Kalendarz

<< Luty 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:4,626
Wczoraj:1,249
W tym tygodniu:8,266
W tym miesiącu:61,124
W tym roku:111,664
Wszystkich:13,875,035

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 6:50
Zachód słońca: 17:33
>Dzień trwa:
10 Godzin 43 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 7:53
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda

Księżyc


Data: 26-2-2020 19:31:53

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kalendarium na Luty 2009

Poniżej przedstawiam kolejny kalendarz zjawisk astronomicznych tym razem na miesiąc luty 2009r. Należy pamiętać że momenty zjawisk są podane w czasie UT i dla czasu zimowego, który obecnie obowiązuje w Polsce, należy dodać 1 godzinę aby uzyskać moment zjawiska w czasie pokazywanym przez nasze zegarki. Astronomowie bardzo często, w zasadzie zawsze podają momenty zjawisk wg czasu UT, co pozwala uniknąć wielu nieporozumień co do chwili obserwacji. Przeliczenie na czas miejscowy jest bardzo proste i zależne od strefy czasowej.

Obserwujemy Kometę Lulin

LulinNad naszymi głowami właśnie przelatuje kometa. Została ona odkryta przez zespół obserwatorów z Chin i Tajwanu. Obecnie głowa komety ma średnicę około 500 tysięcy kilometrów. Na zdjęciu widoczny jest warkocz jonowy, powstały przez oddziaływanie z wiatrem słonecznym (prawa strona zdjęcia) i warkocz pyłowy pozostawiony przez kometę na drodze przelotu (lewa strona zdjęcia). Kometa o oznaczeniu C/2007 N3 jest kometą nieokresowa i porusza się po orbicie hiperbolicznej. Wciąż zbliża się ona do Ziemi. 24 lutego jej odległość od naszej planety wyniesie 0,41 jednostki astronomicznej, a jasność powinna wzrosnąć do około 5 magnitudo. Komety są jednak ciałami niebieskimi, które potrafią sprawić niespodziankę, szczególnie dotyczącą swojej jasności. Rozbłysnąć o kilka wielkości gwiazdowych... bądź o podobną wielkość przygasnąć.

Toruń - inauguracja MRA 2009 w Polsce

'Odkryj Wszechświat w Toruniu' -  tak brzmi toruńskie hasło obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w naszym mieście. Dla torunian przygotowano z tej okazji mnóstwo koncertów, wystaw, wykładów sław naukowych i imprez plenerowych.

ONZ ogłosiła rok 2009 jako Międzynarodowy Rok Astronomii. Deklaracja została zaproponowana przez Włochy, a inicjatorką jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

Gród Kopernika będzie najhuczniej w Polsce celebrował MRA 2009. Już  w styczniu zeszłego roku Rada Miasta przyjęła w tej sprawie uchwałę: 'z uwagi na to, że Toruń szczyci się faktem, iż właśnie tutaj urodził się wielki astronom Mikołaj Kopernik, Rada Miasta Torunia postanowiła zgłosić akces Miasta Torunia do aktywnego uczestnictwa w działaniach ONZ i obchodach Międzynarodowego Roku Astronomii' – głosi jej treść. Prezydent Torunia  powołał pełnomocnika Macieja Mikołajewskiego, wykładowcę z Centrum Astronomii UMK. Jego  zadaniem jest koordynacja wszystkich inicjatyw oraz imprez związanych z obchodami. Organizują je niemal wszystkie instytucje kulturalne Torunia oraz uniwersytet.

Wybieramy zdjęcie roku 2008

AstroForum i Deltaoptical Postanowiło nagrodzić astroamatorów za ich osiągnięcia astrofotograficzne za 2008 rok i do 13 lutego 2009 roku do godz. 20.00 możemy głosować na wybrane przez nas zdjęcia. Głosowanie jest bardzo proste wystarczy przyjrzeć się zdjęciom, wybrać naszym zdaniem najładniejsze (możńa wybrać kilka) i wziąć udział w ankiecie dołączonej do wątku ba forum.

