Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:1,913
Wczoraj:3,081
W tym tygodniu:9,506
W tym miesiącu:16,125
W tym roku:377,104
Wszystkich:14,140,475

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:54
Zachód słońca: 21:14
>Dzień trwa:
16 Godzin 19 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:17
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Lukrecja, Zenona, Sylwia, Anatola, Adolfina, Anatolia, Weronika, Ludwika, Patrycjusz, Róża, Zenon, Florianna, Floriana, Hieronim, Mikołaj, Lucja, Teodoryk, Antoni, Kornel, Korneli, Korneliusz

Księżyc


Data: 09-7-2020 22:21:49

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Papieskie Obserwatorium Astronomiczne

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne (łac. Specula Vaticana, ang. Vatican Observatory, wł. Specola Vaticana) ma bogatą tradycję naukową. W 1576 papież Grzegorz XIII polecił budowę wieży (73 m) przeznaczonej m.in. do obserwacji astronomicznych. Stojąca do dziś Wieża Wiatrów nazywana jest także Wieżą Gregoriańską lub Obserwatorium Gregoriańskim. Na podstawie obserwacji znajdującej się tam meridiany[1] papież zadecydował o reformie kalendarza. W roku 1703 papież Klemens XI przeznaczył Wieżę Wiatrów do obserwacji sejsmologicznych. Nazwa Specula Vaticana pojawiła się w roku 1784 na drzwiach biblioteki za sprawą kard. Zelada. Pod koniec XVIII w. Obserwatorium, nazywane Specola Pontificia Vaticana, stało się też centrum badań meteorologicznych.

Kalendarz astronomiczny na październik 2009r.

Oto kolejna garść informacji o wydarzeniach na gwiaździstym niebie.

Słońce
Dni są coraz krótsze, co widać po momentach wschodu i zachodu Słońca. W Warszawie 1 października Słońce wschodzi o 4h37m, zachodzi o 16h13m, a 31 października wschodzi o 5h30m, zachodzi o 15h08m.

W październiku Słońce wstępuje w znak Skorpiona.

Kalendarz astronomiczny na wrzesień 2008r.

W roku 2008 wystąpią dwa zaćmienia Słońca: obrączkowe, widoczne 7 lutego z południowych obszarów podbiegunowych Ziemi, oraz całkowite, widoczne 1 sierpnia w Azji. Drugie z wymienionych zaćmień widoczne będzie w Polsce jako częściowe. Dojdzie także do dwóch zaćmień Księżyca: całkowitego 21 lutego i częściowego 16 sierpnia. Obydwa te zaćmienia będzie można obserwować w Polsce.
W 2008 roku kilkakrotnie dojdzie do zakryć gromady otwartej Plejady przez Księżyc. Z Polski można będzie te zjawiska obserwować w dniach: 12 marca, 23 sierpnia, 20 września oraz 12 listopada. Można będzie także obserwować zakrycia planet przez Księżyc: 10 maja zakrycie Marsa i 1 grudnia zakrycie Wenus.
W 2008 roku do Słońca zbliży się 40 znanych komet, z których dwie będzie można być może obserwować nawet przez większe lornetki.

Wolszczan agentem i co z tego wynika?

Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich astronomów, prof. Aleksander Wolszczan, był przez wiele lat zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie „Lange”.
Pisze o tym „Gazeta Polska”. TW „Lange”, wówczas asystenta w Zakładzie Radioastronomii Instytutu Astronomii UMK w Toruniu, pozyskano na początku 1973 r., przed jego wyjazdem na roczne stypendium w Bonn, do sprawy obiektowej krypt. „Baza”. Współpraca nigdy nie została rozwiązana, lecz jedynie zawieszona w roku 1988.

Przygotowania w Żaganiu

Międzynarodowy Rok Astronomii (M.R.A.)dotarł również do naszego miasta. Żagań jest miastem szczególnym w naszym regionie pod tym względem. Powód zasadniczy to nasze dziedzictwo w postaci obecności Jana Keplera. Jak pisałem w jednym z wczesnych artykułów, mieszkał i pracował on w naszym mieście przez dwa lata (ostatnie dwa lata) swego życia. Dlatego ze zdwojonym zapałem przystąpiłem do przygotowań do obchodów MRA.

Rok Astronomii w Polsce - Konferencja

W sobotę, 20 września 2008 roku w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odbędzie się druga już konferencja poświęcona przygotowaniom do obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Polsce. Spotkanie odbędzie się w ramach XV Seminarium dla nauczycieli fizyki "Astronomia w szkołach ponadpodstawowych".

