26-04-2019
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Kwiecień 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Brak wydarzeń.

OstatnieFoto

Lecę z KRAKsat

Lecę z KRAKsat

ISS 30 marca 2019

ISS 30 marca 2019

ISS 30 marca 2019
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu


IA ZG

Astro-Miejsca

URANIA
IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:864
Wczoraj:2,372
W tym tygodniu:10,027
W tym miesiącu:50,500
W tym roku:238,033
Wszystkich:13,269,820
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Astrokonkurs - Co to jest?
Astrozagadki Poniżej przedstawiamy zdjęcie, które przedstawia ... No właśnie co ono przedstawia? Za 7 dni umieścimy odpowiedź na pytanie i wyjaśnienie jak to zjawisko powstaje. Jednocześnie otwieramy konkurs dla wszystkich chętnych.Zadanie 1
Astrofotografia nie jest trudna
Astrofotografia Astrofotografowanie, choć ma bardzo tajemniczą nazwę wcale nie należy do zajęć ekstremalnie trudnych. Jak wszystko w fotografii wymaga staranności, wyczucia estetyki i tego czegoś co trzeba mieć, aby dobrze fotografować. Jeśli jednak nie straszne nam są trudne zadania to i te nie będzie niewykonalne dla nas. Zaletą tej dziedziny fotografii jest jej niepodważalna naukowa wartość.

Ponieważ upowszechniły się bardzo aparaty cyfrowe sama fotografia astronomiczna stała się dla wielu amatorów łatwiejszym zadaniem do wykonania. Dzisiejsze aparaty mają na tyle przyzwoite konstrukcje, że można się pokusić o zrobienie prostych zdjęć nieba. Słowo prostych należy tu szczególnie podkreślić, jako że bez dodatkowego sprzętu typowego dla astronomii trudno będzie coś wyjątkowego zwojować, ale wkrótce i na to znajdziemy pewne rozwiązanie - napewno przydadzą się umiejętności majsterkowicza. Rozwiązanie to jest stosowane przez astroamatorów już od bardzo dawna i daje bardzo dobre efekty. Ale o tym nieco później ...

Orion nieoznaczony
Fotografia Gwiazdozbioru Oriona i okolic - Nikon D40, czas 36s, ISO 800


Chcę zachęcić wszystkich tym artykułem do podjęcia prób fotografii nieba i jednocześnie wskazać pewne problemy na które trzeba zwrócić uwagę. Powyższe zdjęcie pokazuje, że niewielkim wysiłkiem możemy wykonać fotografię nieba, gdy pogoda nam sprzyja a obecne wczesne zachody upraszczają sprawę czekania na wystarczająca ciemność (to znacznie ułatwia zadanie).

Johannes Kepler i SAROS czyli historia zaćmień 1630r. i 2009r.
Żagań-M.R.A. W dniu 26 stycznia 2009r. nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Zaćmienie to niestety będzie widoczne generalnie nad obszarami pokrytymi wodą, których niestety jest najwięcej na Ziemi. Tylko w Indonezji będzie można je obserwować z lądu przez nieco ponad 6 minut.

