27-05-2017
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Odwiedziny gości
Dziś:3,528
Wczoraj:16,811
W tym tygodniu:91,174
W tym miesiącu:352,109
W tym roku:913,804
Wszystkich:9,961,203
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Zajęcia Sekcji Astronomicznej
sekcja,astronomiczna,Żagań,patka,teleskop,obserwacje,komputery Zapraszamy na zajęcia Sekcji Astronomicznej.

Najbliższe zajęcia Sekcji Astronomicznej
w dniu 27-5-2017 r. o godzinie 17:00
w sali 061 Żagańskiego Pałacu Książęcego
na ul. Szprotawskiej 4

Cukier i wszystko jasne
IASC - odkrywamy planetoidy
Konstruowanie robotów - no to jedziemy
Meteory na Żagańskim niebie - szukamy bolidów
Arduino i inne projekty - podstawy elektroniki

Plan Pracy Sekcji Astronomicznej na 2016/2017r.
Regulamin Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu
Deklaracja udziału w zajęciach sekcji (dla osób niepełnoletnich)
Deklaracja udziału w zajęciach sekcji (dla osób pełnoletnich)
Zapisy do sekcji odbywają się na każdych zajęciach
Co się stało z lądownikiem Schiaparelli?
Sondy Schiaparelli Obrazy przesłane z MRO / Credits – NASA/JPL-Caltech/MSSSDotarcie do Marsa, a szczególnie lądowanie na jego powierzchni od zawsze stanowiło niemałe wyzwanie. Nawet najwięksi niejednokrotnie musieli oddać wyższość Marsowi nad ich ambicje lądowania na Czerwonej Planecie. I choć latamy w kosmos niejedną dekadę, to każdy start a przede wszystkim lądowania stoją i stać będą jakie największe wyzwania w kosmonautyce. Nie inaczej jest i tym razem, gdy początkowy etap misji EXOMARS zakończył się niepowodzeniem w części lądowania na czerwonych pustyniach Marsa.
Bliski przelot 2016 UD (18.10.2016)
Niebo za oknem 2016 UD Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyOsiemnastego października nastąpił bliski przelot planetoidy 2016 UD. Minimalny dystans do Ziemi wyniósł ok. 73 tysiące kilometrów.

Moment przelotu 2016 UD nastąpił 18 października, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 01:32 CEST. Minimalny dystans pomiędzy tą planetoidą a Ziemią wyniósł około 73 tysięcy kilometrów, czyli 0,19 średniej odległości do Księżyca.
Obraz układu Eta Carinae w najwyższej rozdzielczości
esoInterferometr VLTI uchwycił wiatry szalejące w słynnym masywnym systemie gwiazdowym

Eta Carinae Szczegółowy widok na układ Eta Carinae
Mozaika zdjęć pokazuje Mgławicę Carina (lewa część obrazu), dom systemu gwiazdowego Eta Carinae. Ta część była obserwowana przy pomocy instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESOw Obserwatorium La Silla. Środkowa część pokazuje bezpośrednie otoczenie gwiazdy: Mgławicę Homunculus,utworzoną przez materiał wyrzucony z systemu Eta Carinae. Zdjęcie zostało wykonane przy pomocy instrumentu optyki adaptatywnej NACO w bliskiej podczerwieni na teleskopie VLT. Prawe zdjęcie prezentuje najbardziej wewnętrzną część systemu widzianą przez interferometr VLTI. Jest to obraz Eta Carinae o największej kiedykolwiek uzyskanej rozdzielczości.
Źródło: ESO/G. Weigelt
Międzynarodowy zespół astronomów użył interferometru VLTI do zobrazowania systemu gwiazdowego Eta Carinae w najdokładniejszych jak dotąd szczegółach. Okazało się, że w systemie podwójnym są nowe, nieoczekiwane struktury, w tym w obszarze pomiędzy obydwoma gwiazdami, w którym zderzają się wiatry gwiazdowe o niezwykle dużych prędkościach. Nowy widok na ten zagadkowy system gwiazdowy może doprowadzić do lepszego zrozumienia ewolucji bardzo masywnych gwiazd.
Sondy ExoMars 2016 dolatują do Marsa
Sondy ExoMars Odłączenie EDM od sondy ExoMars 2016 - wizualizacja / Credit: ESADzisiaj sondy europejsko-rosyjskiej misji ExoMars 2016 dolecą do Czerwonej Planety. Na orbitę ma trafić Trace Gas Orbiter, zaś na powierzchni wyląduje demonstrator Technologii EDM Schiaparelli.

