20-02-2018
Nawigacja
Kalendarz
<< Luty 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Dzisiaj: Jutro: Więcej...:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
OstatnieFoto

2018

2018

2018

2018

Plakat Wieczoru Kepl...
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Odwiedziny gości
Dziś:901
Wczoraj:3,514
W tym tygodniu:4,415
W tym miesiącu:63,079
W tym roku:328,530
Wszystkich:11,920,035
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

O mały włos ... i jakby tego było mało ...
ISS Niewiele brakowało, a doszłoby do kolejnej kolizji w kosmosie w ostatnim czasie. Załoga musiała ewakuować się do przycumowanego statku Sojuz i zabezpieczyć drzwi. Informacja o kolizyjnym kursie ze starym silnikiem rakietowym nadeszła na tyle późno, że nie można było zmienić położenia stacji, by uchronić załogę. Ryzyko co prawda nie było zbyt wielkie, ale dokładność wyliczeń i pomiarów trajektorii obiektów tak małych jest na tyle mała, że zawsze mówi się jedynie o prawdopodobieństwie kolizji. Co znaczy, ze mimo iż jest ono niewielkie może do niego dojść.

I tak też mogło się stać teraz. Ufff ... Tym razem się udało.
Spotkanie organizacyjno-informacyjne
Sekcja Astronomiczna W dniu dzisiejszym, zgodnie z zapowiedziami, odbyło się spotkanie organizacyjno-informacyjne Sekcji Astronomii. W spotkaniu wzięła udział młodzież i dorośli, mieszkańcy Żagania.

Została przedstawiona koncepcja działania sekcji oraz organizacja zajęć. Przedstawiono regulamin obowiązujący w Centrum Kultury. Obowiązuje on wszystkich członków wszystkich sekcji Szkoły Talentów. Może srogo to brzmi, ale nie jest tak strasznie jak to wygląda. Zasady są proste i jasne, dla wszystkich.
ISS nad Żaganiem do końca marca 2009r.
ISS Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne przelotów stacji ISS nad Żaganiem. Godziny przelotów podane w czasie UT+1 czyli wystarczy wyjść na dwór i podnieść w określonym kierunku głowę by ujrzeć przelot ISS.
Żagań nie leży na poziomie morza, można więc dostępne są też obserwowanie przelotów w pobliży horyzontu. Dlatego w niektóre dni można stację zobaczyć dwa razy. Godziny zjawiska już nie wymagają wczesnego wstawania lub próbowania wykonania obserwacji w dzień. Zapraszamy na wieczorne spacery, szczególnie te w pogodne dni.
Sekcja Astronomiczna - spotkanie informacyjne
Żagań-M.R.A. psp2zagan w dniu dzisiejszym od godziny 10.50 odbyło się spotkanie z młodzieżą w Szkole Podstawowej nr 2 w Żaganiu. Celem tego spotkania było zapoznanie młodzieży i nauczycieli z tematyka propagowania zainteresowań naukami ścisłymi w tym astronomią oraz przekazanie tą drogą informacji o powstającej Sekcji Astronomii w Centrum Kultury w Żaganiu.

W trakcie spotkania Jacek Patka opowiedział o tym jak sam zaczynał swoją pasję astronomią i jak realizował swoje zainteresowania w ciągu swojego życia. zostały zaprezentowane wybrane zdjęcia najpiękniejszych obiektów naszego Wszechświata począwszy od planet przez mgławice i galaktyki zarówno te widziane gołym okiem jak i te wymagające do obserwacji sprzęty astronomicznego w postaci teleskopów czy lornetek.
Astrokonkurs - Zadanie nr 3
Astrozagadki ziemia i księżycAstronauta Bartek poleciał na Księżyc rakietą. W tym czasie Księżyc znajdował się w pierwszej kwadrze - jak na zdjęciu poniżej. Lot nowoczesną rakietą trwał bardzo krótko i po kilku godzinach znalazł się na jego powierzchni. Kiedy spojrzał w kierunku Ziemi ujrzał ... no właśnie co ujrzał?

