Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 05:08:35

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zaglądamy w struktury mikrokosmosu



Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Sekcja astronomiczna to nie tylko astronomia. Jak już często wspominaliśmy na łamach naszej strony to przede wszystkim sekcja naukowa. Astronomia jest naszą główną dziedziną zainteresowań, ale wraz z astronomią wchodzimy w obszary wielu nauk. Nie sposób zajmować się Wszechświatem i podróżami w kosmosie nie łącząc wiedzy z fizyki, chemii, informatyki czy nawet psychologii.

Dlatego nie należy się dziwić, że do pracy zaprzęgamy Rafała wraz z jego skomputeryzowanym mikroskopem. Pozwala on odkrywać mikrokosmos. Proste i wspaniałe rozwiązanie pozwala na obserwacje mikroświata jednocześnie przez wiele osób a przy tym możemy natychmiast każdy obraz utrwalić na cyfrowych zdjęciach.

Galieleoskop luneta dla każdego w sklepach



Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Wraz z ideą Międzynarodowego Roku Astronomii popularyzowana jest druga myśl przewodnia a mianowicie – teleskopu dla każdego. W myśl tej idei stworzono prostą lunetę, którą za niewielkie stosunkowo pieniądze może kupić prawie każdy i samodzielnie zmontować poznając przy tym jej konstrukcję a w oparciu o dołączone materiały i materiały w sieci poznać działanie tego typu przyrządów.

Nowy AstroJawil v.14



Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Jest już czternasta edycja programu Janusza Wilanda. Program stał się już kultowym narzędziem miłośników astronomii. Kolejna wersja programu zawiera cześć nowych rozwiązań. Należy pobrać ze strony autora pełną wersję.

Po instalacji w katalogu mamy dostępne obie wersje. Nową oraz stara 13-tkę. Aby uruchomić star a wersję programu trzeba wejść do katalogu gdzie został zainstalowany i uruchomić plik Astrojawil. Drugi plik astrojawil_14 uruchamia jak się domyślamy wersję nową. Jest to komfortowa sytuacja dla tych u których nowa instalacje nie chce się uruchomić lub nie działa jak należy.

Astro Kalendarz z AstroCD



Na stronie AstroCD - Forum jest dostępny do pobrania dokument PDF będący Kalendarzem zjawisk astronomicznych na 2010 rok. Wspaniałe opracowanie pozwala przygotować się na każdą okazję obserwacji ciekawych wydarzeń astronomicznych.

Jak to działa?



W czasie nauki podstaw optyki warto posłużyć się różnymi materiałami multimedialnymi, które ułatwią nam zrozumienia tego czego nie możemy zobaczyć. Przy okazji można nieźle się pobawić i zobaczyć do czego warto tak naprawdę wykorzystać nasz komputer. Poniższe aplety java pozwolą poznać podstawy optyki i wykonać doświadczenia niemożliwe często do samodzielnego wykonania. Ich zadaniem jest pomóc zrozumieć co tak naprawdę widzimy wykonując obserwacje przez układy optyczne w różnych warunkach.

Realizujemy marzenia



Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Zima zbliża się do nas wielkimi krokami i patrzeć tylko jak spadną pierwsze śniegi. Pod choinka spełnią się niejedne marzenia. A na naszych zajęciach bierzemy marzenia w swoje ręce i spełniamy je sami. I mamy na to prosty sposób.

Weź trzy soczewki: jedną większą na obiektyw i dwie mniejsze na okular. Wędrując po sklepach za prezentami dla najbliższych i smakołykami na wigilijny stół zbieraj rurki wszelkich rozmiarów. Kartonowe, metalowe, plastikowe i jakie Ci tylko wpadną w ręce. Wszystko zbierz w jedno miejsce i przynieś na nasze zajęcia.

Stary dobry Hubble



Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaW 2004 roku teleskop ten skierowano na pusty wydawałoby się obszar nieba. Ale astronomowie mieli jak zwykle nosa i tak powstało głębokie Pole Hubble'a. W którym zaobserwowano niezliczone ilości galaktyk. Na podstawie tych zdjęć opracowano 12 prac naukowych.

