23-09-2017
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
OstatnieFoto

GR 12674

GR 12673

Liczne plamy

Meteor z zaćmienia

Burza na północy
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Odwiedziny gości
Dziś:4,572
Wczoraj:9,005
W tym tygodniu:29,838
W tym miesiącu:116,874
W tym roku:1,750,145
Wszystkich:10,797,544
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Zajęcia Sekcji Astronomicznej
sekcja,astronomiczna,Żagań,patka,teleskop,obserwacje,komputery Zapraszamy na zajęcia Sekcji Astronomicznej.

Najbliższe zajęcia Sekcji Astronomicznej
w dniu 23-9-2017 r. o godzinie 17:00
w w sali nr 061
Żagańskiego Paałcu Książęcego
ul. Szprotawska 4


Aktywność słoneczna - Liczba Wolfa
Misje międzyplanetarne - dlaczego wysyłamy sondy do planet US?
Proca grawitacyjna - czyli jak nabrać prędkości kosmicznej
Meteory na Żagańskim niebie - analiza danych obserwacyjnych
Spacery z żółwiem - podstawy programowania z zabawą grafiką komputerową

Odkrycie związków organicznych na Ceres
Astronomia Ceres,Dawn Obraz krateru Ernutet, z wyraźniej zaznaczonymi czerwonymi obszarami / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDASonda Dawn odkryła związki organiczne na powierzchni Ceres.

Wystrzelona w 2007 roku sonda ma na celu zbadanie największych obiektów w pasie planetoid między Marsem a Jowiszem, a mianowicie ? największego obiektu tam się znajdującego ? planety karłowatej Ceres oraz planetoidy Westa. Zadaniem sondy jest określenie parametrów dotyczących rozmiaru, kształtu, składu oraz charakterystyki ich wnętrz (jąder). Dodatkowo misja znalazła ostatnio związki budujące życie na Ziemi.
Ultrachłodny karzeł i siedem planet
esoW wyjątkowo bogatym systemie planetarnym znaleziono planety wielkości Ziemi i z przyjemną temperaturą

TRAPPIST-1,siedem egzoplanet Artystyczne wizualizacje planet w systemie TRAPPIST-1 i skalistych planet Układu Słonecznego
Infografika prezentuje artystyczne ilustracje możliwego wyglądu siedmiu planet krążących wokół gwiazdy TRAPPIST-1 ? uwzględniając możliwość występowania oceanów wody ? a także zdjęcia skalistych planet w naszym Układzie Słonecznym. Dla porównania podano także informacje o rozmiarach i okresach orbitalnych dla wszystkich planet. Wszystkie planety w układzie TRAPPIST-1 mają mniej więcej rozmiar Ziemi.
Źródło: NASA
Astronomowie znaleźli system z siedmioma planetami wielkości Ziemi, położony zaledwie 40 lat świetlnych od nas. Do okrycia użyto teleskopów naziemnych i kosmicznych, w tym - należącego do ESO - Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Wszystkie planety wykryto, gdy przechodziły przed swoją gwiazdą, ultrachłodnym karłem znanym jako TRAPPIST-1. Według publikacji, która ukaże się dzisiaj w czasopiśmie ?Nature?, trzy planety są położone w ekosferze i mogą posiadać oceany wody na swoich powierzchniach, co zwiększa szanse na to, iż ten system planetarny może być siedliskiem dla życia. Układ ma także największą liczbę planet wielkości Ziemi, spośród znalezionych do tej pory, a także największą liczbę światów mogących posiadać ciekłą wodę na powierzchni.
Zbliża się koniec 2-go cyklu europejskiego konkursu kosmicznego ODYSSEUS II
Astronomia konkursy slowaKluczowe Zbliża się koniec 2-go cyklu europejskiego konkursu kosmicznego ODYSSEUS II31 marca br. kończy się możliwość rejestracji i składania projektów w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II. W związku z tym jeszcze raz zachęcamy wszystkich młodych miłośników astronomii i badań kosmicznych do wzięcia w nim udziału.
Teraz każdy może szukać planet pozasłonecznych
Egzoplanety GJ411 Wizja artystyczna przedstawiająca planetę krążącą wokół gwiazdy GJ 411. Źródło: Ricardo RamirezUpubliczniono dane, które oferują wszystkim zainteresowanym unikalny dostęp do jednego z największych na świecie programów poszukiwania egzoplanet.