Celem misji ExoMars 2016, realizowanej we współpracy z rosyjskim przedsiębiorstwem Roskosmos jest poszukiwanie biologicznych śladów życia na Marsie. Misja składa się z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostaną w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach. 14 marca 2016 roku rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik EDM Schiaparelli badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi.
Misja sondy Rosetta zakończyła się
Rosetta slowaKluczowe Miejsce lądowania na komecie.Mozaika sekwencji zdjęć wykonanych w czasie lądowania sondy Rosetta na komecie. Copyright ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA30 września historyczna misja sondy Rosetta zakończyła się zgodnie z planem – kontrolowanym upadkiem na kometę, którą sonda badała przez ponad dwa lata.

Potwierdzenie końca misji dotarło do centrum kontroli lotów ESA w Darmstadt o 13:19, w momencie uderzenia Rosetta przestała nadawać sygnał.

Sonda wykonała ostatni manewr o 22:50 w nocy poprzedzającej lądowanie, kierując się na kurs kolizyjny z kometą z wysokości około 19 kilometrów. Rosetta celowała w mniejszy płat komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, w obszar o nazwie Ma’at blisko regionu rejestrowanych wyziewów z jam.
1 urodziny Planetarium Wenus w Zielonej Górze
Wydarzenia slowaKluczowe 22 października 2016 roku Planetarium Wenus obchodzi będzie swoje pierwsze urodzinyW sobotę 22 października Planetarium Wenus będzie świętowało 1 rok działalności! Zapraszamy serdecznie na nasze pierwsze urodziny, mamy nadzieję, że będziecie z nami!
Pradawne serce Drogi Mlecznej
esoTeleskop VISTA znalazł pozostałości po archaicznej gromadzie kulistej gwiazd

slowaKluczowe Gwiazdy zmienne w centrum Galaktyki
Centralna częśc Drogi Mlecznej w zakresie podczerwienii. Zdjęcie zrobione teleskopem Vista w ramach Variables in the Via Lactea (VVV). Zazwyczaj skryte za obłokami pyłu, ale dzięki możliwościom teleskopu Vista można badać gwiazdy z centralnych rejonach Galaktyki.
Astronomowie odkryli na tym zdjęciu kilka starych gwiazd typu RR Lyrae. Gwiazdy tego typu znajdują się zwykle w starych populacjach gwiazdowych, ponad 10 mld lat, Odkrycie to sugeruje, że centralne wybrzuszenie Drogi Mlecznej rosło przez łączenie pierwotnych gromad gwiazd.
Źródło: ESO/VVV Survey/D. Minniti
W centrum Drogi Mlecznej po raz pierwszy odkryto stare gwiazdy z typu znanego jako RR Lyrae. Dokonano tego przy pomocy podczerwonego teleskopu VISTA należącego do ESO. Gwiazdy typu RR Lyrae zazwyczaj występują w starych populacjach gwiazdowych mających ponad 10 miliardów lat. Ich odkrycie sugeruje, że zgrubienie w centrum Drogi Mlecznej przypuszczalnie uformowało się poprzez połączenie pradawnych gromad gwiazd. Gwiazdy te mogą być nawet pozostałościami po najbardziej masywnych i najstarszych gromadach gwiazd, które przetrwały w całej Drodze Mlecznej.
Bliski przelot 2016 TB19 (11.10.2016)
Astronomia 2016 TB19 Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyJedenastego października nastąpi bliski przelot meteoroidu 2016 TB19. Minimalny dystans do Ziemi wyniesie ok. 315 tysięcy kilometrów.
Kosmiczny taniec siedmiu sióstr
Astronomia M 45 Fot. NASA Ames/JPL-Caltech/T PyleTe siostry to Plejady, czyli jedna z najlepiej poznanych gromad gwiazd. Na półkuli północnej wyśmienicie widać je zimą gołym okiem. Ostatnio odkryto tam niezwykłe rzeczy.

