Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-3-2024 09:52:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Do kupienia Galileoskopy



Patka-obrazekDo Polski trafiła kolejna partia Galileoskopów, czyli edukacyjnych teleskopów astronomicznych.

Przypomnimy tylko idee tego projektu. Galileusz dokonał odkryć dzięki temu, że skierował na niebo istniejący w jego czasach teleskop. Odkrycia te zmieniły oblicze nauki i naszej rzeczywistości. Dzisiaj, z okazji MRA2009 w ramach projektu Galileoskop twórcy chcą przybliżyć wiedzę z zakresu astronomii, optyki i techniki.

Biorąc do reki galileoskop mamy możliwość poznać jego konstrukcję i dowiedzieć się Jak to działa? Teleskop jest sprzedawany w pakiecie do samodzielnego montażu, z instrukcjami dotyczącymi konstrukcji i działania. Całość jest przygotowana do zamontowania na statywie fotograficznym z możliwością podłączenia kamerki i robienia zdjęć.

Ręka w kosmosie



Patka-obrazekJest mała i gasnąca, ale wciąż niezwykle silna. A przy tym wiruje jak szalona i rozświetla wszystko wokół. Kto? Gwiazda neutronowa (czyli pulsar) PSR B1509-58. To ona jest 'odpowiedzialna' za niezwykły widok zarejestrowany przez krążące po orbicie obserwatorium rentgenowskie NASA Chandra.

Pulsar wyróżnia się tym, że wysyła w przestrzeń wokół siebie ogromne ilości energii i wiruje z zawrotną prędkością (PSR B1509-58 wiruje w tempie 7 obrotów na sekundę!). Źródłem gwałtownego promieniowania jest pole magnetyczne, w tym przypadku - 15 bilionów razy większe od pola magnetycznego Ziemi. Gwiazda neutronowa może w ten sposób tworzyć interesujące struktury, np. wielką dłoń sięgającą po światło.

Coś spadło na Ziemię



Patka-obrazek Prawie 50 niedużych fragmentów rozproszonych na pustyni w Sudanie - tylko tyle zostało z asteroidy 2008 TC3, która spadła na Ziemię w październiku 2008 roku. Pierwszy raz naukowcom udało się prześledzić jej lot od początku do smutnego końca i zebrać nędzne szczątki - donosi czasopismo ''Nature''.

Kosmiczną bryłę wielkości samochodu jako pierwsi zauważyli astronomowie z Arizony. Później jej lot śledziły teleskopy na całym świecie, do czasu aż rozpadła się wchodząc w atmosferę ziemską nad Pustynią Nubijską w Sudanie.

Słońce nie śpi, ale drzemie



Patka JacekJak pisaliśmy już Słońce nie śpi. Ale wszystko wskazuje, na to, że jesteśmy zgodnie z planem w środku cyklu. Tak przynajmniej widać po tarczy, na której zgodnie z dzisiejszymi obserwacjami widać już wyraźnie plamy przy wschodniej krawędzi i południowym brzegu tarczy słonecznej.

Skierowanie teleskopu zgodnie ze wskazaniami fotografii z SOCHO, dają możliwość zaobserwowania trzech grup plam i to całkiem ładnie rozbudowanych. Zwraca uwagę duży obszar, jak na przedłużony sen naszej gwiazdy, występowania plam wraz z małymi towarzyszami. Plamy obserwowane przez filtr mylarowy nie są niczym wzmacniane dlatego im większa apertura teleskopu, tym obraz ma więcej szczegółów.

Gigagalxy ZOOM – najwyższej jakości obraz z ESO



Patka-obrazekESO znane jest wszystkim, bo kto nie wie co to jest VLT? To największe oczy ludzkości, choć niedługo, za parę lat mogą przejść do historii. Może je tez czekać taki sam los jak teleskop Hubble’a, który mimo zapowiedzi o rychłym złomowaniu nadal cieszy się dobrym wzrokiem. Kolejne modernizacje dają mu nowe możliwości, a nam radość obserwowania kosmosu.

ESO rękoma swoich inżynierów tworzy w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii najdokładniejsze obrazy naszej Drogi Mlecznej. Tak powstał obraz centralnych obszarów naszej Galaktyki składający się z 200 godzin naświetlania i 1200 zdjęć tworzonych przez 29 dni. To kolejna prezentacja gwiezdnego domu ludzkości.

Stacja ISS nad Żaganiem do końca września 2009r.