Dla na mieszkańców Żagania jest ona szczególnie ważne jako że ma związek z naszym astronomicznym patronem Janem Keplerem. Jak zapewne pamiętacie przewidział on zaćmienie z 10 czerwca 1630 roku. Widoczne ono było w Żaganiu, ale podał on momenty zaćmienia dla Linzu i Wiednia. Ciekawy jest jednak związek zaćmienia Keplera i tego z 26 stycznia br., a mianowicie związek ten tworzy wspólny SAROS o numerze 131. Oba zaćmienia pochodzą dokładnie z tego samego SAROS’A.
PARYŻ - otwarcie Międzynarodowego Roku Astronomii
Rok Astronomii MRA2009Od wczoraj trwa uroczystość otwarcia Międzynarodowego Roku Astronomii w Paryżu. Na uroczystość zjechali się astronomowie z całego świata. W otwarciu biorą udział przedstawiciele ONZ, UNESCO, rządów, dyplomaci, naukowcy z całego świata, młodzi studenci astronomii z ponad 100 krajów, ale również astronauci, przemysłowcy i artyści. A wszystko po to by zaznaczyć 400 lat współczesnej astronomii rozpoczętej przez Galileusza obserwacjami nieba przez teleskop w 1609roku.
MRA2009 i Toruń - Czyli podłsuchiwanie Wszechświata
Rok Astronomii RT-4 Oprócz uroczystych gali otwierających Międzynarodowy Rok Astronomii, inauguracja MRA2009 dokonana zostanie może w mniej oficjalny sposób, ale za to w iście astronomicznej skali w dniach 15-16 stycznia 2009r.. W ramach projektu zostaną połączone ze sobą radioteleskopy z siedmiu państw europejskich oraz USA, Australii, Japonii, Chin i Chile. Połączone radioteleskopy uzyskają rozdzielczość 100 krotnie lepszą od najlepszych teleskopów optycznych. Jedynym warunkiem jaki musi być spełniony, to obserwowany obiekt musi emitować radiopromieniowanie.

Obiekty, które będą obserwowane, spełniają taki warunek bo będą to kwazary J0204+1514, 0234+285 i 3C395 odległe od nas o kilka miliardów lat. Obserwacje będą prowadzona na częstotliwościach 5 i 8 GHz (co odpowiada długości fali 4 i 6 cm) – w radioastronomii zamiast długości fali przyjęło się używać częstotliwości jako parametru obserwacyjnego. W obserwacji pojedynczym teleskopem można te obiekty zobaczyć tylko jako punkty, ale w tym przypadku teleskopy będą połączone siecią komputerową i utworzą jeden ogromny teleskop stąd jego wysoka rozdzielczość, co pozwoli na obserwację subtelnej struktury obiektów.

Podobna technika stosowana też jest w teleskopach optycznych jak np. w VLT czy Gemini.
Wygraj Kalendarz Miłośników Astronomii
Kalendarz-2009 Na Astronomia.pl można wygrać wymarzony Kalendarz Astronomiczny na 2009r. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie zadane w artykule dotyczącym konkursu pod adresem WWW. Konkurs dotyczy oczywiście Międzynarodowego Roku Astronomii.

To ostatnia taka okazja by go zdobyć.
Potem już tylko czekać do grudnia, a nie wiadomo ...


Życzymy wszystkim powodzenia i rychłej wygranej.
Miłośnicy Astronomii pomagają dzieciom
Kalendarz-2009 Jacek Patka kalendarzSpecjalny kalendarz ze zdjęciami obiektów niebieskich można licytować na aukcji Allegro. Dochód zostanie przeznaczony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zamieszczone poniżej linki pozwolą Państwu na szybki dostęp do tej aukcji jak i do kolejnej aukcji z podobnym celem ale związanej z prowadzeniem obserwacji przez zdalny teleskop.

'Zainspirowany pomysłem aukcji sesji obserwacyjnej na teleskopie w Arizonie wystawiłem jeden egzemplarz kalendarza 'Astrofotografia Amatorska 2009' na aukcję dobroczynną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otrzymujemy mnóstwo zapytań od osób, które nie zdążyły zapisać się na tegoroczne wydanie kalendarza, często z deklaracjami, że mogą za niego zapłacić.
Najdłuższe zaćmienie XXIw. - Wyprawy do Chin i nie tylko
Rok Astronomii

Całkowite zaćmienie Słońca to pod wieloma względami zjawisko niezwykłe. Starożytne cywilizacje były nim wprawiane w zachwyt oraz przerażenie. Władcy wykorzystywali umiejętność przewidywania tego mistycznego zjawiska, aby nadać sobie boską moc. Według staro chińskich podań podczas zaćmienia, ogromny, niewidoczny smok pożera Słońce.