Teraz, gdy teleskop został wyposażony w nową kamerę Wide Field Camera 3 - WFC3, ponownie ustawiono teleskop na ten obszar i ... zaobserwowano galaktyki powstałe 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Przy czym należy pamiętać, że Wszechświat ma obecnie 13,7 miliarda lat (13700 milionów lat).

Czy wiesz, że ....



Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaW czasie emisji Apollo 15 osiągnięto fantastyczny jak na owe czasy poziom i jakość transmisji telewizyjnej na ziemię. Można było oglądać fantastyczne obrazy z powierzchni naszego satelity. Największym problemem w czasie transmisji był kontrast między białymi skafandrami kosmonautów, szarym pokryciem powierzchni Księżyca i niesamowicie czarnym niebem.

Była to misja w czasie której kosmonauci po raz pierwszy wykorzystali pojazd do poruszania się po jego powierzchni. Co umożliwiło poruszanie się na łącznej odległości 27,9 km.

Teleskopy rosną jak grzyby po deszczu



Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Pogoda jest trudna do zaakceptowania dla pasjonaty i badacza nieba, ale to wcale nie znaczy, że czas musi być stracony. Każdy z nas wykorzystuje ten czas na przygotowanie się do zadań badawczych. Tak też było i tego sobotniego dnia – 5 grudnia 2009r.

W planie mieliśmy budowę przyrządów astronomicznych. Ale w pierwszym rzędzie musimy poznać tajniki optyki i różnych zagadnień fizycznych związanych z działaniem i budową takich instrumentów. Trzeba poznać takie podstawowe zagadnienia jak co to jest ogniskowa soczewki, apertura. Ważne jest poznanie podstawa budowy lunety astronomicznej oraz zasady jej działania. Wiemy, że nie jest to zadanie na jedno popołudnie, ale dzięki takim zajęciom zdobywamy wiedzę do dalszej pracy samodzielnej. Kolejne zajęcia pozwolą już nam dożo swobodniej przystąpić do realizacji swojego wymarzonego celu własnego teleskopu. Problem jest na tyle poważny, że przecież większość z nas nie miała jeszcze optyki na zajęciach w szkole. Musimy sami ja zdobyć, a w przyszłości wykorzystamy ją w szkole. Tym bardziej jest to wspaniała przygoda.

Dostajemy długie oczy



Patka-obrazekCzyli pierwsze wyposażenie do Żagańskiego Obserwatorium Astronomicznego

Oto nasze przyszłe Obserwatorium zostaje wyposażone w pierwszy sprzęt. A jest nim Teleskop astronomiczny firmy Sky-Watcher znany pod nazwą Synta 10”. Dzięki szczodrości Centrum Kultury oraz Firmy Uniwersał z Żywca teleskop ten stanie się pierwszym wyposażeniem astronomicznym wchodzącym na jego wyposażenie. W przyszłości teleskop ten zostanie rozbudowany o kolejne wyposażenie pozwalające zwiększyć jego funkcjonalność i możliwości wykorzystania do prowadzenia obserwacji Wszechświata oraz prowadzenia badań jego przestrzeni.

Tymczasem dzięki niemu będziemy mogli prowadzić w naszym zespole obserwacje wizualne i częściowo astro fotograficzne. Przed większością zespołu stoi ogrom zadań związany z opanowaniem sztuki obserwacji astronomicznych. W tym również tych opartych o teleskopy astronomiczne. Dlaczego wybór padł właśnie na ten typ teleskopu? Ponieważ jest to ceniona konstrukcjia wśród wszystkich miłośników astronomii.

Radiowa NOC POD GWIAZDAMI



Patka - Radio Czytamy, oglądamy, patrzymy i … słuchamy. Tak, słuchamy, bo radio już od dwudziestu lat umila nocne wieczory miłośnikom astronomii.