Poniżej znajdują się zdjęcia Ziemi w rożnych fazach. Pytanie brzmi: który obraz Ziemi odpowiada temu co zobaczył Kosmonauta?
Księżyc
Księżyc na który doleciał kosmonauta

Odpowiedź do zadania nr 2
Astrozagadki Podajemy odpowiedź na pytanie z zadania nr 2 - ze strony WWW - zdjęcie przedstawia cień Księżyca na Ziemi w czasie całkowitego zaćmienia Słońca. Wszyscy, którzy znajdą się w tym ciemnym obszarze będą mieli okazję obejrzeć przesłonięcie Słońca przez naszego naturalnego satelitę. Na zdjęciu można też zobaczyć półcień otaczający cień właściwy. Przy zaćmieniach obrączkowych nie dochodzi do zasłonięcia całej tarczy Słońca i jest ono widoczne w postaci pierścienia okalającego czarną tarczę Księżyca w nowiu.
Chcemy nieba pełnego gwiazd !!
Rok Astronomii W dniach od 16 do 28 marca odbędzie się kolejny program badania czystości nieba. Projekt związany jest z oceną zanieczyszczenia nieba światłem pochodzącym ze źle skonstruowanych oświetleń miast. Takie oświetlenie ma nie tylko zły wpływ na obserwacje astronomiczne, ale na naszą przyrodę, oraz efekt globalnego ocieplenia jak również na naszą kieszeń, bo wydajemy pieniądze na oświetlenie, które najczęściej nikomu nie jest specjalnie do niczego potrzebne. Problem stale narasta i naukowcy mówią o tym coraz wyraźniej. Jest to naruszanie równowagi w ekosystemach.

ramię galaktyki
Na Ziemi niewiele jest już miejsc gdzie można zobaczyć takie niebo


Wycieczka do Chin na zaćmienie 2009
Rok Astronomii zaćmienie SłońcaZaćmienie Słońca w bieżącym roku zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Może się ono stać największym hitem biur podróży oraz miejsc gdzie będzie można oglądać Czarne Słońce. Pojawiają się już pierwsze oferty np. AirTours (AirTours Cracow - oferta wycieczki). Jest to co prawda wyjazd dla grup minimum 15 osobowych i jego cena też nie jest bagatelna - 8450PLN. Ale nie jest to typowa wyprawa na zaćmienie, tylko wyjazd bardziej turystyczny, którego atrakcją niewątpliwą jest zaćmienie Słońca. Wyjazd trwa 10 dni (od 15 do 24 lipca 2009r.). Oprócz zaćmienia będzie można zwiedzić wiele ciekawych miejsc Chin.

Johannes Kepler poleci w kosmos
Wydarzenia ATV - Johannes Kepler Europejska Agencja Kosmiczna ESA ustaliła nazwę dla swojego drugiego automatycznego pojazdu kosmicznego ATV. Otrzyma on imię Johannes Kepler (Jan Kepler).
W bieżącym roku, wśród wielu rocznic astronomicznych, jedną z nich jest 400 lat od publikacji dzieła Keplera 'Astronomia Nova'. ESA w ten sposób uświetnia tego wielkiego astronoma.
Automatyczny Statek Transferowy (ang. Automated Transfer Vehicle, ATV) – typ kosmicznego statku transportowego zaprojektowanego i budowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), mającego zaopatrywać Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w paliwo, wodę, powietrze i materiały do eksperymentów. Dodatkowo, ATV może podnieść orbitę stacji, przywracając jej właściwą pozycję utraconą przez działanie szczątkowej atmosfery. Jest to pojazd bezzałogowy wynoszony rakietą Ariane 5 z kosmodromu Kourou. Po trzech dniach lotu (w przypadku pierwszej misji po trzech tygodniach lotu) statek powinien automatycznie zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (do modułu Zwiezda).
Kepler znowu spojrzy w niebo tak ostro jak nigdy dotąd
Wydarzenia KeplerSonda Kepler rozpocznie w tym tygodniu poszukiwania planet terrapodobnych. W dniu 6 marca (o 22h 49min 57sek czasu EST czyli UTC-5h) w czasie trwania okna startowego w godzinach przedpołudniowych zostanie przeprowadzony start rakiety nośnej. Sonda Kepler zostanie wyniesiona na orbitę około słoneczną poza płaszczyzną orbity Ziemi. Jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach teleskop ten jest jednym ze specjalistycznych rozwiązań mających zastąpić wysłużony teleskop Hubble’a. obecne rozwiązania nie mają na cale wielkiej uniwersalności w myśl zasady jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Uniwersalne rozwiązania szybko kończą swoje możliwości i tak dzieje się z teleskopem Hubble’a. dzisiejsza astronomia stawia sobie za zadanie dokonania obserwacji wysoce specjalistycznych. Ponieważ wiemy czego szukamy i jak to należy wykonać, możemy zastosować zaawansowane rozwiązania.
Kalendarium na marzec 2009r.
Astrnomia zjawiska Przedstawiamy kolejny Kalendarz zjawisk astronomicznych do wykorzystania dla wszystkich miłośników i pasjonatów astronomii. W dniu 20 marca zaczynamy wiosnę astronomiczną - Słońce przejdzie przez Punkt Barana i będzie znajdować się nad równikiem niebieskim.
Punkt Barana to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim, zwany również punktem równonocy wiosennej. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana jest początkiem wiosny astronomicznej. Wskutek precesji osi Ziemi punkt Barana przesuwa się po ekliptyce dokonując pełnego obiegu w ciągu 26 tysięcy lat. Obecnie znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, jego nazwa powstała, gdy był w gwiazdozbiorze Barana. Za kolejne 500 lat punkt Barana znajdzie się w gwiazdozbiorze Wodnika.
Od punktu Barana mierzy się wzdłuż równika niebieskiego rektascensję, a wzdłuż ekliptyki – długość ekliptyczną.
Ostatnie spojrzenia na Lulin
Niebo za oknem Zima nie rozpieszcza nas swoja pogodą, przez co obserwacje są wręcz niemożliwe do prowadzenia. Najbardziej rozczarowani są Ci, którzy planowali obserwacje komety Lulin. Jest to tym bardziej rozczarowujące, że kometa ta więcej nie pokaże się na naszym niebie. Pozostałe komety pojawiające się w tym roku nie będą na tyle atrakcyjne jak Lulin, a przynajmniej tak wynika z Kalendarzy Astronomicznych. Nic tu jednak nie jest pewne, a tym bardziej zjawiska nieokresowe, czyli komety jedno-pojawieniowe. Wiele komet jest odkrywanych przez praypadek, bo są to Ciała trudne do obserwacji a szczególnie, gdy znajdują się daleko od Słońca i ich koma jest bardzo małą, albo wcale jej nie ma.