Przemek Berg
Wiele planet, mało życia
Egzoplanety Wiele planet, mało życia Nadal nie wiemy, jakie warunki są potrzebne do powstania życiaNadal nie wiemy, jakie warunki są potrzebne do powstania życia; może okazać się, że występuje ono bardzo rzadko

Paul Davies
Na tropach tajemnic Słońca
Sekcja Astronomiczna sekcja astronomiczna,wykład Obraz Słońca uzyskany w ramach pracy Sekcji AstronomicznejNajbliższa nam gwiazda ciągle skrywa w sobie wiele tajemnic. Pod rozpaloną powłoką gazowej atmosfery Słońca skrywa się jeszcze niejedna tajemnica gwiazd. Czy od początków naukowej penetracji Słońca do czasów dzisiejszych wiemy już wystarczająco dużo? Czy wiedza ta przydaje się w odkrywaniu tajemnic innych gwiazd naszej i nie tylko naszej Galaktyki? Czego jeszcze powinniśmy się dowiedzieć o naszej gwieździe i czy amator ma szansę wnieść do tej nauki jakiś wartościowy udział? Te i jeszcze wiele innych aspektów związanych ze słońcem można było poznać w ramach otwartego wykładu na spotkaniu Sekcji Astronomicznej „ Słońce – z życia gwiazdy” w sobotę 1 października br. Był to kolejny wykład astronomiczny w ramach comiesięcznych wykładów otwartych, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani w tym niezrzeszeni w Szkole Talentów Centrum Kultury w Żaganiu.
Pogromca pyłu z ESO ujawnił ukryte gwiazdy
eso Messier 78,M78,ESO,VISTA Obraz Messier 78 z teleskopu VISTA
Bogaty w szczegóły obszar formowania gwiazd w mgławicy Messier 78 konstelacji Orion wykonany w podczerwieni teleskopem VISTA w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Niebieskie światło odbite z młodych gorących gwiazd,strumienie ciemnego pyłu oraz czerwone dżety z tworzących się nowych gwiazd
Źródło: ESO
Na nowym zdjęciu mgławicy Messier 78, młode gwiazdy rozpościerają w swoim otoczeniu niebieskie odcienie, natomiast te raczkujące wyglądają w odcieniach czerwieni poza swoje kokony z kosmicznego pyłu. Większość tych gwiazd byłaby ukryta dla naszych oczu przez pył, ale teleskop Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy (VISTA) widzi w zakresie bliskiej podczerwieni i dzięki temu potrafi spojrzeć przez pył. Teleskop jest niczym gigantyczny pogromca pyłu, który pozwala astronomom na głębokie badania w sercu gwiezdnego otoczenia.
EPIC 204278916 - kolejne zagadkowe spadki jasności
Egzoplanety EPIC,204278916 Możliwe wyjaśnienie tranzytów KIC 8462852 - komety krążące wokół gwiazdy / Credits - NASA/JPL-CaltechAstronomowie odkryli dziwną charakterystykę spadków jasności gwiazdy EPIC 204278916. Te zagadkowe zmiany wydają się być podobne do tych, które zaobserwowano u KIC 8462852.

W połowie października 2015 roku świat obiegła informacja o “dziwnej” charakterystyce zmian jasności u gwiazdy KIC 8462852. Ich niezwykłość polega na nieregularności. Typowy tranzyt egzoplanety lub kilku egzoplanet wprowadza dość łatwo zauważalną regularność spadków jasności gwiazdy.
Czwartkowe spotkania z nauką
Wydarzenia Czwartkowe spotkania z nauką Centrum Nauki Keplera serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań naukowych do Planetarium Wenus. Centrum Nauki Keplera serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań naukowych do Planetarium Wenus. Zaczynając od października, w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w Sali Projekcyjnej odbędą się wykłady popularnonaukowe wygłaszane przez naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Bliski przelot 2016 TH (03.10.2016)
Astronomia Bliski przelot 2016 TH (03.10.2016) Orbity ponad 1400 znanych potencjalnie niebezpiecznych planetoid (2013).. Źródło: WikiPediaTrzeciego października nastąpił bliski przelot meteoroidu 2016 TH obok Ziemi. Obiekt zbliżył się na dystans około 127 tysięcy kilometrów.
Bliskie przeloty 2016 SU2 i 2016 SA2
AstronomiaBliskie przeloty 2016 SU2 i 2016 SA2 (24-25.09.2016)

2016 SU2 i 2016 SA2 Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyDwudziestego czwartego i dwudziestego piątego września nastąpiły bliskie przeloty meteoroidów 2016 SA2 i 2016 SU2 obok Ziemi.