W czasie Jarmarku wiele osób widziało na niebie przelatującą stację orbitalną ISS. Dlatego nadal prezentujemy Państwu dane, aby łatwiej się można było przygotować do jej obserwacji. A że jest to wdzięczny obiekt to było widać w czasie Dni Miasta.

Tabela jest prosta w obsłudze. Pod datą są dane dla wybranego przelotu z mapką orientacyjną na tle gwiazdozbiorów, oraz pod linkiem obok napisu NEW! znajduje się inna mapa do orientacji obserwacji.

Miłego łowienia złotej rybki!! Potem miesięczna przerwa w obserwacjach - stacja będzie niedostępna z Polski.

Galaktyczne ZOO



Poznajemy galaktyki - odległe miasta we Wszechświecie. Obserwacje tych odległych obiektów począwszy od Andromedy-M31 będącej zaledwie 2mln lat świetlnych od nas to poznawanie światów takimi jakimi one były dawno temu - często miliardy lat temu.

Prowadząc obserwacje tych niesamowitych obiektów, astronomowie często łączą działalność wielu rozmaitych urządzeń, a wszystko po to by zdobyć pełniejszy obraz nieba na nami.

Warto przeczytać





Rocky Kolb Rocky Kolb
'Ślepi obserwatorzy nieba. Ludzie, których idee ukształtowały nasz obraz Wszechświata'

Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? To odwieczne pytania ludzkości. Kto z nas nie zadawał ich sobie, spoglądając w niebo? Rocky Kolb podejmuje próbę wyjaśnienia tych kosmologicznych zagadnień, dając Czytelnikowi możliwość zapoznania się z najbardziej oszałamiającymi odkryciami badań astrofizyków. Prezentuje bardzo osobiste spojrzenie na zmiany zachodzące w astronomii i astrofizyce od czasów najdawniejszych aż do współczesności, a także na historię poznania gwiazd i Drogi Mlecznej, sposób ukształtowania Wszechświata pozagalaktycznego oraz okoliczności sformułowania współczesnej teorii Wielkiego Wybuchu. Historia kosmologii nie jest według niego opowieścią o rozwoju naukowej dyscypliny, ale raczej 'relacją z tryumfów ludzkiego ducha i wyobraźni'. Kolb wprowadza Czytelnika w fascynujący i tajemniczy świat kosmosu, przystępnie i barwnie wyjaśnia skomplikowane zagadnienia z dziedziny astrofizyki, przeplatając swoją opowieść zabawnymi anegdotami. Książka 'Ślepi obserwatorzy nieba' zdobyła w 1996 roku Emme Award, nagrodę przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Aeronautyczne. ...kiedyś czułem się tak, jakbym oderwał się od Ziemi. To wspaniałe uczucie. Mam nadzieję, że w tej książce potrafiłem przekazać choć jego część. A zatem kupujcie, czytajcie, cieszcie się! Rocky Kolb.

Nowa wersja programu AstroJawil ver.13



Jest już dostępna kolejna, bo 13 wersja programu Janusza Wilanda dla miłośników astronomii. Program został wyposażony w nowe funkcje, a przede wszystkim w aktualizację, którą teraz bardzo łatwo zainstalować w programie.

Program pomimo 13 numeru wersji jest bardzo dobrze wyposażony w rożnego rodzaju funkcje, przydatne w codziennym życiu amatora gwiezdnego nieba.

Najsilniejsza aktywność Słońca w tym cyklu aktywności



słońceTakich plam nie widzieliśmy na naszej gwieździe od dawna. Badania Sond Stereo wskazują, że będzie to najaktywniejszy obszar na Słońcu w tym cyklu. Wiążą się z tym pewne zagrożenia dla sieci energetycznych na Ziemi

W czasie Jarmarku w ostatni weekend obserwowaliśmy wyrzuty koronalne ze Słońca, niektóre z nich były większe od naszej Ziemi. Można przypuszczać, że powstający obszar aktywności stanowi nowe grupy plam w nowym cyklu. Pamiętamy jednak, że nasza gwiazda potrafiła sprawiać nam już takie psikusy, że po pojawieniu się niewielkiej grupy plam znowu usypiało jej dynamo i przez kolejne miesiące nic się nie działo.