Jak pokazują doświadczenia, w tym również amatorów, najwięcej komet wykrywa się w pobliżu Słońca. Stąd projekt SOHO, w którym oprócz obserwacji naszej gwiazdy odkrywa się komety, bo są w tedy największe. Zostało tak odkrytych wiele komet, co świadczy, że jest ich w naszej okolicy sporo. Wiele z nich spada na Słońce. Aby kometę można było obserwować już w fazie zbliżania się do Słońca, musi być wcześniej odkryta i dzieje się to najczęściej dzięki fotografii. Nie jest to już klasyczna fotografia na kliszy ale najczęściej fotografia cyfrowa, choć i to nie jest regułą.
Otwarcie Roku Keplerowskiego – dzień trzeci
Żagań-M.R.A. układ słonecznyDzisiejszy dzień przywitał nas deszczem, więc wszyscy cieszyli się, że nasze delikatne balony no ogrzane powietrze udało się wypuścić wczoraj. Dzisiejsze spotkania keplerowskie poświęcone były Johannesowi Keplerowi. W kręgu przyjaźni Pan Tomasz opowiedział młodzieży jak Kepler odkrył prawa ruchu ciał niebieskich. Następnie wszyscy przystąpili do budowy układu słonecznego. Powstało oczywiście Słońce i planety - wszystko własnymi rękoma formowały dzieci. Wszystko pełne żywych kolorów, bo to urzeka nas najbardziej w kosmicznych obrazach. Na koniec dzisiejszego spotkania udaliśmy się do naszego kina w sali Inter i obejrzeliśmy film 'Eyes on the skies', który zapoznał wszystkich z historią teleskopu astronomicznego sięgająca 400 lat. Z jednej strony to dużo, jak na jednego człowieka, ale biorąc pod uwagę historie ludzkości i rachubę czasu domierzająca rytm istnienia Wszechświata to zaledwie jedna mała chwilka.

W ten sposób trzydniowymi spotkaniami rozpoczęliśmy nasze uczestnictwo w obchodach Międzynarodowego Roku Astronomii. Nadchodzi ocieplenie - choć do wiosny jeszcze trochę czasu zostało - a na najbliższy weekend zapowiada się niewielka poprawa pogody. Być może dzięki temu uda się nam przeprowadzić upragnione obserwacje oddalającej się już komety Lulin, która na pożegnanie mruga nam swoim zielonym oczkiem. Do zobaczenia na stanowiskach obserwacyjnych!!