Niezmiennie od tysięcy lat, widok czarnego kręgu na niebie oraz nastanie nocy w środku dnia wzbudza w ludziach podziw i zainteresowanie. Stanowi swego rodzaju oderwanie od codzienności, przenosi nas na kilka minut w zupełnie inną rzeczywistość. Rzeczywistość, do której chcemy powrócić z całych sił po „trzecim kontakcie” Księżyca ze Słońcem.

jacek patka

Miłośnicy astronomii w dzisiejszych czasach, na szczęście, nie muszą zdawać się na magicznych szamanów czy władców-bogów, aby obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Dysponując odpowiednimi umiejętnościami, które niegdyś posiadali nieliczni, środkami transportu przenoszącymi nas na drugą stronę planety w kilkanaście godzin oraz tym, co niezmienne od tysięcy lat – odrobiną szczęścia, możemy zaobserwować 2 do 3 całkowitych zaćmień w ciągu roku.

I mimo tego, ze zaćmienia, na co dzień są zjawiskami niezwykłymi, to, te, które nastąpi 22 lipca 2009 roku w południowej Azji oraz na Oceanie Spokojnym będzie wyjątkowe. W 400 rocznicę wynalezienia teleskopu, w 40 rocznice lądowania człowieka na Księżycu, w lipcu 2009 roku na Ziemi będzie można zaobserwować najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w XXI wiek trwające aż 6 minut 38 sekund! Wydaje się krótko? No cóż, biorąc pod uwagę, że tego typu zjawisko z reguły trwa ok. 2-3 minut można stwierdzić, że będzie to coś niezwykłego! Bo wyobraź sobie, że w środku upalnego, lipcowego dnia na 6:30 min zgaśnie Słońce. Na niebie pojawią się gwiazdy i planety, wszystko ucichnie, przyroda ułoży się do snu, zapalą się latarnie i jedyne, co w oddali będzie można słyszeć to krzyki przerażenia ludzi nie mających o zaćmieniu zielonego pojęcia. Z nieba będzie „spoglądał” na Ciebie czarny krąg ze świetlistą obwódką wprawiający Cię w przerażenie i zachwyt. Dla nas, i milionów ludzi na całym świecie, których życiową pasję jest astronomia, jest to prawdziwa magia, której próżno szukać gdzie indziej!

Poniżej znajduje się mapka pozwalająca ustalić warunki zaćmienia dla dowolnego miejsca jego występowania oraz dokładne warunki czasowe.
Zabawa w chowanego - Plejady i Księżyc
Niebo za oknem Plejady - siedem mitycznych córek Atlasa. Po śmierci swoich sióstr, Hiad, popełniły samobójstwo. Zeus litując się nad nimi przeniósł je na nocne niebo.
Plejady to druga pod względem jasności widmowej gromada otwarta w gwiazdozbiorze Byka (Taurus).
7 stycznia Księżyc w swojej wędrówce po nocnym niebie przejdzie przed tą gromadą zakrywając ją. Ciemny brzeg Księżyca zasłoni Plejady o godzinie 15:43 (dla Żagania), by o godzinie 20:00 rozpocząć odsłanianie córek swoim jasnym brzegiem. Odkrywanie jest trudniejsze do obserwacji jako że Księżyc jest bardzo jasnym obiektem na naszym niebie.
Kwadrantydy - zimowy rój meteorów
Niebo za oknem

Dzisiaj chcę Państwa zaprosić na bezkrwawe łowy na meteory - popularnie zwane spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, ale małe drobiny pyłu kosmicznego, odłamki skał i pozostałości po kometach, które za każdym zbliżeniem do Słońca rozpadają się na coraz drobniejsze elementy rozciągając nimi piękne warkocze.

Obserwacje meteorów są w zasadzie bardzo proste, nie wymagają żadnego sprzętu w najprostszym ich wykonaniu, ale wymagają cierpliwości a w dobie obecnej pogody odporności na chłód.

Miejsce z którego pojawiają się meteory z roju Kwadrantydów zlokalizowane jest w konstelacji Wolarza i nazywane jest radiantem.

Radiant znajduje się dokładnie w północnej jego części. Nazwę rój zawdzięcza już nieistniejącemu gwiazdozbiorowi Quadrans Muralis, który został 'wcielony' do gwiazdozbioru Wolarza. Radiant najlepiej zlokalizować można przy pomocy Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy, przedłużając linię dyszla małego i części dyszla Wielkiego Wozu a centrum roju znajdzie się na ich przecięciu.