W Polskim Radiu Katowice od blisko 20 lat nadawana jest popularna audycja astronomiczna dla miłośników nieba. W programie ciekawostki astronomiczne, omówienie zjawisk astronomicznych tygodnia, cotygodniowa zagadki telefoniczne, a także okolicznościowe zagadki z nagrodami. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, organizowane są już od wielu lat cykle zagadek, których główną nagrodą jest teleskop ufundowany przez firmę UNIWERSAŁ.

Kalendarium na grudzień 2009r.



I nadszedł ostatni miesiąc Międzynarodowego Roku Astronomii, miesiąc w którym będziemy mieli okazję obejrzeć wiele wspaniały zjawisk astronomicznych, w tym częściowe zaćmienie Księżyca. Możemy w tym miesiącu pokusić się o obserwacje Merkurego, ale zaznaczam, że należą one do bardzo trudnych do przeprowadzenia. Mimo, że planeta znajdzie stosunkowo daleko od Słońca jak na swoje możliwości, to jednak będzie to tylko 4 stopnie. A jak wykazuje praktyka jet to nie wiele. Możemy jednak zaliczyć się do nielicznej grupy obserwatorów tej planety, bo do wytrwałych świat należy.

Nie zawiodą nas też roje meteorów, a piękne jesienno-zimowe wieczory warto wykorzystać na obserwacje astronomiczne.

A w ostatni dzień roku niespodzianka dla wszystkich - częściowe zaćmienie Księżyca w całości widoczne w Polsce. Zapraszamy na obserwacje, gdyż warunki są bardzo dogodne i wygodne. Po astropatrzeniu w niebo zdążymy się jeszcze zabawić na Sylwestrowych szaleństwach.

Andrzejkowy Księżyc



Patka-obrazek Czyli kosmiczne wyprawy Sekcji Astronomicznej

Nadeszła sobota, dzień naszych spotkań w kręgu astronomicznych tajemnic. Listopadowa pogoda nie rozpieszcza nas zbytnio, ale staramy się nie narzekać. Zawsze mamy dla siebie zajęcie. Tak było i tym razem. Z prognoz wiadomym było, że pogoda załamie się w drugiej części zajęć, dlatego postanowiliśmy od razu przejść do rzeczy i udaliśmy się na plac zamkowy, by rozstawić nasz sprzęt. Dzięki uprzejmości Izby Keplera z Muzeum Obozów Jenieckich nadal dysponujemy wypożyczonym teleskopem. I choć niebo zasnuwała mgła skierowaliśmy nasze oczy do starego znanego Księżyca.

Przewrotne przypadki



Oto grupa miłośników astronomii z toruńskiego Zespołu Szkół nr 10 odkryła asteroidę z Pasa Głównego. Prowadzili oni obserwację i analizę orbity tzw. Kilera, czyli obiektu zagrażającego zderzeniem z Ziemią. Analizowali oni fotografie ukazujące asteroidę 2009 VZ25. Zebrane przez siebie informacje przekazali do koordynatora Patricka Millera projektu 'NEO Confirmation Campaign' z ramienia Astronomical Research Institute.

Jak się okazało, przypadkiem odkryli nową asteroidę o oznaczeniu WY24. Nie jest to pierwszy odkryty obiekt przez ten zespół. Mają oni w sumie na swoim koncie już 10 takich przypadków.

Podróże do gwiazd na szklanym ekranie



Patka-obrazek Dzięki National Geographic już dzisiaj możemy poznac tajemnice naszego KSiężyca, ale na tym nie koniec, bo w zanadrzu mamy spotkania z obcymi cywilizacjami a dokładniej poznamy analizę możliwości takich spotkań. Od wielu dziesięcioleci naukowcy starają się zrozumieć jak powstał i działa nasz Wszechświat i mimo, że stale z nowymi odkryciami rodzą się nowe pytania to nie ustajemy w swoich poszukiwaniach. Poznajmy więc osiągnięcia największego naukowca wszech czasów i więżnia swojego ciała Stevena HAWKINGA.

