25-06-2019
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Czerwiec 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Brak wydarzeń.

OstatnieFotoNLC

NLC

NLC
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu


IA ZG

Astro-Miejsca

URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:1,273
Wczoraj:2,027
W tym tygodniu:3,300
W tym miesiącu:51,384
W tym roku:341,403
Wszystkich:13,373,190
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Dzisiaj spacerowaliśmy sobie po Układzie Słonecznym
Żagań-M.R.A. Bartłomiej Patka - prezentuje Saturna Bartłomiej Patka - prezentuje SaturnaDzisiaj (13.10.2008r.) przeprowadzono pierwszy spacer po Układzie Słonecznym. Gdzie taki znaleźć? Jest w Żaganiu na Moczyniu. Prezentowany wcześniej model układu przeszedł dzisiaj swój chrzest bojowy i sprawdził się w 100%. Nogi wszystkim dały znać, że jest po czym spacerować. A mieszkańcy Moczynia bacznie się przyglądali cóż to uczniowie klasy VI PSP3 w Żaganiu przygotowali i nad czym tak dyskutują. Właśnie zakończony został na zajęciach przyrodniczych moduł z astronomii i wszyscy są zaopatrzeni w niezłą dawkę wiedzy.

Spacerem przez Układ Słoneczny
Żagań-M.R.A. Zakończył się pierwszy etap prac przy wykonaniu Modelu Układu Słonecznego. Model został stworzony z myślą o pomocy dydaktycznej dla Szkoły nr 3 w Żaganiu. Ale skoro mamy Międzynarodowy Rok Astronomii, to trzeba pójść dalej i całość rozbudować tak by stała się atrakcyjna do zwiedzania nie tylko dla uczniów tej szkoły ale i dla innych zwiedzających.