Międzynarodowy zespół astronomów opublikował największy w historii zbiór danych obserwacyjnych, który można wykorzystać do poszukiwań planet pozasłonecznych. Obserwacje prowadzono z wykorzystaniem metody prędkości radialnych. Badacze udowodnili wartość danych w poszukiwaniu planet pozasłonecznych wykrywając w nich ponad 100 potencjalnych egzoplanet ? w tym także planetę krążącą wokół czwartej najbliższej gwiazdy od Słońca znajdującej się w odległości 8,1 lat świetlnych.
Od Robota do Roboty...ki
Sekcja Astronomiczna Roboty,NXT,sekcja astro Robot kroczący jak maszyna bojowa z Gwiezdnych WojenCzasami niebo zasnują chmury. Taki klimat i to nic dziwnego. Nasi koledzy z Zielonej Góry patrzą wtedy w gwiazdy w Turcji za pomocą zdalnego teleskopu. W Żaganiu za to przechodzimy do nieco innych obszarów zainteresowań. Zastanawiając się jak sobie ulżyć w codziennym życiu a szczególnie pracy marzyłem już jako dziecko aby mieć swojego robota. Mógłby za mnie chodzić do pracy, a ja miałbym czas na inne fajne sprawy. Co prawda koncepcja robotów pracujących za człowieka wygląda obecnie nieco inaczej i nie zawsze jesteśmy z tego zadowoleni. Ale pomysł sam w sobie jest ciekawy. Jak więc dzisiaj mają się roboty?
Manewry sondy Trace Gas Orbiter i zdjęcia z CaSSIS
Sondy Trace Gas Orbiter,Phobos,Mars Zdjęcie satelity Fobos z kamery CaSSIS sondy Trace Gas Orbiter / Źródło: ESA/Roscosmos/CaSSIS ? CC BY-SA IGO 3.0Wysłany w celu badania Marsa nowy orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej przemieszczany jest w kierunku roboczej orbity.

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter przybyła do układu marsjańskiego w październiku zeszłego roku. Jej celem jest zebranie informacji dotyczących śladowych gazów w atmosferze, m.in. o metanie, które mogłyby stanowić wskazówkę odnośnie aktywności biologicznej lub geologicznej na Marsie. Misja potrwa przynajmniej kilka lat.
Hubble odkrywa większą wersję Komety Halleya rozrywaną przez białego karła
Astronomia WD 1425+540 PR Image heic1703a
Comet falling into white dwarf (artist's impression)
Naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble?a po raz pierwszy w historii zaobserwowali masywny obiekt podobny do komety rozrywany i rozpraszany w atmosferze białego karła.

Międzynarodowy zespół astronomów obserwował białego karła WD 1425+540 znajdującego się około 170 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wolarza. Podczas badań atmosfery białego karła za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble?a i teleskopów znajdujących się w Obserwatorium W. M. Kecka, zespół odkrył dowody wskazujące na opadanie na gwiazdę obiektu przypominającego masywną kometę. W trakcie opadania obiekt ten był pływowo rozrywany przez białego karła.
Odkrycia żagańskich miłosników astronomii
Sekcja Astronomiczna IASC,Żagań,planetoidy,NEO Logo projektu IASCW dniu dzisiejszym otrzymaliśmy potwierdzanie, że członkowie Sekcji Astronomicznej Centrum Kultury w Żaganiu, odkryli siedem planetoid w Układzie Słonecznym w ramach projektu International Astronomical Search Collaboration (IASC).
Wiosenne "Spotkania z astronomią" w CAMK
Wydarzenia slowaKluczowe OpisZdjeciaCentrum Astronomiczne im. Mikolaja Kopernika z siedzibą w Warszawie już teraz zaprasza na "Wiosenne Spotkania z astronomią - cykl wykładów popularnonaukowych z astronomii. Przy sprzyjającej pogodzie możliwe także obserwacje teleskopem optycznym!