Na zakończenie spójrzmy jeszcze na fotoreportaż, którego autorem jest oczywiście Bartłomiej Patka z sekcji fotograficznej Szkoły Talentów przy Centrum Kultury. W tej samej Szkole Talentów powstanie w marcu Sekcja Astronomiczna, do której już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców. Tak samo jak Wszechświat, jesteśmy otwarci dla wszystkich.
Otwarcie Roku Keplerowskiego – dzień drugi
Żagań-M.R.A. balony keplerowskieWieść się rozeszła że bawimy się świetnie przy okazji poważnej imprezy i nie mogliśmy się pomieścić w Sali. Tyle nas było. Powstały kolejne balony. Wszystkim już marzy się wiosna, wiec ten temat na nich też zagościł. A ponieważ jutro pogoda może nam sprawić psikusa w postaci deszczu, zapadła decyzja, balony lecą dzisiaj. Wszyscy wyszli na główny plac miasta – Plac Słowiański. I nasze wspaniałe, kolorowe konstrukcje zostały napełnione fachowo przez Pana Tomasza, gorący powietrzem. W ten sposób wiedza teoretyczna zdobyta na zajęciach przeistoczyła się w praktyczne doświadczenie. Niektóre balony fikały koziołki. Był nawet taki który się spłonął w locie. Ale takie jest ryzyko tego zawodu. Jak pokazuje fotoreportaż (autorem zdjęć jest Bartłomiej Patka) balony poleciały do nieba, a wszyscy mieli buzie uśmiechnięte – jak zawsze zresztą.
Otwarcie Roku Keplerowskiego - dzień pierwszy
Żagań-M.R.A. ŻagańW dniu dzisiejszym (24 lutego 2009r.) rozpoczął się trzydniowy „Happening Keplerowski – Jan Kepler w naszym mieście”, który jest otwarciem Roku Keplerowskiego w Żaganiu, obchodzonego z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii. Jest to szczególny sposób otwierania takich obchodów. Bez odczytów, kwiatów i przemówień, wszyscy dobrze się bawili i … budowali balony na ogrzane powietrze. Pogoda ciągle nam nie dopisuje racząc nas mgłą, opadami śniegu, deszczu i chmurami, ale nie stoi to na przeszkodzie by rano wstać, choć są ferie i przyjść do Centrum Kultury gdzie odbywa się cała zabawa. Bo właśnie zabawą świętujemy otwarcie Roku Keplerowskiego w pięknych wnętrzach Naszego Żagańskiego Pałacu Książęcego.
Co macha nam ogonem na niebie?
Niebo za oknem C/2007 N3 LulinDzisiejszego dnia, 24 lutego, kometa C/2007 N3 – Lulin, znajduje się najbliżej Ziemi – jedynie 0,41j.a. (jednostki astronomicznej – czyli średniej odległości Ziemi od Słońca). Jest to piękna, o zielonej barwie kometa jadnopojawieniowa – nieokresowa. Co oznacza, że już do nas nie wróci. Kometa ta została odkryta przez Ye Quanzhi i Lin Chi-Shengw dniu 11 lipca 2007 roku. Jej orbita ma kształt hiperboli o mimośrodzie 1,000205 i powraca obecnie tam skąd przybyła czyli z peryferiów Układu Słonecznego. Jaj orbita jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 178,372285244073o, co oznacza, że porusza się ruchem wstecznym w stosunku do Ziemi wokół Słońca. Przez peryhelium (punk orbity najbliższy Słońcu) przeszła w dniu 11 stycznia 2009r. Jej przepiękny kolor zawdzięczamy obecności w głowie komety cyjanu i dwuatomowego węgla.
Odsłonięcie pomnika Planetoidy Toruń
Rok Astronomii Toruń - 12999W dniu 20 lutego, w Toruniu nastąpiło oficjalne polskie otwarcie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Głównym punktem programu było odsłonięcie pomnika planetoidy 12999 Toruń.