AstroKonkurs - zadanie 2

Poniżej przedstawiamy zdjęcie, które przedstawia ... No właśnie co ono przedstawia? To nasze sztandarowe pytanie, na które należy udzielić odpowiedzi i przesłać je do nas drogą elektroniczną, by móc wzięć udział w naszym konkursie. Czas nadsyłania odpowiedzi do końca miesiąca, ajest on przypominamy krótki!!Odpowiedź na pytanie nr 1

Odpowiedzią na pytanie nr 1 w naszym AstroKonkursie jest – Analemma. Zdjęcie przedstawia zjawisko analemmy, czyli zmieniającego się położenia Słońca na niebie w ciągu roku. Wynika ono z rocznego ruchu Ziemi wokół Słońca oraz nachylenia osi ziemi w stosunku do ekliptyki. Najwyższy punkt analemmy osiągany jest latem a najniższy zimą. Punkty te odpowiadają przesileniom. Na przesunięcie w kierunku wschód zachód ma wpływ eliptyczność orbity ziemskiej oraz zmienna prędkość poruszania się po niej, co odkrył Johannes Kepler. Nasze zdjęcie zostało wykonane w Grecji. Możesz sam spróbować wykonać takie zdjęcie. Zdjęcie tła jest jednym ze zdjęć więc całość trzeba po prostu zmontować na komputerze.

''Oczy skierowane ku niebu'' w Żaganiu

jacek patka Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przekazało nam dwa filmy na płytach DVD, których premiera odbyła się u Nich 19 stycznia. Jest to „Hubble - 15 lat odkryć teleskopu” oraz 'Eyes on the Skies' (o premierze pisałem w artykule). Oba filmy zostały wyposażone w polskojęzyczne napisy co ułatwi wszystkim ogarnięcie piękna tych pokazów.

Widoczność ISS (do 5 lutego)

Nad Żaganiem znowu poprawiły się warunki widoczności Międzynarodowej Stacji Orbitalnej. Poprawiły się o tyle, że stacja w ciągu najbliższych dni przelatywać będzie w dogodnych warunkach pozycyjnych. Gdyby nie pogoda ... Ale ponieważ zima wraca to i może się wypogodzi. Po zakończeniu tej sesji obserwacyjnej do 17 lutego stacja znowu z naszych terenów nie będzie widoczna.

Proponuję zaprządz do pracy nasze dotychczasowe umiejętności z poprzednich ćwiczeń i spróbować upolować ISS na zdjęciach. Znamy parametry przelotu więc jesteśmy się w stanie przygotować. W naszych warunkach amator nieba musi być przygotowany na różne niespodzianki. A to niebo się zachmurzy, a to znowu z pochmurnego zmieni się w pełne gwiazd i wtedy trzeba zabierać sprzęt i w teren.

Czasy przelotów podane są w czasie zimowym. Wystarczy spojrzeć na zegarek i o właściwej porze wyjść na dwór.

Zaćmienie 26 stycznia 2009 - prawie na żywo

A poniżej nagrane przez amatora zaćmienie bezpośrednio z miejsca zajścia czyli z Jakart'y. No może nie zachwyca jakością, ale pokazuje jakie niespodzianki czekają na łowcę zaćmień - chmury. Zawsze nie tam gdzie trzeba i nie w tedy kiedy trzeba.Zaćmienie 26 stycznia - transmisja live

jacek patkaPortal Astrohobby.pl ma zaszczyt zaprosić do oglądania transmisji przez Internet z zaćmienia Słońca w poniedziałek 26 stycznia.

Pod adresem Astrohobby.pl będzie można obejrzeć całe zaćmienie, którego największa faza przypada na miejsca pokryte oceanem, a jedynie faza końcowa możliwa jest do zobaczenia z terenów lądowych. Live może zostać ograniczony do zarejestrowanych użytkowników, jeżeli obciążenie serwera będzie zbyt duże. Dlatego proponujemy już dzisiaj zarejestrować się w portalu Astrohobby.pl co nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Tacy jesteśmy. Planowane są transmisje zaćmień Księżyca zaczynając od tego za dwa tygodnie oraz zaćmienia Słońca 22 lipca 2009r. – warte dla tych co nie mają możliwości wyjechać do Chin czy Indii albo Japonii. Co prawda to nie to samo, ale nic za darmo. Coś trzeba stracić. Chwilę po zaćmieniu możecie być państwo w domu lub w pracy.