Moment przelotu 2016 SU2 nastąpił 24 września, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 21:06 CEST. Minimalny dystans pomiędzy tym meteoroidem a Ziemią wyniósł około 350 tysięcy kilometrów, czyli około 0,91 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2016 SU2 wyznaczono na około 8 metrów.
ALMA znalazła gwiezdny kokon z ciekawą chemią
eso ALMA,Large Magellanic Cloud ALMA results and the region seen in infrared light
This figure shows observations of the first hot core to be found outside the Milky Way with ALMA and a view of the region of sky in infrared light.
Left: Distributions of molecular line emission from a hot molecular core in the Large Magellanic Cloud observed with ALMA. Emissions from dust, sulfur dioxide (SO2), nitric oxide (NO), and formaldehyde (H2CO) are shown as examples. Right: An infrared image of the surrounding star-forming region (based on data from the NASA/Spitzer Space Telescope).
Źródło:T. Shimonishi/Tohoku University, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)
Japoński zespół astronomów korzystający z radioteleskopu ALMA odkrył gorącą i zwartą masę złożonych cząsteczek, otaczającą nowo narodzoną gwiazdę. Jest to pierwszy w swoim rodzaju gorący rdzeń molekularny wykryty poza Drogą Mleczną. Ma skład molekularny bardzo różny od podobnych obiektów w naszej własnej galaktyce – co wskazuje, że chemia zachodząca we Wszechświecie może być znacznie bardziej zróżnicowana niż zakładano.
Para wodna na Europie
AstronomiaHubble identyfikuje prawdopodobne wyrzuty pary wodnej z jowiszowego księżyca Europa

Europa,Hubble,HST,woda Powierzchnia Europy w naturalnych barwach - zdjęcie z sondy Galileo / Credit: NASAObserwacje przeprowadzone za pomocą teleskopu kosmicznego Hubble’a pozwoliły prawdopodobnie na pierwsze zobrazowanie wyrzutów pary wodnej, pochodzących z powierzchni Europy, jednego z księżyców Jowisza. Uzyskane obrazy uzupełniają wcześniejsze dane, które sugerowały, że na powierzchni tego ciała kosmicznego może dochodzić do silnych erupcji pary wodnej.
Bliski przelot 2016 SJ
AstronomiaBliski przelot 2016 SJ (21.09.2016)

slowaKluczowe Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyDwudziestego pierwszego września nastąpił bliski przelot meteoroidu 2016 SJ obok Ziemi. Obiekt zbliżył się na dystans około 150 tysięcy kilometrów.