Data juliańska

Kolejny zestaw skryptów. Tym razem dotyczący obliczania daty juliańskiej i fazy Księżyca. Rachuba ciągła dni jest w astronomii niezbędna do prowadzenia wszelkich obliczeń. Jak można przeczytać w Encyklopedii, jest to liczba (w najprostszym ujęciu). Każdej liczbie odpowiada konkretny dzień w kalendarzu gregoriańskim. Ale operacje na datach w tym drugim są kłopotliwe z punktu widzenia matematycznego. Przetwarzanie numeryczne tez nastręcza wiele trudności i wymaga dodatkowego oprogramowania. Data juliańska jest prosta w obsłudze. Ułamek po przecinku oznacza ułamek dnia. Więc nie ma żadnego problemu z godzinami, minutami i sekundami. Operuje się po prostu na ułamkach dziesiętnych i po problemie.

Współrzędne Słońca

Poniżej przedstawiam skrypt do obliczania współrzędnych Słońca. Skrypt dla wygody jego obsługi uruchamiany jest w odrębnym oknie. W skrypcie znajduje się instrukcja oznaczeń, więc nawet laik poradzi sobie z odczytaniem danych. Skrypt można oczywiście rozpowszechniać dowolnie, implementować do swoich stron i przekazywać innym na zasadach licencji GPL. Życzę miłej zabawy.


Kodowanie znaków wg RFC

Czasami potrzebujemy użyć określonego kodowania - np. programując strone lub piszą skrypty dla WWW. Skąd wziąć wtedy informację?Dlatego umieszczam całą liste. W dziale linki dostepny jest też link do właściwej strony w sieci z tymi iinformacjami.

Sewer dla Ciebie!

Jak wybrać serwer dla swojej strony WWW? W zasadzie sprawa może wydawać się prosta, ale gdy zaczynamy szuka to brakuje nam ofert na rynku. Są albo drogie albo nie takie. Dlatego przygotowałem zestaw ofert do przeglądania i wyboru. Niektóre są darmowe, a za inne trzeba płacić.

Kilka słów o teleskopie

Każdy amator astronomii marzy o własnym teleskopie astronomicznym do obserwacji nieba. Kiedy ja byłem jeszcze bardzo młodym człowiekiem, to w zasadzie można było tylko samodzielnie zbudować taki sprzęt. Ponieważ jego kupno przekraczało możliwości przeciętnego człowieka. Dzisiaj zakup samych materiałów do budowy teleskopu przekracza cenę zakupu gotowego urządzenia. Dlatego osobiście zalecam takie majsterkowanie tylko niesamowitym zapaleńcom lub w celach dydaktycznych. Bo faktycznie ilość wiedzy jaką się zdobywa w czasie takiego budowanie jest ogromna.
Ale do rzeczy. Proponuję na początek zapoznać się z budową i parametrami dwóch teleskopów dla amatorów. Jeden to reflektor, czyli teleskop zwierciadlany, a drugi to refraktor czyli teleskop soczewkowy.

Widoczność ISS w lipcu 2008r.

Oto połozenia stacji orbitalnej ISS na niebie dla miejscowości Zielona Góra. Daje bardzo dobre wyniki dla obserwacji z pobliskich miast.

Obrazek nalezy kliknąć by został otwarty w powiększonym oknie.Godziny odpowaidają czasowi letniemu. Wyjdź na dwór i spoglądaj w niebo przelot jak widać w tabeli nie trwa długo, ale jest dośc widowiskowy - stacja jest bardzo jasna (ale nie zawsze). Podane jasności dają orientację obeznanym w tym co zobaczą.

Niebo za oknem 21-07-2008r.

Co widac za oknem?

Niebo za oknem 18-07-2008r.Wszystko co można zobaczyć o 22.00

Kierunek PD

Kalendarium na sierpień 2008r.


Promieniują słynne Perseidy (PER), rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, o najbardziej regularnej corocznej aktywności. Model struktury strumienia przewiduje w tym roku wystąpienie głównego maksimum 12 sierpnia w godzinach 11:30-14:00. W tym okresie radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Perseusza i ma współrzędne: alfa = 3h09m, delta = +59°. Tegorocznym obserwacjom Perseidów w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc po pierwszej kwadrze.

Współrzędne geograficzne polskich miast

Czasami potrzebujemy współrzędnych naszej miejscowości lub bliskiej nam by dokonać wstępnej kalibracji przyrządów lub naszego programu komputerowego (np.. Stelarium) by wiedzieć jak będzie wyglądać nasze niebo. Te dane pomogą nam to zrobić. Ich dokładność jest wystarczająca do takich celów.
Dla Żagania wynoszą one:
długość:    15°19'E      szerokość:   51°37'N

Serwis fotograficzny

Czasami nasz aparat odmawia posłuszeństwa. Po prostu wymaga wizyty w serwisie. Ale gdzie znaleźć serwis aparatów i do tego dobry serwis? Podaję więc adres:
ul. Okulickiego 39 (koło kawiarni Roksana)
Zielona Góra
Naprawie można tam poddać w zasadzie każdy aparat fotograficzny. Od klasyka manualnego po cyfrowy automat. Serwis działa szybko i solidnie.