Czy możemy spać spokojnie? Oto jest pytanie.

Tytułowe pytanie jest głównym zagadnieniem na które będziemy szukać odpowiedzi w poniższych filmach, co na obecną za oknem niepogodę jest ciekawym rozwiązaniem. Pytanie nie jest banalne, bo jak się okazuje będąc świadomym zagrożenia i wyposażonym w odpowiednie technologie możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo. być może trzeba będzie przeznaczyć więcej niż 2% dochodu narodowego brutto, ale może się opłacić
Część 1

Konkurs Portalu Astronomia.pl roztrzygnięty

Konkurs portalu Astronomia.pl został rozstrzygnięty. Zadanie polegające na podaniu adresu polskiej witryny roku astronomii. Na 540 zgłoszeń aż 498 było poprawnych - choć w zasadzie mogło być 100% poprawnych. Kalendarz będący nagrodą został rozlosowany pomiędzy 7 uczestników z poprawnymi odpowiedziami.

Astrokonkurs - Co to jest?

Poniżej przedstawiamy zdjęcie, które przedstawia ... No właśnie co ono przedstawia? Za 7 dni umieścimy odpowiedź na pytanie i wyjaśnienie jak to zjawisko powstaje. Jednocześnie otwieramy konkurs dla wszystkich chętnych.Zadanie 1

Astrofotografia nie jest trudna

Astrofotografowanie, choć ma bardzo tajemniczą nazwę wcale nie należy do zajęć ekstremalnie trudnych. Jak wszystko w fotografii wymaga staranności, wyczucia estetyki i tego czegoś co trzeba mieć, aby dobrze fotografować. Jeśli jednak nie straszne nam są trudne zadania to i te nie będzie niewykonalne dla nas. Zaletą tej dziedziny fotografii jest jej niepodważalna naukowa wartość.

Ponieważ upowszechniły się bardzo aparaty cyfrowe sama fotografia astronomiczna stała się dla wielu amatorów łatwiejszym zadaniem do wykonania. Dzisiejsze aparaty mają na tyle przyzwoite konstrukcje, że można się pokusić o zrobienie prostych zdjęć nieba. Słowo prostych należy tu szczególnie podkreślić, jako że bez dodatkowego sprzętu typowego dla astronomii trudno będzie coś wyjątkowego zwojować, ale wkrótce i na to znajdziemy pewne rozwiązanie - napewno przydadzą się umiejętności majsterkowicza. Rozwiązanie to jest stosowane przez astroamatorów już od bardzo dawna i daje bardzo dobre efekty. Ale o tym nieco później ...

Orion nieoznaczony
Fotografia Gwiazdozbioru Oriona i okolic - Nikon D40, czas 36s, ISO 800


Chcę zachęcić wszystkich tym artykułem do podjęcia prób fotografii nieba i jednocześnie wskazać pewne problemy na które trzeba zwrócić uwagę. Powyższe zdjęcie pokazuje, że niewielkim wysiłkiem możemy wykonać fotografię nieba, gdy pogoda nam sprzyja a obecne wczesne zachody upraszczają sprawę czekania na wystarczająca ciemność (to znacznie ułatwia zadanie).

Johannes Kepler i SAROS czyli historia zaćmień 1630r. i 2009r.

W dniu 26 stycznia 2009r. nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Zaćmienie to niestety będzie widoczne generalnie nad obszarami pokrytymi wodą, których niestety jest najwięcej na Ziemi. Tylko w Indonezji będzie można je obserwować z lądu przez nieco ponad 6 minut.