24 listopada 2009
11:00 CZYSTA NAUKA: TAJEMNICE KSIĘŻYCA (Earth Investigated) - serial dokumentalny

W 1969 r. amerykańscy astronauci wylądowali na powierzchni ziemskiego satelity - Księżyca. Ten drugi co do jasności obiekt widziany z powierzchni globu ma duży wpływ na procesy zachodzące na powierzchni naszej planety. W programie podstawowe informacje o Księżycu i jego oddziaływaniu na życie, jakie rozwinęło się na Ziemi.

Kosmos bez tajemnic - na pochmurne dni



Patka-obrazek Kanał Discovery Science ponownie przygotował kilka wartych zainteresowania programów. Poznamy problemy podróży międzyplanetarnych, dzięki najnowszym technikom zobaczymy nasze Słońce od środka oraz poznamy tajniki Wielkiego Zderzacza Hadronów. Oto propozycje na najbliższy okres.

W śród propozycji znajdziemy:

28 listopada 2009r.
10:00 NAJWIĘKSZE Z NAJWIĘKSZYCH: MIĘDZYNARODOWA STACJA KOSMICZNA (Building the Biggest) - serial dokumentalny

Budowa międzynarodowej stacji kosmicznej to jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć, jakich podjął się człowiek, zarówno od strony naukowej jak i technicznej.
Emisje:
25 listopada, godz. 10:00 DISCOVERY SCIENCE
25 listopada, godz. 17:00 DISCOVERY SCIENCE
25 listopada, godz. 04:40 DISCOVERY SCIENCE
26 listopada, godz. 10:00 DISCOVERY SCIENCE
26 listopada, godz. 17:00 DISCOVERY SCIENCE

SOLARIS to coraz większy sukces



Patka-obrazek W Opolu działa już od kilku miesięcy automatyczny teleskop w Centrum Handlowym. Wydawałoby się że jest to rozwiązanie czysto komercyjne. Po prostu taki innowacyjny sposób na przyciągnięcie klientów do centrum handlowego. Inwestor wydając 300000 złotych na pewno liczy na zwrot kosztów z nawiązką. No i tu można się pomylić!!!

Firma Uniwersał która jest wykonawcą astronomicznej części projektu, stale rozwija i udoskonala rozwiązanie, aby można było czerpać korzyści z tak prowadzonych obserwacji. Całe obserwatorium jest nastawione głównie na prowadzenie obserwacji Słońca, ale wieczorne obserwacje można również prowadzić. Niespotykaną zaletą tej konstrukcji jest jednak stała archiwizacja prowadzonych obserwacji. Kamera zamontowana na teleskopach w Solarisie, przekazuje obrazy do komputera a ten poprzez łącze sieciowe udostępnia obraz przez Internet na stronie internetowej. W zasadzie mamy dostęp do wyników pracy obserwatorium niezależnie od tego czy przyjedziemy do Opola czy też otworzymy stronę internetową. Oczywiście zakres możliwości wykorzystania tego obserwatorium jest zupełnie inne przez sieć w stosunku do tego co mamy na miejscu w Opolu.

Bolid nad Żaganiem



Patka-obrazekW dniu 21 listopada 2009r. o godzinie 2037 na zachodnim niebie, nad Żaganiem, można było zobaczyć spadający bolid. Przemierzył 1/3 nieba w tym przez gwiazdozbiór Łabędzia by spłonąć w górnych warstwach atmosfery. Widok przepiękny tym bardziej, że nie jest to codzienne zjawisko nawet jak na okres dużej aktywności meteorowej.

Cóż to jest bolid? To wyjątkowo jasny meteor. Zjawisko na tyle rzadkie do obserwacji, że powołano stacje bolidowe do ich monitorowania i fotografowania. Są na tyle jasne, że bez problemu dają się fotografować niewielkimi kamerami. Stacje bolidowe najczęściej obejmują całe niebo nad danym obszarem obserwacji.