Kalendarium na czerwiec 2008r.

Promieniują meteory z roju czerwcowych Bootydów (JBO). Rój ten obserwowany był w 1916 r., następnie być może w 1921 i 1927 r., po czym zaniknął. Dużym zaskoczeniem było ponowne pojawienie się czerwcowych Bootydów w 1998 r. i to od razu jako aktywnego roju — tzw. zenitalna liczba godzinna (ZHR) przez ponad pół doby wynosiła wtedy od 50 do ponad 100! Macierzysta kometa roju, 7P/Pons-Winnecke przechodziła przez peryhelium w styczniu 1996 i ponownie w maju 2002.

Google Earth - nowa funkcja

Google ciągle nas zadziwia. Jest dostępna usługa http://www.google.com/sky/ dająca szerokie możliwości nie tylko dla amatorów astronomii ale również dla zawodowców. Dzięki niej można uzyskać informacje o bieżących zjawiskach na niebie (funkcja „Aktualne zjawisko kosmologiczne”). Można również uzyskać dostęp do zdjęć z satelitów danego obserwatorium, sporządzanych przy użyciu fal o różnej długości, w tym obrazów rentgenowskich, w podczerwieni, ultrafiolecie, a także mikrofalowej mapy nieba (funkcja „Wybrane obserwatoria”). Całość dopełnia opcja „Mapy historyczne”, gdzie znalazły się mapy sporządzone poczynając od 1792r. Ze strony tej jest dostęp do map Księzyca i Marsa.
Ale na tym nie koniec bo możemy sięgnąć po kolejna edycję programu Google Earth a w niej funkcja niebo pozwoli na kolejne przygody z astronomią.

Zaćmienia w Polsce

Oto kilka informacji na temat zaćmień Słońca widocznych w Polsce w kolejnych latach.

Aktualizacja bazy rpm

Bookmark and Share

URPMI dla początkujących

Czym jest to magiczne urpmi, o którym każdy użytkownik 'Mandarynki' wspomina?
Urpmi jest to system zarządzania pakietami stworzony na potrzeby dystrybucji linuksa Mandrake Linux (przemianowanej później na Mandrakelinux, a obecnie Mandriva), a stworzony przez firmę MandrakeSoft. System urpmi wykorzystuje pakiety RPM (Red Hat Package Manager).

PIĘKNO WSZECHŚWIATA - Brian Greene: 'Ukryte Wymiary'

Dzięki szczególnej i ogólnej teorii względności Einsteinowi udało się rozwikłać dwie zasadnicze sprzeczności naukowe ostatniego stulecia. Kiedy dostrzegł owe problemy, nie przypuszczał, że ich usunięcie zrewolucjonizuje nasze poglądy na przestrzeń i czas. Teoria strun rozwiązuje trzecią z wielkich zagadek ostatniego stulecia. Wymaga jednak, abyśmy poddali nasze wyobrażenia o przestrzeni i czasie tak radykalnej zmianie, że nawet Einsteinowi wydałaby się ona niezwykła. Teoria strun wstrząsa podstawami współczesnej fizyki. Zdecydowanie i przekonująco odrzuca nawet powszechnie przyjętą liczbę wymiarów Wszechświata - wartość uznawaną dotąd za niepodważalną.

PIĘKNO WSZECHWŚWIATA

Piękno Wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej. Autor: Brian Greene
ISBN: 83-7469-256-1
Data wydania: 08.11.2006
Format: 163mm x 235mm
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Cena detaliczna: 34,00 zł

WSZECHŚWIAT HAWKINGA - Michał Heller

Parowanie czarnych dziur

Stephen W. Hawking jest bardzo ważną postacią w kwantowej kosmologii. Jego naukowa kariera dobrze go do tego przygotowała. Od początku błyskotliwy umysł Stephena łączył głęboką znajomość metod matematycznych z pasją fizyka. Potrafił szybko opanować wyrafinowane działy nowoczesnej matematyki, ale przede wszystkim chciał wiedzieć, jaki ten świat jest naprawdę. I interesowały go zawsze problemy najważniejsze.