Uroczystość poprowadził astronom Maciej Mikołajewski. Przemówienia wygłosili prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Nauki i Komitetu Astronomii PAN prof. Kazimierz Stępień, pomysłodawca nadania planetoidzie nazwy Toruń - prof. Tadeusz Michałowski oraz twórczyni rzeźby planetoidy Paulina Kaczor-Paczkowska. Został także odczytany list do mieszkańców Torunia napisany przez odkrywcę asteroidy, amerykańskiego astronoma prof. Edwarda Bowella. Profesor Bowell zamierza odwiedzić Toruń w kwietniu.
Oko Cyklopa czyli VLTI i T Zająca
Wydarzenia VLT Nasze oczy zostały uzbrojone w największy teleskop optyczny w historii ludzkości. 100m średnicy, bo tyle liczy sobie stworzony interferometr podczerwony skonstruowany w obserwatorium ESO – Europejskiego Obserwatorium Południowego (na zdjęciu). Przy pomocy tego teleskopu zostały przeprowadzone obserwacje gwiazdy T Zająca. Jest to gwiazda zmienna typu Mira. Gwiazdy te należą do bardzo starych gwiazd, które kiedyś były gwiazdami klasy naszego Słońca. Gwiazda ta kończy swoje paliwo i zaczyna rozpraszać się w postaci odrzucanych obłoków materii. W czasie tych przemian zmienia swoją jasność – pulsuje.
Urodziny Galileusza.
Astronomowie Galileusz445 lat temu, 15 lutego 1564 roku, urodził się Galileo Galilei. Astronom, astrolog, fizyk. Jako jeden z pierwszych zastosował lunetę do obserwacji astronomicznych. To jemu zawdzięczamy rewolucję w badaniach astronomicznych. W zasadzie trudno mówić o badaniach astronomicznych przed tym astronomem. W zasadzie to było takie hobby przy okazji astrologii. A biorąc pod uwagę karę jaką zadano Galileuszowi za otwarte propagowanie wyników swoich obserwacji, wniosków i popieranie teorii Kopernika, to śmiało możemy powiedzieć, że astronomii wcześniej nie było. Ten astronom, zresztą nie pierwszy i nie ostatni, jak współcześni nam zdobywcy kosmosu, z narażeniem życia dążył do poznania Wszechświata.
Czytamy astronomię
Astronomia ksiązki Zima nam nie odpuszcza, a do tego za oknem na niebie same chmury i to do samej ziemi. Trudno wydłubać jakiś dzień na obserwacje, ale takie jest życie astronoma-hobbysty. Jest jednak na to niezła rada – książki. To bardzo dobry sposób na spędzanie czasu w ogóle. W naszym przypadku daje nam to możliwość rozszerzenia wiedzy na nowe obszary. Pytanie tylko co czytać i dokąd po to pójść. Czy do księgarni, czy w Internecie, a może po prostu pójść do biblioteki?

Tak to będzie najlepszy pomysł. Dlatego przygotowaliśmy dla państwa zestawienie różnych zasobów ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki w Żaganiu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu(lokalizacja w Pałacu na parterze). Niedługo uzupełnimy ją o zestawienia dotyczące Jana Keplera i Mikołaja Kopernika. Znajdzie się tu coś dla każdego. Od wiedzy fachowej, po historię i dydaktykę. Nie jest najczęściej wydawana literatura. Dlatego trzeba czasami wykazać się cierpliwością w kompletowaniu swojej biblioteczki, ale skutki tego mogą być bardzo ciekawe. W niektórych domowych biblioteczkach można znaleźć czasami prawdziwe Białe Kruki.
Przeloty stacji ISS dla Żagania
ISS Zgodnie z zapowiedziami przedstawiam kolejne zestawienie danych o przelotach stacji ISS nad żagańskim niebem. Czas przelotów jest oczywiście w czasie zimowym dla naszego kraju - czyli takim jaki obecnie obowiązuje. Aby zobaczyć mapkę przelotu, ułatwiająca orientację w czasie obserwacji wystarczy kliknąć link ukryty pod datą w lewej kolumnie tabeli.
Galileoskop - teleskop dla każdego
Rok Astronomii GalileoskopPomysł galileoskopu jest uhonorowaniem 400 rocznicy pierwszej obserwacji przeprowadzonej przez Galileusza. Dokonał on rewolucyjnej zmiany w podejściu do badania świata, a szczególnie kosmosu. Ten odległy obszar naszego domu – Wszechświata – był do tej pory, z naszego obecnego punktu widzenie, badany w sposób transcendentny. Niedostępność tego obszaru powodowała, że ludzie co najwyżej używali oczu do badań, a wyciągnięte z tego wnioski były, jak się okazało, dalekie od rzeczywistości. Przeprowadzenie przez Galileusza obserwacji przez swój teleskop zmieniło również wiedzę i poglądy jego samego. Dzisiaj każdy spoglądający przez teleskop również doznaje takiego przeistoczenia. Sama obserwacja teleskopowa naszego Księżyca zmienia nasze wyobrażenia o nim, i nie są to czcze słowa, bo takich sytuacji mam już w swoim doświadczenie nie mało.
ESA - lot Marsa i jeszcze dalej
Filmy Lot na marsa jest kolejnym marzeniem ludzkości po odwiedzeniu Księżyca. USA przymierza się do tego już od wielu lat, a poprzedni prezydent USA postawił już zadanie dotarcia ludzi na te nieprzyjazną planetę. Wszystko jednak wskazuje, że ponownie musimy polecieć na Księżyc by rozwiązać problemy, z którymi obecnie jeszcze sobie nie radzimy.

