Wenus jakiej nie znamy
Dodane przez jacek dnia 17/11/2009 22:36:44


Patka-obrazek WENUS - tajemnicza planeta, którą obserwował już Galileusz cały czas zadziwia naukowców. Znajduje się przy wewnętrznej granicy ekosfery - obszaru przyjaznego życiu jakie znamy. Nie znaczy to jednak, że możemy się na nią wybrać na wycieczkę. Szokuje ona swoim ostrym i bezwzględnym klimatem. ale dlaczego naukowcy interesują się nią do tego stopnia, że wysyłają tam sondy?
Treść rozszerzona
Dotarcie do niej nie jest takie proste. Znajduje się ona w głębokiej studni grawitacyjnej wytwarzanej przez Słońce. Powrót jest jeszcze trudniejszy.

Może więc warto przyjrzeć się jej w dwóch filmach.

Piątek 20 listopada 2009r. National Geographic Chanel
00:00 w serii CZYSTA NAUKA: NIKCZEMNA SIOSTRA BLIŹNIACZKA ZIEMI (Earth Investigated) - serial dokumentalny. Seria popularnonaukowa. Kolejne odcinki z udziałem wielu naukowców, przybliżają najnowsze teorie i odkrycia. Poruszające historie oparte na osobistym doświadczeniu i animacje komputerowe prezentują szeroką gamę zagadnień współczesnej nauki. Wokół Wenus krąży satelita Venus Express, który ma sprawdzić, dlaczego planeta jest tak dzika i nieprzyjazna.

Sobota 21 listopada 2009r. Discovery Science
19:00 KOSMICZNE WYZWANIA: WENUS (Space Pioneer) - serial dokumentalny Tym razem Basil wybiera się na Wenus - planetę tak gorącą, że woda zniknęła z niej miliardy lat temu. Tamtejsze chmury zawierają kwas siarkowy, który rozpuszcza każdy metal, a ciśnienie jest tak wielkie, że zgniotłoby i zabiło każdego, kto zdołałby wylądować na jej powierzchni. Basil spotyka się z naukowcami, którzy wyjaśniają, jak umożliwić ludziom podziwianie z bliska wielkich wenusjańskich wulkanów. Będzie to realne dzięki intensywnie chłodzonym statkom o konstrukcji podobnej do łodzi podwodnych. Dowiaduje się też o planach NASA, zmierzających do przeniknięcia w głąb wenusjańskiego oceanu gazu za pomocą metalowych balonów. Przeprowadza również wyjątkowy eksperyment, w którym udowadnia, że ludzie mogliby żyć w specjalnych siedliskach umieszczonych wysoko w atmosferze Wenus.