STRUKTURA KOSMOSU

Struktura kosmosu. Przestrzeń, czas i struktura rzeczywistości. Autor: Brian Greene
ISBN: 83-7469-191-3
Data wydania: 24.11.2005
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 552
Seria: Na ścieżkach nauki
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
Cena detaliczna: 44,00 zł

Fotografia cz. 4 - Błony barwne negatywowe

Na naszym rynku typowymi negatywowymi błonami barwnymi są błony ORWOCOLOR produkcji firmy ORWO z NRD. Są to materiały wielowarstwowe, bazujące na subtraktywnej syntezie barw. Spotykamy trzy rodzaje tych błon: NC-19, NC-21 i NC-3. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

Fotografia cz.3 - Dwa rodzaje fotografii barwnej

Istnieją dwa rodzaje (a może należałoby mówić o dwu systemach)fotografii barwnej. W pierwszym z nich stosuje się materiały negatywowe. Po ich naświetleniu i wywołaniu uzyskuje się barwne obrazy negatywowe fotografowanych przedmiotów. Z tych negatywów w drodze kopiowania otrzymuje się pozytywy, które powinny pod względem jasności i barwy odpowiadać fotografowanemu przedmiotowi. W drugim systemie do zdjęć używa się odwracalnych materiałów barwnych.

Fotografia cz. 2 - Jak powstaje obraz barwny

Fotograficzne materiały barwne, jakie spotykamy na naszym rynku w sklepach fotooptycznych, jak ORWOCOLOR czy ORWOCHROM,są to materiały wielowarstwowe, bazujące na subtraktywnej syntezie barw. Synteza subtraktywna barw jest to wytwarzanie wrażenia barwy przez przepuszczanie światła białego przez jeden lub kilka filtrów świetlnych, z których każdy pochłania selektywnie część widma. Barwa światła przepuszczonego powstaje wskutek odejmo­wania (subtrakcji) części składowych widma od światła białego. Najczęściej stosowane są tu filtry o trzech barwach podstawowych syntezy subtraktywnej: żółty — pochłaniający światło niebieskie, purpurowy — pochłaniający światło zielone i niebieskozielony — pochłaniający światło czerwone.

Fotografia cz 1

Można postawić pytanie: dlaczego w Polsce tak wielu amatorów chce uprawiać fotografię barwną? Dlaczego przedkładają ją ponad fotografię czarno-białą? Najprostszą i niejako automatycznie nasuwającą się odpowiedzią jest stwierdzenie, że obecnie w całym świecie dominuje fotografia barwna, zdjęcia czarno-białe wykonują zaś jedynie nieliczni. Możemy także usłyszeć, że taka jest właśnie światowa moda, a my w Polsce również jej ulegamy. Niektórzy nasi rozmówcy dodadzą jeszcze, że fotografia barwna jest dziś wyrazem postępu i rozwoju, zaś czarno-biała symbolem zacofania technicznego.

RJ-45 prosty i skrosowany

Przez ręce przeszło mi już wiele książek dotyczących sieci i w wielu znalazłem masę błędów dotyczących zagadnień sieciowych. Jednym z nich jest zaprawianie kabli zgodnie ze standardami TIA/EIA 568B i A. Czasami to mnie aż złość bierze, że taką kichę sprzedają a człowiek ją kupił. Ale trudno trzeba to naprawić i tym artykulikiem to robię. Sprawa jest prosta bo w Wikipedii można wiele na ten temat znaleźć. Np. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45, ale mogę się pokusić o kilka zdań własnych.

Naprawa CD-ROM

Twój CD przestał działać? Nie czyta CD-Romów, które do tej pory odczytywał bez problemów? Zastanawiamy się czy nie trzeba w takim przypadku przygotować się na kolejny wydatek. Na wydawanie pieniędzy mamy jeszcze czas. Można spróbować uratować czytnik. To wcale nie jest takie trudne.

Zmiana klucza produktu Windows XP

Masz Windowsa z niewłaściwym kluczem produktu? No to masz problem. tu nie znajdziesz numerów seryjnych, bo to jest kradzież. Ale jeśli kupiłeś licencję na swój Windows, ale nie chcesz instalować wszystkiego od nowa, to możesz zmienić klucz produktu przy pomocy programu firmy MS. Potrzebujesz tylko połączenia z Internetem ponieważ klucz zostanie od razu sprawdzony i zweryfikowany. Jeśli jest na czarnej liście to nie da się go ustawić jako nowego klucza w systemie. Inny powód, dla którego możesz mieć potrzebę zmiany klucza, to instalacja na wielu komputerach (takich samych komputerach). Instalujesz na jednym kompie całość oprogramowania, włącznie z potrzebnymi użytkami. Następnie robisz obraz systemu i przenosisz go na drugi komputer, np. przez sieć. Oczywiście nie można mieć dwóch kompów czy więcej, z takim samym numerem produktu. Dlatego trzeba go zmienić i do tego najlepszy jest program firmy MS – KeyUpdateTool. Znajdziesz go w dziale plików do pobrania.
22,316,160 unikalne wizyty