Bolidy to meteory o wystarczająco dużej masie by wpadając do atmosfery wywołać bardzo mocne zjawisko świecenia. W wyniku tarcia o górne warstwy atmosfery dochodzi di rozgrzania i stopienie struktury zewnętrznej meteoru. Rozgrzane powietrze zaczyna świecić. Typowe meteory są niewielkie – jak ziarnka piasku. Bolidy są znacznie większe, kilku lub kilkunastocentymetrowej średnicy. Przy kilkudziesięciu kilometrach na sekundę dochodzi do wytworzenia fali przed meteorem w sprężonym powietrzu przed bolidem i dochodzi di jego świecenia. Bolidy są na tyle duże, że potrafią nie spalić się na dużych wysokościach lecz dotrzeć do powierzchni ziemi i stać się meteorytami.

Zagadka na listopad 2009r.



Patka-obrazekW tym miesiącu zagadka pojawia się na naszych łamach nieco później niż zwykle, ale jest to skutek ogromnego nawału obowiązków jakie na nas spłynęło w ostatnim czasie.

Nadrabiając zaległości podajemy zagadkę do odgadnięcia.

Wenus jakiej nie znamy



Patka-obrazek WENUS - tajemnicza planeta, którą obserwował już Galileusz cały czas zadziwia naukowców. Znajduje się przy wewnętrznej granicy ekosfery - obszaru przyjaznego życiu jakie znamy. Nie znaczy to jednak, że możemy się na nią wybrać na wycieczkę. Szokuje ona swoim ostrym i bezwzględnym klimatem. ale dlaczego naukowcy interesują się nią do tego stopnia, że wysyłają tam sondy?

Jest już nowa Urania nr 6



Patka-obrazek Kiedy pogoda jest pochmurna przez tak długi czas jak teraz, tylko nowy numer Uranii jest w stanie nam poprawić humor. Może właśnie dlatego prenumeratorzy dwumiesięcznika Astronomicznego dostali go już do swoich skrzynek listowych.

Głównym tematem jest oczywiście podsumowanie Międzynarodowego Roku Astronomii. Jak się jednak okazuje nie łatwo jest tego dokonać w tak małej objętości wydania. Ale przynajmniej część wydarzeń zostaje tam zaznaczona, a każdy z nas Mozę się wieloma z nich utożsamić. Są też informacje o światowych wydarzeniach w tym o Kongresie IAU w Brazylii.

Święty Graal ...



Patka-obrazek Astronomowie odkryli już 400 planet krążących wokół innych gwiazd. Kilka z tych gwiazd jest podobnych do Słońca. Jest nawet cześć planet typu Super Ziemia, ale nadal szukamy świętego Graala - Drugiej Ziemi.

Co dzisiaj wiemy o tych odkrytych planetach, możemy dowiedzieć się z prezentowanego na Kanale National Geographic Chanel filmu 'Najdziwniejsze planety' - o 14.00. Jedne z najnowszych wyników badań astronomicznych pozwalają zaprezentować wszystkim kompendium wiedzy na ten temat. To te 60 minut które warto spędzić przed telewizorem.

A zegary tykają …



Patka-obrazek Planowanie tematów spotkań Sekcji Astronomicznej jest tylko planowaniem. Jak każdy plan podlegają czasami wielkim zmianom i tak stało się tym razem. Poza punktem przyjęcia nowych członków w skład naszego zespołu (jest już nas 20 osób, w sobotę akces złożyli Mateusz, Marcel, Katarzyna, Tomasz, Patrycja i Damian) , zmianie uległa cała pozostała część. A to za sprawa wielu dyskusyjnych zagadnień otaczających nas. Takim gorącym tematem stał się rok 2012 i różnego rodzaju spekulacje na jego temat. Cześć z nich jak wykazała dyskusja jest popierana Kalendarzem Majów i zawartymi, podobno, w nim informacjami na temat naszych czasów.

Johannes Kepler - 15 listopada 1630r.