Dla na mieszkańców Żagania jest ona szczególnie ważne jako że ma związek z naszym astronomicznym patronem Janem Keplerem. Jak zapewne pamiętacie przewidział on zaćmienie z 10 czerwca 1630 roku. Widoczne ono było w Żaganiu, ale podał on momenty zaćmienia dla Linzu i Wiednia. Ciekawy jest jednak związek zaćmienia Keplera i tego z 26 stycznia br., a mianowicie związek ten tworzy wspólny SAROS o numerze 131. Oba zaćmienia pochodzą dokładnie z tego samego SAROS’A.

PARYŻ - otwarcie Międzynarodowego Roku Astronomii

MRA2009Od wczoraj trwa uroczystość otwarcia Międzynarodowego Roku Astronomii w Paryżu. Na uroczystość zjechali się astronomowie z całego świata. W otwarciu biorą udział przedstawiciele ONZ, UNESCO, rządów, dyplomaci, naukowcy z całego świata, młodzi studenci astronomii z ponad 100 krajów, ale również astronauci, przemysłowcy i artyści. A wszystko po to by zaznaczyć 400 lat współczesnej astronomii rozpoczętej przez Galileusza obserwacjami nieba przez teleskop w 1609roku.

MRA2009 i Toruń - Czyli podłsuchiwanie Wszechświata

RT-4 Oprócz uroczystych gali otwierających Międzynarodowy Rok Astronomii, inauguracja MRA2009 dokonana zostanie może w mniej oficjalny sposób, ale za to w iście astronomicznej skali w dniach 15-16 stycznia 2009r.. W ramach projektu zostaną połączone ze sobą radioteleskopy z siedmiu państw europejskich oraz USA, Australii, Japonii, Chin i Chile. Połączone radioteleskopy uzyskają rozdzielczość 100 krotnie lepszą od najlepszych teleskopów optycznych. Jedynym warunkiem jaki musi być spełniony, to obserwowany obiekt musi emitować radiopromieniowanie.

Obiekty, które będą obserwowane, spełniają taki warunek bo będą to kwazary J0204+1514, 0234+285 i 3C395 odległe od nas o kilka miliardów lat. Obserwacje będą prowadzona na częstotliwościach 5 i 8 GHz (co odpowiada długości fali 4 i 6 cm) – w radioastronomii zamiast długości fali przyjęło się używać częstotliwości jako parametru obserwacyjnego. W obserwacji pojedynczym teleskopem można te obiekty zobaczyć tylko jako punkty, ale w tym przypadku teleskopy będą połączone siecią komputerową i utworzą jeden ogromny teleskop stąd jego wysoka rozdzielczość, co pozwoli na obserwację subtelnej struktury obiektów.

Podobna technika stosowana też jest w teleskopach optycznych jak np. w VLT czy Gemini.

Wygraj Kalendarz Miłośników Astronomii

Na Astronomia.pl można wygrać wymarzony Kalendarz Astronomiczny na 2009r. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie zadane w artykule dotyczącym konkursu pod adresem WWW. Konkurs dotyczy oczywiście Międzynarodowego Roku Astronomii.

To ostatnia taka okazja by go zdobyć.
Potem już tylko czekać do grudnia, a nie wiadomo ...


Życzymy wszystkim powodzenia i rychłej wygranej.

Miłośnicy Astronomii pomagają dzieciom

Jacek Patka kalendarzSpecjalny kalendarz ze zdjęciami obiektów niebieskich można licytować na aukcji Allegro. Dochód zostanie przeznaczony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zamieszczone poniżej linki pozwolą Państwu na szybki dostęp do tej aukcji jak i do kolejnej aukcji z podobnym celem ale związanej z prowadzeniem obserwacji przez zdalny teleskop.

'Zainspirowany pomysłem aukcji sesji obserwacyjnej na teleskopie w Arizonie wystawiłem jeden egzemplarz kalendarza 'Astrofotografia Amatorska 2009' na aukcję dobroczynną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otrzymujemy mnóstwo zapytań od osób, które nie zdążyły zapisać się na tegoroczne wydanie kalendarza, często z deklaracjami, że mogą za niego zapłacić.