Polowanie na Obiekty Messiera
Niebo za oknem Na niebie możemy zobaczyć wspaniałe dwa okazy z Katalogu Pana Messiera. Wbrew pozorom są dwa zupełnie różne obiekty, choć znajdują się w jednym Katalogu i swego czasu były uważane za podobne. Wszystko co im zostało podobnego z tamtych czasów to postać mgiełki na niebie jaką widzimy. Warunki obserwacyjne pomału zaczynają się klarować i coraz częściej będzie można prowadzić obserwacje zarówno okiem nieuzbrojonym jak i przy pomocy prostych lunet i teleskopów (Galileoskop stanie się przy tym nieocenionym przyrządem). W zenicie, czyli nad naszymi głowami pomiędzy gwiazdozbiorem Andromedy (obok Pegaza) i Kasjopei możemy nawet nieuzbrojonym okiem zobaczyć niewielką rozmytą plamkę – to M31 czyli Galaktyka Andromedy.
Polska premiera filmu ”Eyes on the Skies”
Rok Astronomii 16 stycznia 2009 roku w Planetarium Olsztyńskim, podczas inauguracji obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, odbędzie się polska premiera filmu 'Eyes on the Skies', który Międzynarodowa Unia Astronomiczna i Europejska Agencja Kosmiczne przygotowały na 'światowe święto astronomii'.
Sylwestrowe spotkania planet
Niebo za oknem W dniu dzisiejszym nad naszymi głowami zostanie uświetniony Sylwester i Nowy Rok wędrówką i spotkaniami towarzyskimi planet i Księżyca. Na początek wieczór uświetni Księżyc w pierwszej kwadrze (przybierający) a obok niego piękna Wenus, którą nie tak dawno podziwialiśmy wspólnie z Jowiszem. Dzisiaj, zaopatrzeni w sprzęt obserwacyjny możemy łatwo zlokalizować najdalszą planetę naszego układu Neptuna, który będzie w tym doborowym towarzystwie tuż obok (mapka poniżej). Półtorej godziny przed północą pojawi się na wschodzie Saturn, a nad ranem Mars (bardzo blisko Słońca więc trudny w obserwacji).
Sylwester
Foto autor: Bartłomiej Patka; Nikon D40; ob. 200mm, czas: 1s

Szkoły zapatrzone w niebo
Rok Astronomii W Inowrocławiu, Kruszwicy i Strzelnie mają powstać szkolne obserwatoria astronomiczne.

Trzem szkołom z Inowrocławia i okolic zaproponowano uruchomienie obserwatoriów astronomicznych. W regionie ma powstać dwanaście takich punktów, które będą się dzielić wynikami badań.

W kruszwickim Gimnazjum nr 1 rozmawiano o projekcie utworzenia przy tej placówce obserwatorium. Szkoła otrzymała taką propozycję z toruńskiego Urzędu Marszałkowskiego w związku z tym, że jej kilkunastu uczniów osiągnęło dobre wyniki w konkursach astronomicznych i fizycznych. - Projekt „Astrobaza” będzie w dużej części finansowany przez Unię Europejską. Przewiduje stworzenie sieci dwunastu obserwatoriów, które będą dzieliły się wynikami badań oraz obserwacji – mówi dyrektor kruszwickiego gimnazjum, Tomasz Tschurl.
Spotkania astronomiczne
Astronomia Jeżeli poczujesz się samotny w swoich zainteresowaniach i pasji astronomicznej możesz poszukać miejsc spotkań podobnych Tobie pasjonatów. Miejscem takich spotkań często są tzw. Fora, czyli forum dyskusyjne. Nie zawsze prowadzi się tam dyskusje, bo często miłośnicy mniej zaawansowani korzystają tam z porad tych bardziej doświadczonych. Na forum często można spotkać się z zawodowcami, którzy pomogą nam w profesjonalny sposób rozwiać nasze wątpliwości na tematy nas intrygujące.
Niebo za oknem - Kalendarium na styczeń 2009r.
Astrnomia zjawiska W roku 2009 wystąpią dwa zaćmienia Słońca: obrączkowe, widoczne 26 stycznia z południowej części Oceanu Indyjskiego, oraz całkowite, widoczne 22 lipca we wschodniej Azji. Obydwa zaćmienia będą niewidoczne w Polsce. Dojdzie także do czterech zaćmień Księżyca: trzech częściowych półcieniowych (9 lutego, 7 lipca i 6 sierpnia) oraz częściowego 31 grudnia. Tylko zaćmienie 7 lipca nie będzie widoczne w Polsce.