Patka-obrazek 15 listopada 1630 roku zmarł wielki astronom Johannes Kepler. W ostatni piątek obchodziliśmy uroczystości związane z tą rocznicą.

Kepler był wielkim astronomem i to wiedzą wszyscy bez wątpienia. Uważam, że wielkim zaszczytem było dla miasta gościć go w swoich murach. Przez te wszystkie lata od jego śmierci, oddawaliśmy mu pamięć na różne sposoby. W Żaganiu działały Towarzystwa naukowe i poświęcano mu wiele uwagi.

Wojny uczyniły jednak spustoszenie w materialnych pamiątkach i w naszych umysłach. Teraz z wielkim mozołem wraca on na zasłużone miejsce. Rok Astronomii przysłużył się szczególnie temu. Bo nie o symbole w postaci nazw ulic, pomników tu tylko chodzi, ale o nas samych. Dzięki dacie roku 2009 zmienili się ludzie i ich stosunek to wspaniałej i niezwykłej nauki astronoma. Do astronomii. Nie można było uczynić większego honoru temu zacnemu uczonemu, jak obudzić pasję do wiedzy w tak wielu umysłach.

Żagań Wśród Gwiazd



Patka-obrazek 13 listopada 2009 roku poświęciliśmy patronowi naszego miasta Johannesowi Keplerowi. Uroczystości były wyjątkowe, a to za sprawą wyjątkowej inicjatywy wyjątkowego zespołu ludzi.

Postanowiliśmy zaczęć ten dzień odwiedzeniem świeżo upieczonego szlaku Keplera. Bo w naszym miesicie, jak się okazuje, jest już sporo miejsc przypisanych na różne sposoby temu wielkiemu astronomowi. Szlak zaczyna się oczywiście od miejsca gdzie niegdyś stała Brama Szpitalna. Miejsce gdzie mieszkał on razem z rodziną na polecenie Księcia. Po tamtych czasach pozostała w tym miejscu replika bramy – dzisiaj znajdująca się w remoncie i wracająca do swojej świetności cięgi innym zapaleńcom. Szlakiem Keplera prowadziła nas Pani Justyna z Izby Keplera. Na każdym przystanku i w drodze opowiadała same ciekawości o naszym wspaniałym mieszkańcu. Jak się okazało, tylko w ciągu tych dwóch lat swojego pobytu zostawił on w naszym mieście wiele wspomnień o sobie.

Czy wiesz, że ...



Patka-obrazekZwierciadło teleskopu kosmicznego Hubble'a jest wykonane z taka precyzją, że gdyby zostało powiększone do wielkości Ameryki Północnej to największe nierówności miałyby zaledwie kilka centymetrów wysokości.

Pomimo tej wielkiej precyzji nie udało się uniknąć problemów z optyka teleskopu. Rozwiązania problemu z krótkowzrocznością podjęły się aż trzy firmy na świecie, ale tylko jedna osiągnęła cel. Na szczęście. Wykonane soczewki korygujące są wyjątkowego kształtu. Nie mniejszym problemem było umieszczenie układu korekcyjnego w samym teleskopie.

Ale czego ludzie nie potrafią dokonać.

Uruchamiamy Konto na Ż.O.A.



Patka-obrazekZostało Uruchomione specjalne konto w Banku PKO-BP na które można dokonywać wpłat na rzecz budowy Żagańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Oto jego numer:

85 1020 5460 0000 5702 0083 3228

można dopisać hasło OBSERWATORIUM


Konto zostało założone i uruchomione przez Centrum Kultury w Żaganiu. Wszystkie środki wpływające na nie zostaną przeznaczone wyłącznie na budowę i wyposażenie obserwatorium w sprzęt. Wpłat mogą dokonywać wszyscy chętni. Dla szczególnie hojnych przeznaczamy specjalne preferencje i wyróżnienia. Między innymi w obserwatorium znajdzie się specjalna tablica pamiątkowa zawierająca nazwy i nazwiska wszystkich sponsorów inwestycji, nawet tych najdrobniejszych. Będzie też wiele innych, ale o tym innym razem.