Miejsce: Warszawa, ul. Bartycka 18

Prosimy zwrócic uwagę na zmianę godziny rozpoczynania wykładów. Teraz zaczynają się one o godzinie 18:00.
Gwiezdny kot spotyka kosmicznego homara
eso ESO The Cat?s Paw and Lobster Nebulae.
This spectacular image from the VLT Survey Telescope shows the Cat?s Paw Nebula (NGC 6334, upper right) and the Lobster Nebula (NGC 6357, lower left). These dramatic objects are regions of active star formation where the hot young stars are causing the surrounding hydrogen gas to glow red. The very rich field of view also includes dark clouds of dust. With around two billion pixels this is one of the largest images ever released by ESO. A zoomable version of this giant image is available here.
Note that the circular features in the image around bright stars are not real, they are due to reflections within the optics of the telescope and camera.
Źródło: ESO
Od dawna astronomowie badają świecące kosmiczne obłoki gazu i pyłu skatalogowane jako NGC 6334 i NGC 6357. Nowe, gigantyczne zdjęcie z należącego do ESO teleskopu VST jest tylko najnowszym. Zdjęcie ma około dwa miliardy pikseli i jest jedną z największych fotografii kiedykolwiek opublikowanych przez ESO. Sugestywne kształty obłoków są powodem łatwych do zapamiętania nazw: Mgławica Kocia Łapa oraz Mgławica Homar.
Bliski przelot 2017 BJ30 (31.01.2017)
Astronomia 2017 BJ30 W pobliżu Ziemi przelatuje spora liczba małych planetoid.Trzydziestego pierwszego stycznia doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2017 BJ30. Obiekt o średnicy porównywalnej z bolidem czelabińskim przemknął w odległości około 396 tysięcy kilometrów.

Moment największego zbliżenia 2017 BJ30 do Ziemi nastąpił 31 stycznia o godzinie 03:35 CET. W momencie tego zbliżenia 2017 BJ30 znalazł się w odległości około 396 tysięcy kilometrów. Odpowiada to około 1,03 średniego dystansu do Księżyca.
Zimowa przygoda fotograficzna
Sekcja Astronomiczna Orion,M42 Zdjęcie z zajęć sekcji astronomicznej Centrum Kultury w Żaganiu, których celem było poznanie możliwości fotografowania nieba nocnego nieruchomym aparatem.Czas zimy to najlepszy czas na obserwacje astronomiczne z terenu naszego kraju. Długie i ciemne noce sprzyjają miłośnikom astronomii w ich bezkrwawych polowaniach. Tym razem sekcja astronomiczna wybrała się w plener by wykonać ćwiczenia z zakresu fotografii obiektów kosmicznych za pomocą najprostszej metody ? nieruchomego aparatu. Gwiazdy są na tyle słabo świecącymi obiektami na niebie, że aby je sfotografować musimy długo naświetlać każdy kadr fotografii. Aby w tym czasie nie poruszyć aparatem fotografowie montują je na statywach fotograficznych. Czy w ten sposób da się zarejestrować gwiazdy i mgławice? Tak, ale są tego różne ograniczenia i trzeba spełnić kilka wymagań aby osiągnąć cel. Właśnie takie zadanie stało w sobotę przed amatorami astronomii w Żaganiu.
Bliski przelot 2017 BH30 (30.01.2017)
Astronomia 2017 BH30 rzestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyTrzydziestego stycznia doszło do bliskiego przelotu meteoroidu 2017 BH30. Obiekt ma średnicę około 6 metrów.
Bliski przelot 2017 BX (25.01.2017)
Astronomia 2017 BX Ziemia i Księżyc sfotografowane przez sondę Hayabusa 2 w dniu 26 listopada 2015 / Credits - JAXAMoment największego zbliżenia 2017 BX do Ziemi nastąpi 25 stycznia o godzinie 05:53 CET. W momencie tego zbliżenia 2017 BX znajdzie się w odległości około 265 tysięcy kilometrów. Odpowiada to około 0,69 średniego dystansu do Księżyca.
Pięć nowych egzoplanet, bliższe badania Wolf 1061
Egzoplanety Wolf 1061,WASP-91 b, WASP-105 b, WASP-107 b, HD 106315 b i HD 106315 c Skalista super-Ziemia, w całości skuta lodem - możliwy wygląd Wolf 1061d? / Credits - NASA, Ames, JPL-CaltechW ostatnich dniach potwierdzono istnienie pięciu planet pozasłonecznych. Pojawiły się także wyniki dokładniejszych badań pobliskiego układu Wolf 1061.