Najdłuższe zaćmienie XXIw. - Wyprawy do Chin i nie tylko

Całkowite zaćmienie Słońca to pod wieloma względami zjawisko niezwykłe. Starożytne cywilizacje były nim wprawiane w zachwyt oraz przerażenie. Władcy wykorzystywali umiejętność przewidywania tego mistycznego zjawiska, aby nadać sobie boską moc. Według staro chińskich podań podczas zaćmienia, ogromny, niewidoczny smok pożera Słońce.

Niezmiennie od tysięcy lat, widok czarnego kręgu na niebie oraz nastanie nocy w środku dnia wzbudza w ludziach podziw i zainteresowanie. Stanowi swego rodzaju oderwanie od codzienności, przenosi nas na kilka minut w zupełnie inną rzeczywistość. Rzeczywistość, do której chcemy powrócić z całych sił po „trzecim kontakcie” Księżyca ze Słońcem.

jacek patka

Miłośnicy astronomii w dzisiejszych czasach, na szczęście, nie muszą zdawać się na magicznych szamanów czy władców-bogów, aby obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Dysponując odpowiednimi umiejętnościami, które niegdyś posiadali nieliczni, środkami transportu przenoszącymi nas na drugą stronę planety w kilkanaście godzin oraz tym, co niezmienne od tysięcy lat – odrobiną szczęścia, możemy zaobserwować 2 do 3 całkowitych zaćmień w ciągu roku.

I mimo tego, ze zaćmienia, na co dzień są zjawiskami niezwykłymi, to, te, które nastąpi 22 lipca 2009 roku w południowej Azji oraz na Oceanie Spokojnym będzie wyjątkowe. W 400 rocznicę wynalezienia teleskopu, w 40 rocznice lądowania człowieka na Księżycu, w lipcu 2009 roku na Ziemi będzie można zaobserwować najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w XXI wiek trwające aż 6 minut 38 sekund! Wydaje się krótko? No cóż, biorąc pod uwagę, że tego typu zjawisko z reguły trwa ok. 2-3 minut można stwierdzić, że będzie to coś niezwykłego! Bo wyobraź sobie, że w środku upalnego, lipcowego dnia na 6:30 min zgaśnie Słońce. Na niebie pojawią się gwiazdy i planety, wszystko ucichnie, przyroda ułoży się do snu, zapalą się latarnie i jedyne, co w oddali będzie można słyszeć to krzyki przerażenia ludzi nie mających o zaćmieniu zielonego pojęcia. Z nieba będzie „spoglądał” na Ciebie czarny krąg ze świetlistą obwódką wprawiający Cię w przerażenie i zachwyt. Dla nas, i milionów ludzi na całym świecie, których życiową pasję jest astronomia, jest to prawdziwa magia, której próżno szukać gdzie indziej!

Poniżej znajduje się mapka pozwalająca ustalić warunki zaćmienia dla dowolnego miejsca jego występowania oraz dokładne warunki czasowe.

Zabawa w chowanego - Plejady i Księżyc

Plejady - siedem mitycznych córek Atlasa. Po śmierci swoich sióstr, Hiad, popełniły samobójstwo. Zeus litując się nad nimi przeniósł je na nocne niebo.
Plejady to druga pod względem jasności widmowej gromada otwarta w gwiazdozbiorze Byka (Taurus).
7 stycznia Księżyc w swojej wędrówce po nocnym niebie przejdzie przed tą gromadą zakrywając ją. Ciemny brzeg Księżyca zasłoni Plejady o godzinie 15:43 (dla Żagania), by o godzinie 20:00 rozpocząć odsłanianie córek swoim jasnym brzegiem. Odkrywanie jest trudniejsze do obserwacji jako że Księżyc jest bardzo jasnym obiektem na naszym niebie.

Kwadrantydy - zimowy rój meteorów

Dzisiaj chcę Państwa zaprosić na bezkrwawe łowy na meteory - popularnie zwane spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, ale małe drobiny pyłu kosmicznego, odłamki skał i pozostałości po kometach, które za każdym zbliżeniem do Słońca rozpadają się na coraz drobniejsze elementy rozciągając nimi piękne warkocze.