Moment przelotu 2016 SJ nastąpił 21 września, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 20:27 CEST. Minimalny dystans pomiędzy tym meteoroidem a Ziemią wyniósł około 150 tysięcy kilometrów, czyli 0,39 średniej odległości do Księżyca.
Głodująca czarna dziura przemieniła jasną galaktykę w ciemną
eso Markarian 1018,ESO The active galaxy Markarian 1018
This image from the MUSE instrument on ESO’s Very Large Telescope shows the active galaxy Markarian 1018, which has a supermassive black hole at its core. The faint loops of light around the galaxy are a result of its interaction and merger with another galaxy in the recent past.
Źródło:ESO/CARS survey
Zagadka rzadkiej zmiany zachowania supermasywnej czarnej dziury w centrum odległej galaktyki została rozwiązana przez międzynarodowy zespół astronomów korzystający z należącego do ESO teleskopu VLT oraz z obsługiwanego przez NASA/ESA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz z należącego do NASA Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra. Wydaje się, że czarna dziura przechodzi ciężkie czasy i już nie ma wystarczająco dużo paliwa, aby jej otoczenie świeciło.
Prenumerata szkolna „Uranii – Postępów Astronomii”
Astronomia ksiązkiPrenumerata szkolna „Uranii – Postępów Astronomii” z dofinansowaniem od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urania Potępy Astronomii,prenumerata,MEN Prenumerata szkolna „Uranii – Postępów Astronomii” z dofinansowaniem od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa WyższegoSzkoły w całej Polsce mogą przystąpić do programu szkolnych prenumerat popularnonaukowego czasopisma o astronomii i kosmosie pt. „Urania – Postępy Astronomii”. W ramach prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne projektu promocji astronomii w szkołach, ministerstwo dopłaca placówkom szkolnym do prenumeraty „Uranii”.
Początek astronomicznej jesieni
Astronomia Casiopea i Adnromeda Dwie konstelacje na jesiennym niebie, które przyciagna nasza uwagę do jesiennego nieba. Autor Jacek PatkaW czwartek o godzinie 16. 21 Słońce przeszło przez tzw. punkt Wagi (punkt równonocy jesiennej) i tym samym rozpoczęła się astronomiczna jesień. W jesienne noce można będzie podziwiać m.in. roje meteorów i gwiazdozbiory, np. Pegaza, Oriona czy Trójkąt Letni.
ALMA zbadała Ultragłębokie Pole Hubble’a
esoNajgłębsze w historii obserwacje milimetrowe wczesnego Wszechświata

ESO,ALMA,Deep Field,Hubble Obraz ten łączy w sobie obraz tła podjętą przez NASA / ESA Hubble Space Telescope (niebieski / zielony) z nowym bardzo głębokim obserwacją ALMA tej dziedzinie (pomarańczowy, oznaczonej kręgach).
This image combines a background picture taken by the NASA/ESA Hubble Space Telescope (blue/green) with a new very deep ALMA view of this field (orange, marked with circles). All the objects that ALMA sees appear to be massive star-forming galaxies. This image is based on the ALMA survey by J. Dunlop and colleagues, covering the full HUDF area. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/NASA/ESA/J. Dunlop et al. and S. Beckwith (STScI) and the HUDF Team.
Międzynarodowy zespół astronomów użył sieci radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) do zbadania odległego zakątka Wszechświata, po raz pierwszy ukazanego na słynnych zdjęcia Ultragłębokiego Pola Hubble’a (Hubble Ultra Deep Field – HUDF). Nowe obserwacja ALMA są znacząco głębsze i ostrzejsze niż poprzednie przeglądy na falach milimetrowych. Wyraźnie pokazują, że tempo powstawania gwiazd w młodych galaktykach jest ściśle związane z całkowitą masą ich gwiazd. Pozwalają także prześledzić występowanie gazu gwiazdotwórczego w różnych punktach w czasie (czego wcześniejsze badania nie pokazywały), dając nowe spojrzenie na „Złoty Wiek” powstawania galaktyk około 10 miliardów lat temu.
Pierwszy katalog danych astrometrycznych z sondy Gaia
Sondy Gaia Mapa gęstości gwiazd skatalogowanych przez sondę Gaia / Credit: ESA/Gaia/DPAC14 września został opublikowany pierwszy katalog ponad miliarda gwiazd wykonany przez obserwatorium Gaia – jest to największy do tej pory przegląd i spis obiektów astronomicznych całego nieboskłonu.
ALMA odkrywa sekrety olbrzymiej kosmicznej bańki
eso Lyman-Alfa,Lyman-alpha Blobs,LABs Computer simulation of a Lyman-alpha Blob
This rendering shows a snapshot from a cosmological simulation of a Lyman-alpha Blob similar to LAB-1. This simulation tracks the evolution of gas and dark matter using one of the latest models for galaxy formation running on the NASA Pleiades supercomputer. This view shows the distribution of gas within the dark matter halo, colour coded so that cold gas (mainly neutral hydrogen) appears red and hot gas appears white. Embedded at the centre of this system are two strongly star-forming galaxies, but these are surrounded by hot gas and many smaller satellite galaxies that appear as small red clumps of gas here. Lyman-alpha photons escape from the central galaxies and scatter off the cold gas associated with these satellites to give rise to an extended Lyman-alpha Blob.
Źródło:J.Geach/D.Narayanan/R.Crain
Międzynarodowy zespół naukowców, korzystający z ALMA, a także z należącego do ESO teleskopu VLT oraz innych teleskopów, odkrył prawdziwą naturę rzadkiego obiektu w odległym Wszechświecie, zwanego Bańką Lyman-alfa. Do tej pory astronomowie nie rozumieli co powoduje, że te wielkie obłoki gazu świecą tak jasno, ale ALMA dostrzegła w sercu jednego z tego typu obiektów dwie galaktyki, w których trwa „szał” powstawania gwiazd rozświetlający ich otoczenie. Te olbrzymie galaktyki znajdują się w centrum roju mniejszych galaktyk w czymś, co wydaje się wczesną fazą powstawania masywnej gromady galaktyk. Wydaje się, że dwa źródła ALMA wyewoluują w pojedynczą gigantyczną galaktykę eliptyczną.
3 bliskie przeloty!
AstronomiaTrzy bliskie przeloty! (2016 RB1, 2016 RR1 i 2016 RS1)