Astronomiczny Jarmark Michała 2009



kjm To było prawdziwe astronomiczne wydarzenie w Żaganiu. Skala przedsięwzięcia przerosła wszelkie oczekiwania. I choć nieliczni wątpili w to, zainteresowanie astronomią w Żaganiu jest ogromne. Czego dowiodły trzy dni funkcjonowania polowego obserwatorium astronomicznego na dziedzińcu Żagańskiego Pałacu Kultury.

A wszystko zaczęło się skromnie. W piątek pogoda jak na zamówienie, rozpoczęliśmy działalność obserwatorium od wieczornych obserwacji Jowisza. Iluminacje nie pozwalały na obserwacje galaktyk, jak choćby planowanej M31, ale Jarmark to wielkie święto miasta a światła dodają mu uroku. To jest jedyny okres kiedy miłośnicy astronomii tolerują ogromną masę światła nad miastem. Wcześniej, bo o godzinie 19.00, otworzyliśmy wystawę w Wieży Widokowej – „Układ słoneczny na Ziemi”. Autorem pracy jest członek naszej Sekcji Astronomicznej Bartłomiej Patka. Model Układu Słonecznego w skali 1:2mld pozwala na przedstawienie prawdziwego bezmiaru Kosmosu. Wystawę otworzył wspólnie z członkami Sekcji, Pan Dyrektor Żagańskiego Pałacu i gospodarz Wieży Widokowej, Jerzy Czapracki.

Słońce - jakie jest (?), heliofizyka Ci powie



helios Wiedza o najbliższej na gwieździe jest bardzo rozbudowana, ale nadal przeciętny człowiek mało na ten temat wie i często nie rozumie jak bardzo jego życie zależy od tej niewielkiej w skalach kosmicznych gwiazdy.

Słońce to żółty karzeł klasy G2. i ... tak możemy podawać całe ciągi wiadomości na jego temat, ale można to zrobić dużo ciekawiej. Można pójść do samego źródła. Ty źródłem są polskie Zakłady Heliofizyki, czyli zakłady astronomii zajmujące się badaniami naszej gwiazdy. Czyli bezpośrednio od samych astronomów dowiemy się kompletu informacji o najpiękniejszej bo naszej gwieździe.

Astronomia i sztuka - wystawy



DESA Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o. o. jest najstarszą firmą w Polsce na rynku sztuki nieprzerwanie od 1950 roku. Prowadzi działalność handlową i kulturotwórczą, zabezpiecza cenne dzieła sztuki dla zbiorów muzealnych, prowadzi promocję dzieł sztuki współczesnej i jej twórców poprzez prezentacje wystaw w kraju i za granicą.

Jak podaje Dom Aukcyjny, który jest partnerem Międzynarodowego Roku Astronomii:
'Z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 DESA organizuje wystawę prac o tematyce astronomicznej znanych polskich artystów malarzy, rzeźbiarzy i fotografików.

Najpiękniejsze obrazy Kosmosu



W serwisie YouTube znalazły się już cztery części naszych zborów astro fotograficznych. Przygotowane prezentacje pomogą poznać przyczyny dla których każdy z nas zafascynowany jest pięknem Wszechświata. Zobaczmy więc co tak na prawdę jest w tym Kosmosie, że tak na wciąga?

Spotkanie Sekcji - 12 września 2009 rok



Sekcja AstroSobota upłynęła na spotkaniu astronomicznym. Przygotowaliśmy szczegóły naszego udziału w Jarmarku. Podzieliśmy się zadaniami, bo jest tego trochę. Wszyscy chętnie się zaangażowali, co nie jest w tym, zespole zaskoczeniem. Zaczniemy od korowodu, a na koniec Jarmarku zobaczymy co słychać i widać w Kosmosie. Będzie to taka nasza odmiana Zjazdu Astronomicznego.

Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego



PTAW Krakowie już od 14 września odbywa się Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), jest stowarzyszeniem naukowym zrzeszającą zawodowych astronomów. Powstało w 1923 roku, obecnie ma ponad 220 członków. Jego celem jest popieranie nauk astronomicznych, a jedną z form tego poparcia jest organizowanie zjazdów. Obecny zjazd jest otwarty dla wszystkich chętnych. To jest naprawdę wielkie wydarzenie astronomiczne w kraju. Oprócz wydarzeń przewidzianych programem odbywa się wiele imprez satelitarnych również o charakterze astronomicznym, choć nie zawsze do końca.