Obserwacje meteorów są w zasadzie bardzo proste, nie wymagają żadnego sprzętu w najprostszym ich wykonaniu, ale wymagają cierpliwości a w dobie obecnej pogody odporności na chłód.

Miejsce z którego pojawiają się meteory z roju Kwadrantydów zlokalizowane jest w konstelacji Wolarza i nazywane jest radiantem.

Radiant znajduje się dokładnie w północnej jego części. Nazwę rój zawdzięcza już nieistniejącemu gwiazdozbiorowi Quadrans Muralis, który został 'wcielony' do gwiazdozbioru Wolarza. Radiant najlepiej zlokalizować można przy pomocy Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy, przedłużając linię dyszla małego i części dyszla Wielkiego Wozu a centrum roju znajdzie się na ich przecięciu.

Polowanie na Obiekty Messiera

Na niebie możemy zobaczyć wspaniałe dwa okazy z Katalogu Pana Messiera. Wbrew pozorom są dwa zupełnie różne obiekty, choć znajdują się w jednym Katalogu i swego czasu były uważane za podobne. Wszystko co im zostało podobnego z tamtych czasów to postać mgiełki na niebie jaką widzimy. Warunki obserwacyjne pomału zaczynają się klarować i coraz częściej będzie można prowadzić obserwacje zarówno okiem nieuzbrojonym jak i przy pomocy prostych lunet i teleskopów (Galileoskop stanie się przy tym nieocenionym przyrządem). W zenicie, czyli nad naszymi głowami pomiędzy gwiazdozbiorem Andromedy (obok Pegaza) i Kasjopei możemy nawet nieuzbrojonym okiem zobaczyć niewielką rozmytą plamkę – to M31 czyli Galaktyka Andromedy.

Polska premiera filmu ”Eyes on the Skies”

16 stycznia 2009 roku w Planetarium Olsztyńskim, podczas inauguracji obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, odbędzie się polska premiera filmu 'Eyes on the Skies', który Międzynarodowa Unia Astronomiczna i Europejska Agencja Kosmiczne przygotowały na 'światowe święto astronomii'.

Sylwestrowe spotkania planet

W dniu dzisiejszym nad naszymi głowami zostanie uświetniony Sylwester i Nowy Rok wędrówką i spotkaniami towarzyskimi planet i Księżyca. Na początek wieczór uświetni Księżyc w pierwszej kwadrze (przybierający) a obok niego piękna Wenus, którą nie tak dawno podziwialiśmy wspólnie z Jowiszem. Dzisiaj, zaopatrzeni w sprzęt obserwacyjny możemy łatwo zlokalizować najdalszą planetę naszego układu Neptuna, który będzie w tym doborowym towarzystwie tuż obok (mapka poniżej). Półtorej godziny przed północą pojawi się na wschodzie Saturn, a nad ranem Mars (bardzo blisko Słońca więc trudny w obserwacji).
Sylwester
Foto autor: Bartłomiej Patka; Nikon D40; ob. 200mm, czas: 1s

Szkoły zapatrzone w niebo

W Inowrocławiu, Kruszwicy i Strzelnie mają powstać szkolne obserwatoria astronomiczne.

Trzem szkołom z Inowrocławia i okolic zaproponowano uruchomienie obserwatoriów astronomicznych. W regionie ma powstać dwanaście takich punktów, które będą się dzielić wynikami badań.

W kruszwickim Gimnazjum nr 1 rozmawiano o projekcie utworzenia przy tej placówce obserwatorium. Szkoła otrzymała taką propozycję z toruńskiego Urzędu Marszałkowskiego w związku z tym, że jej kilkunastu uczniów osiągnęło dobre wyniki w konkursach astronomicznych i fizycznych. - Projekt „Astrobaza” będzie w dużej części finansowany przez Unię Europejską. Przewiduje stworzenie sieci dwunastu obserwatoriów, które będą dzieliły się wynikami badań oraz obserwacji – mówi dyrektor kruszwickiego gimnazjum, Tomasz Tschurl.