2016 RB1,2016 RR1,2016 RS1 Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyNa przestrzeni jednego tygodnia blisko Ziemi przeleciały trzy małe obiekty: 2016 RB1, 2016 RR1 i 2016 RS1. Najbliższy z nich przemknie zaledwie 38 tysięcy kilometrów od naszej planety.

Pierwszy z przelotów nastąpił 2 września, z maksymalnym zbliżeniem do Ziemi około godziny 18:14 CEST. Planetoida 2016 RR1 znalazła się wówczas w odległości około 131 tysięcy kilometrów od naszej planety, co odpowiada 0,34 dystansu do Księżyca. Średnicę tej planetoidy oszacowano na około 11 metrów.
Słońce u Michała
Sekcja Astronomiczna Jarmark Michała,obserwacje,Słońce,Księżyc Obserwacje Księżyca jeszcze na dziennym niebie. Mały astronom pokazuje mamie i prowadzącemu obserwacje Stefanowi gdzie na niebie teraz widać Księżyc. za Chwilę spojrzy przez teleskop by podziwiać kratery na jego powierzchni.W grodzie Żagańskim każdego roku jesienią obchodzone jest święto miasta. Ale nie każdego roku pogoda sprzyja pokazom astronomicznym. Tym razem było inaczej. Sobota dopisała Słońcem i błękitnym niebem, a wieczorem nad miasto przywędrował Księżyc w 8 dniu lunacji. Dzięki uprzejmości naszego przyjaciela Karola Szuszkiewicza mieszkańcy Żagania zobaczyli Słońce w niezwykłym widmie Halfa. Wieczorny Księżyc zachwycił mnóstwem detali swojej powierzchni. Największa radość mieli najmniejsi, nie kryjąc swoich ochów i achów. Dorośli chcieli ukryć swoje zachwyty, ale najczęściej im się to po prostu nie udawało.
Tryumf polskich drużyn
Roboty Raptors,ERC Ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej wygrała III edycję European Rover Challenge 2016Tryumf polskich drużyn w Konkursie Łazików Marsjańskich na Podkarpaciu
  • Ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej wygrała III edycję European Rover Challenge 2016.
  • Drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej zajęła II miejsce.
  • Kanadyjscy studenci McGill z Queens University z Kingston zajęli III miejsce.
  • Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymało nagrodę specjalną w konkurencji Maintenance.

III edycja European Rover Challenge 2016. zakończona. W zawodach wzięły udział 23 drużyny z 7 krajów świata. Polskę reprezentowało 15 drużyn z 13 uczelni wyższych i jedna z Młodzieżowego Domu Kultury. W konkursie wystąpili przedstawiciele m.in Australii, Kanady, Bangladeszu, Indii, Turcji i po raz pierwszy Nepalu.
Gdzie wyląduje Rosetta?
Rosetta rosetta Planowany region lądowania sondy Rosetta / Credits - ESA/Rosetta/NavCam – CC BY-SA IGO 3.0ESA poinformowała w którym regionie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko dojdzie do osadzenia sondy Rosetta.