Czy wiesz że ...



Do naszej atmosfery wpadają różne dziwne obiekty z Kosmosu. Jednymi z nich są wysokoenergetyczne cząstki materii. Taką była cząstka o niesamowitej nazwie Oh-My-God. Niosła ze sobą energię 50 juli. W wyniku jej wizyty w naszej atmosferze powstało 200 mld cząstek wtórnych - pozytonów, elektrony miony z prędkościami podświetlnymi. Zaobserwowano ją 15 października 1991r. nad amerykańskim stanem Utah. To największa energia jaką udało się zarejestrować w obserwacjach tego typu wejść do atmosfery.

Proszek do prania a Model Standardowy



Co może mieć wspólnego znany swego czasu w Ameryce proszek do prania ze światem fizyki? Oczywiście oprócz tego, że dzięki nauce tego typu produkty powstają. Dzięki fizykowi teoretykowi Frankowi Wilczkowi teoretycznie przewidywane cząstki otrzymały nazwę od tego produktu w jednym zasadniczy celu. Miałyby oczyścić fizykę cząstek z problemów związanych z łamaniem przez naturę symetrii CP. Jak się okazuje sprawa jest dość poważna i daleko idąca w skutkach. Ale zacznijmy od początku.

Co to takiego ta symetria CP? Układ fizyczny może zostać poddany różnym przekształceniom. I tak przekształcenie C zamienia ładunek, czyli zamienia cząstkę w odpowiadającą antycząstkę. Natomiast przekształcenie P jest operacją lustrzanego odbicia. Złożenie tych przekształceń daje ciekawy efekt symetrii. Jeśli kwark zmienimy na atykwark i spojrzymy w lustro powinniśmy zobaczyć to samo co przed przekształceniem – wtedy zachowana jest symetria CP.

Na Harcerską Gwiazdę



Patka-obrazek To nie było zwyczajne spotkanie Sekcji Astronomicznej. Nawet dzień spotkania zmieniliśmy na rzecz tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Ale zacznijmy wszystko od początku.

Zazwyczaj wszelkie przedsięwzięcia planuje się z większym wyprzedzeniem. Tak chociaż by się do nich przygotować. Ale teraz nie było czasu. Członkowie naszej sekcji należą do dość aktywnych ludzi i tak jest z Szymonem. On jest po prostu harcerzem. I tak oto hufiec zorganizował święto latawca. Świętując tym samym odwieczne marzenie człowieka o lataniu w przestworzach, a nawet dalej w kosmosie.

Kalendarium na listopad 2009r.



Jak co miesiąc przedstawiamy kalendarium zjawisk mających miejsce na niebie. Wszystkie na pewno godne są naszego zainteresowania. Kalendarz opracowana jak zwykle jest przez dr Tomasza Ściężora, który dba o to by nie brakowało nam wrażeń przez kolejny miesiąc.

Wśród atrakcji mamy możliwość obserwacji praktycznie wszystkich planet, z wyjątkiem planety karłowatej Plutona, który jest zbyt blisko Słońca. Wymaga to naszej pracy przez całą noc, jako że Wenus i Saturn widoczne są nad ranem a Mars w drugiej połowie nocy.

W tym miesiącu widoczne są cztery roje meteorów, więc atrakcji nie zabraknie. Na niebie będzie można zaobserwować bolidy o dużej jasności, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość myśliwego.

Odpowiedź do zagadki nr 10 z października 2009r.



DLACZEGO NIEBO JEST CIEMNE?

Do wykonania jednej z najbardziej podstawowych obserwacji kosmologicznych nie trzeba wielkich teleskopów, nie trzeba wielu nocy obserwacji. Wystarczy jedna gwiaździsta noc... i chwila zastanowienia. Zastanowienia nad tym, dlaczego niebo jest gwiaździste.
30,240,918 unikalne wizyty