Galeria Układu Słonecznego
Kosmiczne Filmy w serwisie
Astronomia W serwisie zamieściliśmy stronę z filmami kosmicznymi - Strona z filmami . Można obejrzeć szereg filmów o tematyce związane z naszym portalem. Film jest nieodzownym elementem edukacji astronomicznej, bo szalenie wpływa na wyobraźnię i pozwala przedstawić astronomom swoje wyobrażenia na poszczególne zagadnienia kosmologiczne. Niektóre problemy, jak np. czarne dziury, trudno jest wyjaśnić słownictwem popularnonaukowym. Film pozwala osiągnąć cele inaczej trudne do zrealizowania czy tylko przedstawienia ogółowi społeczeństwa. Dzisiejsza technologia filmowa i animacyjna pozwala osiągnąć efekty, które jeszcze nie tak dawno były niemożliwe do wykonania. To jak w filmie z efektami specjalnymi.
Astronomiczny Kalendzarz na 2009
AstronomiaPan Jacek Pala realizuje wspaniały projekt Astronomicznego Kalendarza. Szczegóły na jego stronie pod adresem  pozwalają się przekonać, ze wkłada w to wiele pasji. Zdjęcia do kalendarza pochodzą od miłośników astronomii parających się astrofotografią. Już poczyniłem starania, by kalendarz dotarł również do naszego miasta i do rąk naszych miłośników.
Spotkanie Koordynatorów
Żagań-M.R.A.Z inicjatywy Pani Katarzyny Semeniuk z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych, planowana jest na połowę października konferencja koordynatorów obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii (w skrócie MRA). Dla wyjaśnienia, koordynatorzy zostają powołani przez szkoły i instytucje chcące wziąć udział w ww. obchodach, a planujące przedsięwzięcia nie tylko dla siebie, ale dla innych szkół i instytucji oraz dla mieszkańców miasta i okolic. Na spotkaniu tym planowana jest tzw. burza mózgów, mająca na celu utworzenie harmonogramu imprez realizowanych przez organizatorów obchodów.
Jakie będą skutki zderzenia z planetoidą? Zobacz sam.
Astronomia programyJest już dostępna sieciowa wersja programu do oceny skutków uderzenia obiektów kosmicznych w Ziemię.Dzięki aplikacji 'Impact Calculator'  możliwe jest przewidywanie skutków ewentualnego zderzenia asteroidy lub innego obiektu pochodzenia kosmicznego z Ziemią. Narzędzie pozwala między innymi wyznaczyć rozmiar krateru czy określić wielkość zniszczeń powstałych po uderzeniu, a wszystkie uzyskane przez aplikację wyniki przedstawiane są w formie graficznej, dzięki prostemu, intuicyjnemu interfejsowi. 
Odkryj Wszechświat dla siebie
Rok AstronomiiRealizacja celów Międzynarodowego Roku Astronomii zależy od aktywności wszystkich środowisk lokalnych. To od inicjatyw szkół, instytucji państwowych i pojedynczych obywateli zależy, czy obchody osiągną sukces, czy też staną się przebrzmiałym gadżetem. Podejmowanie inicjatyw wskazuje na to, że nauka nie jest nam obca, że chcemy zmienić stosunek ludzi z naszego otoczenia do wiedzy i do naszego domu.
Papieskie Obserwatorium Astronomiczne
Astronomia Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne (łac. Specula Vaticana, ang. Vatican Observatory, wł. Specola Vaticana) ma bogatą tradycję naukową. W 1576 papież Grzegorz XIII polecił budowę wieży (73 m) przeznaczonej m.in. do obserwacji astronomicznych. Stojąca do dziś Wieża Wiatrów nazywana jest także Wieżą Gregoriańską lub Obserwatorium Gregoriańskim. Na podstawie obserwacji znajdującej się tam meridiany[1] papież zadecydował o reformie kalendarza. W roku 1703 papież Klemens XI przeznaczył Wieżę Wiatrów do obserwacji sejsmologicznych. Nazwa Specula Vaticana pojawiła się w roku 1784 na drzwiach biblioteki za sprawą kard. Zelada. Pod koniec XVIII w. Obserwatorium, nazywane Specola Pontificia Vaticana, stało się też centrum badań meteorologicznych.
Kalendarz astronomiczny na październik 2009r.
Astrnomia zjawiskaOto kolejna garść informacji o wydarzeniach na gwiaździstym niebie.

Słońce
Dni są coraz krótsze, co widać po momentach wschodu i zachodu Słońca. W Warszawie 1 października Słońce wschodzi o 4h37m, zachodzi o 16h13m, a 31 października wschodzi o 5h30m, zachodzi o 15h08m.