Nowe obiekty otrzymały oznaczenia WASP-91 b, WASP-105 b, WASP-107 b, HD 106315 b i HD 106315 c. Te dwie ostatnie planety z tej listy krążą w jednym układzie wokół gwiazdy HD 106315.
Nadchodzi czas odkrywców - nowa kampania IASC
Sekcja Astronomiczna IASC Logo IASCO zastaniu odkrywcą każdy marzy. I oto nadarza się okazja, szczególnie jeśli się jest uczniem i np. działa się w takim zespole jak nasza Sekcja Astronomiczna. Wszystko dlatego, że oto rozpoczyna się pierwsza w tym roku kampania poszukiwania planetoid IASC. Polskie szkoły już nie pierwszy raz uczestniczą w tym projekcie a na swoich kontach mają niejedno odkrycie nowej planetoidy w naszym Układzie Słonecznym.

Podpisano kontrakty na zwierciadła i czujniki dla ELT
eso slowaKluczowe System optyczny Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu
The optical system of the ELT showing the location of the mirrors
This diagram shows the novel 5-mirror optical system of ESO's Extremely Large Telescope (ELT). Before reaching the science instruments the light is first reflected from the telescope's giant concave 39-metre segmented primary mirror (M1), it then bounces off two further 4-metre-class mirrors, one convex (M2) and one concave (M3). The final two mirrors (M4 and M5) form a built-in adaptive optics system to allow extremely sharp images to be formed at the final focal plane.
Contracts for the casting of the M2 and M3 mirrors, their cells and sensors for the M1 segments were awarded at a ceremony at ESO's Garching Headquarters in January 2017.
Źródło:ESO
Podczas dzisiejszej ceremonii w siedzibie ESO podpisano cztery kontrakty na duże komponenty dla Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT - Extremely Large Telescope), który aktualnie buduje ESO. Są to umowy na: odlew olbrzymich luster wtórnego i trzeciorzędowego (kontrakt przyznany firmie SCHOTT); dostarczenie elementów wspierających do tych tych luster (kontrakt otrzymała SENER Group); dostarczenie czujników brzegowych stanowiących istotną część systemu kontroli gigantycznego, segmentowego zwierciadła głównego (kontrakt otrzymało konsorcjum FAMES). Zwierciadło wtórne będzie największym w historii zastosowanym na teleskopie i największym kiedykolwiek wyprodukowanym lustrem wypukłym.
ALMA zaczyna obserwacje Słońca
eso slowaKluczowe ALMA obserwuje wilka słoneczną plamę, prawie dwa razy większą od Ziemi na długości fali 1.25 mm.
ALMA observes a giant sunspot (1.25 millimetres)
This ALMA image of an enormous sunspot was taken at a wavelength of 1.25 millimetres. Sunspots are transient features that occur in regions where the Sun?s magnetic field is extremely concentrated and powerful. They have lower temperatures than their surrounding regions, which is why they appear relatively dark.
These observations are the first ever made of the Sun with a facility where ESO is a partner. They are an important expansion of the range of observations that can be used to probe the mysterious physics of our nearest star.
Źródło:ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)
Nowe obrazy uzyskane przy pomocy Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile ukazały niewidoczne w inny sposób szczegóły na Słońcu, w tym nowy widok ciemnego, wykrzywionego centrum plamy słonecznej prawie o średnicy prawie dwukrotnie większej niż Ziemia. Są to pierwsze obrazy Słońca wykonane urządzeniem, którego partnerem jest ESO. Wyniki są ważnym poszerzeniem zakresu obserwacji, które mogą być prowadzone w celu zbadania fizyki naszej najbliższej gwiazdy. Anteny ALMA zostały starannie zaprojektowane, dzięki czemu mogą uzyskiwać obrazy Słońca bez ryzyka uszkodzenia od intensywnego ciepła skupionego światła słonecznego.
Złączenie dwóch gwiazd w 2021 lub 2022 roku
Astronomia slowaKluczowe Wizja artystyczna układu kontaktowego (w tym przypadku VFTS 352) / Credits - ESO/L. CalçadaDwie gwiazdy w układzie KIC 9832227 zbliżają się ku nieuchronnemu złączeniu, które nastąpi w 2021 ? 2022 roku. Być może to zjawisko będzie widoczne gołym okiem.

