzie przeszkadzał nam Księżyc. Ponieważ obserwacje meteorów wymagają ciemnego nieba, nas satelita często staję się naszym utrapieniem i to nie tylko w czasie takich obserwacji. Obserwowanie niektórych mgławic, galaktyk staję się wręcz niemożliwe do wykonania.

Aby rozpocząć obserwacje należy zapoznać się z gwiazdozbiorem i utrwalić sobie położenie radiantu. Danej nocy nie tylko z tego roju mogą spadać meteoroidy. Często roje nakładają się na siebie. Maksima są krótkie, ale rój potrafi być widoczny przez wiele dni.
Lecisz z nami na Marsa?
Wydarzenia Oto pojawiła się niespotykana okazja do odwiedzenia Czerwone Planety. Na rok 2001 planowana jest misja na Marsa. Lot został przełożony z roku bieżącego, o czym decyzję NASA podjęło rok temu. W ostatnim kwartale zostanie wystrzelona sonda na tę planetę, a aparatura badawcza będzie dużo większa niż planowano wcześniej. Między innymi wyposażona zostanie w specjalny pojazd badawczy sterowany z Ziemi.

Ale już dzisiaj każdy z nas może zgłosić swoje imię i nazwisko do wysłania w specjalnej kapsule. Wystarczy wypełnić specjalny formularz na stronie internetowej (na MARSA), w którym podajemy swoje imię i nazwisko. W zamian możemy wydrukować sobie certyfikat zgłoszenia. Na listę zgłoszona została już nasza sekcja Astronomiczna z Żagania - certyfikat można obejrzeć powyżej klikając na link w obrazku.
Dni łowców komet nadeszły ... C/2009 F6
Niebo za oknem pokazy niebaKolejna kometa odwiedziła nas u progu samych świąt. los jej odkrycia jest dość ciekawy. Została odkryta przez Koreańczyka amatora, Dae-am Yi, 26 marca. Ale z jakiegoś powodu została pominięta informacja o odkryciu i astronomowie dowiedzieli się o jej istnieniu dzięki SWAM. Po weryfikacji danych o odkryciu Koreańczyka Kometa dostała nazwę Yi-Swan, czyli jak swego czasu pisałem i opowiadałem na spotkaniu w Bibliotece Miejskiej, kometa dostała w nazwie nazwisko odkrywcy.

Obecnie znajduje się w Kasjopei i przemieszcza się w kierunku Perseusza. Jej jasność wynosi 8,5 magnitudo, czyli jest jeszcze bardzo ciemna. Ale obok swojej towarzyszki C 2009 G1 jest najjaśniejszą kometą na niebie.
Pokazy nieba dla mieszkańców Żagania i okolic
Sekcja Astronomiczna pokazy niebaKażdy kto choć raz spojrzał przez okular teleskopu uległ niespotykanemu czarowi tego widoku. Nagle przed naszymi oczami pojawia się zupełnie inny świat. Świat odległy o miliony kilometrów, odległy o całe lata świetlne a nawet miliardy lat świetlnych. A wszystko za sprawą niezwykłego urządzenia – teleskopu astronomicznego.

Tajemnice tego wynalazku ludzkości będziemy zgłębiać na spotkaniach pod rozgwieżdżonym żagańskim niebem. Pierwsze pokazy odbędą się w środku miasta – okolice Pałacu, szczegóły w następnym tygodniu. Dzięki uprzejmości Izby Keplera – Muzeum Alianckiego – sprzęt który został zakupiony i znajduje się w zasobach tej instytucji, zostanie udostępniony mieszkańcom, do poznania Wszechświata.