W 2009 r. kilkakrotnie dojdzie do zakryć gromady otwartej Plejady przez Księżyc. Z Polski można będzie te zjawiska obserwować w dniach: 7 stycznia, 30 marca oraz 18 lipca. 10 maja i 21 października zostanie natomiast zakryta najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Skorpiona — Antares.

W 2009 roku do Słońca zbliży się 39 znanych komet, z których dwie będzie można obserwować nawet przez lornetki.
A może bezkrwawe polowanie?
Niebo za oknem Poniżej przedstawiam wykaz możliwych do przeprowadzenia obserwacji przelotów Stacji Orbitalnej (ISS). Znajdują się tu daty i godziny oraz orientacyjne mapki przydatne do zaplanowania obserwacji (dane dla Żagania). Obserwacje w godzinach rannych.
Jest już Polska Strona MRA2009
Rok Astronomii Jest już pod adresem WWW Polska strona Obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii. Po naszych długich oczekiwaniach wreszcie jest, więc informacje o tym co się będzie działo w kraju w tej materii będą już w miarę na bieżąco. Teraz dopiero się przekonamy jak wiele nam uleciało informacji. Postaramy się w miarę szybko przekazać wszystkie zaległe informacje.
Dystrybucja Kalendarza na 2009 rok
Kalendarz-2009 Astrokalendarz jest w trakcie dystrybucji, co oznacza, że trafił już do rąk części odbiorców. Jest on przekazywany bezpłatnie co jak twierdzą osoby, które miały go już w rękach jest ze względu na jego jakość, dość sporym zaskoczeniem. Faktycznie Kalendarz jest piękny, ponadto zawiera wiele cennych informacji o tym co w danym miesiącu i dniach będzie się działo nad naszymi głowami.

Kalendarz został przekazany instytucjom, które w różny sposób zajmują się upowszechnianiem wiedzy astronomicznej, tak by jak największa grupa osób miała do niego dostęp. Nie jest to najlepszy sposób jaki można było przyjąć. Najlepiej by kalendarzy było tyle, aby wszyscy zainteresowani mogli go dostać do rąk własnych. Poniżej jest zamieszczona lista tych instytucji.
Program ''Ciemne niebo'' w Sylwestra
Niebo za oknem Sopotnia Wielka w Beskidzie Żywieckim jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce gdzie prowadzi się świadomą ochronę ciemnego nieba (lokalizacja: mapa). Nocą gasną tutaj oświetlenia uliczne dzięki czemu można podziwiać nie tylko wspaniałą Drogę Mleczną - nasza Galaktykę, ale nawet najsłabsze meteory. W związku z obchodzonym Międzynarodowym Rokiem Astronomii w 2009r. miłośnicy astronomii i działacze postanowili zorganizować nietypowego Sylwestra.
1% na Astronomię
Astronomia Zbliża się koniec roku, a z nastaniem nowego przychodzi czas rozliczenia się z fiskusem. Jest przy tym okazja by środki w ramach odliczenia od podatku przeznaczyć na astronomię. Koalicja polskich organizacji, instytucji i grup astronomicznych na rzecz akcji „1% na astronomię”, zwraca się z ogólnokrajowym apelem o przekazanie 1% odpisu od podatku dochodowego na wspieranie rozwoju zainteresowania astronomią wśród społeczeństwa polskiego. Wystarczy tylko poprawnie wypełnić formularz podatkowy. Jeżeli tylko pozostaną środki do przekazania to możemy tego dokonać wprost przez Urząd Skarbowy.
VLT czyli Wielkie Oko i dlaczego latamy w kosmos?
Niebo za oknem To 400 lat temu dzięki pierwszemu teleskopowi Galileusza zmieniliśmy sposób prowadzenia badań astronomicznych. Od tamtej pory stał się on nieodłącznym atrybutem astronomów. Ale dzisiaj już nie patrzymy tylko żeby zobaczyć, ale patrzymy żeby widzieć niewidzialne.