W październiku Słońce wstępuje w znak Skorpiona.
Kalendarz astronomiczny na wrzesień 2008r.
Astrnomia zjawiska W roku 2008 wystąpią dwa zaćmienia Słońca: obrączkowe, widoczne 7 lutego z południowych obszarów podbiegunowych Ziemi, oraz całkowite, widoczne 1 sierpnia w Azji. Drugie z wymienionych zaćmień widoczne będzie w Polsce jako częściowe. Dojdzie także do dwóch zaćmień Księżyca: całkowitego 21 lutego i częściowego 16 sierpnia. Obydwa te zaćmienia będzie można obserwować w Polsce.
W 2008 roku kilkakrotnie dojdzie do zakryć gromady otwartej Plejady przez Księżyc. Z Polski można będzie te zjawiska obserwować w dniach: 12 marca, 23 sierpnia, 20 września oraz 12 listopada. Można będzie także obserwować zakrycia planet przez Księżyc: 10 maja zakrycie Marsa i 1 grudnia zakrycie Wenus.
W 2008 roku do Słońca zbliży się 40 znanych komet, z których dwie będzie można być może obserwować nawet przez większe lornetki.
Wolszczan agentem i co z tego wynika?
Astronomowie Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich astronomów, prof. Aleksander Wolszczan, był przez wiele lat zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie „Lange”.
Pisze o tym „Gazeta Polska”. TW „Lange”, wówczas asystenta w Zakładzie Radioastronomii Instytutu Astronomii UMK w Toruniu, pozyskano na początku 1973 r., przed jego wyjazdem na roczne stypendium w Bonn, do sprawy obiektowej krypt. „Baza”. Współpraca nigdy nie została rozwiązana, lecz jedynie zawieszona w roku 1988.
Przygotowania w Żaganiu
Żagań-M.R.A. Międzynarodowy Rok Astronomii (M.R.A.)dotarł również do naszego miasta. Żagań jest miastem szczególnym w naszym regionie pod tym względem. Powód zasadniczy to nasze dziedzictwo w postaci obecności Jana Keplera. Jak pisałem w jednym z wczesnych artykułów, mieszkał i pracował on w naszym mieście przez dwa lata (ostatnie dwa lata) swego życia. Dlatego ze zdwojonym zapałem przystąpiłem do przygotowań do obchodów MRA.
Rok Astronomii w Polsce - Konferencja
Rok Astronomii W sobotę, 20 września 2008 roku w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odbędzie się druga już konferencja poświęcona przygotowaniom do obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Polsce. Spotkanie odbędzie się w ramach XV Seminarium dla nauczycieli fizyki "Astronomia w szkołach ponadpodstawowych".
Data juliańska
AstronomiaKolejny zestaw skryptów. Tym razem dotyczący obliczania daty juliańskiej i fazy Księżyca. Rachuba ciągła dni jest w astronomii niezbędna do prowadzenia wszelkich obliczeń. Jak można przeczytać w Encyklopedii, jest to liczba (w najprostszym ujęciu). Każdej liczbie odpowiada konkretny dzień w kalendarzu gregoriańskim. Ale operacje na datach w tym drugim są kłopotliwe z punktu widzenia matematycznego. Przetwarzanie numeryczne tez nastręcza wiele trudności i wymaga dodatkowego oprogramowania. Data juliańska jest prosta w obsłudze. Ułamek po przecinku oznacza ułamek dnia. Więc nie ma żadnego problemu z godzinami, minutami i sekundami. Operuje się po prostu na ułamkach dziesiętnych i po problemie.
Współrzędne Słońca
AstronomiaPoniżej przedstawiam skrypt do obliczania współrzędnych Słońca. Skrypt dla wygody jego obsługi uruchamiany jest w odrębnym oknie. W skrypcie znajduje się instrukcja oznaczeń, więc nawet laik poradzi sobie z odczytaniem danych. Skrypt można oczywiście rozpowszechniać dowolnie, implementować do swoich stron i przekazywać innym na zasadach licencji GPL. Życzę miłej zabawy.


Kodowanie znaków wg RFC
IT sprzętCzasami potrzebujemy użyć określonego kodowania - np. programując strone lub piszą skrypty dla WWW. Skąd wziąć wtedy informację?Dlatego umieszczam całą liste. W dziale linki dostepny jest też link do właściwej strony w sieci z tymi iinformacjami.
Sewer dla Ciebie!
IT - programyJak wybrać serwer dla swojej strony WWW? W zasadzie sprawa może wydawać się prosta, ale gdy zaczynamy szuka to brakuje nam ofert na rynku. Są albo drogie albo nie takie. Dlatego przygotowałem zestaw ofert do przeglądania i wyboru. Niektóre są darmowe, a za inne trzeba płacić.
Kilka słów o teleskopie
Astronomia sprzęt Każdy amator astronomii marzy o własnym teleskopie astronomicznym do obserwacji nieba. Kiedy ja byłem jeszcze bardzo młodym człowiekiem, to w zasadzie można było tylko samodzielnie zbudować taki sprzęt. Ponieważ jego kupno przekraczało możliwości przeciętnego człowieka. Dzisiaj zakup samych materiałów do budowy teleskopu przekracza cenę zakupu gotowego urządzenia. Dlatego osobiście zalecam takie majsterkowanie tylko niesamowitym zapaleńcom lub w celach dydaktycznych. Bo faktycznie ilość wiedzy jaką się zdobywa w czasie takiego budowanie jest ogromna.
Ale do rzeczy. Proponuję na początek zapoznać się z budową i parametrami dwóch teleskopów dla amatorów. Jeden to reflektor, czyli teleskop zwierciadlany, a drugi to refraktor czyli teleskop soczewkowy.
Widoczność ISS w lipcu 2008r.
Niebo za oknemOto połozenia stacji orbitalnej ISS na niebie dla miejscowości Zielona Góra. Daje bardzo dobre wyniki dla obserwacji z pobliskich miast.