Spotkania astronomiczne

Jeżeli poczujesz się samotny w swoich zainteresowaniach i pasji astronomicznej możesz poszukać miejsc spotkań podobnych Tobie pasjonatów. Miejscem takich spotkań często są tzw. Fora, czyli forum dyskusyjne. Nie zawsze prowadzi się tam dyskusje, bo często miłośnicy mniej zaawansowani korzystają tam z porad tych bardziej doświadczonych. Na forum często można spotkać się z zawodowcami, którzy pomogą nam w profesjonalny sposób rozwiać nasze wątpliwości na tematy nas intrygujące.

Niebo za oknem - Kalendarium na styczeń 2009r.

W roku 2009 wystąpią dwa zaćmienia Słońca: obrączkowe, widoczne 26 stycznia z południowej części Oceanu Indyjskiego, oraz całkowite, widoczne 22 lipca we wschodniej Azji. Obydwa zaćmienia będą niewidoczne w Polsce. Dojdzie także do czterech zaćmień Księżyca: trzech częściowych półcieniowych (9 lutego, 7 lipca i 6 sierpnia) oraz częściowego 31 grudnia. Tylko zaćmienie 7 lipca nie będzie widoczne w Polsce.

W 2009 r. kilkakrotnie dojdzie do zakryć gromady otwartej Plejady przez Księżyc. Z Polski można będzie te zjawiska obserwować w dniach: 7 stycznia, 30 marca oraz 18 lipca. 10 maja i 21 października zostanie natomiast zakryta najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Skorpiona — Antares.

W 2009 roku do Słońca zbliży się 39 znanych komet, z których dwie będzie można obserwować nawet przez lornetki.

A może bezkrwawe polowanie?

Poniżej przedstawiam wykaz możliwych do przeprowadzenia obserwacji przelotów Stacji Orbitalnej (ISS). Znajdują się tu daty i godziny oraz orientacyjne mapki przydatne do zaplanowania obserwacji (dane dla Żagania). Obserwacje w godzinach rannych.

Jest już Polska Strona MRA2009

Jest już pod adresem WWW Polska strona Obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii. Po naszych długich oczekiwaniach wreszcie jest, więc informacje o tym co się będzie działo w kraju w tej materii będą już w miarę na bieżąco. Teraz dopiero się przekonamy jak wiele nam uleciało informacji. Postaramy się w miarę szybko przekazać wszystkie zaległe informacje.

Dystrybucja Kalendarza na 2009 rok

Astrokalendarz jest w trakcie dystrybucji, co oznacza, że trafił już do rąk części odbiorców. Jest on przekazywany bezpłatnie co jak twierdzą osoby, które miały go już w rękach jest ze względu na jego jakość, dość sporym zaskoczeniem. Faktycznie Kalendarz jest piękny, ponadto zawiera wiele cennych informacji o tym co w danym miesiącu i dniach będzie się działo nad naszymi głowami.

Kalendarz został przekazany instytucjom, które w różny sposób zajmują się upowszechnianiem wiedzy astronomicznej, tak by jak największa grupa osób miała do niego dostęp. Nie jest to najlepszy sposób jaki można było przyjąć. Najlepiej by kalendarzy było tyle, aby wszyscy zainteresowani mogli go dostać do rąk własnych. Poniżej jest zamieszczona lista tych instytucji.

Program ''Ciemne niebo'' w Sylwestra

Sopotnia Wielka w Beskidzie Żywieckim jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce gdzie prowadzi się świadomą ochronę ciemnego nieba (lokalizacja: mapa). Nocą gasną tutaj oświetlenia uliczne dzięki czemu można podziwiać nie tylko wspaniałą Drogę Mleczną - nasza Galaktykę, ale nawet najsłabsze meteory. W związku z obchodzonym Międzynarodowym Rokiem Astronomii w 2009r. miłośnicy astronomii i działacze postanowili zorganizować nietypowego Sylwestra.
21,992,790 unikalne wizyty