Jedyna wadą Zjazdu, jest jego odległość. Co prawda Kraków to nie koniec świata, ale biorąc pod uwagę trwający rok szkolny wszyscy jesteśmy ograniczeni czasowo i przestrzennie. Szkoda. Może w kolejnym uda się choć części sekcji Astronomicznej wziąć udział.

Impreza jest piękna. Na szczęście bierze w niej udział nasz profesor Janusz Gil z Instytutu Astronomii w Zielonej Górze. Postaramy się zorganizować spotkanie z profesorem, by nam opowiedział o tym wydarzeniu. Jak widać warto się rozwijać w zakresie astronomii, bo w ciągu roku dzieją się wspaniałe astrospotkania. Jeszcze wspominamy Kepleriadę w Zielonej Górze, tym bardziej szkoda, że nie jesteśmy na wykładach w Krakowie.

Cóż tam ciekawego się dzieje przeczytajmy na poniższym wykazie.

Urania nr 5/2009 - kolejna porcja astronomii



urania Do rąk czytelników trafiła kolejna Urania. Dwumiesięcznik astronomiczny, tym razem na wrzesień i październik. Już sama okładka daje wspaniale wrażenie – narodziny gwiazdy. Przykładem jest zmienna T Tauri, widoczna jako jasna, pomarańczowa gwiazda na prezentowanym na okładce zdjęciu. Otaczający ją żółty kosmiczny obłok pyłu nosi nazwę mgławicy zmiennej Hinda (NGC 1555/1554). Położone na brzegu obłoku molekularnego w odległości 400 lat św. od nas zarówno mgławica, jak i gwiazda wykazują znaczącą zmienność jasności, lecz niekoniecznie w tym samym rytmie. T Tauri uważane są za młode, podobne do Słońca gwiazdy we wczesnych fazach formowania. Obserwacje w podczerwieni wskazują, że T Tau jest częścią układu wielokrotnego gwiazd. Przedstawiony na okładce obraz rozciąga się na 4 lata św.

W środku dział międzynarodowego Roku Astronomii w tym konkursy (nowe), wystawy, sprawozdania, muzyka.

13 największych odkryć astronomii



radioteleskop Pięć części filmu o największych odkryciach astronomii. Odkrycia te realizowane były na przestrzeni wielu setek a nawet tysięcy lat, bo wiedza nasza kształtowana była przez wszystkie pokolenia. Można powiedzieć śmiał powiedzieć że po wieluset letnim zastoju zastoju w tej nauce dokonały się niewyobrażalne zmiany. zaczęliśmy rozumieć jaki Wszechświat wokół nas. Nauczyliśmy się wykorzystywać nasze myślenie do rozumienia materii. I choć nie jest to żaden żywy organizm to rządzi nim jednak bardzo skomplikowana maszyneria.

Bardzo myliłby się ten kto stwierdziłby, ze istnieją granice poznania materii. Że istnieje ograniczona liczba praw rządzących przestrzenią, energią i czasem. Być może istnieje Teoria Wszystkiego pozwalająca opisać wszystko co dokoła obserwujemy, od narodzin Naszego Kosmosu do powstania życia. Lecz bardzo daleko nam do zrozumienia choćby jej namiastki.

Życząc miłego oglądania zapraszamy na ten wspaniały cykl filmów.

Poznawanie Kosmosu jest miłe i przyjemne



Kiedy spoglądamy w niebo często zastanawiamy się jakie te odległe światy są naprawdę? Czy kiedykolwiek do niech dotrzemy i poznamy je z bliska? Jakie one są naprawdę a na ile nasza wiedza to nasza wyobraźnia o nich?

Przedstawiamy dwa odległe światy. Jeden, to okolice największego olbrzyma w naszym układzie słonecznym. Ciągle pełen tajemnic pomimo obecności naszych sond kosmicznych w jego rejonie. Stale naukowcy dowiadują się czegoś nowego o tym zakątku naszego domu.

Drugi to bardzo już odległy układ gwiazd zwanych gromadą otwartą Plejady - czyli M45. Podziwianą przez wszystkich za swe piękno. Jest to wdzięczny obiekt do obserwacji i astrofotografii. Wspaniała gromada gwiazd skąpana w obłokach gazu na zdjęciach daje niesamowite efekty wizualne.

Oba te światy przepełnione pięknymi kolorami i wspaniałymi kształtami, dają poczucie nie tylko piękna ale i ogromu Kosmosu. Chwilami napawa nas to lękiem przed nieznanym i przed naszą bezradnością, ale z drugiej strony radością, że mieliśmy okazję je poznać i zobaczyć i podziwiać.