Obrazek nalezy kliknąć by został otwarty w powiększonym oknie.Godziny odpowaidają czasowi letniemu. Wyjdź na dwór i spoglądaj w niebo przelot jak widać w tabeli nie trwa długo, ale jest dośc widowiskowy - stacja jest bardzo jasna (ale nie zawsze). Podane jasności dają orientację obeznanym w tym co zobaczą.
Niebo za oknem 21-07-2008r.
Niebo za oknemCo widac za oknem?

Niebo za oknem 18-07-2008r.
Niebo za oknem

Wszystko co można zobaczyć o 22.00

Kierunek PD
Kalendarium na sierpień 2008r.
Astrnomia zjawiska
Promieniują słynne Perseidy (PER), rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, o najbardziej regularnej corocznej aktywności. Model struktury strumienia przewiduje w tym roku wystąpienie głównego maksimum 12 sierpnia w godzinach 11:30-14:00. W tym okresie radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Perseusza i ma współrzędne: alfa = 3h09m, delta = +59°. Tegorocznym obserwacjom Perseidów w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc po pierwszej kwadrze.
Współrzędne geograficzne polskich miast
Astronomia Czasami potrzebujemy współrzędnych naszej miejscowości lub bliskiej nam by dokonać wstępnej kalibracji przyrządów lub naszego programu komputerowego (np.. Stelarium) by wiedzieć jak będzie wyglądać nasze niebo. Te dane pomogą nam to zrobić. Ich dokładność jest wystarczająca do takich celów.
Dla Żagania wynoszą one:
długość:    15°19'E      szerokość:   51°37'N
Serwis fotograficzny
Fotografia analaogow Czasami nasz aparat odmawia posłuszeństwa. Po prostu wymaga wizyty w serwisie. Ale gdzie znaleźć serwis aparatów i do tego dobry serwis? Podaję więc adres:
ul. Okulickiego 39 (koło kawiarni Roksana)
Zielona Góra
Naprawie można tam poddać w zasadzie każdy aparat fotograficzny. Od klasyka manualnego po cyfrowy automat. Serwis działa szybko i solidnie.

Kalendarium na czerwiec 2008r.
Astrnomia zjawiska Promieniują meteory z roju czerwcowych Bootydów (JBO). Rój ten obserwowany był w 1916 r., następnie być może w 1921 i 1927 r., po czym zaniknął. Dużym zaskoczeniem było ponowne pojawienie się czerwcowych Bootydów w 1998 r. i to od razu jako aktywnego roju — tzw. zenitalna liczba godzinna (ZHR) przez ponad pół doby wynosiła wtedy od 50 do ponad 100! Macierzysta kometa roju, 7P/Pons-Winnecke przechodziła przez peryhelium w styczniu 1996 i ponownie w maju 2002.
Google Earth - nowa funkcja
Astronomia Google ciągle nas zadziwia. Jest dostępna usługa http://www.google.com/sky/ dająca szerokie możliwości nie tylko dla amatorów astronomii ale również dla zawodowców. Dzięki niej można uzyskać informacje o bieżących zjawiskach na niebie (funkcja „Aktualne zjawisko kosmologiczne”). Można również uzyskać dostęp do zdjęć z satelitów danego obserwatorium, sporządzanych przy użyciu fal o różnej długości, w tym obrazów rentgenowskich, w podczerwieni, ultrafiolecie, a także mikrofalowej mapy nieba (funkcja „Wybrane obserwatoria”). Całość dopełnia opcja „Mapy historyczne”, gdzie znalazły się mapy sporządzone poczynając od 1792r. Ze strony tej jest dostęp do map Księzyca i Marsa.
Ale na tym nie koniec bo możemy sięgnąć po kolejna edycję programu Google Earth a w niej funkcja niebo pozwoli na kolejne przygody z astronomią.
Zaćmienia w Polsce
AstronomiaOto kilka informacji na temat zaćmień Słońca widocznych w Polsce w kolejnych latach.
Aktualizacja bazy rpm
Komputery - LinuxBookmark and Share