Teleskop dzisiejszego astronoma to zaawansowana technologia i jakby tego było mało, astronomowie wysyłają swoje oczy w wysokie warstwy atmosfery i w kosmos, aby sięgnąć jeszcze dalej i zobaczyć jeszcze więcej. Gdy stajemy przed wyborem kupna teleskopu dla własnych potrzeb i własnego hobby oczekujemy aby jego możliwości były takie jak pokazują zdjęcia oglądane przez nas nie tylko w Kalendarzu Miłośników Astronomii, ale w książkach, na plakatach i oczywiście w Internecie.
Komitet organizacji obchodów MRA w Żaganiu
Żagań-M.R.A. Dzień 17.12.2008r. jest dniem kolejnego (drugiego) spotkania Komitetu Organizacyjnego powołanego prze Pana Burmistrza Miasta Żagania w celu organizacji obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w naszym mieście.
LHC a sprawa Polska
Nauka Rozpoczęła się największa przygoda człowieka. Podróż do wnętrza … wszystkiego. Podróż ta ma na celu poznanie niepoznanego, zdobycie informacji, o których do tej pory mogliśmy tylko pomarzyć. Będziemy mieli okazję poznać cały wszechświat za jednym zamachem. Jak na ironię nie ruszymy się z Ziemi na krok. Pokonamy wszelkie trudności w zakresie poznania Wszechświata związane z naprawdę astronomicznymi odległościami do pokonania. Bo tak naprawdę spoglądamy w niebo by poznać Kosmos, by zrozumieć dlaczego jest taki jaki jest. O LHC pisaliśmy już przy okazji problemów z jego uruchomieniem, ale tak naprawdę to przygoda dopiero się zaczyna. Od wielu lat naukowcy dążą do odkrycia jak nasz świat jest zbudowany i jak to działa.
Odkryj planetę nie wychodząc z domu?????
Wydarzenia Troje studentów z Holandii odkryło planetę pozasłoneczną wykonując ćwiczenie zadane przez wykładowcę. Było to możliwe dzięki bazie danych zgromadzonych przez polski projekt obserwacyjny OGLE.
Od jutra oglądaj stację ISS !!!
ISS Od dnia jutrzejszego proponuję wszystkim obserwacje przelotu stacji orbitalnej ISS. Zależnie od orbity stacji można ją zobaczyć w różnych miejscach nieba. Poniższe dane powinny pomóc przygotować się do obserwacji. Sama obserwacja nie jest specjalnie uciążliwa. Stację można zobaczyć nawet z centrum naszego miasta. Poniższe dane odnoszą się dla Żagania. Mieszkańcy innych miast mogą mieć odchylenia od czasu przelotu do kilku minut w zależności od oddalenia od Żagania.
Obrotowa Mapa Nieba - online
Niebo za oknem Gdy idąc w piękny jesienny wieczór na spacer, spoglądamy na rozgwieżdżone niebo zastanawiamy się, gdzie są te wszystkie wspaniałe obiekty niebieskie, które to planety, a które to gwiazdy, jak znaleźć Naszego Jowisza z Wenus na wspólnej randce? Patrząc na niebo zadajemy sobie pytanie, jak w tym gąszczu świecących punktów się połapać? Co jest co? A raczej co jest gdzie? Przydałaby nam się jakaś mapa. Ale niebo stale się porusza, więc jak się zorientować gdzie jesteśmy? Czy tu tez jest północ, południe, wschód i zachód? Na swój sposób jest. Musimy się tylko oderwać od matki Ziemi.
Wieczorne spotkania z gwiazdami – Syriusz
Niebo za oknem Od dzisiaj zapraszam na kolejne spotkania z niebem usianym gwiazdami. Okres od jesieni przez zimę, do wiosny jest najlepszym czasem na obserwację nieba. Wieczory przychodzą szybko, a ranki spowite mrokiem pozwalają na prowadzenie ciekawych przeglądów nieba. Ponadto niebo jest w tym okresie głęboko czarne – niestety tylko za miastem. Nasze miasto dołączyło do śmietników nieba – zaśmiecamy niebo niepotrzebnym światłem o czym pisałem w artykułach dotyczących badania czystości nieba.
Wielkie rozdanie Kalendarza na 2009r.
Kalendarz-2009 A przed nami wielkie rozdanie Kalendarza Miłośników Astronomii na 2009r. Już doszedł do głównego dystrybutora na nasz teren i teraz zostało tylko rozdysponowanie do odbiorców końcowych. Już pierwsze wieści donoszą, że zawartość kalendarza jest iście nieziemska. Totalnie pełny odjazd. Aż boję się go wziąć do ręki. Na Stronie tej umieszczę listę osób i instytucji do których zostanie on przekazany. Ale informuję po raz kolejny, że nie ma wiele tych egzemplarzy. Oczekiwania, najprawdopodobniej przez MRA przerosły wszelkie oczekiwania. Sponsorzy nie byli w stanie mocniej wesprzeć projektu, choć i tak nakład był większy niż w latach ubiegłych.
Wielka randka Jowisza i Wenus w blasku Księżyca
Niebo za oknem W dniu wczorajszym w kierunku południowo zachodnim można było zobaczyć wspaniałą koniunkcję Jowisza i Wenus. Co prawda w mieście panowała lekka mgła w związku ze zmniejszającą się wieczorem temperaturą, ale dzisiaj zjawisko będzie jeszcze piękniejsze. Do koniunkcji dołączy młody Księżyc. Co za romantyczny wieczór!!