Zagadka, która ma dwieście lat

citizenSKY A ty możesz ją rozwiązać!!

Jesienią pewna gwiazda rozpocznie transformację zdarzającą się raz na 27 lat. Zawodowi astronomowie zachęcają do zostania „naukowcem ochotnikiem” i pomocy w badaniach nadchodzącego fenomenu w ramach projektu o nazwie Citizen Sky.

Epsilon Aurigae to jasna gwiazda widoczna gołym okiem od jesieni do wiosny. Jesienią tego roku gwiazda prawdopodobnie stopniowo (aż do zimy) straci połowę blasku i pozostanie słabsza przez cały rok 2010. Potem w roku 2011 stopniowo odzyska swoją jasność.

Dlaczego amatorzy? Bo teleskopy astronomów zawodowców są za dobre – dokładniej gwiazda jest dla nich zbyt jasna. Pomoc amatorów jest więc nieoceniona. Jak pokazuje Stanisław Świerczyński do badań nie potrzebny jest nawet teleskop, choć znacznie ułatwi to pracę i bardzo ją umili.

Hubble na nowo otwiera oczy na wszechświat

Hubble Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA wznowi działalność, gotowy by odkryć nowe światy, spoglądać bardziej niż kiedykolwiek w głąb przestrzeni i nawet sporządzać mapę niewidocznego „kręgosłupa” wszechświata.

Pierwsze zdjęcia po prostu są rewelacyjnie!!! Przeglądając niektóre z nich śmiało mogę powiedzieć, że 19 letni Teleskop Hublea’a ukazuje nam nową wizję wszechświata : kolory są niesamowite, obrazy odległych galaktyk stały się ostrzejsze.

Dzięki nowej kamerze obrazowej, Hubble ma możliwość oglądania galaktyk, gromad gwiazd i innych obiektów w całej szerokości pasma widma elektromagnetycznego, od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni.

ISS i STS-128 nad Żaganiem

sts128 Nad Żaganiem możemy obserwować wiele satelitów oraz Stację Orbitalną ISS i jej nieodłączny samolot kosmiczny w postaci promu kosmicznego. Dlatego dzisiejsze dane wzbogacone są o informacje o widoczność promu z misji STS-128. Jest to specjalna misja mająca na celu zaopatrywanie i obsługę stacji orbitalnej ISS. Obserwacje są w zasadzie bardzo proste do przeprowadzenia. Można nawet postarać się zrobić zdjęcie przelotu, ponieważ satelity są bardzo jasne i dają się fotografować bez najmniejszego problemu. Zapraszamy pod niebo do pięknych i prostych obserwacji. Mając na uwadze,że tam teraz mieszkają ludzie robi to dodatkowe niesamowite wrażenie.

Życzymy miłych wrażeń i wspaniałej pogody.

W tabelkach znajdują się linki pod datami obserwacji, pokażą one mapkę ułatwiającą identyfikację obiektu. podana jest też jasność widoma, co pozwoli nie pomylić satelity z innym obiektem i lepiej go zidentyfikować.

Słońce zmiennym jest

Na pytanie czy Słońce jest gwiazdą zmienną (?) w kategoriach astronomicznych odpowiemy NIE. Astronomia już dawno sprecyzowała zmienność gwiazd i nasz karzeł klasy G2 nie mieści się w tej kategorii. Ale każdy mieszkaniec naszej planety – chyba każdy – wie nie od dzisiaj, że Słońce jest aktywne i z natury tej aktywności wynika jego zmienność.

Kto nie słyszał o plamach na jego tarczy? Odkąd Galileusz pokazał światu przez teleskop zjawisko plam na tarczy sprawa stała się jasna, choć wtedy jeszcze nie do końca. Plamy były znane już dużo wcześniej. W chińskich kronikach notowane były obserwacje tak licznych i dużych plam, że widziano je gołym okiem.

Z fizyką za pan brat

fizyka Często zadają sobie najtęższe umysły pytanie jak zachęcić młodych ludzi do zgłębiania tajemnic nauk ścisłych? Często słyszymy że jest to kosztowne, że pomoce dydaktyczne wymagają dużych nakładów finansowych … itd. Czy tak musi być? Jak poznawać otaczający świat z pomysłem? „To Tylko Fizyka” daje nam rewelacyjny zestaw pomysłów i pozostawia nas z naszą kreatywnością w ich realizacji. Możemy naśladować i możemy rozwijać pomysły według własnego uznania, jak również możemy uczestniczyć w kreowaniu zawartości serwisu.