URPMI dla początkujących

Czym jest to magiczne urpmi, o którym każdy użytkownik 'Mandarynki' wspomina?
Urpmi jest to system zarządzania pakietami stworzony na potrzeby dystrybucji linuksa Mandrake Linux (przemianowanej później na Mandrakelinux, a obecnie Mandriva), a stworzony przez firmę MandrakeSoft. System urpmi wykorzystuje pakiety RPM (Red Hat Package Manager).
PIĘKNO WSZECHŚWIATA - Brian Greene: 'Ukryte Wymiary'
Astronomia Dzięki szczególnej i ogólnej teorii względności Einsteinowi udało się rozwikłać dwie zasadnicze sprzeczności naukowe ostatniego stulecia. Kiedy dostrzegł owe problemy, nie przypuszczał, że ich usunięcie zrewolucjonizuje nasze poglądy na przestrzeń i czas. Teoria strun rozwiązuje trzecią z wielkich zagadek ostatniego stulecia. Wymaga jednak, abyśmy poddali nasze wyobrażenia o przestrzeni i czasie tak radykalnej zmianie, że nawet Einsteinowi wydałaby się ona niezwykła. Teoria strun wstrząsa podstawami współczesnej fizyki. Zdecydowanie i przekonująco odrzuca nawet powszechnie przyjętą liczbę wymiarów Wszechświata - wartość uznawaną dotąd za niepodważalną.
PIĘKNO WSZECHWŚWIATA
Astronomia ksiązkiPiękno Wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej. Autor: Brian Greene
ISBN: 83-7469-256-1
Data wydania: 08.11.2006
Format: 163mm x 235mm
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Cena detaliczna: 34,00 zł
WSZECHŚWIAT HAWKINGA - Michał Heller
Astronomia Parowanie czarnych dziur

Stephen W. Hawking jest bardzo ważną postacią w kwantowej kosmologii. Jego naukowa kariera dobrze go do tego przygotowała. Od początku błyskotliwy umysł Stephena łączył głęboką znajomość metod matematycznych z pasją fizyka. Potrafił szybko opanować wyrafinowane działy nowoczesnej matematyki, ale przede wszystkim chciał wiedzieć, jaki ten świat jest naprawdę. I interesowały go zawsze problemy najważniejsze.
STRUKTURA KOSMOSU
Astronomia ksiązki Struktura kosmosu. Przestrzeń, czas i struktura rzeczywistości. Autor: Brian Greene
ISBN: 83-7469-191-3
Data wydania: 24.11.2005
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 552
Seria: Na ścieżkach nauki
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
Cena detaliczna: 44,00 zł
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:43
Zachód słońca: 21:19
Dzień trwa:
16 Godzin 36 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:00
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
Faza Księżyca

Data: 25-6-2019 13:27:15

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy SłońcaNa niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3997 planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (28)
Curiosity (2)
Fizyka (10)
Kosmologia (3)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2019

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.16 21,391,609 unikalne wizyty
strzaka do gry