Wystrzelona w marcu 2004 roku sonda Rosetta przebywa od sierpnia 2014 roku w pobliżu komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko (67P). W tym czasie doszło m.in. do posadzenia lądownika Philae na tej komecie, serii bliskich przelotów w pobliżu 67P zarówno przed jak i po peryhelium orbity oraz długotrwałe obserwacje z różnych odległości.
Wystartował OSIRIS-REx, czyli do asteroidy i z powrotem
Sondy OSIRIS-REx Odłączenie kapsuły SRC od sondy OSIRIS-REx – wizualizacja / Credit: NASANASA wystrzeliła w nocy z 8 na 9 września sondę OSIRIS-REx, która ma sprowadzić na Ziemię próbki asteroidy Bennu.

Wczoraj wieczorem, 8 września 2016 o godzinie 23:05 GMT (9 września o 01:05 czasu CEST), z Przylądka Canaveral rozpoczęła podróż sonda OSIRIS-REx. Wyniesiona rakietą Atlas V/411 trafiła już na trajektorię międzyplanetarną, której celem jest asteroida 101955 Bennu. Start przebiegł bez przeszkód, co było ważne z uwagi na 1-minutowe okno startowe. Podróż zajmie 7 lat (ponad 7 mld kilometrów) w obie strony. Komentator startu, Mike Curie, pozwolił sobie nawiązać do uniwersum Star Treka, które obchodzi właśnie pięćdziesięciolecie, mówiąc „…to boldly go to the Asteroid Bennu and back”.
Astronomowie odkryli rzadką "skamielinę" z wczesnych czasów Drogi Mlecznej
eso ESO,The unusual cluster Terzan 5 Nietypowa gromada Terzan 5
Patrząc przez grube obłoki pyłu zgrubienia galaktycznego, międzynarodowy zespół astronomów odkrył nietypową mieszankę gwiazd w gromadzie o nazwie Terzan 5. Nowe wyniki wskazują, że Terzan 5 jest jednym z pierwotnych elementów budulcowych zgrubienia galaktycznego, najprawdopodobniej reliktem z bardzo wczesnych dni Drogi Mlecznej.
Zdjęcie wykonano instrumentem Multi-Conjugate Adaptive Optics Demonstrator (MAD), który stanowi prototypowy system optyki adaptatywnej, który ma zademonstrować wykonalność innych technik optyki adaptatywnej dla teleskopu E-ELT i drugiej generacji instrumentów dla VLT. Kolory gwiazd pochodzą ze zdjęcia tego samego pola wykonanego za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Źródło: ESO/F. Ferraro
Przy pomocy teleskopu VLT i innych instrumentów międzynarodowy zespół astronomów odkrył “skamielinę” z wczesnych dziejów Drogi Mlecznej, zawierającą gwiazdy w bardzo zróżnicowanym wieku. Ten gwiezdny system przypomina gromadę kulistą, ale nie jest podobny do innych gromad. Zawiera gwiazdy bardzo podobne do większości starych gwiazd w Drodze Mlecznej i stanowi ogniwo zapełniające lukę w zrozumieniu przeszłości i teraźniejszości naszej galaktyki.
Wystartowaliśmy w nowy rok szkolny
Sekcja Astronomiczna wakacje,Adnromeda,astrofotografia,M31 Fotografia galaktyki Andromeda, M31, w konstelacji Andromedy. Wykonano aparatem Nikon D40 przez jedno-klatkową długo-czasową ekspozycję na montażu HEQ5 Pro w czasie wakacji 2016. Autor: Jacek Patka3 września odbyły się inauguracyjne zajęcia Sekcji Astronomicznej w nowym roku szkolnym 2016/2017. Przed nami masa wspaniałych rzeczy do zrobienia, liczne obserwacje i udziały w niezliczonych imprezach. A co najważniejsze chcemy poznać Wszechświat najlepiej jak tylko to jest możliwe i to nie tylko dla siebie. Choć astronomia staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna, to nie umniejsza to ilości pracy jaką przychodzi wkładać w zdobywanie wiedzy na tak szerokim polu nauk ścisłych.
stat4u
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Kanały RSS
RSS News
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
RSS Pliki
RSS Linki
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:52
Zachód słońca: 21:00
Dzień trwa:
16 Godzin 08 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:28
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3532 planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (27)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2017

2016

2015

2014

Wygenerowano w sekund: 0.09 17,458,225 unikalne wizyty
strzaka do gry