W odległości około 1800 lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Łabędzia, znajduje się układ KIC 9832227. Jest to układ dwóch gwiazd, krążących bardzo blisko siebie i coraz szybciej wokół wspólnego środka masy. Jest to tzw. "układ kontaktowy". Aktualnie okres obiegu gwiazd wynosi nieco mniej od 11 godzin.
MRO obserwuje Ziemię i Księżyca
Sondy MRO,Mars,Ziemia,Księżyc,NASA Ziemia i Księżyc obserwowane przez instrument HiRISE / Credits - NASA/JPL-Caltech/Univ. of ArizonaJak wygląda Ziemia z Marsa? Sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała pod koniec listopada 2016 zdjęcia naszej planety i Księżyca przy użyciu teleskopu HiRISE.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) krąży dookoła Czerwonej Planety od 10 marca 2006 roku. MRO został wyposażony w układ optyczny o aperturze 0,5 m. Ten instrument nosi nazwę High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE). Choć jest to pięć razy mniej od średnicy lustra słynnego kosmicznego teleskopu Hubble, HiRISE jest największym układem optycznym, jaki kiedykolwiek został wysłany poza bezpośrednie otoczenie Ziemi*. Rozdzielczość HiRISE sięga około 0,3 m z orbity o wysokości około 300 km.
Pierwszy bliski przelot w 2017 roku
Astronomia 2017-ag13 Moment największego zbliżenia 2017 AG13 do Ziemi nastąpi 9 stycznia o godzinie 13:49 CET. Źródło NASADziewiątego stycznia dojdzie do bliskiego przelotu planetoidy 2017 AG13 obok Ziemi. To pierwszy wykryty bliski przelot w nowym roku.

Moment największego zbliżenia 2017 AG13 do Ziemi nastąpi 9 stycznia o godzinie 13:49 CET. W momencie tego zbliżenia 2017 AG13 znajdzie się w odległości około 207 tysięcy kilometrów. Odpowiada to około 0,54 średniego dystansu do Księżyca.
VLT będzie szukać planet w układzie Alfa Centauri
eso ESO,Alfa Centauri,VLT The Very Large Telescope and the star system Alpha Centauri
The foreground of this image shows ESO?s Very Large Telescope (VLT) at the Paranal Observatory in Chile. The rich stellar backdrop to the picture includes the bright star Alpha Centauri, the closest stellar system to Earth. In late 2016 ESO signed an agreement with the Breakthrough Initiatives to adapt the VLT instrumentation to conduct a search for planets in the Alpha Centauri system. Such planets could be the targets for an eventual launch of miniature space probes by the Breakthrough Starshot Initiative.
Źródło:Y. Beletsky (LCO)/ESO
ESO podpisało porozumienie z Breakthrough Initiatives

ESO podpisało umowę z Breakthrough Initiatives dotyczącą zaadaptowania instrumentarium teleskopu VLT w Chile do prowadzenia poszukiwać planet w pobliskim systemie gwiazdowym Alfa Centauri. Tego typu planety mogą być celami dla potencjalnego wystrzelenia miniaturowych sond kosmicznych przez Breakthrough Starshot.
Pierwszą supernową w roku 2017 odkryli Polacy
Astronomia Supernowa SN 2017A Supernowa SN 2017A odkryta przez Polaków. Fot. Grzegorz Duszanowicz i Michał Żołnowski / SLOAN. Odkryta przez dwóch polskich miłośników astronomii supernowa - oznaczona AT 2017A - jest pierwszym obiektem tego typu odkrytym w roku 2017. Informację o jej znalezieniu podała Grupa Robocza ds. Supernowych działająca w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
Gliese 710 leci w kierunku Układu Słonecznego
Astronomia Gliese 710,Oort,obłok,asteroidy,komety Naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obliczyli, że za niecałe 1,36 miliona lat w pobliżu Układu Słonecznego przeleci gwiazda Gliese 710. O zbliżeniu naukowcy wiedzieli już od jakiegoś czasu, jednak nowe obliczenia wskazują, że gwiazda przeleci znacznie bliżej niż nam się wydawało.Naukowcy obliczyli, że za niecałe 1,36 miliona lat w pobliżu Układu Słonecznego przeleci gwiazda Gliese 710.

Naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obliczyli, że za niecałe 1,36 miliona lat w pobliżu Układu Słonecznego przeleci gwiazda Gliese 710. O zbliżeniu naukowcy wiedzieli już od jakiegoś czasu, jednak nowe obliczenia wskazują, że gwiazda przeleci znacznie bliżej niż nam się wydawało.
Ukryte tajemnice obłoków Oriona
esoTeleskop VISTA ukazał najbardziej szczegółowy widok obłoku molekularnego Orion A w bliskiej podczerwieni

VISTA,Orion,A,ESO The Orion A molecular cloud from VISTA
This image from the VISTA infrared survey telescope at ESO?s Paranal Observatory in northern Chile is part of the largest infrared high-resolution mosaic of Orion ever created. It covers the Orion A molecular cloud, the nearest known massive star factory, lying about 1350 light-years from Earth, and reveals many young stars and other objects normally buried deep inside the dusty clouds.
Źródło: ESO/VISION survey
Nowe, spektakularne zdjęcie jest jedną z największych składanek fotografii obłoku molekularnego Orion A, najbliższej znanej, masywnej fabryki gwiazd, położonej około 1450 lat świetlnych od Ziemi. Zostało wykonane przy pomocy teleskopu VISTA do przeglądów w podczerwieni w Obserwatorium Paranal w północnym Chile. Zdjęcie ukazuje wiele młodych gwiazd i innych obiektów zwykle schowanych głęboko we wnętrzach pyłowych obłoków.
Betelgeza rotuje szybciej niż oczekiwan
AstronomiaBetelgeza rotuje szybciej niż oczekiwano ? mogła pożreć swego towarzysza 100 000 lat temu

slowaKluczowe Fotografia Betelgezy z widoczną fala uderzeniową wytworzoną wiejącym z niej wiatrem gwiazdowymAstronom J. Craig Wheeler z University of Texas wraz z grupą studentów odkrył dowody na to, że Betelgeza mogła być przez większość czasu elementem układu podwójnego.

Astronom J. Craig Wheeler z University of Texas w Austin uważa, że Betelgeza, jasna czerwona gwiazda tworząca jedno z ramion Oriona, mogła mieć o wiele ciekawszą przeszłość niż nam się wydawało. Współpracując z międzynarodową grupą studentów Wheeler odkrył dowody na to, że czerwony nadolbrzym mógł przez większą część życia być elementem układu podwójnego, jednak stosunkowo niedawno pochłonął swojego gwiezdnego towarzysza. Wyniki badań opublikowano w periodyku Monthly Notices of the Royal Astronomical Sciety.
Łazik Opportunity świętuje Nowy Rok zmierzając do dawnego wąwozu
Sondy Opportunity ,2017,Mars Łazik Opportunity sfotografował przepiękny wir pyłowy na dnie krateru Endeavour tuż za śladami swoich kół wiodącymi od Knudsen Ridge gdzie poszukiwał minerałów zmienionych przez wodę w zamierzchłej przeszłości. Źródło: NASA/JPL/Cornell/Ken Kremer/kenkremer.comFenomenalny łazik marsjański Opportunity świętuje Boże Narodzenie i Nowy Rok podążając niestrudzenie w kierunku wąwozu wyrzeźbionego przez płynącą nim wodę w krawędzi rozległego krateru Endeavour.
Wykryto anomalie w odczytach podczas testów James Webb Space Telescope
Astronomia sprzęt Teleskop JWST,Hubble,NASA Teleskop JWST w czasie testów / Źródło: NASAInżynierowie pracujący przy teleskopie James Webb Space Telescope ujawnili, że podczas testów wibracyjnych przyrządy wskazały "nietypowe odczyty".