Tradycji stanie się za dość. Spełnimy marzenia Keplera o poznaniu światów odległych od nas w czasie o miliony a nawet miliardy lat. A wszystko za prawą skończonej, choć ogromnej, prędkości światła – prawie 299792458m/s.
Wodór, Hel i c2
Nauka synteza jądrowaPodstawą procesów wytwarzania energii w gwiazdach, w tym też i w naszym Słońcu, jest synteza jądrowa. Najogólniej mówiąc, polega ona na łączeniu jednych jąder atomowych w inne. Wszechświat, zgodnie z dzisiejszymi szacunkami naukowców, wypełniony jest głównie wodorem. Na każde 10000 atomów wodoru przypada 1000 atomów helu, 6 atomów tlenu, 1 atom węgla, i jeden atom innych pierwiastków. Dlatego w gwiazdach głównym surowcem syntezy jest wodór, który ulega przemianie w hel.
Pierwszy astrofotograf Sekcji Astronomicznej
Astrofotografia zajęcia sekcji astronomicznej Zdjęcia Bartłomieja Patki o tematyce astronomicznej były już u nas prezentowane, ale jak się okazuje apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zaczyna z niego wyrastać niezłej mocy astrofotograf. Kiedy Bartek spogląda na niebo w jego oczach rozświetla się niespotykany blask. To zachwyt nad możliwością poznania niespotykanych tajemnic Wszechświata. W rękach tego młodego człowieka rozwija się szczególny zapał do zgłębienia jednej z najtrudniejszej umiejętności astronomicznej. Już od samego początku istnienia obserwacji astronomicznych mieliśmy problemy z uzyskaniem wysokiej wiarygodności dokumentowania obserwacji. Kiedy na horyzoncie pojawiła się tylko fotografia (wcześniej dagerotypia) astronomowie natychmiast zaprzęgli ją do swojej pracy. Ta odpłaciła im się najwspanialszymi odkryciami i niewyrażonym pięknem.
Z Układem Słonecznym za pan brat
Sekcja Astronomiczna zajęcia sekcji astronomicznej W dniu 4 marca od godziny 17.00 ponownie odbyło się spotkanie Sekcji Astronomicznej. Na wstępie przyjęliśmy w skład naszego zespołu nowego miłośnika – Krzyśka. Planowany porządek spotkania przewidywał podróż wirtualną po Układzie Słonecznym. Jak to jednak zawsze na naszych spotkaniach bywa nie tylko „chlebem i wodą” się żyje. Dyskusje wędrują różnymi ścieżkami i poznaliśmy przy tej okazji wiele zagadnień w tym: ogólną budowę teleskopu astronomicznego i związanymi z nim parametrami optycznymi – zdolność rozdzielcza, graniczne powiększenia, a nawet za sprawą Michała i Macieja (to nasz Kastor i Poluks z Bliźniąt – nikt nie wie który jest który, no chyba, że ich mama ona misi mieć jakiś sposób) zastanawialiśmy się czy i dlaczego możemy się spodziewać lub nie, że na innych planetach jest życie. Jak się okazało, po porównaniu danych z tablic astronomicznych ciśnienie atmosferyczne na Marsie jest tak małe, że nawet gdyby zamiast dwutlenku węgla było tam powietrze, to łatwiej jest oddychać na Mount Evereście niż na powierzchni tej czerwonej planety.
W okowach Ziemi
Nauka KsiężycNajsłabszym miejscem heliocentrycznego modelu okazała się grawitacja. Spędzała ona sen z oczu wszystkich jej zwolenników. Astronomowie poszukiwali rozwiązania tego zasadniczego problemu. Galileusz pokazał obserwacjami faz Wenus, że teoria heliocentryczna jest poprawna, ale to nie zmieniało faktu, że ... środek Ziemi 'przyciąga' wszystko.

Jak to się dziej, że wszystkie ciała upuszczone spadają na Ziemię, w zasadzie na jej centrum? Wiedziano już, że Ziemia jest okrągła i znano odległości do Księżyca i Słońca - w przybliżeniu były one podobne do znanych nam dzisiaj. I mimo, że wszytko przemawiało za słusznością modelu ze Słońcem w centrum to grawitacja 'tworzyła' umieszczała nadal Ziemię w środku Wszechświata. Problemem była natura grawitacji. Skoro wszystko spada na środek Ziemi, to Ziemia musi być w centrum wszystkiego. Należy przy tym wspomnieć, że Kopernik w swoim modelu heliocentrycznym przeniósł centrum wszechświata do środka Słońca. Nie wiedzieliśmy bowiem nic na temat przestrzeni Kosmosu. Nie sposób było tam zajrzeć.

Problem rozwiązał Newton, odkrywając podstawy natury grawitacji i wyjaśniając mechanizm jej działania. Teoria grawitacji Newtona nie wyjaśniała jeszcze wielu szczegółów z którymi było nam się ścierać, ale pozwala najbliższe otoczenie poprawnie opisać.
Kalendarium na kwiecień 2009r.
Astrnomia zjawiska Przedstawiamy kolejny kalendarz zjawisk na nieboskłonie. Wśród atrakcji kwietniowego nieba znajdują się meteory z radiantem w gwiazdozbiorze Lutni. Atrakcyjność wzrasta tym bardziej, że Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach. Nie jest to jednak zadanie dla śpiochów. Meteory najlepiej obserwuje się po północy i im bliżej ranka tym lepiej, bo meteory poruszają się w kierunku przeciwnym do atmosfery obserwatora, a to zwiększa względną prędkość i łatwiej jest je zobaczyć. Wieczorem Meteory doganiają atmosferę Ziemi i przez to uzyskują mniejszą jasność.
Zadanie nr 4
Astrozagadki DeszczObserwator nieba zadaje sobie często pytanie następującej treści. Jak to jest, że zgodnie ze zdrowym rozsądkiem obserwowane przeze mnie Słońce, planety i gwiazdy na niebie okrążają Ziemię, a mimo tego to Ziemia okrąża Słońce? Podaj najprostszy sposób, wykorzystując zdolności obserwacyjne gołym okiem, jak wykazać, że Ziemia porusza się i nie jest w centrum Wszechświata jak to sądzono przez tysiąclecia.
stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:42
Zachód słońca: 21:19
Dzień trwa:
16 Godzin 36 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:00
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Agenor, Flawiusz, Achacy, Innocenta, Paulina, Achacjusz, Innocenty, Tomasz
Faza Księżyca

Data: 22-6-2018 11:06:37

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3757 planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

2014

Wygenerowano w sekund: 0.13 20,036,839 unikalne wizyty
strzaka do gry