Dlatego zapraszam wszystkich na wieczorny spacer z podniesioną głową. Najpiękniejsze widoki są poza miastem. Ze względu na obecność poligonów wojskowych tereny są szczególnie przyjazne obserwacjom nieba.
FotoReportaż - Układy Słoneczne w PSP3
Fotografia cyfrowa Dobiega końca wystawa układów słonecznych wykonanych przez uczniów Szkoły PSP3 w Żaganiu. Tematem zajął się Bartłomiej Patka wykonaując mały fotoreportarz. Zdjęcia udostępniamy na naszej stronie. Niedawno można było przeczytać w lokalnej gazecie o całym przedsięwzięciu i wszystkich jego uczestnikach. Węcej przeczytacie i zobaczycie na stronie Szkoły PSP3.

I znowu dziciaki udowodniły jak wile potrafią zrobić. Masa pomysłów i ogromne chęci spwodowały takie bogactwo wystawy.
Oj będzie się działo !!
Żagań-M.R.A. Decyzją Burmistrza naszego miasta został powołany do życia Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Roku Astronomii w Żaganiu. Zostałem zaproszony do składu tego komitetu i będę miał zaszczyt pracować nad organizacją przedsięwzięć mających uświetnić to święto Astronomii.

W dniu 26 listopada 2008r. odbędzie się pierwsze spotkanie Komitetu. O jego przebiegu i planowanych pracach będę Państwa informował. Powstanie komitetu nie zamyka drogi dla wszelkich inicjatyw podejmowanych w kierunku obchodów MRA. Wręcz ma przyciągnąć inicjatorów i pomóc im osiągnąc postawione cele. Pamiętajmy, że wszystko zależy wyłącznie od nas.
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 5:40
Zachód słońca: 20:13
Dzień trwa:
14 Godzin 33 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 4:03
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena, Artemon
Faza Księżyca

Data: 26-4-2019 11:44:38

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3997 planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (28)
Curiosity (2)
Fizyka (10)
Kosmologia (3)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2019

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.12 21,264,701 unikalne wizyty
strzaka do gry