Mars Reconnaissance Orbiter – Huston mamy problem!

Mars Sonda znajduje się od 2006 roku na orbicie Marsa i wykonała już swoje zadania jakie przed nią stawiano. Pełni jednak nadal funkcje w tym przekaźnika danych między Ziemia a Marsem. Ważne jest również to, że nadal pracuje i wykonuje kolejne zadania. W ten sposób wykonała kolejne 1500 zdjęć w wysokiej rozdzielczości przy pomocy kamery High Resolution Imaging Science Experiment sterowanej przez University of Arizona w Tucson. W zdjęciach uderza wspaniała jakość obrazów i ogromna różnorodność struktur.

Niestety Mars Reconnaissance Orbiter ma problemy. Nastąpiły cztery zdarzenia które w rezultacie doprowadziły do zresetowania komputera pokładowego sondy i przejścia jej na komputer awaryjny. Przez kilka tygodni sonda będzie odpoczywać. Jeśli uda się rozwiązać problemy, to będzie ona kontynuować badania naukowe.

Przyszłość będzie spektakularna !!!

Biały karzeł Biały Karzeł, okrążający gwiazdę towarzysza może wybuchnąć za kilka milionów lat !!!

Astronomowie od 1997 roku są na tropie tajemniczego obiektu, odkryli, że coś jest nie wydzielając promieniowania rentgenowskiego w pobliżu jasnej gwiazdy HD 49798.. Teraz, dzięki wyższej czułości teleskopu XMM-Newtona, tajemniczy obiekt jest śledzony wzdłuż jej orbity. Obserwacje wykazały, że jest to biały karzeł, martwe serce gwiazdy, wyrzucające promieniowanie X w przestrzeń kosmiczną.

Sandro Mereghetti, INAF-IASF Milano wraz z współpracownikami odkrył również, że nie może to być zwykły biały karzeł. Po zmierzeniu masy stwierdzili, że jest ona dwukrotnie większa od tej jaką zakładano . Większość białych karłów jest rzędu 0.6 masy Słońca do obiektów wielkości Ziemi. Ten szczególny biały karzeł zawiera co najmniej dwukrotnie większa masę, lecz ma średnicę zaledwie połowę średnicy Ziemi i obraca się raz na 13 sekund !!! Jest najszybszym ze wszystkich dotychczas znanych białych karłów.

AstroKrzyżówka

Zapraszamy do rozwiązania Astronomicznej Krzyżówki. tym razem bardzo prostej. Na koniec można sprawdzić wyniki swojej pracy. Aby zacząć od nowa wystarczy odświeżyć zawartość strony. ale po sprawdzeniu można już tylko zacząć od nowa rozwiązywanie.

Jeżeli pomysł się spodoba krzyżówki zagoszczą do nas na stałe.

Dom dla astronoma i jego pasji

Dominik Woś Dominik Woś spod Warszawy spełnił swoje marzenie o obserwatorium astronomicznym. Osiągnął to własną pracą, jak to często w takich przypadkach bywa. Dlatego postanowiliśmy za jego zgodą zaprezentować kolejną z wielu możliwości jakie można wykorzystać by stworzyć dom dla astronoma.

Do problemu podszedł praktycznie. A zdjęcia jakie prezentują efekt jego pracy mówią same za siebie. Z jego obserwatorium jest jak z dobrą teorią naukową – im prostsza tym elegantsza i bliższa rzeczywistości.

W kilku zdaniach postaramy zaprezentować jak osiągnął swój cel.

Zagadka nr 9 na wrzesień 2009r.

gwiazdyROK ASTRONOMII ma już 9 miesięcy. Nasze maleństwo wymaga jeszcze stałej opieki, ale żyje i to jest najważniejsze.

Przyszedł więc czas na kolejną zagadkę astronomiczną. Związana jest ona z obserwacją nieba a dokładniej gwiazd. Kiedy patrzymy na usiane gwiazdami niebo możemy dostrzec, że, szczególnie te jaśniejsze, migają. Za to miganie odpowiedzialne jest zjawiska fizyczne.