W oświadczeniu z 16 grudnia na oficjalnej stronie projektu nowego, kosmicznego teleskopu amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o anomaliach oraz o trwających pracach nad poznaniem przyczyny nietypowych wskazań akcelerometrów. Dokładne oględziny testowanego sprzętu nie ukazały żadnych zniszczeń ani uszkodzeń struktury. 23 grudnia NASA wydała drugie oświadczenie, potwierdzając że do żadnego uszkodzenia teleskopu nie doszło.
Curiosity obserwuje zmianę składu skał
Sondy MSL,Mars,Curiosity,MSL Zdjęcie skał badanych przez MSL w trakcie Sol 1555 / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSSBadając coraz wyższe partie Mt Sharp, łazik Curiosity obserwuje zmieniający się skład okolicznych skał. Daje to pewne wskazówki co do dawnego marsjańskiego klimatu.

Łazik Mars Science Laboratory (MSL) ?Curiosity? przebywa na powierzchni Marsa od 6 sierpnia 2012 roku. Eksploruje on wnętrze krateru Gale, w którym niegdyś przynajmniej okresowo znajdowała się woda w stanie ciekłym. Po 4,5 roku badań, aktualnie MSL wspina się po wzgórzach centralnego wzniesienia tego krateru ? góry o oficjalnej nazwie Aeolis Mons, nieoficjalnie nazywanej także Mt Sharp.
Ledowanie Żagańskich miłośników astronomii
Sekcja Astronomiczna choinka Choinka z projektu zajęć z elektroniki Sekcji Astronomicznej w ŻaganiuTo nie chochlik drukarski. I choć nastrój świąt wszystkim się udzielił, to nie o kolędowanie tu chodzi, ale o magię światła choinki, która co roku oczarowuje każdego z nas. W sekcji astronomów nie tylko astronomią samą żyją. W tym miejscu spotyka się wiedza z bardzo wielu dziedzin, w tym i z elektroniki. I tradycyjnie już w okresie przed świętami część zajęć poświęcone jest praktycznemu wykorzystaniu elektroniki w życiu i nauce.
445 lat temu urodzil sie Johannes Kepler
Astronomowie Johannes Kepler,pomnik,Żagań Pomnik Johannesa Keplera w Żaganiu na ul. Warszawskiej postawiony w 2009 roku - Międzynarodowym Roku AstronomiiJohannes Kepler (ur. 27 grudnia 1571 w Weil der Stadt) niemiecki matematyk, astronom i astrolog, jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej w XVII wieku. Najbardziej znany jest z nazwanych jego nazwiskiem praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac Astronomia nova, Harmonices Mundi i Epitome astronomiae Copernicanae. Prawa te wykorzystano do potwierdzenia słuszności teorii grawitacji Izaaka Newtona.

Takie informacje przeczytamy na wielu stronach w sieci i niejednej książce poświęconej w jakiejś części historii astronomii. Jest jednak w Polsce jedno jedyne miasto w całości oddane Keplerowi od zawsze. To Żagań koło Zielonej Góry.
Orbita Proxima Centauri wyliczona!
Astronomia Alfa Centauri Skala gwiazd Alfa Centauri / UPR AreciboAstronomom udało się wyliczyć parametry orbity Proximy Centauri względem dwóch gwiazd Alfa Centauri.

Czy Proxima Centauri krąży wokół dwóch gwiazd Alfy Centauri? To pytanie od momentu odkrycia najbliższej Słońcu gwiazdy w 1915 roku zadawały sobie kolejne pokolenia astronomów. Dopiero w tym roku trzech astronomów ? Pierre Kervella, Frédéric Thévenin i Christophe Lovis ? wyznaczyło orbitę tego czerwonego karła. Stało się to dzięki instrumentowi High Accuracy Radial velocity Planet Searcher (HARPS), zainstalowanemu na 3,6 metrowym teleskopie La Silla w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).
stat4u
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC
Kanały RSS
RSS News
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
RSS Pliki
RSS Linki
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:48
Zachód słońca: 18:54
Dzień trwa:
12 Godzin 06 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 6:30
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3532 planety
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (33)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (27)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2017

2016

2015

2014

Wygenerowano w sekund: 0.09 18,364,828 unikalne wizyty
strzaka do gry