Poniższe filmy popularnonaukowe pokazują jak ogromne pragnienie ludzi do podroży planetarnych są realizowane. Jak wiele wysiłku, wielu ludzi musi włożyć by osiągnąć ten cel. Dzisiaj jest łatwiejsze jak kiedykolwiek indziej, ale to nie znaczy, że możemy się pakować i wsiadać na statek. Zapraszam do kina.Część pierwsza
Kalendarium na Luty 2009
Astrnomia zjawiska Poniżej przedstawiam kolejny kalendarz zjawisk astronomicznych tym razem na miesiąc luty 2009r. Należy pamiętać że momenty zjawisk są podane w czasie UT i dla czasu zimowego, który obecnie obowiązuje w Polsce, należy dodać 1 godzinę aby uzyskać moment zjawiska w czasie pokazywanym przez nasze zegarki. Astronomowie bardzo często, w zasadzie zawsze podają momenty zjawisk wg czasu UT, co pozwala uniknąć wielu nieporozumień co do chwili obserwacji. Przeliczenie na czas miejscowy jest bardzo proste i zależne od strefy czasowej.
Obserwujemy Kometę Lulin
Niebo za oknem LulinNad naszymi głowami właśnie przelatuje kometa. Została ona odkryta przez zespół obserwatorów z Chin i Tajwanu. Obecnie głowa komety ma średnicę około 500 tysięcy kilometrów. Na zdjęciu widoczny jest warkocz jonowy, powstały przez oddziaływanie z wiatrem słonecznym (prawa strona zdjęcia) i warkocz pyłowy pozostawiony przez kometę na drodze przelotu (lewa strona zdjęcia). Kometa o oznaczeniu C/2007 N3 jest kometą nieokresowa i porusza się po orbicie hiperbolicznej. Wciąż zbliża się ona do Ziemi. 24 lutego jej odległość od naszej planety wyniesie 0,41 jednostki astronomicznej, a jasność powinna wzrosnąć do około 5 magnitudo. Komety są jednak ciałami niebieskimi, które potrafią sprawić niespodziankę, szczególnie dotyczącą swojej jasności. Rozbłysnąć o kilka wielkości gwiazdowych... bądź o podobną wielkość przygasnąć.
Toruń - inauguracja MRA 2009 w Polsce
Rok Astronomii

'Odkryj Wszechświat w Toruniu' -  tak brzmi toruńskie hasło obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w naszym mieście. Dla torunian przygotowano z tej okazji mnóstwo koncertów, wystaw, wykładów sław naukowych i imprez plenerowych.

ONZ ogłosiła rok 2009 jako Międzynarodowy Rok Astronomii. Deklaracja została zaproponowana przez Włochy, a inicjatorką jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

Gród Kopernika będzie najhuczniej w Polsce celebrował MRA 2009. Już  w styczniu zeszłego roku Rada Miasta przyjęła w tej sprawie uchwałę: 'z uwagi na to, że Toruń szczyci się faktem, iż właśnie tutaj urodził się wielki astronom Mikołaj Kopernik, Rada Miasta Torunia postanowiła zgłosić akces Miasta Torunia do aktywnego uczestnictwa w działaniach ONZ i obchodach Międzynarodowego Roku Astronomii' – głosi jej treść. Prezydent Torunia  powołał pełnomocnika Macieja Mikołajewskiego, wykładowcę z Centrum Astronomii UMK. Jego  zadaniem jest koordynacja wszystkich inicjatyw oraz imprez związanych z obchodami. Organizują je niemal wszystkie instytucje kulturalne Torunia oraz uniwersytet.