W dalszej części znajdziecie treść pytania oraz warunki konkursu, którego finał będzie w grudniu 2009r. jak to z czasem bywa minie szybko. Na odpowiedź trzeba zaczekać do października. Ukaże się ona jak zwykle w naszym serwisie.

Sobotnie spotkania Sekcji Astronomicznej

obserwatorium W dniu 5 września odbyły się pierwsze zajęcia Sekcji Astronomicznej w nowej edycji Szkoły Talentów. Już na spotkaniu organizacyjnym do sekcji wstąpiło dwóch nowych członków, a na wczorajszych zajęciach przybył nam Pan Stefan. Bo na pytanie 'Dla kogo jesteśmy?' odpowiedź brzmi – 'Dla wszystkich!'

Każdy znajdzie tu dla siebie miejsce. Jest tylko jeden problem, zawsze brakuje nam czasu na spotkania. Trzy godziny zajęć mijają szybko i w zasadzie nie byłoby problemów, gdyby nasza sala znajdowała się nieco bliżej wejścia do Pałacu. Czasami na salę wędrujemy podziemiami – zwiedzanie Pałacu za darmo – i wyjście odbywa się ta samą stroną. Dlatego ze względów praktycznych czynimy starania, by sytuację nieco zmienić. Nasz Mecenas w postaci Pani Dyrektor Anny Mrowińskiej dba o nas jak o prawdziwy diament i jest otwarta zawsze na wszelkie nasze propozycje.

Na zajęciach wszyscy zapoznali się w pewnym sensie na nowo z zasadami pracy zespołu oraz funkcjonowania Szkoły Talentów. Przedyskutowaliśmy plany pracy na najbliższy okres oraz te długoterminowe. Naszym celem pierwszoplanowym jest Astronomiczna Niedziela w Jarmarku Michała oraz przygotowanie projektów. Z pierwszym wiąże się udział w korowodzie i podział pracy na astronomiczne przedsięwzięcia niedzielne (wystawa astronomiczna w Wieży, polowe obserwatorium Uniwersała, Spotkanie z kosmonautą, Konkursy i quizy dla mieszkańców, a po drodze wiele innych drobiazgów).

Astrofotografia Bartka

łysy Astrofotografia to zawsze kolejny etap w rozwoju pasji miłośnika astronomii. Już od samego początku fotografii astronomowie odkryli jej potężną moc naukowego dokumentu. Cóż więc się dziwić, że miłośnicy astronomii tak zafascynowani są możliwościami tej techniki. Z czasem do prowadzają ja do perfekcji a nawet dalej.

Bo tak naprawdę to astrofotografia jest narzędziem w rękach astronoma, a że przy okazji daje wspaniałe efekty artystyczne i w zasadzie, to wszystkim się podoba … no cóż należy się tylko chwalić takimi osiągnięciami.

Wykłady z astrofizyki i nie tylko

urania postępy astronomii W życiu każdego miłośnika i pasjonaty astronomii zachodzi wiele faz tej pasji. Wszyscy jesteśmy zawsze zachwyceni pięknem Wszechświata i jego aurą tajemniczości. W pogodne dni i noce wpatrujemy się niebo wypełnione gwiazdami i obserwujemy z uwagą i ciekawością zachodzące tam zjawiska. Jak jednak zrozumieć, co dzieje się we Wszechświecie? Jaki zachodzą tam procesy i co jej wywołuje? Jaka jest droga zmian? Astronomowie czynią poszukiwania rozwiązań od tysięcy lat, ale to właśnie ostatni wiek przyniósł najwięcej rozwiązań. Dzięki tym osiągnięciom nasza wiedza staje się ostra jak nigdy dotąd.

Kiedy pogoda nie sprzyja obserwacjom staramy się zrozumieć co widzieliśmy i sięgamy po różne opracowania i prace naukowe. Ale dostęp do niech dla miłośnika astronomii jest nadal bardzo skromny. Dlatego Urania-Postępy Astronomii (wcześniej Urania) zawsze była i jest dla każdego z nas niespożytym źródłem wiedzy. Jak jednak w jednym wydaniu zmieścić tak wiele wiedzy? Nie sposób tego uczynić. Czasopismo wychodzi jednak nam naprzeciw razem z największymi umysłami tego świata. W połączeniu z współczesnymi możliwościami Internetu dostajemy do reki ogromny i wspaniale opracowany materiał stanowiący ogromną kopalnię wiedzy dla każdego.
30,127,501 unikalne wizyty