Wybieramy zdjęcie roku 2008
AstrofotografiaAstroForum i Deltaoptical Postanowiło nagrodzić astroamatorów za ich osiągnięcia astrofotograficzne za 2008 rok i do 13 lutego 2009 roku do godz. 20.00 możemy głosować na wybrane przez nas zdjęcia. Głosowanie jest bardzo proste wystarczy przyjrzeć się zdjęciom, wybrać naszym zdaniem najładniejsze (możńa wybrać kilka) i wziąć udział w ankiecie dołączonej do wątku ba forum.

AstroKonkurs - zadanie 2
Astrozagadki Poniżej przedstawiamy zdjęcie, które przedstawia ... No właśnie co ono przedstawia? To nasze sztandarowe pytanie, na które należy udzielić odpowiedzi i przesłać je do nas drogą elektroniczną, by móc wzięć udział w naszym konkursie. Czas nadsyłania odpowiedzi do końca miesiąca, ajest on przypominamy krótki!!Odpowiedź na pytanie nr 1
Astrozagadki Odpowiedzią na pytanie nr 1 w naszym AstroKonkursie jest – Analemma. Zdjęcie przedstawia zjawisko analemmy, czyli zmieniającego się położenia Słońca na niebie w ciągu roku. Wynika ono z rocznego ruchu Ziemi wokół Słońca oraz nachylenia osi ziemi w stosunku do ekliptyki. Najwyższy punkt analemmy osiągany jest latem a najniższy zimą. Punkty te odpowiadają przesileniom. Na przesunięcie w kierunku wschód zachód ma wpływ eliptyczność orbity ziemskiej oraz zmienna prędkość poruszania się po niej, co odkrył Johannes Kepler. Nasze zdjęcie zostało wykonane w Grecji. Możesz sam spróbować wykonać takie zdjęcie. Zdjęcie tła jest jednym ze zdjęć więc całość trzeba po prostu zmontować na komputerze.
''Oczy skierowane ku niebu'' w Żaganiu
Żagań-M.R.A. jacek patka Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przekazało nam dwa filmy na płytach DVD, których premiera odbyła się u Nich 19 stycznia. Jest to „Hubble - 15 lat odkryć teleskopu” oraz 'Eyes on the Skies' (o premierze pisałem w artykule). Oba filmy zostały wyposażone w polskojęzyczne napisy co ułatwi wszystkim ogarnięcie piękna tych pokazów.
Widoczność ISS (do 5 lutego)
ISS Nad Żaganiem znowu poprawiły się warunki widoczności Międzynarodowej Stacji Orbitalnej. Poprawiły się o tyle, że stacja w ciągu najbliższych dni przelatywać będzie w dogodnych warunkach pozycyjnych. Gdyby nie pogoda ... Ale ponieważ zima wraca to i może się wypogodzi. Po zakończeniu tej sesji obserwacyjnej do 17 lutego stacja znowu z naszych terenów nie będzie widoczna.

Proponuję zaprządz do pracy nasze dotychczasowe umiejętności z poprzednich ćwiczeń i spróbować upolować ISS na zdjęciach. Znamy parametry przelotu więc jesteśmy się w stanie przygotować. W naszych warunkach amator nieba musi być przygotowany na różne niespodzianki. A to niebo się zachmurzy, a to znowu z pochmurnego zmieni się w pełne gwiazd i wtedy trzeba zabierać sprzęt i w teren.

Czasy przelotów podane są w czasie zimowym. Wystarczy spojrzeć na zegarek i o właściwej porze wyjść na dwór.
Zaćmienie 26 stycznia 2009 - prawie na żywo
Astrofotografia A poniżej nagrane przez amatora zaćmienie bezpośrednio z miejsca zajścia czyli z Jakart'y. No może nie zachwyca jakością, ale pokazuje jakie niespodzianki czekają na łowcę zaćmień - chmury. Zawsze nie tam gdzie trzeba i nie w tedy kiedy trzeba.stat4u
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:01
Zachód słońca: 17:23
Dzień trwa:
10 Godzin 22 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:14
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Leon, Ludomira, Leona, Aulus
Faza Księżyca

Data: 20-2-2018 12:02:47

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3693 planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (27)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2018

2017

2016

2015

2014

Wygenerowano w sekund: 0.13 19,629,119 unikalne wizyty
strzaka do gry